Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Едно вечерно похождение в района и НИЩОКръгла нулаИ този път успяха гадовете.За пореден път есента запалиха и поляните и гората.Всичко се промени.Няма ги даже и гигантските пърхутки и майската гъба които са били винаги в изобилие.
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

    Коментар


    • #32
      До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Много ме искефихте момчета .
      научих и нови неща...Иначе това с ношчето , при мен беше задължително...
      Дай боже дъж....и на слука
      Преставете си една голяма ливадна печурка, на жарата , с парченце масалце, сол и чер пипер.....
      Опа ....покапах се

      Коментар


      • #33
        До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
        Едно вечерно похождение в района и НИЩОКръгла нулаИ този път успяха гадовете.За пореден път есента запалиха и поляните и гората.Всичко се промени.Няма ги даже и гигантските пърхутки и майската гъба които са били винаги в изобилие.
        Не се ядосвайте за липсата на гъби .
        Тази година гъбите тръгваха но .......зимата се завърна и ги притисна отново . Това се оказа зле за тях .
        Пролетните гъби ( смръчкула, ливадна челядинка , пърхутка , майска гъба и гълъбките ) просто са малко заради природните си закони .
        Не е от човешката дейност.
        А за ножчето - всеки сам си избира как да бере .
        Но ,по правилно е без ножче - по лични наблюдения . Успех !

        Коментар


        • #34
          До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
          Не се ядосвайте за липсата на гъби .
          Тази година гъбите тръгваха но .......зимата се завърна и ги притисна отново . Това се оказа зле за тях .
          Пролетните гъби ( смръчкула, ливадна челядинка , пърхутка , майска гъба и гълъбките ) просто са малко заради природните си закони .
          Не е от човешката дейност.
          А за ножчето - всеки сам си избира как да бере .
          Но ,по правилно е без ножче - по лични наблюдения . Успех !
          В този район ходя от 1980г.Дето се вика и с буболечките се познаваме.Когато дойде т.н. демокрация , местните , понеже се беше самозалесил и отказваха да им връщат имотите взеха периодично да го палят.След това пък нямаше кой да коси тревата и есенно време пак огън.Отиваш гледаш гората-всичко си е наред.Влизаш вътре и..10-тина метра по краят дърветата си стоят а навътре всичко отрязано до корен.И мазало от пластмасови големи бутилки пълни вътре с вода и гняс от дърворезачките.Щом ходите по горите вероятно знаете за какво служат бутилките.Гадно ми стана.Огънят и животинките е прогонил,почти не се вижда следа.Мразим си природата.Това е.Диво племе без мисъл за утре.
          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

          Коментар


          • #35
            До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
            В този район ходя от 1980г.Дето се вика и с буболечките се познаваме.Когато дойде т.н. демокрация , местните , понеже се беше самозалесил и отказваха да им връщат имотите взеха периодично да го палят.След това пък нямаше кой да коси тревата и есенно време пак огън.Отиваш гледаш гората-всичко си е наред.Влизаш вътре и..10-тина метра по краят дърветата си стоят а навътре всичко отрязано до корен.И мазало от пластмасови големи бутилки пълни вътре с вода и гняс от дърворезачките.Щом ходите по горите вероятно знаете за какво служат бутилките.Гадно ми стана.Огънят и животинките е прогонил,почти не се вижда следа.Мразим си природата.Това е.Диво племе без мисъл за утре.
            Какво имаш пред вид ? Заглушител ли ?
            Само съм чувал .....
            Огледай се - кой горски в района е със Ауди А6. Той е във далаверата ! Поне при нас е така . Така го хванаха тъпака - даваха по ТВ. В с..Хвойна - Ангел ( Сухия ) .
            Номерът е следния :
            Отива бригада - с разрешение на горския .
            Ако някой попита - има разрешение , а маркировката по-късно .....и сечта се прекратява без щети .
            Ако никой не попита - следва гола сеч . Извоз и .... пито-платено .
            След ден-два същия горски ( изрод ) отива и докладва , че е открил петно незаконна сеч . Цялото място се маркира с червен печат - това значи "неизвестен извършител " И така се води разследването ....
            Къде се води - не знам . Ама горския си купува ЛУКСОЗНА кола - над стандарта на един горски ( на всички ни е ясен стандарта )
            Това е горе-долу схемата ....
            За това - ако видите сеч в гората - потърсете УЖ горския по работа . И с няколко думи , ако липсва маркировка по дънерите - тел.166 .
            Ако се реже на височина над 30 -40 см - пак е контрабанда. И пак . тел.166
            .Друг начин - да снимате мутрите и мястото . Номерата на камионите .
            Само така може да се помогне на Гората ! Помагайте !

