Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Коле, те тия складове се правят вече самоносещи. Нямаш нужда от ферми.
    GPS системи https://www.easytracking.bg/
    Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

    Коментар


    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      Не ща самоносещо. Едно, че ще ми излезе по-скъпо(доста), и друго, че ми е кеф да си го направя със собствените ръце и ум.
      Фирмата която "плете" самоносещите има 300 квадрата склад за малък, а моя ще е мини, по техните стандарти.
      Отделно искат голяма площадка за машината за огъване на ламарината, за кран, а при мен мястото е кът.
      Отделно, че моя вариант може да се разглоби и да се сглоби наново на друга площадка, а това самоносещото-нцъ...

      Абе като джиповете е-по-добре е на рама отколкото самоносещо.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        Имам магазин за хранителни стоки със разрешение за ползване за такъв.
        Искам да го преустроя във фризьорски салон.
        Ходих в местното ХЕИ и ми казаха че те нямат никакви претенции щом отговарям на техните изисквания.
        Въпросът ми е ,дали е необходимо да се занимавам със строителни разрешителни и др.

        Коментар


        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
          Имам магазин за хранителни стоки със разрешение за ползване за такъв.
          Искам да го преустроя във фризьорски салон.
          Ходих в местното ХЕИ и ми казаха че те нямат никакви претенции щом отговарям на техните изисквания.
          Въпросът ми е ,дали е необходимо да се занимавам със строителни разрешителни и др.
          Да, ако имаш промяна на предназначение, но също и "строително-монтажни работи" заради нуждата от ново ВиК - нали до фризьорския стол има разни мивки и т.н. вода.

          Коментар


          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            Както и становище от конструктор, който да каже че не се променя натоварването при смяната на предназначението и щом стои до сега, ще продължава да стои.

            Кольо Динев

            Коментар


            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Търся консултация за закупуване на апартамент с АКТ 15: какво да, какво - не... и т.н.

              Публикувайте отговор

              Коментар


              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                Търся консултация за закупуване на апартамент с АКТ 15: какво да, какво - не... и т.н.
                Къде?

                Коментар


                • Здравейте,
                  В процес съм на търсене и евентуално закупуване на паркомясто във Варна. В тази връзка, моля ако някой е минал по този път или е наясно с материята и има време и желание да сподели за "подводни камъни", нещо специфично при документите, друго, което би било полезно като информация...
                  Благодаря!

                  Коментар


                  • ak101
                    ak101 коментира
                    Редактиране на коментар
                    Паркоместата нямат планоснимачни номера по сега действащите нормативи и ще ти продадат идеални части от двор, мазе. Има някои паркоместа с идентификатори от преди да променят наредбата.

                • И аз почвам да събирам информация, та ето първите въпроси:

                  В парцела има стара къща, от която мисля да оставя само мазето и плочата над него, а нагоре да се строи наново.
                  Разрешителното за нов строеж ли е или за реконструкция на съществуваща къща ?
                  Разрешителното има ли срок....... един вид, сега да го изкарам, а да строя след 5-6 или повече години?
                  ________________________________________________
                  Subaru OUTBACK 2,5
                  Hyundai TUCSON 2.0

                  Коментар


                  • Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                    ...
                    Разрешителното има ли срок....... един вид, сега да го изкарам, а да строя след 5-6 или повече години?
                    Разрешение за строеж ти дават въз основа на проект. Върви със срокове. До 3 години от влизането му в сила трябва да започнеш да строиш, а до 5 - да си направил грубия строеж. Има възможност 1 път да го презавериш.

                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • IvanIvanovi
                      IvanIvanovi коментира
                      Редактиране на коментар
                      След презаверката текат нови 3 години ли?

                    • Чавдар (V93)
                      Чавдар (V93) коментира
                      Редактиране на коментар
                      Така си мисля, но това не съм го играл. Имай предвид, че при презаверка ти събират още половин такса + при подновяване на срока за начало на строителството май трябва да правят проверка за съответствие с действащите към момента нормативи. Т.е. ако междувременно нещо са променили по изискванията - току-виж те накарали да преработваш проекта в съответствие с тях.

