Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За армията ...

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Израстнах в махала в която имаше "Военнен блок" и част от приятелите ми бяха деца на военни - лесно се познаваха отдалече по зелените сукнени дрешки, преправени от татювото вещево доволство -завиждахме ѝм, защото бяха бедни години и повечето от нас имахме само къси/ до коленете/ вълнени панталонки от преправени горни дрехи и с дълги кафяви рипсени чорапи борехме зимата, доста преди да се появят първите памучни анцузи, които ставаха на торба още преди да ѝм се нарадваме, че няма да мръзнем и тази зима. Детството ни беше свободно и щастливо с много движение на чист въздух, бягане, плуване и гмуркане лятото и повечето от нас бяхме в превъзходна физическа форма, ако и да не бяхме особено сити, но в никакъв случай гладни.
    ILLEGITIMI NON CARBORUNDUM

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      То и сегашните деца ще казват за детството си,ч е е било супер след 20-30 години. Просто всеки си спомня за детството с умиление. И когато си дете-не намираш нищо лошо в поведението или заниманията саи, та от дистанцията на времето ти се струва, че е било супер.
      Конфликт на поколенията му викат психолозите.

    • old tramp
      old tramp коментира
      Редактиране на коментар
      Кольо коментира
      Днес, 09:36
      ........................

      Във "въртящия момент" е разликата Коле, а иначе шума е същия - зависи как си настроил диагностиката си... а психолозите питай как да си настроиш плуга

  • #47
    Младежи, оставете спомените от казармата. Които имат такива де, че ставаме все по-малко.

    Армията при соца беше, каквато беше. Несъразмерно голяма и огледално отражение на соц обществото като цяло.

    Тъпо политизиране, наблягане на показуха-та, демотивиране на кадърните и желаещи да работят истински.

    Не ми казвайте, че в "цивилизацията" е било друго. Имам впечатления от първа ръка и от там.

    Каквото било - било. Вече минаха 30 години от тогава. Които бяхме капитани, сега сме вече снети от военен отчет. За по-старшите да не говорим - те са на друго място ...

    Въпросът е какво правим сега, когато на -стотин километра от границите ни бушува война?!? Онази армия, с всичките и кусури, можеше все нещо да направи. Пък било то и за сметка на количеството.

    Сега ... Сега количеството го няма вече, но, уви, няма го и качеството, което да компенсира ...
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • kbot
      kbot коментира
      Редактиране на коментар
      Е какво правим - купуваме спешно хвърчила втора употреба! Въпреки, че в Украйна се видя колко вършат работа - и за отбрана, и за нападение.

    • novatech
      novatech коментира
      Редактиране на коментар
      Какво да направиш с 8 самолета на хартия дето ще дойдат някога? И тук да бяха - пак са само 8 , София ли да пазиш , Пловдив или Козлодуй?
      С личен състав 24000 на хартия/ май толкова бяха по някакъв план/ и поне 8-10 000 началници...

      И не ми казвай че НАТО ще прати контингент да ни пази - не ме кефи.

    • BENZBOSS
      BENZBOSS коментира
      Редактиране на коментар
      Правиш каквото си казал,че ще правиш - патрулират границите си,а при война идват тия с които си се разбрал какво се прави при война.

      Излезте от комунизЬма,и тогава и сега едно и също,сега обаче къде къде по-евтино минаваме

  • #48
    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    Младежи, оставете спомените от казармата. Които имат такива де, че ставаме все по-малко....
    Подкрепям. Щото тази тема се превръща в дублаж на култовата "тема за партенките... и още нещо" .

    Кольо коментира
    Днес, 09:30
    Супер.
    А сега кажи колко партенки си използвал преди и след казармата.
    И как се оправят французите(примерно) без великата материя на парцалите?
    Пък то и каква материя-всичко което може да се нареже "педя на две" се ползва за партенка. Само от шаяк не си навиваха.