            Коментар


            • #36
              До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Как да се изразя не знам............ то тези които държат парите и власта се чувстват навсякъде ОК.Другите пък ..........тези които се чувстват ощетени си мислят обратното и в крайна сметка обикновенния потребител било ловец ,или рибар да го духа под вода е докога бе другари и господа.
              Само спомените остават да греят в нашите сърца. 0887 51 80 51
              На човек му трябват ум,сърце и две ръце всичко останало е прах,пепел и валерианови капки!
              Като не можеш да помогнеш на някой не пречи!

              Коментар


              • #37
                До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от batko_benny Преглед на мнение
                Човек, аз съм шахматист- за мен понятието нерви е непознато! За ножчето се майтапех, за да не е толкова поучителен и нравоучителен поста ми!
                А иначе- ще си говоря както искам! Или както ми позволят властимащите във форума!
                Лека нощ!
                Ъ-ъ-ъ, къде шахматистваш, та и аз да поиграя там?
                Гъби бера от ей такъв. Запалени родители гъбари... На където и да тръгнем, все има някоя салкъмова горичка за сърнелки, борчета с масловки, кравешки лайна с печурки и прочие. Познавам десетина ядливи гъби и отровните им двойници, но не практикувам тоя занаят. Мога да дам един, единствен съвет на начинаещите : ако е червива- яж. Всичко останали "принципи" са подвеждащи.
                1. Ако посинее при натиск е отровна: Дрън-дрън.
                2. Ако има пръстен около пънчето е отровна : Пълни глупости.
                3. Ако краищата на шапчицата са "разръфани" е отровна: А стига бе.
                Чувал съм кви ли не тъпотии.
                Това за бране на гъби без ножче не бях го чувал...Чувствувам се глупаво, щото млечниците и мухоморките ги измъквахме и събирахме старателно в торбичка... кво да прайш, наука !!
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • #38
                  До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Първоначално публикуван от mureto Преглед на мнение
                  Незнам за ножчета,но всички берачи,които ни караха гъби не бяха подрязвали, а направо изкоренили гъбите.Дали заради това намаля нещо манатарката,дали е от времето, кой знае.. пък и пачи крака така.
                  По вкусна гъба от манатарката несъм ял.Особенно панирана
                  Ахам - ето Ви го и отговора - дали да се ползва ножче или не.
                  Естествено че ако оставиш мангала да ги бере - ще ти донесе не само корен но и възможно най-много кал - нали тежи. С тях ли ще се сравнявате?

                  Бъдете така добри - след като познавате толкова добре гъбите - носете си и ножче за рязане. Скубането наистина е неправилно и скоро наместо хвалби ще има повече псувни .. знайте че и Вие имате принос за това.
                  Едно от движение вповече едва ли ще ви се схване кръста.

                  Наслука и ... си носете ножчета.

                  Коментар


                  • #39
                    До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Спорът за рязането и скубането е доста стар.Периодически се появяват тези за и против едното или другото.Аз практикувам рязането.От опит.Там където съм рязал винаги пак е пониквало,а където са минали мургавите , след сезон-два гъбите ги няма.Преди години един французин рави тезата че като ги скубеш разнасяш мицела наоколо и гъбите се множали.Сигурно техните мангусти са по-майстори от нашите.
                    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                    Коментар


