Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моят нож

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Моят нож

    Аз лично от няколко години си заточвам всички остриета на едно точило на Лански с алуминиевокерамични пръчици и после малко стропинг на каиш с паста.Точа от кухненски ножове, през ловно-тактикъл-командосерски до брадви и едно евтино кукри на Смит и Уесън и повечето бръснат.Ножовете на Колд Стийл,Мора,Хултафорс,Фискарс,един Онтарио Рат-1,двете брадви Фискарс и доста други получават бръснеща острота независимо под какъв ъгъл ги заточвам.За много затъпените предварително ползвам от брусове и водна шкурка, до малки пилички за метал-за тези които са секли камъни предполагам.
    Аз също често се захласвам по сайтовете с арканзаски,арденски и японски водни камъни и може би някога ще си купя цял набор от такива, в момента просто не са ми приоритет.
    Искам да кажа, че постигането на работна(бръснеща) острота се постига по много начини, а другото е за маняци-ножомани, които чувстват точенето като вид медитация и после дялкат косми или правят други неща неприложими и ненужни при всекидневната употреба на нож.

    Коментар


    • От: Моят нож

      Аз пък от 20 + години точа моите и чужди ножове смо на ръка,с камъни,произведени точно за тази цел.По същия начин и аз - от кухненски(работни,защото смятам,че те трябва да са най-остри),ловни,бойни,джобни,длета,рендета и всякакви режещи сечива...До работна острота.Тук,обаче искам да кажа,че "работната" острота е много разтегливо понятие в представите на различните хора.За повечето.нож който бръсне косми от ръката е направо чуден,за мен обаче това не е критерий.Защото смятам,че според материяла,а от там и предназначението(или обратното) на ножът се правят много и различни по вид заточвания.Като пример веднага ми идва на ум "касапското".Не бръсне,та някой лесно може да се подсмихне пренебрежително,не знаейки,че именно това е "работната" острота на конкретният инструмент.С тази си острота ще обработи много по-лесно и повече месо от "бръснача" и ще остане по-дълго в работно състояние.Както и да е.За ъглите,приложението им и техниката на рязане(която е изключително важна за запазване на остротата) пък въобще не ми се говори,за да не заприлича поста ми на лекция.Ще добавя само,че постигането на някаква острота и продължителното и запазване,постигнати със шкурки,кечета или каквото ще да е - нямат НИЩО общо с тези,постигнати с правилно подбрани камъни и от умеещ човек.Нищо общо! За вманячаването съм съгласен,затова на няколко пъти съм казвал,че за нож не е необходимо точене с камък по-финен от #5-6000.Но за приложението и нуждата няма как да се съглася! Я да опита някой да нареже месо за карпачо,например с тъп,или временно бръснещ нож,или да филетира месо,риба..?Да нареже след това ФИННО зеленчуци,така,че соковете(от там и витамините,барабар с вкусовите качества) да не останат на работната дъска..?И това по 8-9 часа дневно. Или ловец да обработи едно цяло диво прасе или елен с ненужно остър нож,а? Та така,камъкът е несравним,всичко друго е компромис и кратка радост...
      Моля колегите,които не са съгласни с мен да не приемат горното като заяждане! Просто съвсем приятелски споделям с вас моето си,лично виждане за нещата.
      Сърдечни поздрави на всички!
      Последно редактирано от Bat_Pepo; 21-11-12, 21:34.
      Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
      Най-добрият ром е студеният ром!
      Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

