Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За армията ...

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За армията ...

    Гледам тая война и наред с всички други мисли, ми се върти една чуденка в главата. Служих на дърти години към края на "родната" ни казарма. Все още си действаха по старата, руска рецепта , да те мачкат психически . Та интересно ми е , тея офицери , при една война как очакват да ги следва някой ? На мен ми бяха забранили да нося огнестрелно оръжие в казармата , защото обещах на офицерския състав , след караула,ще оставят жените си вдовици, последваха непоряди само с нож в батареята. Ако мен ме мобилизират при този команден състав , първите жертви на войната ще бъдат те, след това отивам да пазя родината .

    Ако наборната служба в Русия е такава , изобщо не е чудно , че нямат мотивация войниците им.
    Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
    За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

    A1+

  • #2
    Божеее, видял си ти психическо мачкане. Мрънкащите в България, ако ги прекарат през началната обработка в щатските ВС, не света, Космоса ще ореват ...
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      Дедовщина в юс арми?
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #4
        Дедовщината си е дедовщина, а психологическата обработка, пречупване и изглаждане на трески с голямата рашпила никой не ги е отменял в никоя себеуважаваща се армия.
        And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

        Коментар


        • #5
          Предполагам че Иван говори за дедовщина всъщност.
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #6
            Чавдар (V93) коментира
            Днес, 07:32
            Божеее, видял си ти психическо мачкане. Мрънкащите в България, ако ги прекарат през началната обработка в щатските ВС, не света, Космоса ще ореват ...
            Има една съществена разлика между щатските ВС и БНА (за която говори колегата Недокланов) или както беше според устава : "Въоръжените сили на НРБ" : мотивацията .

            - В първата се влиза по желание и срещу заплащане . И целта на обучението на войника (аре да е рейнджър , че звучи по- Рамбовско) е да се подготви за 2 главни неща по време на бойни действия : да се научи да убива и да се научи да оцелява . С други думи : дори да му спукат гьона, кандидат -рейнджъра осъзнава що му го причиняват и стиска зъби.

            - във втората се влизаше задължително , щеш- не щеш . Целта на обучението беше да те пречупят психически така че по време на военната повинност , както и после ( в "цивилизацията" ) да си верен на БКП или най-малкото (за невярващите) при всяка заповед/повеля на "по-горестоящите" да изпълняваш машинално в стил "Аз ! Слушам! ".
            С други думи : дали му спукват гьона или обратното - да е пълна скатавка , Чепика (както част от офицерите наричаха срочно служещите) от първия ден на влизане в "родната казарма" почва да брои дните , оставащи му до УВО . И двете години (плюс някой и друг месец "задръжка") минават под мотото от една песен "...уволнение , уволнение , ти си моето спасение ..."

            ПС. Сори за лиричното отклонение .

            ... а колегата Недокланов да се поинформира от някой дрът кашик , служил в "Черния полк" в Хасково или изобщо някой от "Бермудския триъгълник " ( Грудово-Елхово-Звездец ) за кво иде реч , та да не мрънка ,.
            Последно редактирано от Vlado_Ts; 25-03-22, 07:57.
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • blackfirefly
              blackfirefly коментира
              Редактиране на коментар
              Кафявите въшкарници май си бяха до края на наборната казарма в БГ. Не знам какво производство е било тогава, ама все още се продава военен ивентар под път и над път вече колко години след промените...

            • icos
              icos коментира
              Редактиране на коментар
              p-pleven коментира
              Днес, 08:21
              Споко, и в момента братоците обуват найлони върху чорапите:

              https://twitter.com/TheDeadDistrict/...wt0IS93FKquuIQ

              Има едно 21+ пропаганда видео на ДНР-ския башибозук с много трупове на украински войници. Всичките са със свалени и липсващи обувки, познай кой ги е обул. Вторая Армия Мира, бля...

            • Dilyan Zagorchev
              Dilyan Zagorchev коментира
              Редактиране на коментар
              Абе обущар си имахме и 2002г в Сливен
              Пък въшкарник не съм и пипвал даже. Униформите бяха нови модели даже, с 2х2 джобове за пълнители на АК на панталона и куртката. Сумката башка.

