Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За армията ...

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    За този случай се чува от няколко източника.Може и да е фейк:



    това по повод редуцирането на некадърния комсъстав...
    Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


    "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
    Джон Кенеди

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Този сайт е от първите на които престанах да вярвам. Чисто пропаганден.
      Може да има и истини, ама и преувеличаването е с лопатата...

  • #32
    Кольо коментира
    Вчера, 21:41
    А знаете ли защо бельото(думата идва от бяло) в казармата беше във всякакви възможни цветове, но не и в бяло?
    Джокерче-не е заради хигиената. Насраните и непрани гащи си личат в какъвтои цвят да са.
    Защо?
    Дългите "напАльонки" и фанелите с дълъг ръкав бе`а бели? И такива раздаваха, ама бързо у жегата ги изоставяше "личният състав", или им режеше крачолите и ръкавите. Щото по-добре "епилиран", отколкото спàрен и мокър от пот... Сега се сещам и за едни вълнени "зимни" напАльонки и едни пуловери - беха кафЕви.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Супер.
      А сега кажи колко партенки си използвал преди и след казармата.
      И как се оправят французите(примерно) без великата материя на парцалите?
      Пък то и каква материя-всичко което може да се нареже "педя на две" се ползва за партенка. Само от шаяк не си навиваха.

      Стара дивотия е партенката, останала от времената когато е нямало достатъчно чорапи, и по инерция, по инерция...
      Да де-тогава когато е измислена си е била напълно адекватно решение. То и сега може да бъде, ако нямаш достъп до нормални чорапи.
      То и металните доспехи са били супер ефективни за времето си, но сега не се използват много, същото е и с партенките.
      Ако искате-носете си ги де, ваша работа. Но да ме убеждавате, че било най-доброто за крака-айде айде...

    • artefekt
      artefekt коментира
      Редактиране на коментар
      Дървена глава си си🤣...нямам толкова време да ти обяснявам....то и сам можеш да се сетиш каква е разликата, например в армията и у вас, стига да имаш желание.

      П.С. Хайде от мен да мине. Партенката е от памучен плат, другото съм съгласен че е парцал. И не е руско изобретение😉

    • ЕМО
      ЕМО коментира
      Редактиране на коментар
      Главната и основна "подробност" е в МАТЕРИЯТА. Няма нищо по-велико от чистата 100%-ва вълна(всичките му там космически технологии...ПНХ). Термобельото ми с което си карам ендурото е 100% вълна, мерино и няма нищо общо с гнусната синтетика. Верно, че струва една торба пари, ама ...
      От мембраните има известна полза, но при тежки натоварвания предимствата и недостатъците започват да се кантарят.Това естествено важи за зимата.
      За лятото-памук или лен.
      Последно редактирано от ЕМО; 29-03-22, 09:21.

  • #33
    Жегата не я помня, може би защото съм си зиморничав или защото бяхме в гората в Родопите. Помня обаче студ. Под -20 падна едната година. Летните ни униформи бяха от някакъв изкуственяк, май ямболен му викаха. Приемливи. Зимните бяха скръб - хем неудобни, хем мръзнеш като куче. Кубинките едни и същи и с летните, и със зимните. Цинтари обух за около две-три седмици докато ни доставят кубинки на тия, за които не стигнаха. Цинтарите бяха втора употреба, не нови, докато кубинките после вече бяха нови и тях съм ги носил само с чорапи. Бельо не помня, сигурно е имало, ма съм го забравил. Помня червения анцуг и българските платненки, дето ми дадоха вече на заставата.

    Коментар


    • бат'Марто
      бат'Марто коментира
      Редактиране на коментар
      Стояне, кой набор си ?

    • сто
      сто коментира
      Редактиране на коментар
      65

  • #34
    "Зелени, сини, червени, само не и бели." - не сдаватся !?

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Имаме участник познал точните килограми!

      Не помня вече в коя война, на войниците им отнели всички бели дрехи, покривки, чаршафи, за да не могат да ги използват като бяло знаме.
      И тогава войниците се сетили, че имат бели гащи. И пак успели да се предадат.
      От тогава традиция е в армията да няма нищо бяло което е от плат и може да се използва като бяло знаме.

      Глупост е естествено, но е факт. То какви други глупости имаше, та за едни гащи...

