Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • При нас върви приказката, че на две места вече излиза манатарка. Не съм видял набрани гъби!
    За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
    0878 79 20 61 Борис

    Коментар


    • И аз нямам сефте още,но пожелавам успешен сезон на всички колеги

      Коментар


      • Здравейте!
        Един въпрос от неопитен гъбар, любител на яденето на гъби - по дърветата понякога се срещат едни големи ярко оцветени оранжево-жълти гъби. Със силен аромат на гъба и дърво, ламели отдолу, и големина до 30х50 см. Крехки и вкусни са.
        Расте по широколистни изправени живи или мъртви дървета, около мъртва част на дървесината. На височина от метър до десет.
        Как се бере това нещо? Има ли име, двойници и колко е ядлива? Много е вкусна и крехка, май (!)

        И ако някой се интересува - в горите край Елена е пълно с гъби към вчера.

        Коментар


        • orela
          orela коментира
          Редактиране на коментар
          Първоначално публикуван от Stbd Преглед на мнение
          по дърветата понякога се срещат едни големи ярко оцветени оранжево-жълти гъби. Със силен аромат на гъба и дърво, ламели отдолу, и големина до 30х50 см.
          Възможно ли е да е кладница? Макар, че тя е сивкава или кафеникава. Нея не я познавам добре, но я има във всеки магазин - култивирана.

        • Stbd
          Stbd коментира
          Редактиране на коментар
          Не е кладница. И може да греша за ламелите. Изглежда е млада сярна гъба.

        • MM1980
          MM1980 коментира
          Редактиране на коментар
          Сярна гъба описваш, ядлива е като млада.

      • Първоначално публикуван от Stbd Преглед на мнение
        Здравейте!
        Един въпрос от неопитен гъбар, любител на яденето на гъби - по дърветата понякога се срещат едни големи ярко оцветени оранжево-жълти гъби. Със силен аромат на гъба и дърво, ламели отдолу, и големина до 30х50 см. Крехки и вкусни са.
        Расте по широколистни изправени живи или мъртви дървета, около мъртва част на дървесината. На височина от метър до десет.
        Как се бере това нещо? Има ли име, двойници и колко е ядлива? Много е вкусна и крехка, май (!)

        И ако някой се интересува - в горите край Елена е пълно с гъби към вчера.
        Вероятно става въпрос за сярна гъба => https://manatarka.org/laetiporus-sulphureus/

        ILLEGITIMI NON CARBORUNDUM

        Коментар


        • orela
          orela коментира
          Редактиране на коментар
          Първоначално публикуван от old tramp
          Ядене само след гъбобер с опитен гъбар.
          Правилно!

        • Stbd
          Stbd коментира
          Редактиране на коментар
          Сярна гъба е. Благодаря!

        • mitko 53
          mitko 53 коментира
          Редактиране на коментар
          Писал си за ламели а сярната мисля че няма. Другото не на всеки понася да я консумира,така поне съм чел.

      • Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
        Малко дъждове по нашия край. Не съм и обикалял много, но от булка няма следа, камо ли манатарка. Само една млада огнена, каквито не бера,.И въобще, никакви гъби нямаше, Нито рижийки, нито масловки, нито дори гълъбки. Нищо. Тук-там засъхнали челядинки. Слаба работа. Явно трябва по-близо до планините, В полите, но не много високо. Там се извалява.
        Как малко? Удави ни събота и неделя в Дяково. Челадинка и печурка в изобилие.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • TigerHunter
          TigerHunter коментира
          Редактиране на коментар
          Ванка, ходих между Дяково и Мламолово по баирите. Сухо е. В ниското печурка и челядинка може да има, но горе няма нищо. Една младичка огнена манатарка намерих. Верно, не съм и обикалял много, но проверих места, където съм брал много. Само на проверка. От булка пък и следа няма. Не знам вчера следобяд и тая нощ дали е прихванало дъждец и там.

        • mitko 53
          mitko 53 коментира
          Редактиране на коментар
          Що се отнася до булката,явно излиза по-малко, днес с очите си видях на пазара Красно село,една гъба беше сложена в касетката с манатарките(25лв.). На другата сергия имаше манатарки по 18, пачи крак (доста лошо качество) 20 и една касетка майска гъба по 16лв. килото.

      • Само да попитам, понеже не съм наясно, тия на пазара подлежат ли на някакъв контрол, сертифицират ли ги гъбарите, проверява ли ги някой какво продават?
        Всеки трети е шести

        Коментар


        • Резултати от днешния гъбинг- само 8 манатарки. Пак на същото място като миналата събота. Явно е още студено, гъби няма никакви. Братчедът е излизал вчера по Витоша, намерил десетина пачи крак колкото нокът.

          Коментар


          • Според мен, след обилни валежи трябват поне 3-4 хубави топли слънчеви дни за да тръгне гъбата. Лятото е друго.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • Един съученик от днес!





              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
              0878 79 20 61 Борис

              Коментар


              • ​ от вчера това- по троянско. Пачите краци надделяват

                Коментар


                • zzlatanov
                  zzlatanov коментира
                  Редактиране на коментар
                  На каква надморска височина ги намери? Там където аз ги търсих беше 900 м. и ги няма.
                  Това преди два дни.

                • pan_rt
                  pan_rt коментира
                  Редактиране на коментар
                  Около 650 м южно

              • Днес минавах Петрохан и в Бързия се е заринало с манатарка, през 50 метра сергия. Пачунко никъде не видях.

                Коментар


                • Пак моя съученик от днес.

                  За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                  0878 79 20 61 Борис

                  Коментар


                  • Здравейте, срещнах тези гъби на изсъхнал бряст, бледо жълти, доста големи, какви може да са?
                    Последно редактирано от мариновдт20; 12-06-21, 14:43.

                    Коментар


                    • mitko 53
                      mitko 53 коментира
                      Редактиране на коментар
                      На снимката не се вижда ясно,от долу също няма снимка, иначе ми прилича на пъстърва гъба. Ял съм навремето, но само съвсем млади.

                  • Отгоре прилича малко на сърнела на петна, отдолу ламелите не са прави като на кладница, а начупени като лабиринт. Малко е дърта, прочетох че дървесните нямат двойници, ама експертното мнение си е експертно.

                    Коментар


                    • mitko 53
                      mitko 53 коментира
                      Редактиране на коментар
                      На пъстървата отдолу има нещо като иглички, същите както на рогачите. Отгоре има люспеста шарка като корема на ястребите, затова и викат Ястребка. Излиза април месец и тогава се яде, сега е дърта и е като гума. Намирал съм лятото буки окичени с пъстърви колкото тепсия, ама не стават за ядене

                  • Първоначално публикуван от мариновдт20 Преглед на мнение
                    Отгоре прилича малко на сърнела на петна, отдолу ламелите не са прави като на кладница, а начупени като лабиринт. Малко е дърта, прочетох че дървесните нямат двойници, ама експертното мнение си е експертно.
                    На това че няма дървесни отровни не лягай. Инфо бол четене му е майката.
                    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X