          • #7
            Нека да повторим, че БА има вековни традиции в "подобряването" на командния състав при първите боеве.

            Разказвали са ми близки хора. Включително от първа ръка.

            Коментар


            • #8
              При война се мести офицерският състав, от поделение Н в поделение У. Така ни разправяха в казармата
              Последно редактирано от caribi; 25-03-22, 09:39. Причина: правопис

              Коментар


              • #9
                Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение

                Има една съществена разлика между щатските ВС и БНА (за която говори колегата Недокланов) или както беше според устава : "Въоръжените сили на НРБ" : мотивацията .

                - В първата се влиза по желание и срещу заплащане . И целта на обучението на войника (аре да е рейнджър , че звучи по- Рамбовско) е да се подготви за 2 главни неща по време на бойни действия : да се научи да убива и да се научи да оцелява . С други думи : дори да му спукат гьона, кандидат -рейнджъра осъзнава що му го причиняват и стиска зъби.

                - във втората се влизаше задължително , щеш- не щеш . Целта на обучението беше да те пречупят психически така че по време на военната повинност , както и после ( в "цивилизацията" ) да си верен на БКП или най-малкото (за невярващите) при всяка заповед/повеля на "по-горестоящите" да изпълняваш машинално в стил "Аз ! Слушам! ". ...
                Разликите са факт. Но във всяка една армия изпълнението на заповеди е силно задължително. Щото, в случай на недай Боже, заповедите може по неизбежност да са такива, че да противоречат на инстинкта за самосъхранение ...
                Естествено, както и навсякъде, субективният фактор играе много важна роля.

                Ама от един момент нататък нЕкои младежи се бяха разлигавили до немай къде. Имаше случай някакви мамета да подават жалби чрез един политотдел, че в Н-ското поделение се правели извращения с горките момчета.
                И какви били извращенията ? "Младсержантите и фазаните много ни командват", "Карат ни да бягаме 3000 м" ...

                А бе, мамин златен, ами на мен бягането на 3000 м и то не на стадион, и не със спортен екип, ми влизаше в задължителната учебна програма и изпит се държеше. И нормативът беше бетер "теста Купър". И сме го бягали до припадък.

                С дежурното "да си верен на БКП" леко прекаляваш. Пак. Идеологическата обработка при соц-а си беше факт от детската градина, та до пенсионерския клуб в кварталната ОФ. В армията не е била нито повече, нито по-малко.
                И не, военната клетва в НРБ не включваше Партията.


                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • turtey
                  turtey коментира
                  Редактиране на коментар
                  За военната клетва има други версии от първа ръка.

                • Чавдар (V93)
                  Чавдар (V93) коментира
                  Редактиране на коментар
                  В армията, в която аз служих, друга клетва не знам да е имало. Тебе не те знам в коя точно не си служил.

                • Vlado_Ts
                  Vlado_Ts коментира
                  Редактиране на коментар
                  Аз за клетва към Партията не виждам да съм писал в поста .
                  Съвсем отделен е въпросът , че военната машина беше настроена така че "да възпитава боеца в дух на преданост към делото на социализЪма" и в дух на социалистически интернационализъм . Щото Партията в НРБ се отъждествяваше с държавата .
                  ... а идеологическата обработка си беше факт . ППР( че и с патрон) си имаше във всяка "единица" от рота нагоре . И ЗКПЧ с ранг на замкомандир - тоже . Пак от рота нагоре. Ти го знаеш де , ама го споменавам заради младежите с по 6 месеца служба и тия след тях.

                  ПС. При нас 3 км. ги нямахме за нищо . С пълно бойно снаряжение ни беше от 5 км. нагоре .
                  Плюс още ред подобни , че не му е тук мястото .
                  Физическата подготовка беше комай единственото полезно нещо .
                  Апропо , коремно в стил " Румен Венсеремос " (с подскок ) правех до скоро Тогава ("стилни") правех , докато кажат : Стига!

