Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Присаждане (ашладисване)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Присаждане (ашладисване)

    Първоначално публикуван от weezy Преглед на мнение
    през кой месец е най добре да го направя ?
    Aз го направих така - след пролетната резитба на асмите ги наблюдавах и щом започна сокодвижението на тази, която е най-силно изложена на припек присадих на място, което още не е тръгнало (по-сенчесто). Така се гарантира почти веднага да започне развитие.
    Но ми се струва по-ефективно присаждането с тези специалните профилни ножици, отколкото това на разцеп.

    Коментар


    • От: Присаждане (ашладисване)

      Първоначално публикуван от _cntex Преглед на мнение
      Здравейте и от мен.Искам да попитам задължително ли е калемите да се отрежат и съхраняват в пясък ( хладилник ). Не може ли примерно като реша да ашладисвам да ги отрежа от даденото дърво и веднага да ги пресадя на подложката.
      Ако са семкови, няма проблем, хващали са ми се дори когато калемите са във фаза "миши уши",но при костилкови,особено череши и вишни, работата е доста по различна ,поне при мен, и трудно минава без съхранение.Имал съм и изключение, но малко,така че най-добре е струва ми се до началото на февруари да се съберат и в торбички в хладилника,до към началото на март, после дори и там аз не успявам да ги опазя, почват да се развиват.По добър начин не знам, ще съм благодарен ако някой сподели опита си в съхранението но калемите, но за мен не е много лесно...
      Последно редактирано от dukaginche; 05-12-13, 21:09.

      Коментар


      • От: Присаждане (ашладисване)

        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
        Закъснял си. Пъпките не бива да са започнали развитие. Трябва да се уцели момента точно преди него. Така от кайсия на джанка аз направих 100% (4 от 4)
        Имах предвид че са се разпукали след присаждането, но ги счупиха и не можаха да пораснат.

        А каква замазка използвате.Мисля тази година да пробвам да смеся восък от свещ и свинска мас.Какво ще кажете, ще върши ли работа.
        Относно омотаването използвам обикновено тиксо, понеже ми е най-лесно достъпно, макар и да не е най-добрия вариант.

        Коментар


        • От: Присаждане (ашладисване)

          Аз не използвам замазка, увивам с тънък полиетилен. А рецептата за замазката е доста по-сложна, не я знам цялата, но не е свинска мас, а говежда лой и пчелен восък, а не парафин от свещ. Между другото май включва и лайно, но не знам точно какво. Сериозно.

          Коментар


          • От: Присаждане (ашладисване)

            А каква замазка използвате.Мисля тази година да пробвам да смеся восък от свещ и свинска мас.
            Аз лично в близо 20 г. си аматьорска практика съм пробвал какво ли не/без восък!!!/,и не съм намерил по-добро средство от смолата/ разтопеният асфалт!!!/В литературата се препоръчва да се смеси с 20 % свинска мас, лой или олио, но поне според мен не е задължително, става и без тях.Но има, поне според мен един недостатък, трябва да се стопи на огън, през март няма как, през лятото става на слънце, но какво ще ашладисваш тогава???,на листо нищо не е нужно.Топиш, замазваш и край, нищо друго, найлони и т.н.Тази година се изхитрих, купих си професионална уж, овощарска замазка,заваляха дъждове, и като погледнах всичко измили,калемите изсъхнали,и много от ашламите не се хванаха/може и да има и други причини, разбира се!!!/ Пробвай, ако решиш, и пиши как ти се струва, но за мен това е решението!!!

            Коментар


            • От: Присаждане (ашладисване)

              Започнахте ли да събирате калеми, май в това ненормално време, вече е необходимо, поне за костилковите...То вярно, мъртъв период, но пишете по нещо...

              Коментар


              • От: Присаждане (ашладисване)

                Другия месец.
                Така казват старите хора.

                Замазка си взимам от магазина. Върши работа. Увивам с ... изолирбанд Разтеглив е и се работи много лесно с него.
                Последно редактирано от Димитър; 14-01-14, 19:43.
                2010 CRF 250 R

                Коментар


                • От: Присаждане (ашладисване)

                  Първоначално публикуван от Димитър Преглед на мнение
                  Другия месец.
                  Така казват старите хора.