                    • #40
                      До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                      А стига бе.
                      Чувал съм кви ли не тъпотии.
                      Това за бране на гъби без ножче не бях го чувал...Чувствувам се глупаво, щото млечниците и мухоморките ги измъквахме и събирахме старателно в торбичка... кво да прайш, наука !!
                      Една от най-разпостранента гъба - Бяла млечница.. Неядлива в суров вид( толкова люти , че....държи с дни ). Но е много вкусна след обработка . Просто си има начин на приготвяне .
                      Изварява се 3-4 пъти . Завира - водата се изхвърля и ново варене. Това е .
                      Не я подминавайте . Вкусотия !
                      =======================================================================================================================
                      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                      Ъ-ъ-ъ, къде шахматистваш, та и аз да поиграя там?
                      Гъби бера от ей такъв. Запалени родители гъбари... На където и да тръгнем, все има някоя салкъмова горичка за сърнелки, борчета с масловки, кравешки лайна с печурки и прочие. Познавам десетина ядливи гъби и отровните им двойници, но не практикувам тоя занаят. Мога да дам един, единствен съвет на начинаещите : ако е червива- яж. Всичко останали "принципи" са подвеждащи.
                      1. Ако посинее при натиск е отровна: Дрън-дрън.
                      2. Ако има пръстен около пънчето е отровна : Пълни глупости.
                      3. Ако краищата на шапчицата са "разръфани" е отровна: А стига бе.
                      Чувал съм кви ли не тъпотии.
                      Това за бране на гъби без ножче не бях го чувал...Чувствувам се глупаво, щото млечниците и мухоморките ги измъквахме и събирахме старателно в торбичка... кво да прайш, наука !!


                      За гъбите ......с това си изкарвам прехраната ( е не само с това, де ) от 1993 година насам. С всички видове гъби .
                      Ние ( моето семейство ) - разпознаваме над 70 вида гъби и берем около 30 вида . Берем гъби за удоволствие . И четем всичко за гъбите .
                      За жалост - и този - верния принцип за червейте - го забрави !!!
                      И не давай такъв съвет вече !!!
                      Дори и отровните , мухоморките червясват . ( отровата Мускарин и Микроатропин !?!)
                      Червейте нямат периферна нервна система - за това на тях отровата не им действа. Слава Богу , че не си брал по този принцип . За да може да си говорим сега . За всичко друго си прав - вярно е , че са дрън-дрън.
                      Салкъмова - значи ли Акациева ?
                      Последно редактирано от bgbul; 05-06-09, 09:31.

                      Коментар


                      • #41
                        До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от Slick Преглед на мнение
                        Ахам - ето Ви го и отговора - дали да се ползва ножче или не.
                        Естествено че ако оставиш мангала да ги бере - ще ти донесе не само корен но и възможно най-много кал - нали тежи. С тях ли ще се сравнявате?

                        Бъдете така добри - след като познавате толкова добре гъбите - носете си и ножче за рязане. Скубането наистина е неправилно и скоро наместо хвалби ще има повече псувни .. знайте че и Вие имате принос за това.
                        Едно от движение вповече едва ли ще ви се схване кръста.
                        Наслука и ... си носете ножчета.
                        Както вече няколко колеги се изказахме - всеки си има свое виждане.
                        Има достатъчно гъби в България . ( само една база - средно голяма изнася около 100 - 150 тона гъби годишно )
                        Базите у нас са около 50 - средно големите . Малките работят за големите .
                        Нека всеки бере както си знае . Аз не се притеснявам за Гъбите - макар , че ги обичам . Те са по стари и силни от нас- хората .
                        Само ние си мислим , че сме Богове . А всъщност - грешим !
                        Берете Гъби и яжте . Те са изключително полезни !
                        Малко по-късно ще ви пиша какви са цените на гъбите в Италия , Швейцария или Франция . След като спора се уталожи !
                        Май няма спор - всеки е прав . Има лични наблюдения - защо да не ги уважим ? ....

                        http://science.actualno.com/news_107518.html всеки - сам да си прави изводите
                        Последно редактирано от bgbul; 05-06-09, 09:38.