              • #10
                Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                Гледам тая война и наред с всички други мисли, ми се върти една чуденка в главата. Служих на дърти години към края на "родната" ни казарма. Все още си действаха по старата, руска рецепта , да те мачкат психически . Та интересно ми е , тея офицери , при една война как очакват да ги следва някой ? На мен ми бяха забранили да нося огнестрелно оръжие в казармата , защото обещах на офицерския състав , след караула,ще оставят жените си вдовици, последваха непоряди само с нож в батареята. Ако мен ме мобилизират при този команден състав , първите жертви на войната ще бъдат те, след това отивам да пазя родината .

                Ако наборната служба в Русия е такава , изобщо не е чудно , че нямат мотивация войниците им.
                Имаше теми, ама ги скриха-а-а-а-а (старите теми за Украйна, де). Там се присмиваха на "Лудото Куче" Калин който се беше опитал да обясни разликата между руската (действаща по средновековен образец с облекло от Първата, да Първата световна война) и украинската армия - обучавана първоначално от инструктори от "Грейстоун" и "Блекуотър". Беше нещо такова:

                1. В руската (а и в наборната БНА и изобщо във ВС на НРБ) войникът умишлено е мачкан:
                - Стригане до голо на новобранците. Цел - да няма този къдрав, онзи рус, другия черен, па третия риж - всички еднакви.
                - Гадни и неудобни униформи, чиято цел нито е "да разпознаеш своите в боя" (като играчите от твоя отбор в спортните игри), нито да не се къса при ученията, нито да те пази от студ, вода и т.н. Не-не - целта на униформата е хем да си еднакъв с другите, хем да ти е безкрайно неудобно (който е служѝл знае - неестествено високо вдигнат колан, закопчан на последната дупка, па може и още една-две да пробие старшинката-взводния-младсержанта, якичката "прицвъкната" не само на най-горното копче, но и на кукичка, шапка - винаги, обувки - нон-стоп, гети и т.н.) - с цел "да се пречупи момчето, да се откъсне от цивилизацията, да усеща във всеки един момент, че е в казарма".;
                - Нестествено придвижване (прословутата строева подготовка);
                - Неестествено говорене ("тъй вярно - съвсем не" и прочие глупости);
                - Постоянна "заетост" с безсмислени неща, които трудно може да се приемат за изграждащи някаква физическа подготовка или умения - марш-наскоци (слято се пише наскок, другаре!), физически упражнения до припадък, с цел пълно изтощение ("да не мисли за глупости войникът"), всякакви "паднѝ-станѝ-оставѝ, отляво ядрен взрив, газ-чорапи-наметало" унизяващи човешкото достойнство "телодвижения"

                2. В украинската:
                - Почти никаква строева подготовка, освен изграждане на умения за групиране, разгръщане и т.н., отиващи повече към тактика;
                - Концентрация върху техники на придвижване в пресечена местност и в градска среда, маскиране, прикриване, газене във вода, преодоляване на водоеми, диверсионни и разузнавателни действия;
                - Никакво стригане! Прическа - по желание, насърчава се късата, ама те войниците сами оценяват предимствата ѝ. Бради и мустаци - непрепоръчителни (пречат на евентуалното поставяне на "тактически грим"), но не и забранени.
                - Максимално удобни и подходящи за терен униформи с множество "тактически джобове", бронежилетки и т.н.

                Ама темите са надлежно изтрити или маскирани.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • bushiDO
                  bushiDO коментира
                  Редактиране на коментар
                  Специално "въшкарниците" си мисля, че са си наследство от на Негово Величество армията, защото в един скалд съм виздал оригиналните и бяха абсолютно същите, с изкл. на копчетата, които бяха не със петолъчка а със лъвче. Просто БНА са продължили да ги утилизират още дълги години и въпреки огромния бюджет, не успяха, или (според Gagic) не са искали да въведат по-съвременни бойни униформи...

                • s_s1
                  s_s1 коментира
                  Редактиране на коментар
                  От марш наскок, физическа подготовка, полосата с препятствия и тактическите занятия с копане на окопи и траншеи, бягане, пълзене и т.н.т има полза и не само за войника, а и за всеки.

                  Стригането №0 е останало от времената, когато въшките са били напаст.
                  Но не виждах смисъл в разглобяване и сглобяване на АК 47 за норматив. Не засича и живее дълго с минимални грижи.

