Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на масло

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Избор на масло ?

    Здравейте.
    Първо съм нов във форума,и не знам дали темата ми е точно за тук. Използвах търсачката но не открих това което търсех.
    Искам да попитам кое масло е добре да сложа за ендуро (Africa Twin 750 94 год.) от следните марки: Motul,Motorex или Yacco ?.Чел съм доста за Мотул и Моторекс,но искам и да чуя нещо за Яко.Знам че е бутиково масло,произвежда се само във Франция,но не виждам коментари,мнения или критики някъде по форумите.
    Ако може да напишите и някой ред за Мотул и Моторекс,но искам да чуя мнения от само от хора които са карали с тези масла.А не просто са чували за тях.
    Става въпрос за ето това: http://eshop.rally-club.net/product_...roducts_id=131
    Препоръчайте ми и някои други видове марки масла от които сте доволни и имате добри мнения за тях.

    ПС:Ако вече има такава тема като моята,моля модераторите да заключат тази тема и да ми покажат линкове към другите теми.Благодаря.

    Коментар


    • #47
      До: Избор на масло ?

      Аз последно му сложих Моторекс на моят (Suzuki Dr 250).
      Като отидох в магазина имаше на Мотул и на Моторекс.
      Бях решил да взема Мотул, тъй като съм чувал повече от колкото за Моторекс и го хвалят повече, но като попитах и продавачката, тя ми каза, че за парите, за които ще взема 1л. Мотул полусинтетика, ще си взема 1л. Моторекс пълна синтетика.
      В крайна сметка си взех 2л. Моторекс пълна синтетика и за сега съм доволен от него.

      П.п. Някой може да каже... щом Мотул-а е бил по-скъп значи е по-добрият вариянт. Ми незнам може и да е така. Аз послушах продавачката и взех Моторекс-а.
      Suzuki TS 200R - 1996, Suzuki Dr 250 SHC - 1991, Suziki RMZ 450 - 2007, Yamaha YZ 450F - 2010...

      Коментар


      • #48
        До: Избор на масло

        И Моторекс и Мотул са хубави масла. От изброените личните ми предпочитания отиват към мотула, но и цената му е мотулска.

        Yacco е френска фирма и също са много добри, с почти сто годишна история.

        Друга добра френска марка е Igol, белгийските Denicol също не са лоши.

        От изброените аз лично деля маслата по следния начин:

        - Общи: Yacco, Motul, Igol: правят масла и за мотоциклети и за автомобили, и за друга техника. Това е от значение, понеже пазарът на автомобилните масла е много по-голям. Когато дадена фирма продава едновременно масла и за автомобили, и за мотоциклети, често се случва да оставят производството на мотоциклетните масла на подизпълнител. Мотул е изключение, понеже те си правят сами всичко. За другите не знам, нямам данни.

        - Специфични: Motorex, белгийските Denicol. Това са фирми които правят продукти само за мотоциклети и производни. В повечето случаи си ги правят сами.

        Имам една забележка към моторекс, а именно - че имат в продуктовата си гама масла които водят пълна синтетика, но са произведени от базови масла от група 3. Работата е засукана, накратко - чрез сложен пречиствателен процес от минерална база вадят масло което се води с качествата на синтетика. Повече подробности - тук:

        http://www.maximaoil-bg.com/?p=net&aid=56

        Тези масла по съдебно решение се водят синтетични (поне в Щатите), продават се за синтетични, но не са 100% синтетични. И най-вече - струват много по-малко на производителя.

        Някои фирми се възползват от тази вратичка, други не. Мотул например няма такива продукти.

        Chaveto, не знам точно кой модел моторекс си взел, но може това да е причината за разликата в цената. Което не значи че моторекс е лошо масло, напротив.

        Другата марка с присъствие в българия е Maxima, които правят масла само за мотоциклети, и си правят всичко сами. На тях съм вносител обаче, тъй че съм предубеден, за това няма да ги коментирам тук.

