Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лека кола или джип по БГ дупките

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Лека кола или джип по БГ дупките

    Да си говорим, че няма таксита джипове и следователно джиповете не издържат е смешно. То няма и таксита бусове, ама бусовете държат много на дупки като се карат полу-празни.

    Отворих темата провокиран от моя опит с Нива както и едно изследване показващо, че колите, които най-често посещават сервиз са точно джипове като Ленд Роувър, Дайхатцу и т.н. Разбира се повечето от тия джипове се карат в много гадни условия където нормална кола ще фъшне за нула време. Но интересното е, че имаше и доста паркетни лъвове като Рав 4, Каптива и т.н. За тях не вярвам, че някой ги кара в тежки условия.

    Мисълта ми е, че дупките по асфалта и оффроад-а натоварват ходовата част по различни начини и чуденето ми е дали джиповете наистина издържат повече по БГ пътищата, които отвсякъде са си един вид оффроад. Ще дам пример:

    Една лека кола тежи 1200 кг и се блъска в дупка при което се отделя част от кин. енергия право пропорционална на теглото (Е = (mV^2)/2). Ако джипа тежи да кажем 2000 кг то, при една и съща скорост при него ще се отдели 2000/1200 ~ 1.67 повече енергия. Дали ходавата част на джипа е 1.67 пъти по-здрава от тази на леката кола ??
    Vitara 2.0 V6
    Honda CRV (Gen 1)
    Honda CRV 2.2 I-CTDI (Gen 3)
    ВАЗ 2131

    Коментар


    • #47
      До: Лека кола или джип по БГ дупките

      Може ли аз да отговоря - НЕ!
      Брой маршрутките за таксита-бусове държат яко на дупки.
      Такситата ги давам за пример защото се карат много и не се пазят.

      Коментар


      • #48
        До: Лека кола или джип по БГ дупките

        Първоначално публикуван от ixeos Преглед на мнение
        Ако джипа тежи да кажем 2000 кг то, при една и съща скорост при него ще се отдели 2000/1200 ~ 1.67 повече енергия. Дали ходавата част на джипа е 1.67 пъти по-здрава от тази на леката кола ??
        при класически джипове като Лендкрузър, Патрол и т.н. окачването е поне 3-4 ПЪТИ по-здраво от на лек автомобил... правят дори скокове без проблем... Но това не ги прави по-подходящи за каране по пътищата...
        помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

        Коментар


        • #49
          До: Лека кола или джип по БГ дупките

          Първоначално публикуван от ceko26 Преглед на мнение
          Може ли аз да отговоря - НЕ!
          Брой маршрутките за таксита-бусове държат яко на дупки.
          Такситата ги давам за пример защото се карат много и не се пазят.
          Аре пак с тон не търпящ възражения се казват определено невярни неща! Колега, вземи прочети, сметни виж и после се изказвай.
          Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

          Коментар


          • #50
            До: Лека кола или джип по БГ дупките

            Първоначално публикуван от ixeos Преглед на мнение
            както и едно изследване показващо, че колите, които най-често посещават сервиз са точно джипове като Ленд Роувър, Дайхатцу и т.н.
            колега извинявай ама, под ръка ли ти е изследването, че ми е интересно да го погледна?
            LZ1PER

            Коментар


            • #51
              До: Лека кола или джип по БГ дупките

              Само едно нещо не разбирам, защо когато хората (дори по такава "теоретична" дискусия) имат различни мнения, вместо да се изкажат и да прочетат мнението на опонента (за информация, винаги то може и да е вярно) , се "хващат за гушите" и се започва "ама ти не разбираш...", "...като не разбираш, не се обаждай...", "това е смешно..." все определения с Емоционален заряд и малко аргументи.
              А хората си написаха мнението (както и аз) и найстина смятам че не съм "задължен" да убеждавам хората в правотата на моята гледна точка, в края на крайщата всеки кара каквото има/може да си позволи и си прави частните изводи, който може да сподели...

              Аз ако нямах финансови ограничения, на пътя щях да карам Кола (ама по-добра от сегашната ми), а на разходки "джип" подобен на сегашният - лично мнение

              Коментар


              • #52
                До: Лека кола или джип по БГ дупките

                WV Transporter 2 - купен втора употреба на хххх километра... над 150 000км по нашите пътища без никакъв ремонт на окачването!

                Ако Пежо Партнер /баничарките/ минава за бус, има такива таксита!

                На Пампорово, Банско и Боровец не само, че е логично да има таксита джипове, а дори трябва да е задължително като се има предвид, че снега не се чисти...

                Доколкото си спомням, темата беше кое е по-подходящо за каране по пътищата, а не кое е по-здраво и по-проходимо...

                един колега даде пример как от Тойота Селика минал на Сузуки Самурай и едва ли не, било едно и също...