                • Кольо
                  Кольо коментира
                  Редактиране на коментар
                  Светльо, за първото съм съгласен, за второто-не. Разглобяването за норматив не е нужно, но ако можеш да разглобяваш и сглобяваш пушкалото със завързани очи(аз и сега се наемам)-ако се наложи по време на битка-нямаш никакви мисли дали после ще можеш да го сглобиш, па и да стреля.
                  Разбира се-това си беше уплътняване на времето де, не е толкова с практическа цел.
                  Но добавяше малко качество във войнишките умения.

                  За написаното от гагича съм напълно съгласен.
                  Онази ни армия беше пародия, и по-голямо посмешище от руската сега.
                  Понеже няма начин да няма такава войска(тогава)-трябваше времето на ЛС да се уплътнява. Строевата подготовка, и изобщо военните паради са остатък от едновремешните армии, когато царе и императори са се плашели с показване на големите си армии. В днешно време това е само смешно.

                  Относно подготовката на украинците-чак сега го оценявам колко е била добра. Наистина-нужните знания и умения на реалното бойно поле силно се различават от тези на които ни учеха едно време. Като войник си мислех, че има нещо сериозно пропуснато в обучението ни. Не знаехме как да се пазим, как да комуникираме със съседните танкове, как да си помагаме без командира да ни указва кой къде да стреля...
                  Обаче си мислех, че това не е работа на обикновения войник, има си командири за това. Те са учили по 5 години във военно училище, а по-висшия състав-и щабна академия, та те си знаят работата.
                  Чак сега осъзнавам,ч е онова е боло само имитиране на обучение на армия. Истинската армия не боядисва бордюри"докато си почива", не маже гумите на БТР и джугани с вакса за да изглеждат добре, а се учи как да побеждава в бой без да се налага да зарива картечното гнездо с трупове за да не може да се вижда от тях...

              • #11
                И да го преместиш , Караганчев си остава Караганчев. А за това което разправя Ясен-и аз съм чувал подобни неща.
                Последно редактирано от ЕМО; 25-03-22, 10:03.
                Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                Джон Кенеди

                Коментар


                • #12
                  blackfirefly коментира
                  Днес, 10:54
                  То стригането до голо си стана модна тенденция от десетилетия. Друг е въпроса, че по времето на Бийтълс въпроса с прическите е бил съвсем друг. Та с поред мен това "Стригане до голо на новобранците. Цел - да няма този къдрав, онзи рус, другия черен, па третия риж - всички еднакви." си нещо тра-ла-ла.
                  Кое е станало модна тенденция? През 1985 г. в повиквателната си пишеше: "Явете се остриган 0 номер". Бръснарите знаеха как "да подстригват за казарма". Ако някой не беше "правилно подстриган", (поне при нас) го стрижеха в градската баня, където откарваха всички новобранци да си сменят цивилните дрехи с униформи и да "се изкъпят, щото мое мръсни да са дошлЕ".
                  Тия работи със стригането са РУСКИ тертип (на запад едно време са стрижели само пандизчиите за да не хващат въшки ) у нас са вкарани още след Освобождението от първите руски командващи и между другото са констатирани и тук: https://www.book.store.bg/search?src...E8%ED%E0&sin=1
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • blackfirefly
                    blackfirefly коментира
                    Редактиране на коментар
                    Под модна тенденция имах предвид възприемането на стригане гола глава преди и сега. В момента това решение донесе доста сексапил на маса плешовци , докато преди ако си бил без коса верно са те взимали за пандизчия. Та добре нека да е руско и там в унисон с партийните порядки. Ама и сега да се въприема, че е така е смешно.
                    Последно редактирано от blackfirefly; 25-03-22, 10:38.

                  • Кольо
                    Кольо коментира
                    Редактиране на коментар
                    Стригането е заради въшките. По онези времена са били повсеместни, поне в по-източната част на Европа.
                    А "русский мир" е консервативен, и кара по добрата стара традиция. Даже днес много хора не се питат защо е било това, просто го приемат, че така трябва, и се подчиняват.