        Накратко - всички марки които си изброил горе са читави, взимай това което ти е най-подръка и което те устройва като цена. Africa Twin е със спокоен двигател, не е нужно да влизаш в приключения със свръх скъпи и свръх специфични масла.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #49
          До: Избор на масло

          Блогодаря ти Гоблин за този отговор,(и на пича с ДР-а) помогна ми много .
          За сега си мисля да си взема Мотул и по точно 5100 10W-40 тази гама ме устройва.
          Да попитам още нещо,че поне сега имам възможноста.
          Кажете нещо и за Репсола ? От магазина им много искат да ме убедят да го предпочета пред другите понеже си е за Хонда и т.н.
          И още нещо.От пет различни места ми казват че литража ми в картера е различен. В Хонда Пловдив ми казват от 3.4-3.6 литра,в София ми казаха 3.2 литра,а на 2 други места 2.6 литра. ?!?! Някой ако може да ми каже с точност,че в момента съм объркан и не знам на кой да вярвам.

          Коментар


          • #50
            До: Избор на масло

            ами зависи от много неща
            дали сменяш само масло, дали масло и филтър, или си правил ремонт на двигателя и наливаш от нулата. При трите варианти имаш различно количество.
            Най добре наливай и си гледай нивото.
            Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

            Коментар


            • #51
              До: Избор на масло

              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение

              - Специфични: Motorex, белгийските Denicol. Това са фирми които правят продукти само за мотоциклети и производни.
              Не съм съгласен Моторекс имат доста по обширна гама от автомобилни масла и аксесоари от колкото за мотоциклети за съжаление в България са разделени вносителите и автомобилните ги внася фирма Хеед91 и честно казано не си дават много зор за попълване на липсващите продукти
              Honda crf450x Nissan patrоl y260 RB25DET
              Honda doninator 650 4RUNNER 5gen limited

              Sofrace Offroad Team

              Коментар


              • #52
                До: Избор на масло

                Ясно, от това съм се объркал.
                Е, като специфично мотоциклетни остават Denicol, Maxima, Unil и не знам още кой в България. Може да причислим Igol, те правят и за коли и за друга техника но са си добри в мотоциклетната сфера.

                Да добавя, повечето марки които тук цитирам като само мотоциклетни са по-скоро не толкова мотоциклетни колкото спортни. Покриват и картинг, водомоторни спортове, извънбордови двигатели и подобни. Не е като да правят само и единствено за мотоциклети.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #53
                  До: Избор на масло

                  Първоначално публикуван от #Nikolay Преглед на мнение
                  И още нещо.От пет различни места ми казват че литража ми в картера е различен.
                  Африката събира много масло.
                  Вземи си 4л задължително. Налей 3,2л вдигни пръчката и след това с проверка докарай точното ниво.
                  След като го запалиш нивото малко спада, нали знаеш - пълни магистрали, филтър и пр.
                  Масленият филтър на Шампион е с номерация F301. Външен елемент.

                  10W40 е перфектен вискозитет за Африката в нашите климатични условия. Полусинтетика ти е достатъчно.

                  Коментар


                  • #54
                    Вискозитет!

                    Препрочетох темата, защото ми предстой сглабяне на двигателя на мотора след смяна на глава, разпределителни валове, ангренажна верига и попаднах на следния въпрос на Гълабин за вискозитета:
                    Първоначално публикуван от Гълъбин Колев Преглед на мнение
                    Айде и аз да задам тъп въпрос:
                    На Кавазаки-то му препоръчват 10W40 а аз го карам с 15W50. Има ли проблем (моля за компетентно мнение). Ямахата я карах само с такова и съм супер доволен.
                    Понеже при моя случай проблема се оказа от запушване на маслена магистрала и липса на "омазняване" на единия разпределителен вал, се зачетох сериозно в мануала Сузукито (ДРЗ 400) и там се препоръчва следното:

                    Да се използва 10W-40 с индекс SF или SG (демек по-качествени), но в случай, че няма подходящо е посочена следната информация спрямо температурата на въздуха:
                    • Температура от -20 до +30 градуса: 10W-30
                    • Температура от -20 до +40 градуса: 10W-40 и 10W-50
                    • Температура от -10 до +40 градуса: 15W-40, 15W-50 и 20W-50
                    Сега се колебая какво да сложа с оглед на това, че двигателя един вид с изключение на буталото ще е чисто нов и не зная дали ще е по добре с "по-тънко" или "по-гъсто" масло.

