Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Къщата"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Къщата"

    Здравейте,
    Чудих се в кой форум да си пусна темата, и реших да е тук. Първо защото май си нямаме точно такава тема и второ защото виждам, че тук има много хора, които могат да ми помогнат, разбира се само ако имат желание.
    Но нека да започна с малко общи пиказки.
    Най-после дойде времето да започна да осъщетвявам една моя стара идея. Едно защото вече се чувствам готов за това. Друго, че ако сега не я осъществя, то няма за кога по-натам. И така реших да си направя подарък за 50тия си рожден ден.

    Сега, като гледат снимката, много хора ще си помислят, че идеята ми е налудна и за к'во ми е туй? Може и да е...
    От много години са ми слабост старите български къщи. Обикалям из България и си ги колекционирам,... в "албума". Имаме(силно казано) и такава къща в Еленския балкан, която съм показвал тук в друга тема. Но едно че ми е далеч, а второ че е роднинсака съсобственост, и не мога да си осъществя идеите така както аз ги виждам. А какво виждам аз? Стара традиционна Българска къща, възстановена в автентичен вид(да не се бърка с битов).С използването по възможност на традиционни материали и технологии. Разбира се без фанатизъм и в границите на разумното.

    И, търсенето започна. Естествено, първо по обявите. Има интерсни предложения, цените не са ниски, но има избор. Все пак е добре поне да не се попада на прекупвачи, защото има и такива...Естествено ходейки насам натам се интересувах и от къщи, които не са обявени. И между тях има интерсни попадения. Лошото беше, че повечето такива къщи са с неуреден статут на собственост и се иска тичане по тези процедури, а хора не решили да продават, трудно се съгласяват на това.
    Все пак си харесах няколко такива и издирих собствениците. Но не беше лесно да направя окончателния избор, винаги има и компромиси, които се налага да се направят. Възможностите ми са такива, че търся нещо в най-ниския ценови клас, и това означава, че постройките са в окаяно състояние и местата са сравнително малки. Не че по-висока цена гарантира по-добро качество. Както при всички имоти, и тук е добре оценката да е комплексна. Отдалеченост, инфраструктура, достъпност, природни дадености наред с големината на имота и състоянието му. Много труден избор!
    Накрая избора ми беше м-у една къща в Ловешко
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010145.JPG
Прегледи:1
Размер:186.3 КБ
ID:5910819
    на 130 км - полупаднал тиклен покрив, 480м² двор, почти равнинен ландшафт, тежки процедури по установяване на собственост. Другата на 60км от София, полупланински терен, 680м² земя с дълго лице на улица. Къща със загубен автентичен вид Малко по-висока цена. Но собственика си поема ангажимента по оправянето на собственоста.
    След много мислене, реших да се спра на втората, въпреки няколкото хиляди в повече и въпреки "бонбонския"вид на Ловешката. Надделя ми чувството, че тъй като е по-близо, нещата ще са повече "под контрол", а и не само това...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010155.JPG
Прегледи:2
Размер:262.1 КБ
ID:5910935
    Последно редактирано от Peppy; 23-12-10, 19:46.

  • #2
    От: "Къщата"

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 100.jpg
Прегледи:1
Размер:198.1 КБ
ID:5237399Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 099.jpg
Прегледи:1
Размер:203.2 КБ
ID:5237398Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 095.jpg
Прегледи:1
Размер:185.2 КБ
ID:5237397Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 080.jpg
Прегледи:1
Размер:200.7 КБ
ID:5237396Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01810.jpg
Прегледи:1
Размер:193.7 КБ
ID:5237395
    Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
    Здравейте,
    Чудих се в кой форум да си пусна темата, и реших да е тук. Първо защото май си нямаме точно такава тема и второ защото виждам, че тук има много хора, които могат да ми помогнат, разбира се само ако имат желание.
    Но нека да започна с малко общи пиказки.
    Най-после дойде времето да започна да осъщетвявам една моя стара идея. Едно защото вече се чувствам готов за това. Друго, че ако сега не я осъществя, то няма за кога по-натам. И така реших да си направя подарък за 50тия си рожден ден.

