Обява

Свий
Няма добавени обяви.

МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    Цвете, според мен има грешка в градусите. Знам как топли радиатор при температура 40 градуса. Няма начин при нормален по площ радиатор да се стоплите толкова, че даже и една жена да каже, че е жега. Може би термометъра показва грешно?..

    И друго-за да се отопли даден обем въздух се искат еди колко си калории. Или джаула-все едно. Значи не може да стоплиш с по-малко енергия. Нещо повече-винаги използваната енергия е повече от теоретично нужната за стопляне на обема въздух. Това заради КПД на необходимите уреди и физични процеси протичащи в тях. Винаги за да получиш 1 калория изразходваш или прахосваш(поради несъвършенството на технолиогиите) поне 1,2-1,3 калории. Които си заплащаш на продавача на енергоносителя.
    Засега отоплението на ток е може би най-скъпото. Не знам защо се опитвате да получите финансов успех ползвайки най-скъпия начин за отопление... Освен ако не сте направили някакъв уред с КПД много близък до 1. Ама надали.

    П.п. На мен за отоплението на 115 м3 апартамент без изолация, с пластмасова дограма ми отиват 8 кумика дърва на зима. При цена от 50 лева-с 400 лева отоплявам целия апартамент цяла зима.
    Коле, КПД-то на радиатор или конвектор, работещ при температура на реотаните до към 80-90 градуса е много, ама много близо до единица. Всичко, дето консумира, включително и загубите по кабела, свършва като отделене топлина в помещението.

    Иначе - скъпо, скъпо, колко да е скъпо? Аз съвсем отговорно твърдя че ако се топлех изцяло от топлофикация, включая и топлата вода, сметката ми за парно+ток нямаше да е твърде различна от сегашната за ток+сградна инсталация. Просто знам колко плащат комшиите. Процента далеч не е достатъчен за да ме накара да плащам тлъсти сметки на топлофикация.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #32
      От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

      И да е по-ефективна "кафеварката" няма да е с много. (разликата дневна/нощна тарифа е много по-голяма)

      Загубите са ти по тръбите и между етажи евентуално. Система на ток е най-ефективна , ако има термопомпа и топлоакумулатор, желателно с фазов преход. накратко парафин Самата вода също ти е як акумулатор, но обикновено не е достатъчен за повече от 1-2 часа. Зависи от много неща.

      Идеята е да акумулираш евтината енергия. Другото е, че за големи площи,ако не е термопомпа, централизираното ел.отопление не е удачно в сравнение с нагреватели в самите радиатори или подово. Всичко тва съм си го играл като ученик на мой гръб дет се вика
      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
      Суперспам - спама на суперите

      Коментар


      • #33
        От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

        Първоначално публикуван от cveta68 Преглед на мнение
        Тцъ, термометъра си е същия, който с въглища отчиташе 60 градуса на водата. И на мен не ми е ясно...уговорката е да тестваме и да се убедим лично. Пък ще видим...
        Чакай сега. Казваш, че ори температура на водата 60 градуса ти е било по-студено отколкото при 40 ли? Нещо не мога да схвана логиката. За температурата в стаята няма значение дали водата е загрята с ток или с въглища.

        А дали на ток е по-евтино от въглища-надали. Всичко е сметнато и пресметнато по няколко пъти. И на всяко мръдване на цените на енергоносителите пак се пресмята по няколко пъти. Логиката е следната-на ток или централно парно е лесно и комфортно за ползващия тази енергия. Някакъв лукс демек... Значи може да е по-скъпо. Ама колко по-скъпо? Колкото да не откаже клиента от електричеството и да премине на въглища. Или дърва, или газ и т.н.
        По този начин се изчисляват цените не само на енергоносителите, а на почти всичко. Пазарна икономика...