                    Ще се радвам, ако някой сподели препоръка от опит след основен ремонт на двг. и съответно дали би било добре първата смяна на маслото след сглабянето на двг. да бъде скоро след това или няма съществено значение и може да се кара до регулярна смяна на 1000 км. да речем.
                    Ако няма къде да отидеш, ела на себе си!

                    Коментар


                    • #55
                      До: Избор на масло

                      Писано е доста по въпроса, ама ще пробвам пак
                      Като цяло маслото не се избира по двигателя, а по климатичната обстановка
                      Различните видове масла имат различни качества при различна външна температура и различна работна температура на двг.

                      Първото число касае стартирането на двг - т.е. работата му при студен режим. Колкото е по-студено отвън, толкова по нисък вискозитет на първото число ни е нужен. Пример... 10W.... покрива до -20..-25
                      За температури от -30 -40 вече трябва вискозитет 5W... или 0W...
                      Последните са масла, които си запазват качествата и остават сравнително "тънки"(което е важно за двигателя при много студен старт - просто по-добре се маже) при супер ниски температури.

                      Второто число показва качествата на маслото при високи температури. Т.е. при прекомерно силно загряване на двг., при високи външни температури, маслото започва да губи от своите качества.
                      Именно високите крайни числа означават добро качество при много високи температури дори 120-130 градуса на двг.
                      Такива масла са ...W50, ...W60
                      Образно казано най-доброто е 0W60, но идва въпросът нужно ли ни е такова за нашия мотор?

                      Лично за мен, най-доброто за нашите мотори като вискозитет е:
                      Който кара от -10градуса нагоре е 15W50
                      Който задължително чака леда да стане на вода спокойно може да кара и с 20W50
                      А ако си сложите ...W60(не че 50 не върши работа) вашто двг ще е супер доволно при летните жеги в гората
                      Ако карате само по шосе 10 или 15W40 е напълно достатъчно

                      Та това е - маслото си избира всеки сам според начина на експлоатация на машината, А НЕ според машината


                      Аа... и още нещо!

                      Не е нужно зиме и лете да карате с различни масла.
                      Технологиите вече така напреднаха, че сами виждате какви масла се предлагат - покриващи невероятен диапазон от климатично състояние, можещи да работят както от критични ниски, така и до критично високи температури на околната среда.
                      Сезонните масла са отживелица. Това са стари технологии. На времето е било невъзможно едно масло да покрива големи температурни граници.
                      Ако е било прекалено тънко си губи много бързо качествата при високите температури. И обратното, ако го направят да държи на много топло, то пък си губи качествата за студените месеци.
                      Затова е било нужно през различните месеци да се използват различни масла.
                      Последно редактирано от Жоро Донечки; 16-02-09, 11:11.

                      Коментар


                      • #56
                        До: Избор на масло

                        Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                        И Моторекс и Мотул са хубави масла. ...

                        Другата марка с присъствие в българия е Maxima, които правят масла само за мотоциклети, и си правят всичко сами. На тях съм вносител обаче, тъй че съм предубеден, за това няма да ги коментирам тук....
                        Аз обаче имам впечатления от Maxima и трябва да ви кажа че съм много доволен, отделно продуктовата им гама е забележителна. Имат греси, течности за всичко по мотора включително и подобрител на октана които е със зашеметяващи показатели (тествано). Гресите са им ненормано добри. Като цяло всичко при тях ми се струва професионално и надежно. Цените естествено са много добри, въпреки че производството им е USA Калифорния и $ поскъпна.
                        Карал съм и с MOTUL и сега с MOTOREX и от двете марки също съм доволен, но пък и цените са малко високи особено на MOTUL-а.