                  • а по въпроса с разрешителното?

                    Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение

                    В парцела има стара къща, от която мисля да оставя само мазето и плочата над него, а нагоре да се събори и да се построи наново.
                    Разрешителното за нов строеж ли е или за реконструкция на съществуваща къща ?
                    ________________________________________________
                    Subaru OUTBACK 2,5
                    Hyundai TUCSON 2.0

                    Коментар


                    • Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                      В парцела има стара къща, от която мисля да оставя само мазето и плочата над него, а нагоре да се строи наново.
                      Не оставяй нищо от старата постройка, ще съжаляваш после. Щом ще е нов строеж, всичко наново от основите. Двама са ми на по 20 метра от вкъщи, оставиха си само основите и сега и двамата имат проблеми.
                      Ford Maverick II 2.3 XLT
                      Ford Mondeo MK5

                      Коментар


                      • Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
                        Не оставяй нищо от старата постройка, ще съжаляваш после. Щом ще е нов строеж, всичко наново от основите. Двама са ми на по 20 метра от вкъщи, оставиха си само основите и сега и двамата имат проблеми.
                        Е, аз ще извикам специалист да го погледне, но то си е пълноценно мазе с дебели каменни основи и плоча отгоре - това колко пари струва за да се разруши направи наново? Нагоре не си заслужава ремонта, защото от 15 години не се живее в къщата и всичко е гром и лом.
                        Още повече че аз мисля да е сглобяема къща, която така или иначе иска фундамент.
                        ________________________________________________
                        Subaru OUTBACK 2,5
                        Hyundai TUCSON 2.0

                        Коментар


                        • Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение

                          Е, аз ще извикам специалист да го погледне, но то си е пълноценно мазе с дебели каменни основи и плоча отгоре - това колко пари струва за да се разруши направи наново? Нагоре не си заслужава ремонта, защото от 15 години не се живее в къщата и всичко е гром и лом.
                          Още повече че аз мисля да е сглобяема къща, която така или иначе иска фундамент.
                          Каменните основи едва ли имат хидроизолация и дренаж, което значи ще правиш. Изкоп под ниво под маза, обикаляне на цялата къща с тръби, измазване на камъка отвън за да е що-годе гладък, хидроизолиране. Насипване с дренажен камък. Това са си пари, срещу малко повече пари ще направиш всичко наново. Два часа работа повече на багера. Камъните от основите може да използваш после по двора - дувари и други. Плочата натрошена ще влезе за пълнеж на дренажа. Та така и така багера ще е там, разчиствай и отлей бетонова основа и изолирай с хидроизолация като хората.
                          Ford Maverick II 2.3 XLT
                          Ford Mondeo MK5

                          Коментар


                          • veskov
                            veskov коментира
                            Редактиране на коментар
                            Не се знае, може да са подпочвени, но може да са и повърхностни води, а може и никакви. Влагата може да е от съвсем дребни неща, нормално за необитаема къща. Камък с плоча изобщо не е лошо решение. Да викне специалист колегата.

                          • Asen Kushlev
                            Asen Kushlev коментира
                            Редактиране на коментар
                            Камък с плоча не е лошо, ако всичко е направено както трябва и няма проблеми. Но не е гаранция, че няма да се появят води в бъдеще. Тогава ще си спомни този момент от строежа. Може и всичко да е ОК, просто да си има едно наум. Но за малката разлика в парите, по-добре да заложи на сигурно. Навремето са правили доста добри къщи, но и доста скалъпени на две на три има. Моята на село са я правили някакви уникални строителни гении. Плевнята ми е по-добра в пъти.

