Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Присаждане (ашладисване)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Присаждане (ашладисване)

    Сигурно нещо бъркам при присаждането на пъпка. Правя ги малко преди да се разлистят подложките.
    С клещите не е необходимо подложката и калема да са със съвсем еднаква дебелина.
    Калема го слагам в единия край на подложката.
    2010 CRF 250 R

    Коментар


    • От: Присаждане (ашладисване)

      Първоначално публикуван от Димитър Преглед на мнение
      Сигурно нещо бъркам при присаждането на пъпка. Правя ги малко преди да се разлистят подложките.
      С клещите не е необходимо подложката и калема да са със съвсем еднаква дебелина.
      Калема го слагам в единия край на подложката.
      Едва ли причината е до такава степен "бъркането", и при мен по това време, процента на успех е много малък, докато по същият начин на спяща пъпка в края на август се подобрява значително, но тогава има друг проблем, засушаването, не се ли отделя кората, нищо не става, поне при мен...Доколкото знам, и в професионалните овощарници се прави по това време.И това присаждане на кози крак, все ми се струва че е прекалено трудно.Поздрави!!!

      Коментар


      • От: Присаждане (ашладисване)

        А какво мислите, дали няма тези луди температури да объркат нещата тази година.Гледам че в нашия край върбите вече са напъпили и скоро ще се разлистват, а дори на 20 януари имаше цъфнали трънки. Утре мисля да пробвам да ашладисам някоя друга джанка, макар и да е много рано.Как мислите има ли някакъв смисъл.

        Коментар


        • От: Присаждане (ашладисване)

          Поради топлото време тая година мисля,че вече е време за присаждане ,особено за черешите ,които са много взискателни.При тях ако е започнало набъбването и разпукването на пъпките срастването между подложката и калема вече е невъзможно ,затова при тях е хубаво да се действа по рано от колкото при другите дървета,някъде средата до края на февруари е времето.Гледам ,че тука масово присаждате череша и вишна на подложка джанка ,което не е правилно.Получават се нееднакво нарастване на стъблата на черешата и джанката и по късно това води до изсъхване на дръвчето.При нас има едни диви череши за подложка и на тях се получава най -добре.Иначе джанката е супер подложка за кайсия и различните видове сливи,ама за праскови ,череши и др.такива не става.

          Коментар


          • От: Присаждане (ашладисване)

            За замазка аз също отначало като теб използвах разтопен асфалт,това е много хубава замазка ,ама е много трудоемка ,трябва да се разтопява на огън,неудобно е и затова от известно време преминах на болкит.Има го във всяка железария и е много удобен за работа ,евтин е ,не пропуска влага и се меси като пластелин,но е много по издръжлив на слънцето и дъждовете от купешките овощарски замазки.Аз присаждам на калем ,отстрани на подложката намотавам изолирбан,а отгоре на разреза слагам болкит,става супер.

            Коментар


            • От: Присаждане (ашладисване)

              Първоначално публикуван от dukaginche Преглед на мнение
              И аз имам такива клещи/ножици,по-точно,струва ми се/, но все не мога да улуча подложката и калема да са с една дебелина и не съм доволен от процента на прихващане...Някой колега препоръчва да се мери със шублер, но все пак, да превръщаме едно хоби в точна наука!!!
              Не ги харесвам тези клещи, мързелива работа са. Режат перпендикулярно на нишките и ги размазват, но пък ако имаш хиляди за присаждане няма друг начин.
              Няма нужда от шублер, и с различни диаметри да са, не трябва да се слагат концетрично, а изместен в единия край на подложката. Нужно е поне в единия край да съвпадне кора с кора.

              Коментар


              • От: Присаждане (ашладисване)

                Първоначално публикуван от tuzharski Преглед на мнение
                За замазка аз също отначало като теб използвах разтопен асфалт,това е много хубава замазка ,ама е много трудоемка ,трябва да се разтопява на огън,неудобно е и затова от известно време преминах на болкит.Има го във всяка железария и е много удобен за работа ,евтин е ,не пропуска влага и се меси като пластелин,но е много по издръжлив на слънцето и дъждовете от купешките овощарски замазки.Аз присаждам на калем ,отстрани на подложката намотавам изолирбан,а отгоре на разреза слагам болкит,става супер.
                Наистина, това е големият проблем на асфалта, трябва да се разтапя, което си е голямо неудобство.А колкото до блокит, не съм прабвал, ще опитам, благодаря за съвета.Колкото за череша и вишна на джанка,какво да правим като нямаме диви череши, проблема при мен са ниският процент на успех, а тези удебелявания, поне според мен се са голям проблем, тук някъде съм публикувал снимка на вишна на джанка, вирее си без проблем вече над 20 години, но определено не е перфектна подложка за черешовите видове, на какво да правиш когато няма друго...Поздрави!