      Коментар


      • От: Моят нож

        Първоначално публикуван от Bat_Pepo Преглед на мнение
        Аз пък от 20 + години точа моите и чужди ножове смо на ръка,с камъни,произведени точно за тази цел.По същия начин и аз - от кухненски(работни,защото смятам,че те трябва да са най-остри),ловни,бойни,джобни,длета,рендета и всякакви режещи сечива...До работна острота.Тук,обаче искам да кажа,че "работната" острота е много разтегливо понятие в представите на различните хора.За повечето.нож който бръсне косми от ръката е направо чуден,за мен обаче това не е критерий.Защото смятам,че според материяла,а от там и предназначението на ножът се правят много и различни по вид заточвания.Като пример веднага ми идва на ум "касапското".Не бръсне,та някой лесно може да се подсмихне пренебрежително,не знаейки,че именно това е "работната" острота на конкретният инструмент.С тази си острота ще обработи много по-лесно и повече месо от "бръснача" и ще остане по-дълго в работно състояние.Както и да е.За ъглите,приложението им и техниката на рязане(която е изключително важна за запазване на остротата) пък въобще не ми се говори,за да не заприлича поста ми на лекция.Ще добавя само,че постигането на някаква острота и продължителното и запазване,постигнати със шкурки,кечета или каквото ще да е - нямат НИЩО общо с тези,постигнати с правилно подбрани камъни и от умеещ човек.Нищо общо! За вманячаването съм съгласен,затова на няколко пъти съм казвал,че за нож не е необходимо точене с камък по-финен от #5-6000.Но за приложението и нуждата няма как да се съглася! Я да опита някой да нареже месо за карпачо,например с тъп,или временно бръснещ нож,или да филетира месо,риба..?Да нареже след това ФИННО зеленчуци,така,че соковете(от там и витамините,барабар с вкусовите качества) им да не останат на работната дъска..?И това по 8-9 часа дневно. Или ловец да обработи едно цяло диво прасе или елен с ненужно остър нож,а? Та така,камъкът е несравним,всичко друго е компромис и кратка радост...
        Моля колегите,които не са съгласни с мен да не приемат горното като заяждане! Просто съвсем приятелски споделям с вас моето си,лично виждане за нещата.
        Сърдечни поздрави на всички!
        Преди време питах мой приятел(помощник готвач) в Албена какви ножове ползва.Отговорът беше-Терна.И не трябвало да бъдат много остри, защото на пластмасовите дъски, които ползвали острите ножове бързо се затъпявали.
        Все си мисля, че само ние по форумите се вълнуваме от каква стомана е ножа и как е заточен.Останалите хора просто ги ползват.

        Коментар


        • От: Моят нож

          Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
          Останалите хора просто ги ползват.
          Има нещо такова,може и на дирек да е надран("заточен"),важното е да реже,и без това ако се използва на дъска животът му е кратък.Останалото е излишен перфекционизъм,не,че и аз не съм лъзгал със часове на белгията,но ако ще се ползва всекидневно,някак си губи смисъла...
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • От: Моят нож

            Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
            Преди време питах мой приятел(помощник готвач) в Албена какви ножове ползва.Отговорът беше-Терна.И не трябвало да бъдат много остри, защото на пластмасовите дъски, които ползвали острите ножове бързо се затъпявали.
            Все си мисля, че само ние по форумите се вълнуваме от каква стомана е ножа и как е заточен.Останалите хора просто ги ползват.
            Не,не,не е така,наистина е важно от какво е ножа,за какво е и как е острен...А за Терната на твоя приятел....какво да ти кажа...абе мани я ТернатаПрофесионалните са....едни други...Това е като ЗАЗ и АЗЛК - спорят някои дали изобщо е трябвало да се правят,а други просто си ги карат...
            Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
            Най-добрият ром е студеният ром!
            Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

            Коментар


            • От: Моят нож

              Добре, де, поне някой да каже защо камък вместо шкурка с подобна едрина?
              Последно редактирано от NovemberCharlie; 22-11-12, 09:54.
              Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

              Коментар


              • От: Моят нож

                Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
                Добре, де, поне някой да же защо камък вместо шкурка с подобна едрина?
                Венцислав Петров го е казвал няколко пъти:Шкурката е мека и при натиск потъва,което води до смяна на геометрията на режещият ръб!
                А онзи спец от клипа слага отдолу и подложка за мишка...!
                Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