  • #35
    Ми не знам.... Бельо не са ми давали, пишеше да си нося гащи и чорапи. чз и каквото там...Приносът на ТЗВ, Гагич, мисля е парадната униформа, с особено привлекателни за мишките картонени пагони, подлепени с вкусен туткал...)))) Въшкарник, Лятна, която като си "загубиш" носачите всъщност е не неудобна, една синя "работна" дето не трябваше да се цапа....? втф? и последните 6 месеца ни дадоха кемафи за тактиката... Най- после достатъчно джобове ))))))) и сравнително удобна, въпреки странните размери, и че като махнеш подплатата лятото размерите ставаха още по-странни.... ))))))))) кемафа беше добре. ))

    Камуфлаж по мое време имаха офицерите. Тактикуул.. ))

    И всъщност не ви разбирам претенциите за "колана под мишниците" лятната куртка си я бях избрал достатъчно свободна, а на въшкарника просто си ги преместих на удобното ми място, че да не убиват.
    Последно редактирано от deyan_h; 26-03-22, 14:18.
    - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
    - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

    Коментар


    • #36
      Това всичкото което казвате е от миналия век,става ако срещу теб е гол талибанин или хайде някой по чаршаф - нали много пазело в жегата пък с много чаршафи и в снега.

      21 век е,било какво било, от тук на къде е въпроса обаче
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • deyan_h
        deyan_h коментира
        Редактиране на коментар
        Амииии... кодирана цифрова защитена връзка, особено между пехота и броня, унифицирани дрончета със същото на алтирлийските НП....Голям железен чадър отгоре, Реб, контрабатарейни Звук и РЛС...може и малко противокорабни ракети...разбира се, индивидуални защитни средства.

        После може и с пра-дедовите въшкарници.... )) Ако не друго - ще спастрим от епилацията ))
        Последно редактирано от deyan_h; 26-03-22, 15:45.

      • ezhko
        ezhko коментира
        Редактиране на коментар
        A ако добавим и малко здрав разум - цена няма да имаме.

    • #37
      Първоначално публикуван от gy6ter Преглед на мнение
      Спомени
      Мен пъ нимъй срам и няма да си крия лицето (най-вече щото никой нимой ма познай днес ). Какво открих като разчиствах апартамента на починалата ми майка:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Grenz2.png
Прегледи:336
Размер:203.7 КБ
ID:6838798

      Кльоно требеше да са чисти от снег, ибо като натежи снегът - сплита проводниците и дава "задействие".
      А майка ми (лека ѝ пръст) идва на свиждане и вика: "Ау-у-у-у, туй момче кога са го убили? Наскоро ли?"

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Grenz1.png
Прегледи:319
Размер:282.5 КБ
ID:6838799
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • сто
        сто коментира
        Редактиране на коментар
        От кога са снимките, Гагич? Мислех че сме набори долу-горе, пък аз камуфлажна униформа видях чак след като се уволних като ходих на гости на брат ми, офицер на застава.
        85-та, на 30 декември ме изпуснаха

      • Тропчо
        Тропчо коментира
        Редактиране на коментар
        Нямам спомен Гагич да се е криел кой и какъв е. Ако ще го прави тепърва, късно е.

      • MFr
        MFr коментира
        Редактиране на коментар
        Убавец е бил...

    • #38
      1981г

      Коментар


      • ezhko
        ezhko коментира
        Редактиране на коментар
        Криво-ляво - беше армия. Сега е жандармерия в най-добрия случай.

      • NovemberCharlie
        NovemberCharlie коментира
        Редактиране на коментар
        Пушечното месо не е армия.

      • сто
        сто коментира
        Редактиране на коментар
        Криво-ляво беше нищо без половина, ezhko. Ама пък скъпо. Истината колко струва може да се види само в действие, което за късмет не се случи.
        Е не съвсем де, нашата армия като жандармерия такова имаше само в Чехия през 68-ма и после тук след 84-та. Справи се, като насреща са цивилни...

    • #39
      Първоначално публикуван от извън пътя Преглед на мнение
      ...
      81-ва строихме къща. С пари от роднини и с материали от съборени стари такива. Ма нямаше кой да ни снима, щеше да е интересно сравнение с парада на тъпотията.

      Коментар


      • #40
        Първоначално публикуван от извън пътя Преглед на мнение
        1981г
        Осемсе и първа не знам как е било, щот съм бил на 5 годинки. Аз лично служих с въшкарник (зимна) и анорак/памучен клин (лятна униформа). 95-97-ма. А хем бях в сравнително "елитни" войски - ПВО към ВВС.


