Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моят нож

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Моят нож

    Също съм враг на скъпите ножове зад витрината Колко реже един нож може съвсем лесно да се установи. Заточваш един "прехвален" и един не толкова и кълцаш нещо. Броиш колко парчета въже примерно е нарязал единия (преди да спре да бръсне или реже) и колко другия. Тва естествено нищо няма да промени но поне ще имаш някаква реална представа за какво става въпрос. Хората имат навика (аз също) да се самоубеждават в разни неща
    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

    Коментар


    • От: Моят нож

      Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
      Също съм враг на скъпите ножове зад витрината Колко реже един нож може съвсем лесно да се установи. Заточваш един "прехвален" и един не толкова и кълцаш нещо. Броиш колко парчета въже примерно е нарязал единия (преди да спре да бръсне или реже) и колко другия.
      Виж - това ще взема да го направя за да съм по-наясно.
      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

      Коментар


      • От: Моят нож

        Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
        Само факти - нищо повече. Аз не съм разбирач на ножове, а прост ползвател. Аз не мога да точа ножове, но това не ми пречи да разбера, кога един нож вече не реже както се очаква от него и ходя при човек с умения и оборудване да го направи. Като съпоставя времето за ползване с честотата на посещение при точилар - нещата се изясняват за моя начин на ползване и толкоз. А това да взема да робувам на един нож, дето трябва да му светя, само и единствено щото бил някаква марка и да не го ползвам - не съм аз този.
        Не всеки може да точи ножове,брадви...отварачки за консерви...
        Затова и всички имаме различен критерий за заточка.За едни е достатъчно ,ако ножа бръсне,на други брадвите им режат повече,а пък има други дето си отварят консерви,ама то хора разни.Обикновено тоз който точи ножа и тоз дето отваря консерва с него,не са едно и също лице!

        Айде със здраве!Дет казва бат Sa4mo!
        Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

        0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

        Коментар


        • От: Моят нож

          Първоначално публикуван от Тодоров009 Преглед на мнение
          Не всеки може да точи ножове,брадви...отварачки за консерви...
          Затова и всички имаме различен критерий за заточка.За едни е достатъчно ,ако ножа бръсне,на други брадвите им режат повече,а пък има други дето си отварят консерви,ама то хора разни.Обикновено тоз който точи ножа и тоз дето отваря консерва с него,не са едно и също лице!

          Айде със здраве!Дет казва бат Sa4mo!
          Това не го стоплих, но както и да е...
          Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

          Коментар


          • От: Моят нож

            Абе малко като...Куче плува под вода - влачи водомер...Колело от печка и свирка от параход!
            Ама...различни хора сме...
            Поздрави на всички!
            Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
            Най-добрият ром е студеният ром!
            Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

            Коментар


            • От: Моят нож

              Първоначално публикуван от Тодоров009 Преглед на мнение
              Обикновено тоз който точи ножа и тоз дето отваря консерва с него,не са едно и също лице!
              Справям се перфектно и с двете дейности...

              ПП. Бат Пепо, утре ще ти се обадя, че има да си говориме нещо....
              Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
              Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

              Коментар


              • От: Моят нож

                Има ли някой колега от Русе , който точи ножове ?
                Имам едно фолдерче Бокер и една Муела, решил съм да се науча сам да върша тези упражнения , ама искам първия път да го направи някой който знае как и да ми даде съвети , как ... да ..ги съсипя следващия път
                Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                A1+

                Коментар


                • От: Моят нож

                  Ако не намериш някой, като си идвам по коледа може да си поиграем.
                  То и аз се уча още, но поне мога да споделя какво ми показа бат Пепо.
                  Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                  Seat Leon 2007 1.9 TDI

                  Коментар


                  • От: Моят нож

                    Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                    Има ли някой колега от Русе , който точи ножове ?
                    Имам едно фолдерче Бокер и една Муела, решил съм да се науча сам да върша тези упражнения , ама искам първия път да го направи някой който знае как и да ми даде съвети , как ... да ..ги съсипя следващия път
                    Привет, колеги! Не се наемам да ви разказвам притчата за неволята, а само да дам ориентир. Отидете в единия от ножарските форуми /по - либералния/, ще се ориентирате, има обширна тема за заточване на ножове - от А и Б. Всичко е подробно обяснено, има и клипове - аз останах изключително доволен. Ще се убедите, че можете сами. Успех!
                    "Make love, not war!"

