Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Присаждане (ашладисване)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Да ви разкажа за метод за съхраняване на ябълки. Не съм го изпробвал щото имам малко... Знам го от една габровка . Та значи във един голям / 100 л / бидон се слага туба / от мин вода 10 литра / вода , пълна и без капачка . Около тубата се редят ябълките до горе ....докато се напълни бидона , или колкото има. И издържат свежи до новата реколта , ....и водата е намаляла и то много. Пробвайте .
    На нас клиренс ни трябва , не скорост

    Коментар


    • orela
      orela коментира
      Редактиране на коментар
      И аз тази година разбрах,че влагата ги държи. Но по метода по-горе, ако загние една ябълка (след като не се преравят в бидона) няма ли да започнат да гният и останалите?

    • Паджеровод
      Паджеровод коментира
      Редактиране на коментар
      Лани изхабих сума ябълки по този начин. В моята изба има достатъчно влага и тази туба с вода идва в повече.

    • сто
      сто коментира
      Редактиране на коментар
      Моят баща така си съхраняваше ябълките до пролетта - бидон, на дъното бурканчета от бебешки храни, пълни с вода, и отгоре ябълки. Всякакви - и червиви, и ударени, ма той си беше добро прасе и си ядеше всичко. Мазата беше с постоянно ниска температура - нещо около 5-8 градуса, като в големите и продължителни студове доближаваше нулата.

  • Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
    Хайде другари давайте акъл сега смело и отговорно.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200502_162552[1].jpg
Прегледи:671
Размер:1.04 МБ
ID:6599054
    Това са останките от слива Стенлей, десетина+ годишна, на хубаво място и от която бях много доволен...
    Йорданов, какво стана със сливката? Предполагам е получила втори шанс.
    Боря се и аз с няколко доста увредени дръвчета и ми е любопитно.

    Коментар


    • Първоначално публикуван от m_markovski Преглед на мнение

      Йорданов, какво стана със сливката? Предполагам е получила втори шанс.
      Боря се и аз с няколко доста увредени дръвчета и ми е любопитно.
      Здрасти Бате М.!
      Сливката не съм я махал, но колегите бяха прави - за нищо не става. това зеленото клонче изсъхна лятос и я ползвах като окачалка за капелата и да си подпирам мотиките на нея. Наесен или догодина ще мъча направо с корена да я махна, че на половин метър от нея декември месец боднах една чачанска лепотица - там па каква драма беше... Купувам я и след няколко дена се разболявам, айде болница и дръвчето седя в колата, в кошче с мокър пясък три седмици. Боднах го и да видим кво ще стане...
      По същество сега - от градушката на 06.05.19 - тая слива и една череша тотал, още една слива габровска и една череша миналата година се мъчиха, сега мисля че и те ще са тотал, 19 и 20-та година никакъв плод от нищо, миналата година поне имаше грозде доволно. Ябълките се възстановиха, една круша също, другата е на кантар. Три ябълки сега като ги рязах - рязах сериозно, има доста некрозирала тъкан но има и много нова - догодина ще изчистя всичко изсъхнало, поне така се каня. Иначе миналата година пръсках добре, каня се и тази така да правя. Ябълките пръсках с карбамид зимата, сега със син камък, по-нататък ще видим.

      Коментар


      • Имам над 20 различни овошки, повечето сливи, всяка година нещо се случва, миналата април валя сняг, по-лани слана (чак ореха попари)
        Проблема и го реших , имам леха 25м малини- дори и капково им направих и 4 големи домашни къпини. Каквото и да се случи плод има важно е сянка и вода., останалите каквото дал бог.


        Jordanov с времето научих , че така спорадично пръскане не помага , трябва си схема , всяко време си иска препарата ( отървах кайсията ) е времето не можеш да пребориш ,ама поне да правим всичко как трябва. Ползвам схемата на агропал , хората много са се постарали и има ефект.
        Схема ,


        Някой може ли да ми намери черешо-вишня , много ми е мерак да завъдя, ама все на вишни попадам
        Последно редактирано от trav; 13-03-21, 20:49.

        Коментар


        • Да, това с малините и къпините като сигурен резерв е добро решение. И за схемите съм съгласен напълно, то така и ги спазвам долу горе и според зависи. Все пак добре се вижда и от качената схема - в основата на всичко е бордолезовият, там шампиони, шавити, медсъдържащи и разбира се всякакви модерни, както и вазтака за гадините.
          Черешо-вишната тука му викаме вишнап. Отдолу в блока имаме склад за разни агрономии, карат и дръвчета. У другиден ще ги питам през терасата /че съм в карантина/ имат ли ги по принцип тия чудеса и откъде ги карат.

