Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Остави музея, ми прочети темата (като във вица за камиона и ръчната) - ако те интересува де, но след като се изказваш, то това се предполага. Скорострелността е предмет на конкретния разговор, единствено в контекста на персонално оръжие. Поне дотук - сега вече си имаме и Гатлинги, и корабни с-ми.
    За мен скорострелна система е от 4000 изстрела нагоре...

    Коментар


    • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

      Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
      Говорил съм с фронтоваци от ІІ-та световна които ми казаха, че проблема на МГ е възвратната пружина при продължителна стрелба. Склонен съм /нямам друг избор/ да им вярвам имайки предвид немската прецизност при изработката.
      Проблем от какво естество, би ли пояснил. За съжаление това МГ което ми е "под ръка" бе надлежно заварено от родните власти, въпреки че си дойде със всички документи от германия и напълно функциониращи системи освен една дупка в патронника, и в момента е невъзможно да разгледам механизма без флекс
      А иначе МГ се произвежда и се ползва и до днес, ако беше толкова зле не мисля че щяха да го правят.


      Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
      За мен скорострелна система е от 4000 изстрела нагоре...
      Зависи от гледната точка, дали говорим за автомат, оръжие за огнева поддръжка или такова монтирано на някаква летялка. При някои над 1100 изстрела е скорострелно, при други същите 1100 изстрела са прекалено малко.

      Коментар


      • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

        Първоначално публикуван от glamav Преглед на мнение
        Проблем от какво естество, би ли пояснил. .
        Ако можех, не бих пропуснал.

        Аз по принцип съм "пищовджия" и стрелбата за която говоря бе с командите "Ред и сигурност" към Районното управление още по Татово време. Имаше две МГ-та, вече не помня дали 34 или 42, няколко
        ДП-27 и боеприпаси под строг отчет /стрелбите бяха веднъж годишно/. Та по време на "упражнението" един от ветераните спомена, че при продължителна стрелба нещо "затягало". Правели подобрения /типично българска работа/ по възвратната пружина и така.
        сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
        dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

        Коментар


        • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

          Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
          За мен скорострелна система е от 4000 изстрела нагоре...
          Хубаво, и няма лошо да се поразчепка, но някакси интродукцията ти звучи като апостроф на предходното, а не като разширяване на темата.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

            обожавам когато двама приятели се карат... Единия още виртуален де (Трамп в твоята градинка е морената). Проблема с възвратната пружина на МГ 42 идва след 1944, когато легиращите елементи в Райха са такава рядкост, че..... Та именно тяхната липса води до проблема че при интензивна употреба се чупят.
            Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
            No man left's behind !!!!

            Коментар


            • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

              Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
              обожавам когато двама приятели се карат... Единия още виртуален де (Трамп в твоята градинка е морената). Проблема с възвратната пружина на МГ 42 идва след 1944, когато легиращите елементи в Райха са такава рядкост, че..... Та именно тяхната липса води до проблема че при интензивна употреба се чупят.
              По твоята логика би следвало да омекват.
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                По твоята логика би следвало да омекват.
                Чупят се.... Проверено... Закалявани са по стандартна "Технологична карта" но поради липсата на легиращи елементи в стоманата стават трошливи.
                Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                No man left's behind !!!!

                Коментар


                • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                  Мързи ме да споря, едно такова чудо му се редихме половин ден и нищо не му се счупи, само сменяхме цевите.
                  Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                  Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                  В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                  Коментар


                  • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                    Ми ако е било отпреди `44-та (според горната хронология).
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                      Ми ако е било отпреди `44-та (според горната хронология).
                      Не зная. Га ти треперят гащите от кеф не мислиш за тези дреболии.
                      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                      Коментар


                      • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                        Пък и тези "непълноценните" - надали са били сто процента, стопроцентов брак. Все-пак, дойчовско джилезо си е.
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                          Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
                          Първо да кажем, че е MG-34.
                          Второ за индивидуално оръжие прекалено високата скорострелност може да е недостатък, спомнете си войнишкия "Нагант" с единично действие и офицерския с "Дабъл екшън", но за основно автоматично оръжие за огнева подръжка точно това са е целяло.

