Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Присаждане (ашладисване)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Присаждане (ашладисване)

    Някой има ли информация за супер успешния Руски метод за присаждане, нашумял напоследък? Режеш клонка на реципиента, пробиваш със свредло сърцевината и пъхаш обелен калем. Вързваш с лико и паста и готово! :-)

    Коментар


    • #92
      От: Присаждане (ашладисване)

      Първоначално публикуван от miro1972 Преглед на мнение
      Някой има ли информация за супер успешния Руски метод за присаждане, нашумял напоследък? Режеш клонка на реципиента, пробиваш със свредло сърцевината и пъхаш обелен калем. Вързваш с лико и паста и готово! :-)
      Не мога да разбера кое точно се връзва?

      Коментар


      • #93
        От: Присаждане (ашладисване)

        Първоначално публикуван от valsodar_rn Преглед на мнение
        Не мога да разбера кое точно се връзва?
        Привързваш калема за да го обездвижиш от вятъра.
        Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

        Коментар


        • #94
          От: Присаждане (ашладисване)

          Първоначално публикуван от traper2504 Преглед на мнение
          Привързваш калема за да го обездвижиш от вятъра.
          Само ми го казаха набързо, затова питам знаещите. Ако науча нещо и имам снимки ще посна веднага!

          Коментар


          • #95
            От: Присаждане (ашладисване)

            Аз търсих но не намерих,иначе око е вярно е много лесно!

            Коментар


            • #96
              От: Присаждане (ашладисване)

              Естественно ,че е вярно.По подобен начин се облагородява лоза върху черница/дърво/ , само разликата е , че лозата , както си расте я прокарваш що годе плътно през стеблото на черницата , като предварително си пробил отвор в черницата.Пробиваш напречно и пръчката на лозата трябва да се покаже от другата страна.Като прокарваш внимаваш да не изрониш пъпките на пръчката на лозата/пръчката , която се показва от другата страна на черницата трябва да има няколко спящи и будни пъпки. След около година след , като лозата се е захванала я режеш от другата страна /от към майката лоза/.
              Последно редактирано от traper2504; 07-10-13, 20:52.
              Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

              Коментар


              • #97
                От: Присаждане (ашладисване)

                Това го знам ама все пак лозата се храни сама докато я поеме черницата а тука направо...

                Коментар


                • #98
                  От: Присаждане (ашладисване)

                  Така е ...аз затова съм писал ,,по подобен начин,,.
                  Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                  Коментар


                  • #99
                    От: До: Присаждане (ашладисване)

                    Според нашата "академична мисъл",това тук показаното просто не е вярно, ябълка се ашладисвала само на ябълка, и дълги години се съобразявах с нея.На практика се оказа, че не е точно така.Пробвах на дива круша, но за всеки случай сложих и калем от круша.Хванаха се и двата без проблем, вече 3 г. мисля стана добре се "погаждат" и тази година дадоха доста плодове.За "жалост!" в комшията!!!Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0079.jpg
Прегледи:1
Размер:208.1 КБ
ID:5526086Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0078.jpg
Прегледи:1
Размер:165.6 КБ
ID:5526087А другата снимка е на нещо, което също би трябвало да е невъзможно според книжните капацитети-вишня на подложка трънка!!!Засега се развива добре, за по нататък не знам, ще ви информирам, ако някои прояви интерес.

                    Коментар


                    • От: Присаждане (ашладисване)

                      Ти си в грешка. Никъде не пише , че ябълка се хашладисва само на ябълка или круша само на круша. Напълно нормално е ябълка да плододава върху круша или обратното.
                      Закономерността колега е следната. Семково се облагородява на семкова подложка , а костилково на костилкова подложка. Общо взето това е най важното правило по принцип , но има още доста подробности , които допринасят за успеха, растежа , плододаването и най вече дължината на живот на едно плодно дърво.Например за дългия живот на дървото има голямо значение дали подложката е семкова/костилкова/ или клонова.При клонова подложка дърветата по рано плододават , но имат по кратък живот и клоните имат нужда от подпиране за да не се чупят. По принцип най добре е да се ашладисва на подложка , която е поникнала от семка или костилка и , ако е дива /дива круша, дива ябълка/ още по добре.
                      Също така е от значение подложката бързорастяща ли е или бавнорастяща.
                      Друго важно е да се знае дали са съвместими двете. Например става да ашладисаш мушмула на дюля , защото дюлята е силна подложка , но дървесината на мушмулата е несъвместима с доста дръвчета.Тогава се прибягва до ашладисване на междинник.На следващата година след , като междинника се е прихванал върху междинника се ашладисва мушмулата иначе след няколко години рискуваш дървото да се счупи точно където е била зарастнала раната на подложката и калема.Аз лично не обичам да ашладисвам на дюля , защото пуска мн. издънки от коренната система и после двора няма изчистване.
                      Двора ми е пълен с дървета , който плододават круши и ябълки едновременно по три,четири вида ашладисани върху дива круша /семкова подложка/.
                      Поздрави и успех в ашладисването и четене и практика му е майката , а да знаеш от мен трънката ще ти напълни двора с трънки......няма да можеш да се изчистиш след време!
                      Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                      Коментар