                  • blackfirefly
                    blackfirefly коментира
                    Редактиране на коментар
                    Точно за това е било, ама днес ако може и на това да му се придаде не знам си какво се казва " Стригане до голо на новобранците. Цел - да няма този къдрав, онзи рус, другия черен, па третия риж - всички еднакви."

                • #13
                  Първоначално публикуван от ezhko
                  По темата за обучението на войника в различните армии (и къде стижат и защо):
                  Gwynne Dyer's 1983 series...
                  Требеше нещо от 19-ти век да извадиш. То в Матушка нещата си беха така, де. А 2001 г. отивам с жена ми в Австрия - тя на някакво обучение, аз "съпровождащ" (австрийците поемаха разноски и за това), настаняване - в общежитие на Митничарското им училище Влизаме и аз щях да се обърна и да избягам - на входа ни посреща "батко граничар" с въшкарника (1001 % като нашите от Таатово златно време), зелените граничарски пагони , кепето (също като нашите), но-о-о-о все пак успях да видя, че е с "Манлихера", та не побягнах. Оказа се восъчен музеен манекен на тяхната гранична стража от времето на Империята (т.е. преди Първата св. война), която е била към Митниците (както и в цяла Европа, впрочем, гонели са преди всичко контрабандисти).
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #14
                    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                    Кое е станало модна тенденция? През 1985 г. в повиквателната си пишеше: "Явете се остриган 0 номер". Бръснарите знаеха как "да подстригват за казарма". Ако някой не беше "правилно подстриган", (поне при нас) го стрижеха в градската баня, където откарваха всички новобранци да си сменят цивилните дрехи с униформи и да "се изкъпят, щото мое мръсни да са дошлЕ".
                    Тия работи със стригането са РУСКИ тертип (на запад едно време са стрижели само пандизчиите за да не хващат въшки ) у нас са вкарани още след Освобождението от първите руски командващи и между другото са констатирани и тук: https://www.book.store.bg/search?src...E8%ED%E0&sin=1
                    Ти да видиш По наше време не пишеше такива работи в повиквателните - берберина на поделението, а при влизането бяха цели трима, минаваше новобранците за секунди с обиграни движения до 0 номер. После беше другата опашка за въшкарниците. Това с високия колан и закопчаната якичка беше до 10-я месец. После моеше и да си вталиш клина, да пуснеш малко коса и мустаци, и да свалиш колана под куките Само по разводите трееше да се прайш на стриктен
                    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                    Из "Златния телец"

                    Коментар


                    • Bogoljub Gagic
                      Bogoljub Gagic коментира
                      Редактиране на коментар
                      Да, де, ма вече си "обучен" според специалисторите по военно дело.

                    • Кольо
                      Кольо коментира
                      Редактиране на коментар
                      Аз като влизах(21.09.1988 ) всички новобранци бяхме стригани. Аз най-ниско, почти бръснат. Зашото един приятел си беше купил една немска вибрационна самобръсначка, с тример(бая широк-за врат, а не за нос като сегашните), та каза,ч е неговата машинка можела да стриже нула номер.
                      Естествено-ритуала беше съпроводен с добри количества алкохол, та смятай какво стригане беше...
                      Но всички си бяхме с голи глави, нямаше никой с кичара. Щото ще го запомнят, и послеее...
                      Последно редактирано от Кольо; 25-03-22, 20:24.

                    • santaclash
                      santaclash коментира
                      Редактиране на коментар
                      В средата на 90те нямаше такива неща в повиквателните. Стригането е било на място, при пристигането в поделението. Аз се разминах с казармата-отмениха я докато учех, но помня от квартала момчета, които влязоха да служат...никой не се размина със стригането до кожа.

                  • #15
                    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение

                    ...