        Камуфлаж ми дадоха чак 2008-ма, като ме викнаха запас. И едни странни обувки - нещо като кубинки ама без високата част около глезена. Като туристически обувки.
        Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

        Коментар


        • #41
          . [/
          Днес, 19:29
          От кога са снимките, Гагич? Мислех че сме набори долу-горе, пък аз камуфлажна униформа видях чак след като се уволних като ходих на гости на брат ми, офицер на застава.
          85-та, на 30 декември
          Точно зимата на 1985 г. е това. Униформата беше вече втора употреба, но беше запазена и не я смених слеващата година с новия образец, каквито раздаваха - бяха по-гадни.
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • сто
            сто коментира
            Редактиране на коментар
            повторение...

          • сто
            сто коментира
            Редактиране на коментар
            Хм, в края на декември същата година ни докараха "подкрепа" в Родопите от западната ни граница, ма не помня да са били камуфлирани. Впрочем ден-два след като акустираха при нас и получихме радостната вест че ни пускат. Тръгнахме си с техните камиони, та може в еуфорията да не съм догледал и запомнил

        • #42
          Първоначално публикуван от gy6ter Преглед на мнение
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:опасен 1.JPG
Прегледи:501
Размер:122.8 КБ
ID:6838606 Спомени
          След година Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Хамбара.JPG
Прегледи:338
Размер:585.4 КБ
ID:6838971

          Коментар


          • #43
            Въдвориха ме в казармата точно преди 50 години за цели 2 - отвратителна присъда за това, че си млад в тоталитарната държава, но гледайки сега тийновете, мисля, че такава присъда, би била задължително лечение срещу либерастични девиации и изгъзици. Както и да е - друга тема е това, а тук искам да спомена, че на мен въшкарниците ми харесваха - неугледни с мамелюшка външна кройка, жулещи отвътре - бяха ми безкрайно удобни, широки и потурести, но пък мъдоохладителни и неограничаващи движенията. Това зимните, в които ни курдисаха при влизането 5 Октомври, все още жега и учебна рота...Летните, зелените - чист памук, бяха ще по-удобни - перяха се и съхнеха за нула време. Това за мен де, имаше юнаци дето си ги преправяха, стесняваха т.е. това което биха правили ако имаха възможност да си ушият панталони у дома - явно са нямали и пробваха в казармата безуспешно, но сеир с разпрани клинове и фатмашки реакции доволно. С чепиците обаче беше проблем, нося 45,5 - 46, а точно тогава не се намериха, та ми даваха какво ли не - стари полуразпаднали се и накрая едини 48-49 номер за ташак на всички, а и на мен самия даже. Бях като в цирка - като ударя петата, бомбето вибрира доста след това, даже походих и с гуменки, накрая намериха. Да доста ходих в обущарницата и потвърждавам - цинтарките си бяха с гьонена подметка, друг е въпроса, че беше кофти и се скапваше бързо.
            ILLEGITIMI NON CARBORUNDUM

            Коментар


            • #44
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:аз 1986.jpg
Прегледи:310
Размер:208.8 КБ
ID:6839026 с камуфлажен гащеризон през 86-та - особено подходящ в снега





              ________________________________________________
              Subaru OUTBACK 2,5
              Hyundai TUCSON 2.0

              Коментар


              • #45
                За цинтарите: Тия обувки са правени за полето. Отдолу си е гьон. Оригинално имат налчета и подметките са заковани с цинти (от тук и името).
                С цинтите и налчетата обаче по плочник/асфалт се ходи трудно. Затова по наше време ги сваляха.
                Това отслабва обувката, през дупките на цинтите влиза влага и всичко започва да се разпада.
                Моите се разпаднаха на 2-я месец и тати ми купи кубинки
                То и кубинките са същата стока. Първите бяха много добри. Още имам един чифт от онова време - само пластмасовата стелка се начупи и вид нямат вече.
                Следващите модели, от развития социализъм, бяха по-тежки и масово пропускаха.
                --------
                Имам 1 година, като командир на взвод.
                Края на 80-те войската беше само бройка. Техниката беше доста по-възрастна от войниците. И голяма част от нея не можеше изобщо да излезе.
                Някъде там продадохме няколко праги на селското стопанство. Най-добрата мина към 10 километра преди да спре.
                По машините, които се съхраняваха за военно време, нямаше едно здраво гумено нещо. Системите за напомпване на гуми масово изпускаха.
                А гумите на руснаците сега, са цвете в сравнение с нашите тогава. Имаше нормативи, но нямаше с какво да ги подмениш.
                Имаше обаче войници (деца), на които им харесваше. Топла вода в изобилие, редовно топла храна и вътрешна тоалетна - не бяха виждали такъв лукс по селата.
                Никак не съм съгурен обаче, като се стигне до убиване на врагове, как щеше да е.
                Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X