                        Коментар


                        • #42
                          До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Темата май клони повече към ножчето ,а не към гъбите.Приятелю bgbul май трябва да пускаш нова тема и за прословутото ножче ,че за гъбите няма какво да се пише.Ножчето е по- интересно.
                          0887 526 564/ 0897 933 755 /

                          Коментар


                          • #43
                            До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от lyubo73 Преглед на мнение
                            Темата май клони повече към ножчето ,а не към гъбите.Приятелю bgbul май трябва да пускаш нова тема и за прословутото ножче ,че за гъбите няма какво да се пише.Ножчето е по- интересно.
                            Ти сега какво?-лично засегнат ли го раздавашМного има още какво да си кажем за гъбите.За ножчето-ясно,то по света единодушие на тази тема няма та тук ли!?!
                            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                            Коментар


                            • #44
                              До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              [QUOTE=bgbul;761229]Една от най-разпостранента гъба - Бяла млечница.. Неядлива в суров вид( толкова люти , че....държи с дни ). Но е много вкусна след обработка . Просто си има начин на приготвяне .
                              Изварява се 3-4 пъти . Завира - водата се изхвърля и ново варене. Това е .
                              Не я подминавайте . Вкусотия !
                              =======================================================================================================================
                              Аз Бялата млечница не я варя.Избирам само млади гъби и най-често в комбинация с други.Ако е по-възрастна след приготвяне нагарча леко,затова избирайте млечници които не са пожълтели от към ламелите.Да разбия и още един мит-След изваряване отровните гъби престават да са отровни.НЕ Е ВЯРНО!!! Единствено изключение Дяволската гъба,след изваряване е годна за консумация.Проверено.За други поне аз не знам.
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • #45
                                До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от lyubo73 Преглед на мнение
                                Темата май клони повече към ножчето ,а не към гъбите.Приятелю bgbul май трябва да пускаш нова тема и за прословутото ножче ,че за гъбите няма какво да се пише.Ножчето е по- интересно.
                                Ние гъбарите берем всякак - и със ножче , и без ножче. Важно е да има гъби .
                                За това казвам - всеки както му е удобно . И спора приключи с усмивки !

                                Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                                Една от най-разпостранента гъба - Бяла млечница.. Неядлива в суров вид( толкова люти , че....държи с дни ). Но е много вкусна след обработка . Просто си има начин на приготвяне .
                                Изварява се 3-4 пъти . Завира - водата се изхвърля и ново варене. Това е .
                                Не я подминавайте . Вкусотия !
                                =======================================================================================================================
                                Аз Бялата млечница не я варя.Избирам само млади гъби и най-често в комбинация с други.Ако е по-възрастна след приготвяне нагарча леко,затова избирайте млечници които не са пожълтели от към ламелите.Да разбия и още един мит-След изваряване отровните гъби престават да са отровни.НЕ Е ВЯРНО!!! Единствено изключение Дяволската гъба,след изваряване е годна за консумация.Проверено.За други поне аз не знам.


                                Това за Бялата млечница го бях забравил - старите са освен ЛЮЮЮЮТИ и горчиви .
                                Иначе за отровите - те са няколко вида .
                                Няма да пиша имена - има ги в книгите , а аз не съм учен . Просто някои отрови са летливи ( като бензин ) . Изпаряват се при изсушаване на гъбата.
                                Така е при Диплянката. Съдържа" Гиромитрин " - силна отрова. Но като се свари 3-4 пъти и става ядлива. Но по-сигурно е да се изсуши Диплянката - тогава 100% от отровата изчезва . Така получената гъба има стойност като сушената Смръчкула .
                                Подправка във най-луксозните колбаси и луканки .
                                1 кг сушена Смръчкула е над 300 лв. Получава се от 7-10 кг сурови гъби .Една от най-търсената гъба.
                                Извинете - отплеснах се пак .
                                Има други отрови които не се изпаряват . И не само това .Толкова малко ни трябва от тези отрови , че ..... не трябва въобще да коментирам. Просто Смъртоносна отрова .
                                Пример - Бяла и Зелена мухоморка . Ако се натровите с тях - дори и Докторите не могат да ви помогнат .
                                След малко ще допълня темата с малко инфо ! Поздрави !
                                Последно редактирано от bgbul; 05-06-09, 21:01.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X