Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Присаждане (ашладисване)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Присаждане (ашладисване)

    Първоначално публикуван от _cntex Преглед на мнение
    А какво мислите, дали няма тези луди температури да объркат нещата тази година.Гледам че в нашия край върбите вече са напъпили и скоро ще се разлистват, а дори на 20 януари имаше цъфнали трънки. Утре мисля да пробвам да ашладисам някоя друга джанка, макар и да е много рано.Как мислите има ли някакъв смисъл.
    Какво , като се объркват .......естественно , че почваш по рано , трябва ти сокодвижение нали?Въпроса е да няма сериозни замръзи , но така е иска се и късмет колега.
    Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

    Коментар


    • От: Присаждане (ашладисване)

      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
      Не ги харесвам тези клещи, мързелива работа са. Режат перпендикулярно на нишките и ги размазват, но пък ако имаш хиляди за присаждане няма друг начин.
      Няма нужда от шублер, и с различни диаметри да са, не трябва да се слагат концетрично, а изместен в единия край на подложката. Нужно е поне в единия край да съвпадне кора с кора.
      Мн. точно клещите доста мачкат и затварят цевите /микроскопични тръбички/ , а от там трудно сокодвижение , не случайно важно изискване е ножчето да е изтънено макс. и мн. добре заточено за да не мачка структурата , но дето викаш при промишлени количеств това се пренебрегва.
      Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

      Коментар


      • От: Присаждане (ашладисване)

        traper2504
        Благодаря за съветите, вече направих няколко на страничният зарез, като че ле вдъхват надежда, но не направят ли 10 поне см. леторас, аз много-много не им вярвам.Наистина много по-бърз е от разцепа, но нещо не мога да напасна отрезите, май от едната страна трябва да е по-голям, а все не мога да улуча, но се надявам с повече практика да стане.Направих и 3-4 лози по този начин, ако се получи нещо ще направя снимки, но едва ли, лозите са ми по принцип проблем,,,А, ти май беше писал, но пак да попитам, колко дълга клонка оставяш над калема и кога у режеш, теоретиците от вестниците пишат за десетина см.А има ли някой успех череша присадена на бадем, в нашият район те са в изобилие, но аз не успявам засега, а казват че става...Поздрави...

        Коментар


        • От: Присаждане (ашладисване)

          Първоначално публикуван от dukaginche Преглед на мнение
          traper2504
          Благодаря за съветите, вече направих няколко на страничният зарез, като че ле вдъхват надежда, но не направят ли 10 поне см. леторас, аз много-много не им вярвам.Наистина много по-бърз е от разцепа, но нещо не мога да напасна отрезите, май от едната страна трябва да е по-голям, а все не мога да улуча, но се надявам с повече практика да стане.Направих и 3-4 лози по този начин, ако се получи нещо ще направя снимки, но едва ли, лозите са ми по принцип проблем,,,А, ти май беше писал, но пак да попитам, колко дълга клонка оставяш над калема и кога у режеш, теоретиците от вестниците пишат за десетина см.А има ли някой успех череша присадена на бадем, в нашият район те са в изобилие, но аз не успявам засега, а казват че става...Поздрави...
          Желателно е подложката да не е мн. дебела от 6 до 12мм.Колкото е по тънка по добре слягат частите към клина. Някъде можеш можеш клина да го правиш лека дъга , акао разбира се среза в подложката ти е дъга , ако е прав и клина правиш прав. Ще видиш , че малко тренинг ще ти покаже , стягаш мн. здраво с тиксо и си готов, ако са по тънки, по дебелите върху тиксото навивам и стягам с тънка медна или алуминиева тел.Отрезите правя еднакви от двете страни.Това според мен е най успешния начин за ашл. на калем. Дължината на клонката , която да оставяш нагоре на подложката не ти е мн. проблем от 10тина до 30,40см. , но най важното скопяваш силно разклоненията и оставяш от 2 до 4, 5 пъпки само за да има сила повече за да храни калема.Намаляш дължината и силно орязваш разклоненията и заради вятъра , който иначе натиска по горната част и посточнно се размърдва долу раната и връзката и с калема , а дори понякога подложката се чупи точно в разреза /раната/. Това горното аз го режа в зависимост от това колко яко е покарал калема. Ако калема се развива бързо и мощно след 1 или 2 месеца за да дам приоритет по рано и само на калема. Отрязвай малко над раната , ако е тънко около 5мм. по дебело около10мм. особенно при прасковата то и при резитбата и се препоръчва да се реже малко по далеч.
          Череша на бадем не съм правил , щото и те при нас не виреят много /тежки глинести почви/ , но знам , че става. Ще видиш , че от този начин ще си най доволен , просто го потренирай известно време , а и изобщо не е труден и не се налага никаква замазка. Поздрави и успех!

