Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стари електромери, нови електромери ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Стари електромери, нови електромери ...

    Не знам какво има в новите, и какво собствено мерят.
    Твърди се, че сметките са надути най-много, където има нови електромери. Искате ли да опитаме да закачим стари едновременно с новите? Имам поне четири обикновенни монофазни.
    Кой е имал големи ядове с тока напоследък?

  • #2
    От: Стари електромери, нови електромери ...

    Стефане, в новите има софтуер. Какво точно прави един софтуер, може да се определи само ако му се направи много внимателен анализ на кода от хора които го разбират... Всичко останало е илюзия. Аз лично бих прие уред за отчитане (ако съм на мястото на Държавата) само такъв, на който имам 100 от кода работещ вътре... Нямам ли го, със сигурност, мога да манипулирам показанията, така, че никой няма да може да разбере, ако ще да е комисия, от водещите физици...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      От: Стари електромери, нови електромери ...

      Да де, но поне е доказуемо, че е манипулиран, ако се извърши паралелно замерване с тариран друг уред.
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #4
        От: Стари електромери, нови електромери ...

        Да, точно това имам предвид. Работата със софтуера е ясна - там всеки може да набута какъвто му трябва коефициент, и то да показва каквото и топломерите: не колко си се топлил, а колко те искат да вземат от тебе тоя месец.

        Коментар


        • #5
          От: Стари електромери, нови електромери ...

          В тази тема казах, че обхванат от недоверие към електромерите си купих ватметър, мерих година време (живея в самостоятелна къща) всичко що гълта ток, в т.ч. климатици, скари, котлони, фурни, готварски печки, телевизори, хладилници, фризери, абе всичко. Информирам Ви, че изразходената енергия по уреда се получи твърде близо до тази от електромерите. Казвам електромери, защото къщата има два електромера, които имам възможност да сравнявам с уреда ми. Т.е. сравнил съм консумацията и на ДВАТА електромера в течение на период от година. Продължавам да мисля, че психозата за надписване не лежи на реални факти.
          Последно редактирано от asenv; 04-03-13, 15:38.
          LZ1AIV

          Коментар


          • #6
            От: Стари електромери, нови електромери ...

            Щатните индукционни ли са, или от новите?

            Коментар


            • #7
              От: Стари електромери, нови електромери ...

              От новите.
              LZ1AIV

              Коментар


              • #8
                От: Стари електромери, нови електромери ...

                Ами явно си късметлия. Или в Пазарджик не пипат.
                подаръци за мъже от FACOM
                промоция на читави инструменти

                и на хоби такива

                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                Коментар


                • #9
                  От: Стари електромери, нови електромери ...

                  Не зная кой пипа, нито как пипа. Направих това, което ми се струва най логично. Премерих си консумацията, в т.ч. и в работилницата, взех от нета актуалните цени на дневна и нощна енергия, умножих нощните и дневните kWh по нощната респ. дневна цена и сравних всичко с фактурата, която получавам всеки месец. Повторих и потретих измерванията и резултатите се оказаха твърде близки с фактурираната енергия.
                  LZ1AIV

                  Коментар


                  • #10
                    От: Стари електромери, нови електромери ...

                    Всъщност въпроса е в това:
                    - Има ли в държавата контролен орган, който да изисква и разполага със сорс код и чек сума за софтуера влаган в официално използваните измерителни уреди с микропроцесорно управление ?
                    - Има ли закон, според който въвежданите в експлоатация тарифиращи уреди, трябва да предоставят проектна, технологична и производствена документация на държавните контролни органи ?
                    Ако няма - защо ?

                    Как ще се отчита конструктивни промени в измерителните уреди, само по външни параметри ли ?

                    Какво трябва да се направи от гражданското общество за приемане на подобен закон.

                    Темата става особено актуална, при налична тенденция за дистанционно отчитани електромери, топломери и.т.н.
                    Дистанционното отчитане налага комуникационен протокол с всеки уред.
                    А протокола подлежи на хакване следователно манипулация.
                    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                    Коментар


                    • #11
                      От: Стари електромери, нови електромери ...

                      Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                      Всъщност въпроса е в това:
                      - Има ли в държавата контролен орган, който да изисква и разполага със сорс код и чек сума за софтуера влаган в официално използваните измерителни уреди с микропроцесорно управление ?
                      - Има ли закон, според който въвежданите в експлоатация тарифиращи уреди, трябва да предоставят проектна, технологична и производствена документация на държавните контролни органи ?
                      Ако няма - защо ?
                      1. Не за електромерите и 2. Не за електромерите
                      По принцип, в метрологията има понятие "прибор за търговско измерване" и той трябва да отговаря на някакви изисквания. За повечето такива прибори (бензиноколонки, пазарски кантари) тези изисквания важат и даже има някакви органи за контрол (ДАМТН). За електромерите и топломерите има изключения, вкарани в ресорните закони. ЗАЩО е философски въпрос.