    Стара дивотия е партенката, останала от времената когато е нямало достатъчно чорапи, и по инерция, по инерция...
    Да де-тогава когато е измислена си е била напълно адекватно решение. То и сега може да бъде, ако нямаш достъп до нормални чорапи.
    То и металните доспехи са били супер ефективни за времето си, но сега не се използват много, същото е и с партенките.
    Ако искате-носете си ги де, ваша работа. Но да ме убеждавате, че било най-доброто за крака-айде айде...
    Не може да не си влизал в посочената по-горе тема. "ПОртЯнките", естествено, както всичко друго на този свят НЕ са измислени от руснаци.
    Припомням един трактат от нея https://offroad-bulgaria.com/forum/%...58#post3117858
    Имаше и още по-як трактат някъде пак там.
    Както и руския военен девиз "Портянка или смерть!"

    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #49
      Подкрепям напълно писаното за партенките по-горе. Няма по удобен "фитинг-преходник" между ходило и чепик, пък кой какво ще да казва. Така си запазих краката в казармата - чист бархет от магазина нарязан вкъщи на 35х60 см - редовно пране и сухи и топли крака - имах 5-6 чифта под ръка винаги.. Имаше и "хитреци"които ползваха найлонови чорапи и завъдиха такива нелечими гъбични проблеми, та мед.фазана се налагаше да ги държи в лечебницата, щото бяха окуцели, докато се вредят за там...Други, още по-хитри,за да не пришиват якички, ги обвиваха в найлон!!! и така, докато вратовете ѝм замязваха на прокажени от гнойници...Една якичка струваше 0,05лв, заплата на редник 1,50 лв месечно - тропоска от 3-до 5 мин дневно и рахат....за 5 ст. и 5 мин дневно, срещу спестени 1,50 лв месечно, които фатмака така и така удържа, щото липси, нам'квоси...
      ILLEGITIMI NON CARBORUNDUM

      Коментар


      • #50
        Украинская армия в торжественной обстановке отказалась от традиционных портянок и сапог. В Киеве надеются, что столь важный шаг на пути модернизации вооруженных сил будет с благосклонностью воспринят в штаб-квартире НАТО.


        По случаю прощания с портянками министерство обороны Украины устроило театрализованное представление. Праздник состоялся в 169-м учебном центре Сухопутных войск Вооруженных сил Украины, расположенном в Черниговской области.



        Бахмааму, дали пък да няма връзка
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #51
          novatech коментира

          Какво да направиш с 8 самолета на хартия дето ще дойдат някога? И тук да бяха - пак са само 8 , София ли да пазиш , Пловдив или Козлодуй?
          С личен състав 24000 на хартия/ май толкова бяха по някакъв план/ и поне 8-10 000 началници...

          И не ми казвай че НАТО ще прати контингент да ни пази - не ме кефи...
          С 8 самолета, и да не са на хартия, не можеш да направиш много. Само че все отнякъде трябва да се започне, при условие, че не можеш на един път да поръчаш 64.

          Това е положението, до което сме се докарали. Отговорността за него е както на всички, управлявали от 1990 насам, така и на "материала" като цяло.

          Какво се случва, когато на практика нямаш армия, се видя в Украина през 2014 ...


          П.П. От тук надолу всякакви публикации с казармени спомени ще бъдат изтривани.
          Последно редактирано от Чавдар (V93); 27-03-22, 12:33.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • s_s1
            s_s1 коментира
            Редактиране на коментар
            Като знам каква "велика" армия бяхме... по-добре, че не сме отделяли за въоръжаване и не сме хранили псевдо военни.

        • #52

          • novatech коментира
            Днес, 12:51
            Какво да направиш с 8 самолета на хартия дето ще дойдат някога? И тук да бяха - пак са само 8 , София ли да пазиш , Пловдив или Козлодуй?
            С личен състав 24000 на хартия/ май толкова бяха по някакъв план/ и поне 8-10 000 началници..