        Леко отклонение-отоплявам целия апартамент(6 радиатора с нормален размер, не знам мощността) плюс серпентина в бойлера. Печката е с мощност на водната риза 17 киловата. Не знам дали е правилна сметката, но ако искам да постигна същия ефект по температура в апартамента трябва да ползвам 17 киловата нагреватели. Сметнато по 10-12 часа дневно(колкото време гори печката) сметката за ток може да надхвърли сумата за която съм купил дървата за цялата зима. Не съм смятал де, но съм сигурен, че и да не е такава разликата-определено ще е в полза на дървата.
        Е, хамалогията е безплатна де...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #34
          От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

          Хи, само да вметна , че някой от радиаторите на дамата са с принудителна циркулация на въздуха и на тези радиатори се усеща всяка температура над 25 градуса. Пожелавам успех с тези пластини, но следете цените на термопомпите вода/вода там според мен е по-голяма далаверата Само за протокола отоплението ми на 3 помещения с 2 климатика за миналия месец беше 171лв. Машините все още работят в тоя студ навън и сметката за ток няма да е толкова.

          Коментар


          • #35
            От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

            Първоначално публикуван от cveta68 Преглед на мнение
            ... Предполагам сметката за ток ще го докаже...
            Разработчика има и други интересни решения...като например пълно изгаряне на битови отпадъци без вредни емисии. Правена е демонстрация в БАН пред Фандъкова и подобни...
            А защо не попиташ твоя разработчик и за това: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=64373
            Може да има и други интересни идеи?
            А да попитам нещо друго: колко ампера е предпазителя през който се захранва ел. котела, системата трифазна ли е и колко дебели са захранващите проводници?

            Ако този вашия приятел се включи тук в дискусията със сигурност ще разсее много наши неясноти и съмнения...
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #36
              От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

              Изолацията ви сигурно е страхотна.И ние в къщи сме по къси ръкави,но водата от котела ми излиза с температура -70 градуса.Просто не мога и да си помисля,че някакви си -40градуса ще ме стоплят.
              0884 987 137
              В българския език НЯМА дума, която в множествено число да завършва с "Й"

              Коментар


              • #37
                От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                Сметките са доста по дълги но любителската така може грубо да се сметне:
                Доколкото знам са необходими ориентировъчно по 50 - 60 вата на куб.м. отопляем обем. 360кв.м. * 2.6м. височина = 936куб.м. *50вата =46,8 киловата.
                Като това е границата- може и да не са достатъчни.
                Ако работи постоянно - 24*30*46,8= 33696кВтч или грубо 5600лв. ток. При 12 часа работа - 2,800лв. Ако е само 8ч на нощна тарифа - 2000лв.(не ми се смята).
                Отделно от това тока е над 200 ампера - непосилно за една инсталация. Ако е на един електромер (предпазител) макс. което може да дърпа само за отопление (оставяме резерв за домакинство с телевизори, печки,тостери и т. н.) е около 40 А или 8,8кВт. Ако кажем че горните сметки се разминават с конкретното помещение и тези 8,8 кВт ви стигат - това са пак около 1000лв. ток само за отопление.
                Отделно ако изходящата вода е 46 градуса по какъв начин ще затоплиш бойлерите, и за колко време?
                Последно редактирано от //Радо//; 02-02-12, 22:24.
                Sent from my Nokia s fenerche

                Коментар


                • #38
                  Re: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                  Еее, това няма как да е вярно. При месечна сметка за ток над 2000 лева ще се нададе такъв вой, че не само Бойко, ами и Барозу ще си дадат оставките.... Има нещо сгрешено при сметките, не може да е вярно. Виж 200 лева на месец си е реално. Което пък не се вързва с цената на дървата. С две месечни сметки се топля цяла зима на дърва. Купени през Септември-Октомври, не сега като температурите са много минус, а цените на дървата много в плюс...
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #39
                    От: Re: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                    Еее, това няма как да е вярно. При месечна сметка за ток над 2000 лева ще се нададе такъв вой, че не само Бойко, ами и Барозу ще си дадат оставките.... Има нещо сгрешено при сметките, не може да е вярно. Виж 200 лева на месец си е реално. Което пък не се вързва с цената на дървата. С две месечни сметки се топля цяла зима на дърва. Купени през Септември-Октомври, не сега като температурите са много минус, а цените на дървата много в плюс...
                    Коле, 200лв месечно за 360 квадрата отопляема площ не е никак реално. Дори апартамент в топлофицирана сграда не можеш да стоплиш с такава месечна сметка.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #40
                      Re: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                      Опа, изтървал съм площта.
                      Ама това са три апартамента като моя. Сметката ми за ток(без да ползвам електрика за отопление) е някъде към 70-80 лева. Ако се топля на ток може да стане и над 200 лева. Нека да е 300, умножено по 3 пак е под 1000 лева.
                      Ама задълбахме в парите, а темата е за ефективността на различните видове отопление.