                      • От: Присаждане (ашладисване)

                        За да извършите успешно присаждане на орех, е необходимо да си приготвите обикновено с ножче с два резеца, успоредни един на друг, с които се отрязва пръстен от кората на подложката и на калема. Премахва се кората от пръстена на подложката, изважда се пръстена с кората и пъпката от калема и се поставя на оголеното място на пръстеновидния нарез на подложката. За да не остане шипчето на калема, а да се отдели заедно с поясчето, то се отрязва със специално извито ножче. По нататък връзването е както при обикновеното окулиране. Вместо да се изрязва цяло поясче, напоследък при ореха се практикува присаждането на прозорче. При този начин както от подложката, така и от калема се изваждат еднакви квадратчета от кората. Квадратчето от присадника (калема) трябва да бъде с пъпка. От него на едната страна се премахва ивичка, широка около един милиметър, за да може като се постави в празното квадратче на подложката (прозорчето), от двете страни да остане по малко празно място, а не да прилепва плътно. След това се превързва с рафия. По този начин се оставя достатъчно свободно място за образуване на калус и се избягва засъхването на пъпката, което обикновено започва в краищата на квадратчето
                        Последно редактирано от STROIL; 12-10-13, 08:40. Причина: непозволен линк

                        Коментар


                        • От: Присаждане (ашладисване)

                          До трапер2504.Извинявай,не споря разбира се, но от години във вестниците за овощарство чета точно това, ябълка само на ябълка, сега даже четох такава статия, но както и да е, мнението ми беше, че не трябва да следваме сляпо теорията,а да се правят опити,а иначе и аз така знам,семка на семка,костилка на костилка но не винаги,разбира се.И иначе имам три мушмули на дюля, дълги години нямаше никакъв проблем, обаче в последно време са страшно нападнати от корояди и няма отърване,ще съм благодарен ако някой се посъветва нещо.А колкото да трънките, те и без това си никнат,поне да дават нещо свястно.Аз съм "пресен" във форума, ще се радвам,ако не е проблем, по-често да обменяме мисли, доскоро...
                          Последно редактирано от STROIL; 12-10-13, 11:46. Причина: непозволен линк

                          Коментар


                          • От: Присаждане (ашладисване)

                            Също да допълня , както колегата dim_ara. За по добри успехи при плодните дръвчета особенно костилковите избягвайте плодните пъпки независимо дали ашладисвате на калем или на пъка /на листо/. Поздрави и успех в хобито.
                            Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                            Коментар


                            • От: Присаждане (ашладисване)

                              Първоначално публикуван от dukaginche Преглед на мнение
                              До трапер2504.Извинявай,не споря разбира се, но от години във вестниците за овощарство чета точно това, ябълка само на ябълка, сега даже четох такава статия, но както и да е, мнението ми беше, че не трябва да следваме сляпо теорията,а да се правят опити,а иначе и аз така знам,семка на семка,костилка на костилка но не винаги,разбира се.И иначе имам три мушмули на дюля, дълги години нямаше никакъв проблем, обаче в последно време са страшно нападнати от корояди и няма отърване,ще съм благодарен ако някой се посъветва нещо.А колкото да трънките, те и без това си никнат,поне да дават нещо свястно.Аз съм "пресен" във форума, ще се радвам,ако не е проблем, по-често да обменяме мисли, доскоро...
                              За мушмулата ти давам съвет. Хашладисай на глог/желателно е глога да е поникнал от семка/ , глога не се множи с издънки толкова много.
                              Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                              Коментар


                              • От: Присаждане (ашладисване)

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0080.jpg
Прегледи:1
Размер:140.9 КБ
ID:5527595

                                Най-после успех/и то два!!!/ с присаждането на зелено на лоза, след десетки,даже стотици не сполучливи опита.Не знам, въпреки че някой пишат че е лесен,за мен този метод се оказа безкрайно труден,явно някъде бъркам!!!Този в ляво, е на друг метод/под кора на зряло/,така че са три на едно място.Интересно, дали ще стане, ако се опитам да извадя двете и ги преместя на друго място,някой пробвал ли е?А подложката е семеначе,изникнало не знам как в дънера на отрязана черница.Поздрави на всички във форума!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X