          И с 108 самолета нищо не можеш да направиш ако нямаш и 3-4 АУАКС-а, които непрекъснато да висят във въздуха и да не дават и пиле да се доближи на ракетен изстрел от границите ни. Преди време четох, че ауаксите могат да насочват ракети с далечен обсег изстреляни от изтребители, които не включват своите радари и не се издават. Не знам колко отговаря на истината, но е тегаво дори и да не е съвсем вярно. По татово сме имали някакво подобие на АУАКС под формата на вертолет Ка-незнамсиколкоси базиран във военноморска база Атия. Бивши летци твърдят, че когато са излитали, гърците и турците са налагали пълно радиомълчание и са ставали по тихи от водата и по-ниски от тревата
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • gabocvet
            gabocvet коментира
            Редактиране на коментар
            Имали сме 4 броя Ка 25, като не съм сигурен в модификациите. Поне един е бил Ка 25Ц за целеуказване на бреговите ракетни комплекси и ракетните катери.

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Това за ставането на по-тихи от водата не го вярвам.
            Какви ли не митове се разказваха за великото съветско оръжие от което трепери целия свят, и ай си го показал-турците умират просто от страх.
            И много други такива легенди, не знам дали пуснати нарочно-за вдигане на духа, или просто военен фолклор...

        • #53
          F-16 Вайпър нямаше ли споделена бойна картина съвместима с и подобна на ф-35
          Нещо като общ радар , или разпръснат ауакс. Точно което описвате, единия самолет да насочва ракета изстреляна от друг както и наземна станция


          С 3 самолета можеш да покриеш радарно цялото ни крайбрежие, а в Гърция има ситуационен център

          Коментар


          • novatech
            novatech коментира
            Редактиране на коментар
            Ще покриеш, ракета от Каспийско море. Най много да ти направи вятър .

          • Чавдар (V93)
            Чавдар (V93) коментира
            Редактиране на коментар
            Крилата ракета от Каспийско море точно с AWACS имаш повече шансове да я хванеш, отколкото с наземен радар. Ама нас, ако ще ни стрелят, ще ни стрелят от корабите на Черноморския флот. Ако още не са отишли на пешеходен секс тур де ...

          • MM1980
            MM1980 коментира
            Редактиране на коментар
            Ф-35 ползват радарите на ауакс-ите за да си изстрелят ракетите - не си пускат радара за да не ги видят.

        • #54
          Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
          [/LIST]
          И с 108 самолета нищо не можеш да направиш ако нямаш и 3-4 АУАКС-а, които непрекъснато да висят във въздуха и да не дават и пиле да се доближи на ракетен изстрел от границите ни. ...
          Размечта се. По принцип е хубаво да имаш самолет за ранно предупреждение (гърците имат 4 малки такива), но това е за доста напреднали. Ние на първо време трябва да си сменим дъртите руски радари на ПВО.

          А, стига да имаме съвместими изтребители, AWACS има и НАТО-вски.

          Сухопътните сили също трябва да се модернизират, като внимателно се изучи и опитът от настоящата война. На първо четене - насищане с безпилотни средства за разузнаване и целеуказване, както по възможност и с ударни.
          Насищане със съвременни системи за ПВО и противотанкови средства.

          Естествено, само с нова железария няма да стане работата. Трябва много кардинално да се премисли и промени кадровата политика. В крайна сметка, хората са най-важното.
          Последно редактирано от Чавдар (V93); 27-03-22, 17:46.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • veskov
            veskov коментира
            Редактиране на коментар
            Времето за ранно предупреждение се променя бързо, видимо дори и у нас преди 90та. Днес вече е тъпня да имаме наше, само за нас. Което не пречи да харзулнем още някой милиард. Кашимерията би трябвало да ни е в приоритете, ма кадри освен за мисии няма...