          Редакция. Сега скокнах да наснимам страничния разцеп колега. Това са лози от миналото лято ,,На зелено,, и сега чакам да пуснат отново и всеки ден ги оглеждам поне по два пъти , като малки деца. Калема е с една будна пъпка , а листото му се отрязва , като се оставя само дръжчица. Проблема и важно условие при хашл. ,,На зелено,, е да се прави по в началото на лятото около края на юни ,началото на юли за да има достатъчно време будната пъпка , като се развие и направи филиз той да се вдървеси навреме преди сдудовете започващи в началото на зимата иначе измръзват и умират.Горните силно скопени /намалени/части на подложката съм ги рязал след около месеци нещо.Това е правиш същото и при дръвчетата само , че напролет.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P28-04-09_04.17[1].jpg
Прегледи:1
Размер:213.2 КБ
ID:5574582Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P28-04-09_04.18.jpg
Прегледи:1
Размер:212.5 КБ
ID:5574583Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P28-04-09_04.17.jpg
Прегледи:1
Размер:220.4 КБ
ID:5574581
          Последно редактирано от traper2504; 26-03-14, 16:56.
          Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

          Коментар


          • От: Присаждане (ашладисване)

            Здравей колега! Понеже хвърли мерак и ще ме послушаш за страничния разцеп , ето още няколко направени през миналото лято и по назад във времето. Тези младите калеми със спящи пъпки /круши върху ябълка/са от миналото лято през месец юли ,,калем на страничен разцеп,,....не никак не е странно понякога ашладисвам на калем и през юли и август напук на правилата. Вижда се как сега спящите миналогодишни пъпки се събуждат яко след успешното прихващане и презимуване. Поздрави!

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P29-04-09_02.14.jpg
Прегледи:1
Размер:228.9 КБ
ID:5574704Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P29-04-09_02.14[1].jpg
Прегледи:1
Размер:218.7 КБ
ID:5574705

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P29-04-09_02.15[1].jpg
Прегледи:1
Размер:211.0 КБ
ID:5574707Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P29-04-09_02.16.jpg
Прегледи:1
Размер:235.0 КБ
ID:5574708Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P29-04-09_02.15.jpg
Прегледи:1
Размер:189.3 КБ
ID:5574706
            Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

            Коментар


            • От: Присаждане (ашладисване)

              Traper
              Благодаря за снимките, както се казва, правилата са за това за да бъдат нарушавани, и аз поне в тази област много-много не ги спазвам, особено такива на "светилата" от вестниците...Ти още миналата година ми прати снимка на този метод на лоза на зелено, но беше май през август, и не го пробвах, но тази година живот и здраве, задължително...А иначе гледам клипове в ю туба на лоза на спяща пъпка, и пробвах, да видим какво ще стане, че на това зелено много условности-хладно, влажно и т.н, а и много трудно намирам неразвити будни пъпки, не знам ако е спяща дали не става, щото съм вкоренявал на зелено, спящата се развива още същото лято,че си мисля, ако е успешно присаждането/при мене много рядко, дали няма да пукне през лятото, що да не опитам...А, и този метод, на спяща пъпка пролет, гледам променят сорта на цели лозя, явно е доста успешен, но не съм много добре с английският, но явно е по-късно, през май, дивачките имат листа, но калемите явно са съхранени от зимата.Не знам, ще пробвам, и ще информирам за резултата, ако има такъв....

              Коментар


              • От: Присаждане (ашладисване)

                Здравейте имам питане за една присадка?Преди време ей така на майтап присадихме круша на подложка ябълка -въпреки че съм чел,че не редно.Работата взе че се получи върви много силно но не залива както трябва.Та въпроса ми е дали да я режа о време и да сложа ябълка на ябълка или да рискувам да я оставя така.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 004.jpg
Прегледи:1
Размер:154.4 КБ
ID:5579650Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 003.jpg
Прегледи:1
Размер:135.8 КБ
ID:5579649Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 006.jpg
Прегледи:1
Размер:135.9 КБ
ID:5579651

                Коментар


                • От: Присаждане (ашладисване)

                  Ето моето мнение.Ако не ти трябва другия брат/ябълка/ махни го и се опитай да изправиш крушата в по вертикално положение , като отрежеш наклоненото главно стебло/водач/ , а оставиш някоя друга пъпка/филиз/ , който е с вертикалноположение. В тази наклонена позиция има опасност да се счупи. Дървото трябва да се научиш да го управляваш и то навреме защото сега ще губиш плод и форма на короната.Другия номер е , ако мислиш да имаш и двата братя/круша и ябълка/ за повече атрактивност да го подпираш с два чатала временно за няколко години доката укрепне раната.
                  И на последно място , като вариант да върват и двете , но крушата я намаляй с резитба и не и давай мн. плод за да не се счупи и през това време раната да украпне и заздравее повече след няколко години.
                  Аз ако съм ще ползвам първия вариант.
                  Поздрави и спокойно аз също имам круши върху ябълки , само несъвместимостта и опасността от счупване е проблем другото е бля,бля.
                  Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                  Коментар


                  • От: Присаждане (ашладисване)

                    Ще направя вар.1 и ей така ще оставя една клонка ябълки не за друго да се дзверят на плодовете за да не хваща очи раната.На снимката не се вижда добре на подложката има дви рехави клонки ябълка именно тях мисля да оставя.