                Коментар


                • От: Присаждане (ашладисване)

                  За да имаш добро прихващане при черешите присаждай ги по- рано ,някъде средата на февруари е най- добре.Много е важно пъпките да не са развити.Калемите не ги съхранявай дълго време ,най добре е веднага да става присаждането ,даже без никакво съхранение на калеми,от едното дръвче веднага на другото.Иначе и аз съм пробвал да присаждам череша на джанка,става ,получи се някаква дебела череша на тънко и кекаво стъбло джанка,с някакво огромно удебеление ,дето все течеше смола.

                  Коментар


                  • От: Присаждане (ашладисване)

                    Аз мойте калеми ги държах в хладилник ,няколко сорта круши и два сорта кайсии ,в началото на март ги присадих върху диви круши и кайсиите върху джанки ,главно на подобрена копулация и сега съм залегнал и чакам да видя ще излезе ли нещо или , отново през юли!Натиснете снимката за да я уголемите

Име:01032014(001).jpg
Прегледи:2
Размер:190.6 КБ
ID:5572896Натиснете снимката за да я уголемите

Име:01032014(006).jpg
Прегледи:2
Размер:168.6 КБ
ID:5572897Натиснете снимката за да я уголемите

Име:01032014(008).jpg
Прегледи:2
Размер:151.9 КБ
ID:5572898Ползвм рафия за превързване ,намерих я в голямо количество , за 9 лева в магазин Практикер ,иначе по овощарските магазини я продават изключително скъпо .Ползвам и овощарска замазка.

                    Коментар


                    • От: Присаждане (ашладисване)

                      Ето някой от опитите за присаждане на круши върху диви круши и кайсии върху джанки ,направих го в началото на месец март ,сега чакам да видя какво ще излезе.Ползвам рафия за превързване ,намерих я в голямо количество в магазин Практикер , иначе в агроаптеките ми отрязяха главата за три -четри метра ,овощарската замазка е наложителна ,моите калеми ги държах в хладилника и са събрани в средата на Февруари.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:01032014(008).jpg
Прегледи:2
Размер:151.9 КБ
ID:5572901Натиснете снимката за да я уголемите

Име:01032014(006).jpg
Прегледи:2
Размер:168.6 КБ
ID:5572902Натиснете снимката за да я уголемите

Име:01032014(001).jpg
Прегледи:2
Размер:190.6 КБ
ID:5572903

                      Коментар


                      • От: Присаждане (ашладисване)

                        Първоначално публикуван от dukaginche Преглед на мнение
                        Ако са семкови, няма проблем, хващали са ми се дори когато калемите са във фаза "миши уши",но при костилкови,особено череши и вишни, работата е доста по различна ,поне при мен, и трудно минава без съхранение.Имал съм и изключение, но малко,така че най-добре е струва ми се до началото на февруари да се съберат и в торбички в хладилника,до към началото на март, после дори и там аз не успявам да ги опазя, почват да се развиват.По добър начин не знам, ще съм благодарен ако някой сподели опита си в съхранението но калемите, но за мен не е много лесно...
                        Здравей колега и извинявай за това , че не съм тиотговорил , но не съм влизал в тази тема отдавна.
                        На въпроса ти за страничния разцеп , който ми дава най голям процент успеваемост. Когато калема покара , това горното не му даваш много да върви , намаляш му постепенно все повече пъпки,филизчета докато преди края на лятото му оставяш едно , а към края на август /или по рано/ ако раната е зарастнала добре отрязваш горното малко над раната и даваш ход само на културният вид/калема/. В краен случай мощеш да го отрежеш и на следващата пролет.Пробвай го и ще останеш приятно изненадан за процента успеваемост.
                        На въпроса на другия колега , калемите могат и веднага да се поставят , независимо дали са костилкови или семкови. Има обаче нещо важно , това да става колкото може по бързо и калемите да не са развити. Това пък означава , че ще е мн. по трудно да се намерят подходящите калеми. Трябва много да се търси и да се изберът много закъснели , което понякога при напреднало сокодвижение на всички дръвчета е мн. трудно. Това означава , че очите трябва да са на 4 и всеки ден да се наблюдават подложки и донори.Мн. важен е моментът , а той при различните дръвчета е различен. Това от мен , аха да не забравя , аз калеми никога не държа в хладилник или заровени в речен пясък на влажно и хладно място. Използвам точните моменти. Който няма практика и не може да уцелва важните моменти да се пробва лятото на листо/пъпка/ , хем успехът е голям , хем моментът е с по голям толеранс. На й важното условие за ашлад. на листо е подложката да е поливана редовно през цялото лято за да има обилно сокодвижение / и да се отделя добре кората/ и да се прави по хладната част на деня , колкото може по бързо, най добре над вечер , а най добре да се избере облачен ден. Да се засенчва раната и калема при възможност. Това от мен а за аджамиите тренирайте и не се отказвайте , успехът идва и с добрата сръчност на ръцете /симетричност на клина , без грапавини,кривини, изтънено и отлично режещо ножче за да не мачка структурата/ абе с една дума чалъм. Поздрави!
                        Редакция. Колега за цитирането как става.
                        Под писаното на човека , който искаш да цитираш от дясно имаш ,,Отговори с цитат,,натискаш го и пишеш под неговото. А да не забравя с моя начин ,,на страничен разцеп,, печелиш още нещо мн. важно , че няма нужда от никаква замазка , стягаш здраво с прозрачно тиксо , като опъваш тиксото здраво за да става мн. тясна лентата и тогава с опъване я завиваш.
                        Последно редактирано от traper2504; 25-03-14, 16:49.
                        Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                        Коментар