          • Чавдар (V93)
            Чавдар (V93) коментира
            Редактиране на коментар
            Трудна работа това със собственото производство. Ние произвеждаме само ракети за стари съветски системи. Разработка на цялостни системи от 0-та със сигурност е скъпо и бавно удоволствие. Не случайно производителите на такива играчки не са много.
            Едва ли ще ни излезе сметката, ако го правим само за задоволяване на собствените нужди.

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Ако стане реална война, и е заплашена България-родното производство не ни топли с нищо. Първо се бомбят летищата и радарите, после складовете с техника и логистика, и се минава на ВПК. С нашите огромни разстояния-няма да е никакъв проблем да фърлят няколко ракети, дори и да построим завод в Петрич.

            Според мен трябва да се наблегне на това да ни уважават, и ако стане нужда-да ни помагат отвън. Разбира се-ние сами трябва да се заемем със задачата по отбраната, иначе никой няма да ни бръсне за слива. Това сега става в Украйна-целия свят е възхитен от това как си бранят страната, и им помагаме с кеф.
            Напълно споделям мнението на Чавдар, че трябва да се смени ЛС. Или поне ръководството. Дребния състав играе по нотите спуснати му отгоре, няма как.
            Трябва и да се премисли или направо да се изхвърли и замени с нова доктрината за национална сигурност.
            Трябва да се отървем от имитацията на бойна техника-тази която сега виждаме как се представя в Украйна, и да се оборудваме със съвременна и ефективна такава. Трябва да си променим тактиката за водене на отбранителни боеве, взимайки пример от украинците.
            Трябва да променим обучението на редовия и среден ЛС, пак визирам украинците сравнени с руснаците.

            Вярно-ще струва не малко пари, и още повече усилия, но ако искаме да имаме боеспособна армия, способна наистина да защитава страната-това е пътя.

        • #55
          Произвежда е и добри брони,можем добри жилетки,а не се съмнявам,че ако се напънат и каско могат. Можем Калашници,можем да купим / дали вече можем да произведем не знам / оптики,ботуши можем. Това само за начало,да се види,че идея има,а това като го няма обикновенния войник какво остава за ракети,самолети,кораби,ауакси и там каквото си мечтаем
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • turtey
            turtey коментира
            Редактиране на коментар
            По едно време (сега не знам как е) в Пловдив правеха дрехите за вермахта.
            Ъъъ
            Бундесвера.

          • blackfirefly
            blackfirefly коментира
            Редактиране на коментар
            Имам оригинална тениска на Бундесвера шита в БГ. По-интересното е, че е синя за техните сини каски..

          • BENZBOSS
            BENZBOSS коментира
            Редактиране на коментар
            Аз знам,че може ма виждам,че не искат,е те там е проблема,не сме тъпи,но се държим тъпо

        • #56
          Много съм далеч от проблемите в армията в момента, но каквото и да трябва - трябват пари. Пари идват от добре работеща икономика, а остават за армия с по-малко крадене. Това са първите две важни стъпки, които трябва да направим. Пробвали сме и с недобре работеща икономика и всичката пАра у свирката. Амии... фалирахме, няколко пъти. Като резултат - ни армия, ни нищо.

          Коментар


          • veskov
            veskov коментира
            Редактиране на коментар
            Все още можем много неща, но парите са точно като за всичко останало у нас(не за всички останали )- субсидии и квоти. То ясно, че за портокали няма за ни дадат пари, но само за жито и слънчоглед... Така и с армейски и др поръчки. Квотите са капака.

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Квоти, субсидии... Това са само инструменти за хората които вършат нещо.
            Все едно да искаш да строиш къща, но да нямаш мистрия и лопата.
            Важно е да знаеш какво искаш, и как да го постигнеш. И да работишза това.
            Кражбите и далаверите ще секнат от самосебе си, стига да го искаш наистина.

        • #57
          За мен най-важният въпрос си остава, независимо с каква техника разполагаме, какво става, ако не дай си Боже ни мобилизират? Караганчевци ли ше ме командват? Ай мерси, нема нужда, изнасям се с 200...