                          По "литературни" данни скорострелността на "Машин гевере" е 3000 изстрела в минута. По технически характеристики е три пъти по-ниска. Стрелял съм веднъж с МГ, но бройката боеприпаси не позволяваше оценка, а и аз не съм привърженик на "Картечната" стрелба.
                          Говорил съм с фронтоваци от ІІ-та световна които ми казаха, че проблема на МГ е възвратната пружина при продължителна стрелба. Склонен съм /нямам друг избор/ да им вярвам имайки предвид немската прецизност при изработката.
                          По същество картечниците МГ са два модела които доста си приличат . Единя е МГ 34 със скорострелност 600 - 800 изстрела в минута си е била съвсем нормална картечница . Втория модел МГ 42 е със скорострелност 1200 - 1500 изстрела в минута . Високата скорострелност обуславя много бързото загряване на цевта и се налага нейната смяна при всяко презареждане на лента от 100 патрона при по внимателна стрелба издържали до 250 изстрела . За това тя е направена на бързосменен възел и в комплекта са 2 (две) резервни цеви . От тоя факт немските кашици едва ли са били на върха на щастието че трябва да носят още една цев . Норматива за смяна на цев и презареждане от разчета е бил 7 секунди но добър разчет я е правил максимум за 4 - 5 секунди . Опита от използването на МГ 42 през войната показва че ефективността на тоя висок темп на стрелба на ръчна лека картечница не е голяма . Харчи много боеприпаси и движещите се части и цевите сравнително бързо се износват . Всички следвоенни копия на картечницата са със значително намален темп на стрелба върнат в границите 600 - 800 изстрела в минута . Това е бързосменния възел . Излишно е да споменавам че горещата цев се е вадела със защитна азбестова ръкавица . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:mg42_04.jpg
Прегледи:1
Размер:30.2 КБ
ID:5461202 Въпреки всичките си недостатъци МГто е технологично много напред пред ръчните леки картечници на всички съюзници .
                          Последно редактирано от sek.1; 14-03-13, 05:50.
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                            Остави музея, ми прочети темата (като във вица за камиона и ръчната) - ако те интересува де, но след като се изказваш, то това се предполага. Скорострелността е предмет на конкретния разговор, единствено в контекста на персонално оръжие. Поне дотук - сега вече си имаме и Гатлинги, и корабни с-ми.
                            Няма да говоря за големите и бързи пушкала повече. Повдигнах въпроса единствено, за да не се налагат погрешни схващания, като "скорострелността е проблем". Тя не е проблем, а е търсена и то винаги на приемливия максимум. Не е проблем да се направи и леко стрелково оръжие с подобен темп на стрелба. Това отдавна не е технологично предизвикателство. Проблема е малкия брой муниции, които може да носи един боец. Иначе няма значение от "добрите" или "лошите" си - "огневото насищане" му е майката. Еле пък в градски условия...

                            П.П. - Иначе MG-то е толкова добро, че все още се произвежда и е на въоръжение в един куп армии по света, а от него са произлели един куп доказани оръжия! Заслужената му слава е толкова голяма, че придава и психологически ефект на оръжието (откриването на огън от маскирана ОТ е имало ефекта на изненадваща поява на танк за пехотата...). Относно скорострелността му - вижте кога е конструирана картечницата и как се е воювало тогава (едни десетки хиляди дето викат "Ура" в плътни редици и търчат напред, без оглед на загубите...). Та към този момент скорострелността и от 1200-1500 изстрела в минута си е била, абсолютно адекватна и правилна, а мунициите не са били проблем, докато заводите които са ги произвеждали са били недосегаеми в дълбокия тил.
                            Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 14-03-13, 05:58.

                            Коментар


                            • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                              Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                              .Та към този момент скорострелността и от 1200-1500 изстрела в минута си е била, абсолютно адекватна и правилна, а мунициите не са били проблем, докато заводите които са ги произвеждали са били недосегаеми в дълбокия тил.
                              Освен проблема с производството по големия е доставката . Кошмара на тиловака снабдителни линии хиляди километри .
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                                Освен проблема с производството по големия е доставката . Кошмара на тиловака снабдителни линии хиляди километри .
                                Принципно си прав (малко се отклоняваме от темата, но си има връзка и това...), но този проблем е бил "проблем" основно в СССР заради климатичните условия и "безпутицата" и генерално - слабо развитата пътна мрежа и различната ширина на ЖП линиите. Въпреки това поне на мен, не е известен случай Вермахта да прекратявал бойни действия, заради липса на муниции (заради липса на гориво - да), дори и в "чувала" при Сталинград, където е отрязана 6-та германска армия! Направи си сметката за какво огромно количество муниции става дума, а то е поддържано над санитарния минимум само с помощта на нередовни доставки по въздуха... Организацията на Вермахта е образец за всички уважаващи себе си съвременни армии и въпреки това много от тях, не биха могли да повторят "упражнението" на германците дори и днес - въпреки развитата пътна мрежа и по-добрия, и много по-усъвършенстван транспорт от всякакво естество!
                                Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 14-03-13, 07:45.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X