          Коментар


          • Мога да пратя една две пръчки монморенси (или май е друг сорт, че като гледам това си е вишна)
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • И при нас му викат вишнап. Не съм поглеждал дали го има из разсадниците.
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • Мерси, вишнапа М15 е облагородена вишня, хубава е няма издънки като вишнята ама си е киселяк.

                Пръскането е много важно ако искате хубави дръвчета (няма общо с бране на плодове) Всички дръвчета си искат грижи и много химия.
                Късна есен и февруари когато няма сняг изчиствам дръвчетата от изгнили плодове- тръскам и почиствам с гребло. Старите плодове са източник на гъби, за това март пръскам с бордолезов разтвор около клоните и стеблото. Не съм специалист , ама след тоя студен март ще трябва сериозна борба с гъбите по овошките, задължително трябва да се пръска с нещо. По прогноза и тая седмица е студ а дръвчетата дават зор, мине ли студа , задължително пръскане с някакъв фунгицид, разбрах че дитана са го забранили, шампион има все още. Аз лично смятам най-късно 1 април да пръскам с дитан ( шампион) комбиниран с метеор ( до сега не съм го използвал, пръскал съм с вазтек) и акаризин за прилепване.
                Как се казва правим каквото трябва , пък каквото стане

                Коментар


                • А стига ве, сега чувам че дитан е забранен... Аз съм много доволен от него, за доматите е супер. Миналата година си взех и мислех тая година да не купувам, ама ще трябва да се търсят някъде залежали количества.
                  Абе май ще си караме накрая само на син камък и сяра, по дядовски.

                  Коментар


                  • Е те периодично забраняват някакви препарати.
                    аз лично почнах да ги поръчвам онлайн. Излиза по на сметка, обикновено са едни от Варна. Вероятно щото най близо ))
                    Последно редактирано от turtey; 21-03-21, 13:23.
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • Дитана се спира от свободна продажба , остава само за агрономи. Ще пуснат нещо като ридомил, същата активна съставка , ама 4х по скъп
                      Да обърна внимание вазтека и метеора имат карантина 3 дена. трябва да се внимава с пчелите, май ще изтегля пръскането събота , че до вторник/сряда като почне цъфтенето да не вредя. Забелязал съм , че ако пропусна инсектицида март преди и след цъфтеж, освен че опада плода, лятото не мога да преборя листните въшки.

                      Коментар


                      • Ридомил голд най-много от всичко пази доматите от мана.
                        Колкото до дръвчетата, аз предцъфтежното го изпуснах. Надявам се поне следцъфтежното да стигна. Ще е фунгуран + някаква отрова. Нуреле или Би 58.
                        Your conscience is all you can take to your grave.

                        Коментар


                        • Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                          Ридомил голд най-много от всичко пази доматите от мана.
                          Колкото до дръвчетата, аз предцъфтежното го изпуснах. Надявам се поне следцъфтежното да стигна. Ще е фунгуран + някаква отрова. Нуреле или Би 58.
                          Ха, Би 58 къде го намираш? Стари запаси или от комшиите, щото го забраниха...

                          Коментар


                          • TigerHunter
                            TigerHunter коментира
                            Редактиране на коментар
                            Бях купил един литър и имам останало за няколко машини. Сега знам, че го няма.

                          • trav
                            trav коментира
                            Редактиране на коментар
                            Ридомил и Дитана са едно и също, разликата е в цената.
                            Б58 е най доброто срещу листни въшки , ама изчезна. При кой комшии го има , дали нямат и регент

                        • Комшиите на запад, югоизток, дето не са в ЕС -Сърбия, СМакедония, Турция - може би под разични имена...

                          Коментар


                          • Мда де, ридомил и дитан са на основа манкоцеб /то май си имаше и препарат с такова търговско име/, цената е долу горе 3 към 1, ама синджента е това - няма хънта мънта. Е верно че ридомила го дават за системен препарат, демек прониква навътре и лекува в някаква степен. Доволен съм и от него де, ползвал съм го още от отдавна на лозето, а за домати само до фаза дребен орех. Редовно се случва и да ги смесвам като остане малко от единия, па то трябва и да се редуват различни. Имаше и един купроцин супер м - и той беше с манкоцеб ако не ме лъже паметта и не знам дали още го има.
                            Би отдавна не съм имал и не съм ползвал, то тъй или иначе с инсектицидите гледам да съм на минимум.
                            Тая седмица ако даде Началника - ще пръскам.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X