          Коментар


          • MFr
            MFr коментира
            Редактиране на коментар
            В обратната на караганчевци, все тая...

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Ако дойде да ни мобилизират-може сами да идем да ни запишат, то е силно според ситуацията.
            А Караганчев няма да ни командва, но от него ще зависи да имаме манджа топло и патрони. Дано да съм в друг полк...

          • jordanov sv
            jordanov sv коментира
            Редактиране на коментар
            Нищо по-хубаво няма от това началниците ти да са късметлии и да са умни. Не знам в армията сега как е, може ли да си избираш командирите? Иначе да, в някои въоръжени формирования по нашите земи до средата на миналия век са си отстранявали началника отдолу нагоре.

        • #58
          Първоначално публикуван от MFr Преглед на мнение
          За мен най-важният въпрос си остава, независимо с каква техника разполагаме, какво става, ако не дай си Боже ни мобилизират? Караганчевци ли ше ме командват? Ай мерси, нема нужда, изнасям се с 200...
          Не съм сигурен как ще те мобилизират, като системата за мобилизиране е разрушена из основи. Нито те знаят къде си, нито имат идея къде да те повикат да отидеш, нито имат с какво да те въоръжат и екипират, да не говорим, че нямат налични командири, под чието командване да те поставят. За снабдяване с храна и боеприпаси впоследствие, въобще не ми се приказва. А ако почнем да питаме къде ще намерят подготвени даже не артилеристи, а оператори на ръчни гранатомети, преносими зенитни комплекси и картечари - съвсем ще се отчаяме. Ти остави, ами колко процента от подлежащите на мобилизация поне са виждали АК на живо?
          "Разчитаме" на "професионална" армия...

          Коментар


          • gimax
            gimax коментира
            Редактиране на коментар
            Около 50 годишните ше се справят безгрижно,ама за младежта не ми се мисли.Ше си играят на телефоните.

          • blackfirefly
            blackfirefly коментира
            Редактиране на коментар
            Имат ли телефони всичко е ок. Страшното става когато останат без тях...

          • ezhko
            ezhko коментира
            Редактиране на коментар
            GSM мрежата ще умре първа в една истинска война.
            А на 50-годишните автоматите отдавна воюват я в Сирия, я някъде другаде, но също далече.

        • #59
          Аз предлагам да не взимаме пример от Световната сила без аналог в мире

          https://youtu.be/EOBaDtQVijU
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Готино.

            Фауната сега ще каже, че е специално изработен клип за да се бъзикат с всемогучая, но то се вижда дали е истина в Украйна.
            А и като познавам "русский мир"-напълно си е реален клипа.

          • BENZBOSS
            BENZBOSS коментира
            Редактиране на коментар
            Той че е специално изработен е така,тук спор няма,просто са събрали някои издънки на Руснаците и просто са се опитали да обяснят защо не им се получава.
            Както казах преди няколко дни - всеки който е ходил в БГ Армията може да се сети защо тоя клип горе си е съвсем на мястото.

            Важното е,че си вярват,жалкото е,че много си повярваха

          • Alexr
            Alexr коментира
            Редактиране на коментар
            А стапелите на които е произведено това чудо на техниката са ... в Украйна. А отговора на въпроса "Защо Украйна не си произведе нищо доближаващо се до "Адмирал Кузнецов" за толкова много години развитие?" е, защото проекта е правен в Ленинград (днес Сакт Петербург) .
            И извинявам се, но Всемогучая си е за бъзикане. Най-малкото можеше да заредят правилното гориво в "Кузя" и да не пуши толкова много около Европа. Да се огледа Всемогучая и да започне да си кърпи скъсаните гащи от някъде.
            Малко късно разбрах, че аз съм постигнал нещо велико по мерките на БНА - годината през която отговарях за кухненския блок в поделението ми нямаше нито един случай на дизинтерия.

        • #60
          Коментарите след видеото рязко се различават от сегашните.
          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X