                    Коментар


                    • От: Моят нож

                      Първоначално публикуван от Николай Календжиев Преглед на мнение
                      Ако не намериш някой, като си идвам по коледа може да си поиграем.
                      То и аз се уча още, но поне мога да споделя какво ми показа бат Пепо.
                      Много ми е приятно,че напредваш Ники И понеже има още много какво да ти покажа - ще се радвам да съм полезен!
                      Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                      Най-добрият ром е студеният ром!
                      Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                      Коментар


                      • От: Моят нож

                        Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                        Основното предназначение на ножа е да служи режейки. Аз напоследък започнах да се разочаровам от прехвалени марки. От прехвалване си купих Мора 2010. Опитах се да си отворя консерва царевица на гьола и се прецака. Ония дни го дадох на Бат Пепо да ми го наточи и той явно бая си е поиграл, защото стана прекрасно. Нарочно започнах да го ползвам всеки ден, за да го проверя в боя. Рязане само и единствено на зеленчуци за салата, плодове, мръвки (без сурово месо кокали), хляб и т.н. Никакви екстремни натоварвания и една седмица след това качеството на ряз-а чувствително спадна. Аман от декоративни ножове с фасон и претенции. Имам един аджамийско направен нож от "казанлъшка стомана" (хабера си нямам каква е), който го точа веднъж на 2 години и не ме е подвел нито за секунда, а не е като да не е бил експлоатиран - и консерви, и клони, и ровене в почвата и какво ли не...
                        Както и да е - със здраве да си го ползваш!
                        Тая Мора е почти като 2000, не вярвам да се различава като стомана и понеже имам 2000, бих казал, че е повече от добре за парите си (по спомен 40-50лв).

                        Заточването и геометрията на ножа не бих ги причислил към отварачките за консерва .
                        В неделя правихме коледа* на едно прасенце и за разфасоването ползвахме мора 2000 и томито на Ханкала. Ами честно казано мората изобщо не отстъпва на Томито, като даже я намирам за по-удобна за тази работа, пък е и по-дълга 115мм мората с/у 95мм томито.
                        Виж за дялкане Томито е в пъти по-добре и по-резливо, докато мората не я намирам за много удачна.

                        Тея тестове на въже са донякъде показателни за износоустойчивост на стоманата, ама си е фактор заточването и въобще геометрията на ножа .
                        И понеже ножа не го свързвам с копане, по-реално би било да сравниш двата ножа (които споменаваш) върху някое животно/дивеч, ако пък нямаш как, върху мезета също може да добиеш представа. Сигурен съм че с мората ще ти е по-лесно и приятно за рязане. И много лесно се точи, което си е +
                        Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                        И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                        вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                        Коментар


                        • От: Моят нож

                          Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
                          Тая Мора е почти като 2000, не вярвам да се различава като стомана и понеже имам 2000, бих казал, че е повече от добре за парите си (по спомен 40-50лв).

                          Заточването и геометрията на ножа не бих ги причислил към отварачките за консерва .
                          В неделя правихме коледа* на едно прасенце и за разфасоването ползвахме мора 2000 и томито на Ханкала. Ами честно казано мората изобщо не отстъпва на Томито, като даже я намирам за по-удобна за тази работа, пък е и по-дълга 115мм мората с/у 95мм томито.
                          Виж за дялкане Томито е в пъти по-добре и по-резливо, докато мората не я намирам за много удачна.

                          Тея тестове на въже са донякъде показателни за износоустойчивост на стоманата, ама си е фактор заточването и въобще геометрията на ножа .
                          И понеже ножа не го свързвам с копане, по-реално би било да сравниш двата ножа (които споменаваш) върху някое животно/дивеч, ако пък нямаш как, върху мезета също може да добиеш представа. Сигурен съм че с мората ще ти е по-лесно и приятно за рязане. И много лесно се точи, което си е +
                          Според мене разликата между двете е в дизайна на дръжката и канията. Вярно е - с Мората ми е много по-приятно да режа.
                          Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                          Коментар