                        Коментар


                        • #57
                          До: Избор на масло

                          Жоро, благодаря за изчерпателния отговор

                          Що годе ми е ясно определянето на вискозитета, макар и малко да се бъркам от разликата при автомобилите - едно време като четох опелския форум там си извадих заключението, че за по-новите автомобили е препоръчително 5W-40 или 5W-50, докато за по-стари таралясници и особено дизели препоръчваха 15W-40.

                          Сега, разбира се, иде реч за нещо далеч по-различно, но основното ми чудене е дали вискозитета на маслото би повлиял след основен ремонт на двг., респ. дали е препоръчителна повторна смяна на масло 200-300 км. след сглабянето с цел да се прочисти двигателя от малки твърди частици от съединителя, които не могат да се хванат от мрежата за твърди частици(която естествено ще бъде надлежно почистена преди сглабянето)

                          Май малко объркано поставих въпроса, но изпадам в параноя само и само да не ми се случи пак нещо с омазняването на двгателя
                          Ако няма къде да отидеш, ела на себе си!

                          Коментар


                          • #58
                            До: Избор на масло

                            Първоначално публикуван от Чичка Преглед на мнение
                            като четох опелския форум там си извадих заключението, че за по-новите автомобили е препоръчително 5W-40 или 5W-50, докато за по-стари таралясници и особено дизели препоръчваха 15W-40.

                            Сега, разбира се, иде реч за нещо далеч по-различно, но основното ми чудене е дали вискозитета на маслото би повлиял след основен ремонт на двг., респ. дали е препоръчителна повторна смяна на масло 200-300 км. след сглабянето с цел да се прочисти двигателя от малки твърди частици от съединителя, които не могат да се хванат от мрежата за твърди частици(която естествено ще бъде надлежно почистена преди сглабянето)
                            Това със старите двг и новите си е така(без значение дали е при моторите или при колите)
                            Тук идеята е, че старите са правени с по-големи хлабини... Тези хлабини, при студен двигател, от своя страна немогат да "носят" тънки масла...
                            Просто моторът до като влезе в нормален работен режим(загрят двг) тънкото масло го изяжда за закуска.
                            В първите 10тина минути харча на това рядкото масло е огромен, затова 15W... е перфектно за тези мотори, а и не е като да не става за студено.

                            А ти на ДРЗта не се притеснявай толкова.
                            Сложи му една полусинтетика 10/40, след 300-400км сложи ново масло заедно с филтъра и после минаваш на нормална смяна
                            Сегменти сменя ли?

                            Коментар


                            • #59
                              До: Избор на масло

                              Зависи от цената на комплекта сегменти, но само за информация до какво води запушена маслена магистрала:
                              Смяна на:
                              - глава на двигателя (вкл. клапаните)
                              - разпределителните валове
                              - ангренажна верига
                              - зъбчатка на ангренажната верига (пластмасова е и я сменям профилактично)
                              - сегменти (ако не е скъпо...и без това двг. е отворен сега)
                              - обтегач на верига произведен след 2008г. (Automatic Cam Chain Tensioner - това е ахилесовата пета на двигателя на ДРЗа)
                              Първите три са задължителни, а останалите ги правя с цел профилактика, но по добре сега тицифрена сума, отколкото после четирицифрена. Та съвета ми при избор на масло е:

                              По добре нискокачественото масло навреме, отколкото висококачествено, но късно
                              Ако няма къде да отидеш, ела на себе си!

                              Коментар


                              • #60
                                До: Избор на масло

                                За разработката си ползвай нормалният вискозитет, но не ползвай синтетика. Ползвай минерално и го смени на малко километри.
                                Издъних се на Тюринг теста

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X