                      Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                      Да, точно това имам предвид. Работата със софтуера е ясна - там всеки може да набута какъвто му трябва коефициент, и то да показва каквото и топломерите: не колко си се топлил, а колко те искат да вземат от тебе тоя месец.
                      Много по-гадно е от коефициент.
                      Я си представи, че добавя измереното през нощта и към дневната тарифа, но само ако е бил включен в продължение на 2 седмици без прекъсване? Или 2 месеца?

                      Това с паралелно измерване ще го хванеш друг път.

                      Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                      Да де, но поне е доказуемо, че е манипулиран, ако се извърши паралелно замерване с тариран друг уред.
                      ditto, чети горния отговор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Стари електромери, нови електромери ...

                        На Асен вярвам. Щом е видял това - значи добре.
                        Остава въпроса къде е имало големи и внезапни разлики. И там да се помисли какво може да се премери отделно. Не знам и какво може процесора на тия електромери.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Стари електромери, нови електромери ...

                          Чисто счетоводно как би изглеждала схемата с неправилно отчетената консумация(в смисъл нагоре) при клиента? Ако ЕРП-то е взело Х мегаватчаса от НЕК, и е фактурирало У мегаватчаса към клиенти, ако У < Х, то имаме загуби(кражби). Ако обаче У > Х, става интересно - продадено е повече, отколкото е било налично. Тока би трябвало да може да се измерва количествено, и да се прави някаква засечка на вход/изход? Ако наистина има масово надписване, как точно се реализира тази схема? Двойно счетоводство? Толкова ли е просто да се манипулират масово електромерите? Най-малкото ще има някакви пикове в счетоводните документи под формата на силно намалели загуби или нещо подобно? Освен това електромерите се монтират от стотици техници в ЕРП-тата, и се засичат от стотици инкасатори. Възможно ли е да се крие толкова голяма тайна като нереално отчитане или не-калибрирани електромери от толкова много хора?
                          Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Стари електромери, нови електромери ...

                            Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                            какво може процесора на тия електромери.
                            Всичко.

                            Той интегрира по време произведението на ток - напрежение с честота на семплиране доста над 50 херца. Ако е направено добре - десетки килохерци. Процесори, които го могат, струват колкото диодчето, което осветява дисплея. И харчат по-малко от него. И пак имат десетократен излишък от изчислителна мощност. Много от тези прибори имат и памет за 10 години назад, през час. Някои и през минута. Това по света, у нас не знам какви точно. Ама ЧЕЗ не са открили топлата вода.

                            Точно поради това, измерването постфактум нищо няма да доведе. Тоя месец може да са се снишили. Или пострадалите да са други. Или просто някаква характеристика на потреблението да е друга и поради това да не се задейства "грешката".

                            Аз друго си мисля. Някой в темите по въпроса ревеше, че връщана в мрежата енергия му я броят като изхарчена. Ако тези прибори са за активна енергия, т.е. отчитащи фактор-мощността, такава случка не би трябвало да стане. Или да има отделен (и доста сложен и поддатлив на бъгове) клон в логиката на софтуера, нарочно занимаващ се с това. Щото математиката не прощава. Там може жестоко да са оплескали, защото много домакински уреди имат нисък фактор на мощността (пералня, климатик, хладилник) или направо силно несинусоидна консумация (луминисцентни лампи, компютри).

                            Подобна грешка би могла да бъде изследвана и сега, тя не може да се прикрие от днес за утре.
                            Последно редактирано от Ясен; 04-03-13, 16:36.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Стари електромери, нови електромери ...

                              Първоначално публикуван от Tihomir(imageo) Преглед на мнение
                              Чисто счетоводно как би изглеждала схемата с неправилно отчетената консумация(в смисъл нагоре) при клиента? Ако ЕРП-то е взело Х мегаватчаса от НЕК, и е фактурирало У мегаватчаса към клиенти, ако У < Х, то имаме загуби(кражби). Ако обаче У > Х, става интересно - продадено е повече, отколкото е било налично. Тока би трябвало да може да се измерва количествено, и да се прави някаква засечка на вход/изход? Ако наистина има масово надписване, как точно се реализира тази схема? Двойно счетоводство? Толкова ли е просто да се манипулират масово електромерите? Най-малкото ще има някакви пикове в счетоводните документи под формата на силно намалели загуби или нещо подобно?
                              Ако се направи прецизно, счетоводно загубите бавно ще намаляват. Или ще остават постоянни, въпреки продажбите "на черно" по много начини.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X