                0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

                Коментар


                • От: Моят нож

                  Колкото до написаното по-горе, за това че един кой си готвел с ножове от пет лева, да съгласен съм. Всеки прави своят избор как да свърши една работа. Сигурен съм, че ще се намери някой който може да готви с подобен успех даже със сапьорска лопатка, в древността за целта са се използвали достатъчно успешно каменни ножове и т.н. Като обобщение, може да се каже, че различните хора, когато имат възможност решават една задача по различен начин. От моя гледна точка, някои решения, не са особено добре работещи, елегантни и прочие... Но това е въпрос на светоусещане, обща култура и т.н. По същата причина, реално всички хора можем да ходим облечени само с дочени дрехи от 5 лв, но не всичко го правим... някои ходят така, други с костюм, трети по дънки и т.н.
                  Последно редактирано от Венцислав Петров; 22-11-12, 10:54.
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • От: Моят нож

                    Хмм, ясно. Ще се търси точилар...
                    Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                    Коментар


                    • От: Моят нож

                      Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
                      Преди време питах мой приятел(помощник готвач) в Албена какви ножове ползва.Отговорът беше-Терна.И не трябвало да бъдат много остри, защото на пластмасовите дъски, които ползвали острите ножове бързо се затъпявали.
                      Далече съм дори от начинаещ готвач но ако видя някой да ми реже с кухненските ножове на пластмасова дъска вероятно ще му е за последно. Бива палачорщина но когато и професионалистите започнат да си вършат работата с гъза си ми идва в повече.
                      О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                      Коментар


                      • От: Моят нож

                        Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
                        Далече съм дори от начинаещ готвач но ако видя някой да ми реже с кухненските ножове на пластмасова дъска вероятно ще му е за последно. Бива палачорщина но когато и професионалистите започнат да си вършат работата с гъза си ми идва в повече.
                        Не съм сигурен, но мисля че ги задължават да ползват пластмасови дъски, защото се почистват по-добре от дървените.Не попиват миризми и т.н.А ножове всеки сам си купува, кой с каквото обича да работи.

                        Коментар


                        • От: Моят нож

                          Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
                          Не съм сигурен, но мисля че ги задължават да ползват пластмасови дъски, защото се почистват по-добре от дървените.Не попиват миризми и т.н.
                          Аха,и не развъждат бактерии.
                          Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

                          0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

                          Коментар


                          • От: Моят нож

                            Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
                            Не съм сигурен, но мисля че ги задължават да ползват пластмасови дъски, защото се почистват по-добре от дървените.Не попиват миризми и т.н.А ножове всеки сам си купува, кой с каквото обича да работи.
                            Така е,прав си - задължително е да се ползват пластики,даже различни по цвят.Не е разрешено на бяла(сирена)дъска да резеш месо,или на червена(месо) - зеленчуци и т.нт...Глупости...
                            Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                            Най-добрият ром е студеният ром!
                            Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                            Коментар


                            • От: Моят нож

                              Първоначално публикуван от Bat_Pepo Преглед на мнение
                              Така е,прав си - задължително е да се ползват пластики,даже различни по цвят.Не е разрешено на бяла(сирена)дъска да резеш месо,или на червена(месо) - зеленчуци и т.нт...Глупости...
                              Различните дъски си бяха задължителни и при соца.
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • От: Моят нож

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                Различните дъски си бяха задължителни и при соца.
                                Различни дървени дъски - съгласен съм, ама по новите изисквания от агенцията по храните, трябва да са пластмасови . Ходи им обяснявай какво е нож, стомана и т.н. Даже имаше една тема в някой от ножарските форуми за въпросното изискване. Ако не се лъжа някой се беше обаждал да ги пита: 'що така бе Миме (не си спомням, че не се задълбах в четенето й)
                                Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                                И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                                вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X