                  Замазка си взимам от магазина. Върши работа. Увивам с ... изолирбанд Разтеглив е и се работи много лесно с него.
                  И аз си взех веднъж замазка, но повече няма да повторя, по горе съм описал защо, много съм разочарован.Дано си улучил по добра.Поздрави!!!

                  Коментар


                  • От: Присаждане (ашладисване)

                    Аз гледам да присаждам по сухо време. Веднъж преваляваше и действително замазката се разтваря докато е прясно нанесена. След като изсъхне вече не се измива.
                    Миналата пролет направих 190 сливи "Стенли" и останаха около 300 неприсадени подложки.
                    2010 CRF 250 R

                    Коментар


                    • От: Присаждане (ашладисване)

                      Първоначално публикуван от Димитър Преглед на мнение
                      Аз гледам да присаждам по сухо време. Веднъж преваляваше и действително замазката се разтваря докато е прясно нанесена. След като изсъхне вече не се измива.
                      Миналата пролет направих 190 сливи "Стенли" и останаха около 300 неприсадени подложки.
                      190 дръвчета!!!Браво, искрени поздравления.И какъв метод използва, ако не е тайна?Хубавото на сините сливи е, че късно се развиват и става направо от дървото, аз ги правя на разцеп, който си е доста бавен, едва ли ще направя повече от десет за един ден.А днес иначе събрах някой калем череши, пъхнах ги в найлонови торбички и в хладилника, каквото щат да стават, но гледам дряна направо е пред цъфтеж,а бе сбъркана работа, поздрави!!!

                      Коментар


                      • От: Присаждане (ашладисване)

                        Намерил съм една страхотно вкусна круша, но няма да режа предварително калем от нея, защото е на около 400 м. по-високо от двора ми и ще разчитам на закъснението в развитието заради разликата във височините. Като му дойде времето направо режа и присаждам.

                        Коментар


                        • От: Присаждане (ашладисване)

                          Първоначално публикуван от dukaginche Преглед на мнение
                          190 дръвчета!!!Браво, искрени поздравления.И какъв метод използва, ако не е тайна?Хубавото на сините сливи е, че късно се развиват и става направо от дървото, аз ги правя на разцеп, който си е доста бавен, едва ли ще направя повече от десет за един ден.А днес иначе събрах някой калем череши, пъхнах ги в найлонови торбички и в хладилника, каквото щат да стават, но гледам дряна направо е пред цъфтеж,а бе сбъркана работа, поздрави!!!
                          По план трябваше да са 500 сливи, но пусти мързел и освен това присаждането се прави през сезона когато е идеално за мотокрос Сега имам за облагородяване още 300 подложки джанка за тази година.
                          Присаждам на кози крак, а по-тънките подложки с едни клещи за присаждане ги карам. Пробвах и на пъпка но не стана нито една.
                          2010 CRF 250 R

                          Коментар


                          • От: Присаждане (ашладисване)

                            Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                            Намерил съм една страхотно вкусна круша, но няма да режа предварително калем от нея, защото е на около 400 м. по-високо от двора ми и ще разчитам на закъснението в развитието заради разликата във височините. Като му дойде времето направо режа и присаждам.
                            За семковите, поне според моя скромен опит, няма проблем, пробвал съм с почти развит калем, във фаза миши уши май му викат, около средата на Април, и пак се хващат, така че, поне според мен, съхраняването им е ненужно, проблемът са костилковите, най-вече череши и вишни, аз поне с рязане направо от дърветата не успявам, ако някой има по-успешни опити с тях директно от дървото, ще се радвам да го сподели...

                            Коментар


                            • От: Присаждане (ашладисване)

                              Първоначално публикуван от Димитър Преглед на мнение
                              По план трябваше да са 500 сливи, но пусти мързел и освен това присаждането се прави през сезона когато е идеално за мотокрос Сега имам за облагородяване още 300 подложки джанка за тази година.
                              Присаждам на кози крак, а по-тънките подложки с едни клещи за присаждане ги карам. Пробвах и на пъпка но не стана нито една.
                              Защо,при мен на пъпка са общо взето успешни, много по-бърз е, кое време ги правиш?

                              Коментар


                              • От: Присаждане (ашладисване)

                                И аз имам такива клещи/ножици,по-точно,струва ми се/, но все не мога да улуча подложката и калема да са с една дебелина и не съм доволен от процента на прихващане...Някой колега препоръчва да се мери със шублер, но все пак, да превръщаме едно хоби в точна наука!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X