                          • От: Моят нож

                            Първоначално публикуван от dok_vd Преглед на мнение
                            Привет, колеги! Не се наемам да ви разказвам притчата за неволята, а само да дам ориентир. Отидете в единия от ножарските форуми /по - либералния/, ще се ориентирате, има обширна тема за заточване на ножове - от А и Б. Всичко е подробно обяснено, има и клипове - аз останах изключително доволен. Ще се убедите, че можете сами. Успех!
                            Едва ли има нещо публикувано по въпрос в нашето и чуждото интернет пространство, която да не съм прочел, някои от нещата (които не са явно неработещи) съм и пробвал лично... Почти 99% от информацията е напълно неизползваема, в голямата си част тотално погрешна... За начинаещи колеги, съветвам да си купят набор на някоя известна фирма като Лански ДМТ или нещо подобно, където да следват инструкциите и да си наточат ножа. Да, това ще е един не особено отличен резултат, но със сигурност поне няма да си унищожат ножа.

                            За истинско точене, се изискват първо ръка и око (над 70% от хората просто ги нямат), някои основополагащи знания, набор камъни и много, много труд и работа... И така след няколко години, ще можете да си точите ножовете криво, ляво добре... а някои отлично...
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • От: Моят нож

                              Привет, г-н Петров! При все голямото ми уважение, не мога да се съглася с казаното от Вас.
                              - съсипах не един и два ножа в опити за заточване /разбира се с неправилни пособия и методи/, докато не прочетох, изгледах клипове и поговорих с правилните хора в БГ, и се научих за далеч по-малко от година;
                              - готовите комплекти за заточване, каквито изобилстват на пазара, далеч не са "универсални" - в началото си закупих Лански с фиксирани ъгли на заточване, и сега търся начин да се отърва от него - става само за препрофилиране на острие/по мое скромно мнение/;
                              - смятам, че всеки със стандартна сръчност и желание, с набор от достъпни пособия /белгия и няколко стропа/, може да приведе ножа си в прилична острота, която с всяко следващо заточване ще се подобрява. Готовите системи са удобни, но работят против изработването на сръчност и умения.
                              Последно редактирано от dok_vd; 20-11-12, 14:44.
                              "Make love, not war!"

                              Коментар


                              • От: Моят нож

                                Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                                Едва ли има нещо публикувано по въпрос в нашето и чуждото интернет пространство, която да не съм прочел, някои от нещата (които не са явно неработещи) съм и пробвал лично... Почти 99% от информацията е напълно неизползваема, в голямата си част тотално погрешна... За начинаещи колеги, съветвам да си купят набор на някоя известна фирма като Лански ДМТ или нещо подобно, където да следват инструкциите и да си наточат ножа. Да, това ще е един не особено отличен резултат, но със сигурност поне няма да си унищожат ножа.

                                За истинско точене, се изискват първо ръка и око (над 70% от хората просто ги нямат), някои основополагащи знания, набор камъни и много, много труд и работа... И така след няколко години, ще можете да си точите ножовете криво, ляво добре... а някои отлично...
                                До някъде бих се съгласил че има доста дето ръцете не ги слушат , ама чак 70% . И аз лично намирам информацията по нашенските ножарски форуми (2-та) за полезна, като нещата и в единия и другия може да се каже че се повтарят. Като цяло философията е да се хване правилен ъгъл, да се изкара косъм* от едната страна, след това да обърнеш и под същия ъгъл да обърнеш въпросният косъм* от другата страна, след което внимателно с леки движения по абразива(там на каквото се точи) да обере/премахне косъма* който трябва да е по цялата дължина на режещия ръб.
                                Аз не виждам нищо грешно в това, като това нещо е споделено от хора които си имат понятие как се точи (в това число хора който коват/шлайфат ножове)

                                Въпросните заточващи системи, не отричам че вършат работа, ама я някой да му дам да ми наточи кукрито или някой голям нож , любопитно ми е как ще стане.

                                И съм далеч от мисълта, че всеки иска да се бръсне с ножа си . Та и най-общо казано, като потренира малко и хване чалъма, поне на ъгъл, дори да остава косъм, при работа с нещо по-твърдо ще падне.
                                Да не говорим, примерно, че сканди заточването не изисква почти нищо, освен да сложиш ножа да легне по ъгъла който му е зададен и да търкаш.
                                Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                                И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                                вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X