Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на масло

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Избор на масло

    Първоначално публикуван от bobimx Преглед на мнение
    е 10W60 тогава за какво ще е За Сахара ли?

    Според мен говорите пълни глупости
    За пистарки правени по времето когато единствените масла които са можели да задържат вискозитет примерно 40-50 при екстремни условия са давали вискозитет 60 при замерванията.

    И въобще не говорят глупости. Отвори която и да е автомобилна сервизна книга и виж какви масла дават за лятото и какви за зимата. Но от по-старите, не от модерните дето препоръчват 20 горен вискозитет за да не излезнат от нормите за разход на бензин.

    Справка - упътването на един сивик отпреди 10 години спрямо един модерен. При положение че двигателите им са принципно и технически почти еднакви.

    В стария препоръчват 40 горен вискозитет, в новия - 20.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #77
      До: Избор на масло

      Значи 10W60 не може да се кара през зимата ли?

      Коментар


      • #78
        До: Избор на масло

        в мойта инструкция която е за ямаха вр 250 пише така 10w30 е за от -10 до +35 градоса ,10w40 от -10 до +45,15w40 от 0 до +45,20w40 от +5 до +45 ,дано да е полезно на някой

        Коментар


        • #79
          До: Избор на масло

          Искам да попитам, понеже не ми е ясно и немога да си го обясна -масло от типа API SL или API SG или пълна синтетика и масло на база естери, кое е най - подходящо за съвременни кросови мотори. Моля, помогнете

          Коментар


          • #80
            До: Избор на масло

            Преди 15 години карах само "пластмасови" мотори. Имах една Ямаха ФЗ 750, 20 клапанова. Взех я на 45 000 км,навартях и още 50 000. Наложи се да отворя двигателя заради разнитен сепаратор на лагера на пиньона-6205 N(със зегерка на външната гривна,заключваща се между двата картера). Та когато го отворих беше на около 80 000 км. Вътре беше чисто ,като в аптека. Хонинг до горе по цилиндрите,никакъв нагар или опушено по буталата,разпределителните валове бяха като нови,за стружки и дума да не става. Моторът съм го карал с AGIP 10 W 60 racing. Сменял съм го на 6 000 км. От 1994 година до ден днешен продължавам да карам малък японски изтребител Сузуки суифт. Ползвам същата марка масло ,само че 10 W 40.

            Коментар


            • #81
              До: Избор на масло

              Първоначално публикуван от filip mx Преглед на мнение
              Искам да попитам, понеже не ми е ясно и немога да си го обясна -масло от типа API SL или API SG или пълна синтетика и масло на база естери, кое е най - подходящо за съвременни кросови мотори. Моля, помогнете
              http://www.maximaoil-bg.com/?p=net&aid=25

              Това че е на база естери или не няма отношение към това какъв API клас има. Търси си масло предвидено за мотоциклети. Прочети цялата тема.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #82
                До: Избор на масло

                Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                http://www.maximaoil-bg.com/?p=net&aid=25

                Това че е на база естери или не няма отношение към това какъв API клас има. Търси си масло предвидено за мотоциклети. Прочети цялата тема.
                Четох няколко пъти и пак не ми стана ясно. Понеже всеки прокарва неговата си политика, един казва само мотул, друг казва масло на база етери, трети важно е API да е след SJ та дори и SL, четвърти трябва да е 10W60. Кои са първите критерий при избор на масло? Защото според мен всичко си противоречи. Просто искам да знам като вляза в един магазин и като погледна тубата отзад на гърба и да мога аз да си го разчета, а не както е на всички масла едно и също-перфектно, най добра защита,висок клас и т.н. Надявам се накрая да ми стане ясно и да ми

                Коментар


                • #83
                  До: Избор на масло

                  Като влезеш в един фирмен магазин и кажеш марка и модел на мотора и как ще го караш , ще се возиш ли или ще се състезаваш , ще ти извадат един каталог съставен от много по-добри специалисти от нас и ще ти кажат точното масло. И всичко това ще отнеме пет минути , като си смениш маслото няколко пъти , всичко ще ти е ясно .
                  В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                  Коментар


                  • #84
                    До: Избор на масло

                    Първоначално публикуван от filip mx Преглед на мнение
                    Четох няколко пъти и пак не ми стана ясно. Понеже всеки прокарва неговата си политика, един казва само мотул, друг казва масло на база етери, трети важно е API да е след SJ та дори и SL, четвърти трябва да е 10W60. Кои са първите критерий при избор на масло? Защото според мен всичко си противоречи. Просто искам да знам като вляза в един магазин и като погледна тубата отзад на гърба и да мога аз да си го разчета, а не както е на всички масла едно и също-перфектно, най добра защита,висок клас и т.н. Надявам се накрая да ми стане ясно и да ми
                    Колега според мен най-важното нещо за едно масло, като отидеш да си го купиш в България, е да знаеш, че това масло се товари на камиона и идва директно от ЗАПАДНА ЕВРОПА или САЩ. Щом продавача може да ти гарантира това и ти му вярваш значи вземаш тубата и бегаш Вече след година употреба гледаш както ти работи двигателя, гледаш отвътре и си преценяваш дали това масло ти отговаря на твоите лични изисквания за качество. Разбира се всички масла са различни, нищо че се правят в едни рафинерии. За мене по-важно от това няма!