                        • От: Присаждане (ашладисване)

                          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                          Aз го направих така - след пролетната резитба на асмите ги наблюдавах и щом започна сокодвижението на тази, която е най-силно изложена на припек присадих на място, което още не е тръгнало (по-сенчесто). Така се гарантира почти веднага да започне развитие.
                          Но ми се струва по-ефективно присаждането с тези специалните профилни ножици, отколкото това на разцеп.
                          За асмите най добре изчаквай след , като отрежеш да се изплаче хубаво , което пък автоматично значи , че трябва да си съхранил калеми. За това го мразя този начин и използвам на зелено. П.п.Описвал съм го по назад. Поздрави и успех!
                          Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                          Коментар


                          • От: Присаждане (ашладисване)

                            Първоначално публикуван от _cntex Преглед на мнение
                            Имах предвид че са се разпукали след присаждането, но ги счупиха и не можаха да пораснат.

                            А каква замазка използвате.Мисля тази година да пробвам да смеся восък от свещ и свинска мас.Какво ще кажете, ще върши ли работа.
                            Относно омотаването използвам обикновено тиксо, понеже ми е най-лесно достъпно, макар и да не е най-добрия вариант.
                            Хм , те понякога се пропукват и изпълват с надежда , но не бързай да се радваш , че кога дойде ,,Юлския пек,, калема умира , а заедно с него и цялата надежда за съжаление.
                            Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                            Коментар


                            • От: Присаждане (ашладисване)

                              Първоначално публикуван от dukaginche Преглед на мнение
                              За семковите, поне според моя скромен опит, няма проблем, пробвал съм с почти развит калем, във фаза миши уши май му викат, около средата на Април, и пак се хващат, така че, поне според мен, съхраняването им е ненужно, проблемът са костилковите, най-вече череши и вишни, аз поне с рязане направо от дърветата не успявам, ако някой има по-успешни опити с тях директно от дървото, ще се радвам да го сподели...
                              Требе мн. точен момент. Хем трябва сокодвижението да е тръгнало , хем точно тогава калемът трудно се намира , мн. тънък момент , но става , аз го правя постоянно.
                              Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                              Коментар


                              • От: Присаждане (ашладисване)

                                Първоначално публикуван от dukaginche Преглед на мнение
                                И аз имам такива клещи/ножици,по-точно,струва ми се/, но все не мога да улуча подложката и калема да са с една дебелина и не съм доволен от процента на прихващане...Някой колега препоръчва да се мери със шублер, но все пак, да превръщаме едно хоби в точна наука!!!
                                Може с малко да се различават диаметрите ......не е колянов вал , дето казваш ......сигурно е по други причини , а и късмет.
                                Сигурно нещо бъркам при присаждането на пъпка. Правя ги малко преди да се разлистят подложките
                                .На листисто /на пъпка след юли/.
                                Последно редактирано от traper2504; 25-03-14, 17:13.
                                Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X