                          • IvanIvanovi
                            IvanIvanovi коментира
                            Редактиране на коментар
                            Върнах се и прочетох темата от начало, ако правилно съм разбрал, когато сградите са с удостоверение за търпимост, не може да се строи ново без преди това да се съборят?

                        • Здравейте.
                          Реших и аз да построя една къща и се сетих за тази тема заради някои належащи въпроси...
                          В момента съм на етап изкопаване на основи. Къщата е два етажа по 70кв. плюс грубо 40кв. навеси.
                          Осигурил съм бригада за строежа. Имам и фирма в която ще назнача бригадата за времето на строежа.
                          Ще бъде осигурен технически ръководител и строителен надзор.
                          Основният въпрос в момента е дали фирмата трябва да бъде регистрирана като строителна такава?
                          Ако има някакво значение терена се води за вилно застрояване.
                          124 -> 164
                          T4

                          Коментар


                          • IvanIvanovi
                            IvanIvanovi коментира
                            Редактиране на коментар
                            без претенции за познаване в детайли - просто и аз се интересувам, ето какво пише в закона:

                            Закон за камарата на строителите
                            Чл. 3. (2) (Доп. - ДВ, бр. 15 от 2010 г., в сила от 23.02.2010 г., изм., бр. 83 от 2013 г.) Строителите, изпълняващи строежи от първа до пета категория по чл. 137, ал. 1 от Закона за устройство на територията или отделни видове строителни и монтажни работи, посочени в Националната класификация на икономическите дейности, позиция "Строителство", подлежат на вписване в Централния професионален регистър на строителя, наричан по-нататък "регистъра".
                            (3) Когато физически или юридически лица се обединяват за изпълнение на строежи или отделни видове строителни и монтажни работи по ал. 2, поне един от участниците в обединението трябва да е вписан в регистъра.
                            (4) Участието в обединението по ал. 3 не поражда права за лицата, които не са вписани в регистъра, самостоятелно да изпълняват строежи или отделни строителни и монтажни работи по ал. 2.

                            Чл. 14. (2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2019 г.) Строежи на жилищни и вилни сгради с ниско застрояване и строежи по чл. 137, ал. 1, т. 5, букви "в" и "г" от Закона за устройство на територията с разгъната застроена площ до 100 кв. м могат да се изпълняват и от строители, които не са вписани в регистъра.

                            Закон за устройство на територията
                            Чл. 157. (2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 33 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2010 г., в сила от 23.02.2010 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 79 от 2015 г., в сила от 01.11.2015 г., изм. - ДВ, бр. 13 от 2017 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2019 г.) Откриването на строителна площадка и определянето на строителна линия и ниво, както и заверката на заповедната книга се извършват след представяне от възложителя на одобрен план за управление на строителните отпадъци, одобрен план за безопасност и здраве, договор за изпълнение на строежа със строител, който е вписан в Централния професионален регистър на строителя, с изключение на строежите по чл. 14, ал. 2 от Закона за Камарата на строителите, както и договор за авторски надзор с проектанта.

                            Чл. 237. (1) Началникът на Дирекцията за национален строителен контрол или упълномощено от него длъжностно лице налага имуществена санкция на юридическо лице или едноличен търговец, както следва:
                            10. (нова - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 25 от 2019 г.) на строител, за изпълнението на строежи от трета, четвърта и пета категория, без да е вписан в Централния професионален регистър на строителя и без да има издадено удостоверение за тях, с изключение на строежите по чл. 14, ал. 2 от Закона за Камарата на строителите - в размер от 10 000 до 30 000 лв.;
                            11. (нова - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.) на строител, за изпълнението на строителни и монтажни работи, без да е вписан в Централния професионален регистър на строителя и без да има издадено удостоверение за тях - в размер от 2000 до 5000 лв.;

                          • unikat13
                            unikat13 коментира
                            Редактиране на коментар
                            Да фирмата трябва да е регистрирана в камарата на строителите .Но това ти трябва ако имаш строително разрешение и ще разкриваш строителна площадка.

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X