    Сега, като гледат снимката, много хора ще си помислят, че идеята ми е налудна и за к'во ми е туй? Може и да е...
    От много години са ми слабост старите български къщи. Обикалям из България и си ги колекционирам,... в "албума". Имаме(силно казано) и такава къща в Еленския балкан, която съм показвал тук в друга тема. Но едно че ми е далеч, а второ че е роднинсака съсобственост, и не мога да си осъществя идеите така както аз ги виждам. А какво виждам аз? Стара традиционна Българска къща, възстановена в автентичен вид(да не се бърка с битов).С използването по възможност на традиционни материали и технологии. Разбира се без фанатизъм и в границите на разумното.

    И, търсенето започна. Естествено, първо по обявите. Има интерсни предложения, цените не са ниски, но има избор. Все пак е добре поне да не се попада на прекупвачи, защото има и такива...Естествено ходейки насам натам се интересувах и от къщи, които не са обявени. И между тях има интерсни попадения. Лошото беше, че повечето такива къщи са с неуреден статут на собственост и се иска тичане по тези процедури, а хора не решили да продават, трудно се съгласяват на това.
    Все пак си харесах няколко такива и издирих собствениците. Но не беше лесно да направя окончателния избор, винаги има и компромиси, които се налага да се направят. Възможностите ми са такива, че търся нещо в най-ниския ценови клас, и това означава, че постройките са в окаяно състояние и местата са сравнително малки. Не че по-висока цена гарантира по-добро качество. Както при всички имоти, и тук е добре оценката да е комплексна. Отдалеченост, инфраструктура, достъпност, природни дадености наред с големината на имота и състоянието му. Много труден избор!
    Накрая избора ми беше м-у една къща в Ловешко[ATTACH=CONFIG]281616[/ATTACH] на 130 км - полупаднал тиклен покрив, 480м² двор, почти равнинен ландшафт, тежки процедури по установяване на собственост. Другата на 60км от София, полупланински терен, 680м² земя с дълго лице на улица. Къща със загубен автентичен вид Малко по-висока цена. Но собственика си поема ангажимента по оправянето на собственоста.
    След много мислене, реших да се спра на втората, въпреки няколкото хиляди в повече и въпреки "бонбонския"вид на Ловешката. Надделя ми чувството, че тъй като е по-близо, нещата ще са повече "под контрол", а и не само това...
    Познавам експерт по възстановяване на подобни неща. Сега работи по тази къща

    Коментар


    • #3
      От: "Къщата"

      Всякакви мнения са добре дошли! Надявам се по-нататък в темата да стане дума по много въпроси от такова естество. За това съм я и започнал

      Коментар


      • #4
        От: "Къщата"

        Страхотен подарък си решил да си направиш - поздравления за идеята и да знаеш, че изобщо не е налудна! Още повече поздравления за идеята да я възстановяваш автентично, а не в "дисни-комикс" стил. Аз също имам за себеси подобни намерения, но не точно възстановяване, а нова сграда, но по напълно автентични технологии.
        Мисля, че съм в състояние да бъда полезен (поне с идеи и познания), а и ще ми бъде приятно.

        П. П. Прозирах някакви такива наклонности още от темата за дървените покривни конструкции.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #5
          От: "Къщата"