                    Коментар


                    • #85
                      До: Избор на масло

                      Първоначално публикуван от filip mx Преглед на мнение
                      Четох няколко пъти и пак не ми стана ясно. Понеже всеки прокарва неговата си политика, един казва само мотул, друг казва масло на база етери, трети важно е API да е след SJ та дори и SL, четвърти трябва да е 10W60. Кои са първите критерий при избор на масло? Защото според мен всичко си противоречи. Просто искам да знам като вляза в един магазин и като погледна тубата отзад на гърба и да мога аз да си го разчета, а не както е на всички масла едно и също-перфектно, най добра защита,висок клас и т.н. Надявам се накрая да ми стане ясно и да ми
                      Ето ти една примерна схема:

                      Вариант едно: моторът ти е със съединител в маслена баня (примери: повечето четиритактови двигатели, двигателя и скоростите ползват едно масло. Да речем YZ450F

                      1) Първо: Колко е читав магазина, с какъв произход е маслото (както писа Bobimx по-горе)

                      2) Второ: Пише ли изрично че маслото е за мотоциклети.

                      а) Не пише. Някъде на бензиностанция си. В такъв случай гледаш какви автомобилни масла имат, по API стандарт. API стандарта ползва буквите от латинската азбука. S нещо си. Азбуката е A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N и тъй нататък. Идеята е че всяка следваща буква показва условно по-висок клас от предишната. Демек - SG е по-нисък клас от SH, който е по-нисък клас от SI, който е по-нисък клас от SJ и тъй нататък. Както пише на линка по-горе - масла с клас SJ и нагоре (SK, SL) могат да предизвикат приплъзване в съединителя. Значи се ограничаваш до SI, и гледаш какъв вискозитет имат. В 99% от случаите 10w40 или 15w50 ти вършат работа. Вече трябва да знаеш какви са препоръките за мотоциклета ти.

                      б) Пише че маслото е мотоциклетно. Най-често - има нарисувано моторче. Тогава гледаш дали отговаря на нормите JASO-MA. Това е нормата за мотоциклети със съединител в маслена баня.

                      3) Намерил си маслото, разбрал си му нормата. Ако все още имаш избор - почваш ги по вид. От долу нагоре - минерално, полусинтетично, синтетично (на база естери или не), 100% естерна синтетика. Последните са много редки. Другите - не чак толкова. Избират се според употребата на машината.

                      Минералното (ако въобще го намериш отговарящо на необходимия ти вискозитет и норми) е в общи линии за спокойно каране и честа смяна. Полусинтетиката - малко по-здраво каране. Синтетиката - мъжко юркане, състезания. Естерна синтетика - истерично юркане.

                      Това разбира са са абсолютно условни деления. Но като цяло идеята е че след като дадено масло отговаря на изискванията на производителя, зададени в упътването на мотора - изборът между примерно полусинтетика и 100% естерна синтетика е в употребата и експлоатацията на мотора.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #86
                        До: Избор на масло

                        Благодаря много за подробната информация, казаното до тук ми беше достатъчно да си изясня какво масло да търся за своя мотор.

                        Коментар


                        • #87
                          До: Препоръки за масло на 4т

                          Първоначално публикуван от BATKO PEPI WR Преглед на мнение
                          Kолега, изборът на масло е много разнообразен. На пазара в момента има много видове масла. Някои по-известни, други не дотам, обаче избора си остава лично твой.Аз лично моята ЯМАХА ВР-400 съм я карал с няколко вида масла (да не споменавам мотул) и не бях доволен.В момента използвам масло, което е с добро качество и на достъпни цени(от порядъка на 15лв за литър).Маслото е МИДЛАНД 10W50 пълна синтетика.Произвежда се в Швейцария и за сега на пазара няма менте от него. А относно смяната на масло аз сменям на 5-6 резервоара бензин. Дано съм ти бил полезен колега.
                          Извинявам се,но от мой приятел швейцарец знам,че там фабрики за масло няма.
                          0888/451875,0879/451875,0898/494201 Николай Янчев

                          Коментар


                          • #88
                            До: Избор на масло

                            Хм...
                            А Моторекс ?
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • #89
                              До: Избор на масло

                              Както каза някой по-рано в темата, всеки е пробвал и карал различни масла и различен вискозитет.Аз лично на моя YZ450F винаги ( и зима и лято) карам с 15W50. До сега не съм имал проблеми дори и през зимата.Тогава и при -5 градуса в кал и сняг мотора загрява достатъчно.А пък си мисля че никой(или почти никой) не кара при -10

                              Коментар


                              • #90
                                До: Избор на масло

                                Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                                Хм...
                                А Моторекс ?
                                http://www.motorex.com/index.cfm?oid=1185&lang=en
                                http://www.panolin.com/inten/company/company.php
                                [SIZE=5][FONT=Garamond][B][COLOR=red][COLOR=blue][/COLOR][/COLOR][/B][/FONT][/SIZE]

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X