                    Коментар


                    • От: Присаждане (ашладисване)

                      Първоначално публикуван от traper2504 Преглед на мнение
                      Поздрави и спокойно аз също имам круши върху ябълки , само несъвместимостта и опасността от счупване е проблем другото е бля,бля.
                      Здравей,
                      Просто от любопитство да те попитам - на колко години са най-старите ти подобни присадки? Любопитно ми е, защото до сега не съм срещал случай, в който да не се е проявила късна несъвместимост. Обикновено не изкарват и 10 години (най-често много по-малко), но тъй като това присаждане зависи изцяло от сортовата комбинация може и да си случил на особено успешна такава.

                      Коментар


                      • От: Присаждане (ашладисване)

                        Първоначално публикуван от Христо_Шн Преглед на мнение
                        Здравей,
                        Просто от любопитство да те попитам - на колко години са най-старите ти подобни присадки? Любопитно ми е, защото до сега не съм срещал случай, в който да не се е проявила късна несъвместимост. Обикновено не изкарват и 10 години (най-често много по-малко), но тъй като това присаждане зависи изцяло от сортовата комбинация може и да си случил на особено успешна такава.
                        Здравей! Така е прав си и това го има , не изкарват повече от 8-15год. / мое виждане/. Тези за сега са ми млади , единственно старо дърво имах преди години мушмула върху дюля , както знаем също несъвместими , а тя по изключение беше направила около 15 год. и изсъхна. После стана страшното......не можех да се изчистя от дюлевите издънки......напълниха двора и години ги морих.
                        Та за несъвместимостта , за това се прави така. Първо се ашладисва междинникът /съвместим вид към подложката и бъдещия калем/ и после след година две върху него ашладисваме калема от културният вид , който желаем. Успех колеги , разбира се , че понякога правим компромиси особенно , когато нямаме търпението или пък в името на атракцията.
                        Поздрави!
                        Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                        Коментар


                        • От: Присаждане (ашладисване)

                          А круша директно върху дива дюля кара ли? Днес се радвах, че калемчето върви добре

                          Коментар


                          • От: Присаждане (ашладисване)

                            traper2504, мерси за отговора. Въпреки, че имам някои сортове ябълки, за които е известно, че круши се присаждат добре на тях нямам намерение да присаждам, защото не виждам никаква полза от това, с изключение на това, че е интересно за външни хора.

                            Паджеровод, за съжаление няма еднозначен отговор. Всичко зависи от сортовата комбинация. Едни круши са съвместими с някои сортове от дюлите и несъвместими с други. Например Попска, Деканка на Комисията, Пас Красан имат добра съвместимост с (повечето/всички) дюли, докато например Боскова Масловка, Вилямова Масловка, Клапов Любимец са несъвместими с повечето.

                            Дюлята често се ползва за подложка на круши, защото за разлика от ябълките при крушите липсва такова разнообразие от слабо растящи крушови подложки, и затова се ползва дюлева подложка, която е слабо растяща. Когато трябва да се присади несъвместим с подложката сорт, както е споменал traper2504 се ползва междинник - междинен съвместим крушов сорт, на който се присажда несъвместимия. Става сложно, но върши работа.

                            И тъй като няма подробни таблици кои с кои сортове са (не)съвместими остава добрият стар метод на проба-грешка. Опитай, може и да имаш късмет. Лошото е, че често несъвместимостта се проявява със закъснение, което може да е 5-10 и повече години. Случвало ми се е над 20 годишна кайсия, висока 6-7 м. да падне като отсечена близо до почвата - направо се беше "отлепила" от подложката, която вероятно е била джанка.

                            Коментар


                            • От: Присаждане (ашладисване)

                              Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                              А круша директно върху дива дюля кара ли? Днес се радвах, че калемчето върви добре
                              Имаме една круша върху дюля, която е на повече от 30 години. Когато бях малък се катерех по нея. Все още е жива... Може нашето да е частен случай, но е много успешно.
                              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                              0888 315 794
                              LZ1UPI
                              A1 (Rh+)

                              Коментар


                              • От: Присаждане (ашладисване)

                                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                                А круша директно върху дива дюля кара ли? Днес се радвах, че калемчето върви добре
                                Остави го за няколко години , щом върви добре и , ако покаже несъвместимост регулирай крушата по начесто/с резитба/ , като едновременно преценявай количеството плод за да не се откърти от раната.Поздрави!
                                Между другото се сетих да се похваля. Оня ден в дъждовното време набарах една дива лоза по нашата рекичка, е имаше вече няколко покарали малки филизчета , но я домъкнах на риск и засях , като вече ми станаха две. Едната покарва и това лято ша я тормозя на зелено.
                                Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X