          То и моята идея е почти същата. На практика тази къща е неизползваема във вида в който е. В годините е преправяна пристроявана, след това дълго време не е подържана и сега на практика е съсипана. Предимствата в случая са, че не се зпочва съвсем от 0та. Има прокаран ток, вода, възможност за канализация!!, ограда... Е, къщата в известна степен е и в тежест, защото ще трябва да се разчистят всички ненужни остатъци до каменните основи. Но все пак може да излезат и някои полезни материали.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5528.jpg
Прегледи:1
Размер:134.8 КБ
ID:5237449 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5529.jpg
Прегледи:1
Размер:127.5 КБ
ID:5237450 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5518.jpg
Прегледи:1
Размер:202.2 КБ
ID:5237452 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5519.jpg
Прегледи:1
Размер:181.3 КБ
ID:5237448 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5515.jpg
Прегледи:1
Размер:164.4 КБ
ID:5237451
          От доста време събирам информация. Понаучих това онова, но на практика нещата винаги са по-сложни от това, което изглеждат. А колко много работа ме чака, просто сигурно не мога и да си го представя! Давам си сметка, че пускайки тази тема, може и да се изложа, недокарвайки проекта си до положителен завършек, поради ред причини. Но другата ми цел е, все повече да се популяризира идеята за запазването на старите Български къщи. Боли ме сърцето като видя някоя такава, която е оставена на произвола и се разграбва за материал и огрев, и в същото време се разраства Слънчев бряг... например... Ще се опитам, в темата да се концентра и доста полезна информация по тези въпроси.
          И тъй като е зима и не е много за работа, сега е момента за обмисляне и съставяне на планове за действие. Като начало ето един интерсен сайт, в който се анализират и Българските възрожденски къщи: http://www.bgjourney.com/Architecture/vk/vk.html

          Коментар


          • #6
            От: "Къщата"

            ctef, мислил ли си по въпроса да я построиш наново? Тухли, основи и керемиди имаш. Зидарията не е толкова пипкава и страшна (сравнена с ремонтите, които ти предстоят).
            Цяло лято притягам къща в 10 пъти по-добро състояние. Мога да споделя това - онова. Да пипаш по старо е пъти по-трудно от това да го направиш като хората. Освен това ремонт на старо строителство е по-скъп.
            Доста колеги нагледаха темата и се въздържаха от коментар. Но по-добре помисли за алтернативен вариант преди да си налял пари.
            С най-добри чувства!
            Последно редактирано от Rabin; 23-12-10, 10:01.

            Коментар


            • #7
              От: "Къщата"

              Единственото нещо което може да се използва са камъните. За друго забравете. Само да не е паметник на културата, че става сложно....
              Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
              0894328706

              Коментар


              • #8
                От: "Къщата"

                Да, точно това ми е идеята (но все пак ще се придържам към термина реставрация), от основите на горе, ако успея да ги запазя...

                Коментар


                • #9
                  От: "Къщата"

                  Единственото нещо което може да се използва са камъните. За друго забравете.
                  Е, аз почнах по-отдалеч, накрая ще си дойдем на думата...

                  Коментар


                  • #10
                    От: "Къщата"

                    След снимките от мнение №5 нещата не изглеждат много розови, но не са и безнадеждни. Така като гледам, основният проблем е с покрива - абсолютно нормално междувпрочем. Голяма част от материалите могат да се ползват отново. Може и да не се бута до основи. Дори за гредоредите има начин за "пренизване". За многото работа няма какво да се обсъжда, а и парите няма да са малко. Всичко се свежда до това - колко ти е мерака.

                    П. П. Всъщност, къщата от мнение №1 и тази от №5 не са една и съща! Коя е твойта?
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #11
                      От: "Къщата"

                      А, бе станала е каша. Нямах предвид да се уголеми тази снимка на Ловешката къща, а най долната черно бяла снимка,дано се оправят нещата! Тъй е като не можах сам да се справя

                      Ще трябва да се бутне до камък, няма какво да се залъгваме, дори и главната куприя е слаба.

                      Коментар


                      • #12
                        От: "Къщата"

                        Е, коя е твоята - тази с каменния покрив, или тази с керемидения? Първата изглежда доста по-добре. Може да буташ и до основи, може и да не. Като труд, материали и пари, разликата няма да е съществена. Виж, времето (което също има материален еквивалент), при бутане ще е доста по-кратко. Въпроса е до каква степен искаш да запазиш оригинала.
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • #13
                          От: "Къщата"

                          A какъв е смисъла да пазим точно този оригинал?

                          Коментар


                          • #14
                            От: "Къщата"

                            Това е въпроса, от който трябва да се почне. А той оригинала не се вижда до голяма степен - от "ъпгрейдите" през годините, инак може да не изглежда толкова зле! Тези боядисани прозорци, латексите (задушили покритията и доста навредили) и т. н. и т. н.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #15
                              От: "Къщата"

                              Нещо стана грешка. Изтрийте моля!
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X