                      Помислете колко ресурс се изразходва за да може да постигнем стоплянето на сграда до някакви градуси с един или друг вид енергоносител.
                      На ток: От въглища или уран енергията се превръща от химична в топлинна. После парата върти турбината-от топлинна в механична. Генератора я превръща в електрическа, в котела по някакъв метод се превръща пак в топлинна. Четири прехода, като при всеки има КПД, отделно загуби при пренасянето(никак не са малко), и се оказва, че за да получим един джаул енергия отдадена в помещението се налага в електроцентралата да се употребят може би пет.
                      При отопление с твърдо гориво имаме само един преход-от химическа в топлинна енергия. И тук имаме КПД на котел, печка или каквото и да е, но е само един преход, и се похабява доста по-малко енергия за отопляване на сградата.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #41
                        От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                        Тръгваме по обратния ред искаме 400лв ток за отопление и топла вода.
                        Това са 2450киловата:3=815кВт за 120кв.м.
                        815кВт :30 дена=27 кВт на ден
                        Всяко домакинство разполага с 1,1Квт на час постоянно включени за да си осигури топлина и топла вода за 120 кв.м.
                        Невъзможно!!!
                        Sent from my Nokia s fenerche

                        Коментар


                        • #42
                          От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                          Коле, ти представяш ли си какви джаули остават в пушека, само и само за да ходи той нагоре?

                          Коментар


                          • #43
                            От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                            Първоначално публикуван от Р.Якимов Преглед на мнение
                            Тръгваме по обратния ред искаме 400лв ток за отопление и топла вода.
                            Това са 2450киловата:3=815кВт за 120кв.м.
                            815кВт :30 дена=27 кВт на ден
                            Всяко домакинство разполага с 1,1Квт на час постоянно включени за да си осигури топлина и топла вода за 120 кв.м.
                            Невъзможно!!!
                            Напълно възможно. Ама трябват термопомпа и добра изолация. А с насрещни топлообменници за вода и въздух може да се постигне и по-добро.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Re: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Опа, изтървал съм площта.
                              Ама това са три апартамента като моя. Сметката ми за ток(без да ползвам електрика за отопление) е някъде към 70-80 лева. Ако се топля на ток може да стане и над 200 лева. Нека да е 300, умножено по 3 пак е под 1000 лева.
                              Ама задълбахме в парите, а темата е за ефективността на различните видове отопление.

                              Помислете колко ресурс се изразходва за да може да постигнем стоплянето на сграда до някакви градуси с един или друг вид енергоносител.
                              На ток: От въглища или уран енергията се превръща от химична в топлинна. После парата върти турбината-от топлинна в механична. Генератора я превръща в електрическа, в котела по някакъв метод се превръща пак в топлинна. Четири прехода, като при всеки има КПД, отделно загуби при пренасянето(никак не са малко), и се оказва, че за да получим един джаул енергия отдадена в помещението се налага в електроцентралата да се употребят може би пет.
                              При отопление с твърдо гориво имаме само един преход-от химическа в топлинна енергия. И тук имаме КПД на котел, печка или каквото и да е, но е само един преход, и се похабява доста по-малко енергия за отопляване на сградата.
                              Тук обаче имаме и още 2 "прехода": Да изкараш сгурията някъде, да заредиш и да запалиш, а после да слезеш няколко пъти през деня да дозаредиш. Това пак си е изразходвана енергия.

                              Виж, проблема не е в това колко се пилее, я кое излиза най-евтино. Щото ако за ток плащам съизмерима цена с тая на въглища, за всякакви котли и прочие директно забравям. Проблема е че енергийната мафия докара нещата до там че цената да се топлиш на ток е съизмерима с тая да се топлиш с парно или въглища, което е пълен абсурт. Абсолютно невъзможно и противоречащо на всякаква логика и здрав разум е сметката ми от топлофикация да е равна на сметката на комшията от ЧЕЗ.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #45
                                От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                                С термопомпи тези 1,1 може сигурно да се докарат до към 4,5-5. Така става. Но с "аноден котел"...
                                Sent from my Nokia s fenerche

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X