                    1. В руската (а и в наборната БНА и изобщо във ВС на НРБ) войникът умишлено е мачкан:
                    - Стригане до голо на новобранците. Цел - да няма този къдрав, онзи рус, другия черен, па третия риж - всички еднакви.
                    - Гадни и неудобни униформи, чиято цел нито е "да разпознаеш своите в боя" (като играчите от твоя отбор в спортните игри), нито да не се къса при ученията, нито да те пази от студ, вода и т.н. Не-не - целта на униформата е хем да си еднакъв с другите, хем да ти е безкрайно неудобно (който е служѝл знае - неестествено високо вдигнат колан, закопчан на последната дупка, па може и още една-две да пробие старшинката-взводния-младсержанта, якичката "прицвъкната" не само на най-горното копче, но и на кукичка, шапка - винаги, обувки - нон-стоп, гети и т.н.) - с цел "да се пречупи момчето, да се откъсне от цивилизацията, да усеща във всеки един момент, че е в казарма".;
                    - Нестествено придвижване (прословутата строева подготовка);
                    - Неестествено говорене ("тъй вярно - съвсем не" и прочие глупости);
                    - Постоянна "заетост" с безсмислени неща, които трудно може да се приемат за изграждащи някаква физическа подготовка или умения - марш-наскоци (слято се пише наскок, другаре!), физически упражнения до припадък, с цел пълно изтощение ("да не мисли за глупости войникът"), всякакви "паднѝ-станѝ-оставѝ, отляво ядрен взрив, газ-чорапи-наметало" унизяващи човешкото достойнство "телодвижения"
                    Хайде малко по-сериозно! Не е като да не ползваш чичо Гошо и да не си виждал и картинки, и видео

                    И голи глави, и "неестествено придвижване", и "неестествено говорене", и "постоянна заетост" ...

                    Доказан факт е, че когато оставиш Иванчо-войника да бездейства, той започва да прави простотиЙ.

                    Би май гест, US marines boot camp - обработка на новобранки






                    Гадните и неудобни униформи бяха факт. Само дето не са изобретени от БНА или СССР.

                    Като цяло, въшкарниците с малки разлики са същите, като онези отпреди 9.IХ (то и униформата, която носех в първите години в гимназията, много малко се различаваше от онази, която баща ми, лека му пръст, е носил на времето).

                    Бите шьон, армията на негово царско величество

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1641.jpg
Прегледи:734
Размер:73.2 КБ
ID:6838271


                    Шаяк-епилатор, колан високо, почти под мишниците, закопчана до горе (с телено копче) яка. Само дето от един момент нататък са заменили ботушите с чепици и кройката на панталона се е променила.

                    Грозна и неудобна. Факт

                    Ама такова ни е било/беше нивото.





                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • bushiDO
                      bushiDO коментира
                      Редактиране на коментар
                      Пропускате, че в marine corps са професионални войници, които могат да се откажав в подготвителният период, докато гръбнакът руската армия все още е наборен.
                      Иначе за униформите, по-горе бях писал: "Специално "въшкарниците" си мисля, че са си наследство от на Негово Величество армията, защото в един скалд съм виждал оригиналните и бяха абсолютно същите, с изкл. на копчетата, които бяха не със петолъчка а със лъвче. Просто БНА са продължили да ги утилизират още дълги години и въпреки огромния бюджет, не успяха, или (според Gagic) не са искали да въведат по-съвременни бойни униформи..."

                    • MFr
                      MFr коментира
                      Редактиране на коментар
                      - Неестествено говорене ("тъй вярно - съвсем не" и прочие глупости);
                      Ми ако ти заговори оня от Сусурлево на неговия си език, как ще го разбереш? Да не говорим за други етноси и народности, дето българският им е, меко казано, труден...

                    • Кольо
                      Кольо коментира
                      Редактиране на коментар
                      Неестественото говорене си е нормално за всяка армия. Част е от уеднаквяването на състава. Също като униформите и строевата.

                      Неща останали назад. Сега точно украинците показват как трябва да е обучена една съвременна армия. Може да не стават за парад, но бранят родината си както си трябва, и го правят на границата на минимално възможните загуби, стремейки се да нанесат колкото може по-големи на противника.
                      А, че не можели да маршируват-на кого му пука?
                      Като направят победния марш в Киев след някой друг месец-може да минат и като тълпа талибани, но ще ги посрещнат с отворени обятия, цветя, пиене и лесни жени
                      Последно редактирано от Кольо; 25-03-22, 20:26.

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X