                Ще ви дам личен пример с пътуване София-Каварна... С лек автомобил-комби 5ч30мин и 30л нафта... С джип дълга база 6ч30мин и 55л нафта... Това ако е едно и също...
                помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                Коментар


                • #53
                  До: Лека кола или джип по БГ дупките

                  Еммм да, епа да е едно и също окачването на моя джип с това на Пасат. В тази връзка - всъщност нямат нищо общо. Нито като товароподемност, нито като сила, нито като очакван живот.
                  VW Touareg V10, 5000cc

                  Коментар


                  • #54
                    До: Лека кола или джип по БГ дупките

                    Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/ Преглед на мнение
                    Ще ви дам личен пример с пътуване София-Каварна... С лек автомобил-комби 5ч30мин и 30л нафта... С джип дълга база 6ч30мин и 55л нафта... Това ако е едно и също...
                    Абсолютно вярно, пак стигаме до експлоатационните разходи - винаги ще са по високи. А ако искаш времето за пътуване в твоя случай да не е по-голямо от това на лекия автомобил, разходът ще е още по-голям
                    Всичко друго не са родови недостатъчи присъщи на целия сегмент автомобили, а на определени (не задължително най-добрите) екземпляри. А Алекс като е уверен в правотата си е добре, но защо трябва да се заблуждават с неверни твърдения хора които не са наясно и са се обърнали тук именно за да получат вярна и точна информация? И после като се изкаже някой който казва "Това не става, щот не става! Ние в такситата колко сме ги пробвали!" и нещата отиват съвсем не на място.
                    Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Лека кола или джип по БГ дупките

                      Първоначално публикуван от quadra Преглед на мнение
                      ...някой който казва "Това не става, щот не става! Ние в такситата колко сме ги пробвали!" и нещата отиват съвсем не на място.
                      Това имах в предвид
                      Всеки казва какво мисли и го подкрепя с доводи/факти , пък който чете лесно надявам се може да претцени кое си заслужава

                      Коментар


                      • #56
                        До: Лека кола или джип по БГ дупките

                        Първоначално публикуван от ceko26 Преглед на мнение
                        Може ли аз да отговоря - НЕ!
                        Брой маршрутките за таксита-бусове държат яко на дупки.
                        Такситата ги давам за пример защото се карат много и не се пазят.
                        Колега само да попитам ей така за статистиката, колко километра имаш зад гърба и колко години, съответно с лека кола и с джип.За да може да има тежест всяко от твойте категорични класификации?
                        no signature no problems

                        Коментар


                        • #57
                          До: Лека кола или джип по БГ дупките

                          До Пепи:

                          Това изследване го видях в някакво немско авто списание в магазин за авточасти. Не си спомням точно как се казваше даже и не помня точно подредбата на класирането. Имаше 2 подредби. Първата беше за автомобилите, които най-рядко им се налагат ремонти. Втората, беше за колите, които влизат в бокса най-често. За най-надеждните първите 4-ри позиции бяха заети от японски коли. Най-ненадеждни бяха посочени хардкор джипове - но това е логично предвид, че те се карат при зверски условия и едно е да минеш 50000 км по аутобан, друго си е оффроу-да.

                          Това, което конкретно ме дразни е, че поне засега чистак нова (2.5 години) Нива създава именно с ходовата си част повече ядове отколкото 6 годишен Фокус. Нивата е купена като нова и знам, че не е тормозена със зловещ оффроуд. Фокус-а е взет 2-ра ръка и идея си нямам как е търкалян. Просто тампоните, щангите и всичко по ходовата му част изглежда оригинално. Та мисълта ми е от джип до джип има огромна разлика и притежаването на такъв само по себе си не е гаранция, че ще изкараш с ходовата част по-дълго по нашенските ями отколкото с добре проектирана лека кола. Поне това са моите наблюдения ... Някой, който наистина разбира от ходови части би могъл лесно да ме обори предполагам.
                          Vitara 2.0 V6
                          Honda CRV (Gen 1)
                          Honda CRV 2.2 I-CTDI (Gen 3)
                          ВАЗ 2131

                          Коментар


                          • #58
                            До: Лека кола или джип по БГ дупките

                            Трабваше в първия си пост да пишеш Нива вместо Чероки и темата щеше да изглежда по съвсем друг начин.

                            Коментар


                            • #59
                              До: Лека кола или джип по БГ дупките

                              Първоначално публикуван от ixeos Преглед на мнение
                              Най-ненадеждни бяха посочени хардкор джипове - но това е логично предвид, че те се карат при зверски условия и едно е да минеш 50000 км по аутобан, друго си е оффроу-да.
                              Това просто не е сериозно. За да сравняваш нещо, на първо място трябва да имаш съпоставимост. При сравнение на лека кола, карана по асфалт и джип, който е експлоатиран офроуд, съпоставимост просто няма ...

                              Първоначално публикуван от ixeos Преглед на мнение
                              Това, което конкретно ме дразни е, че поне засега чистак нова (2.5 години) Нива създава именно с ходовата си част повече ядове отколкото 6 годишен Фокус. Нивата е купена като нова и знам, че не е тормозена със зловещ оффроуд. Фокус-а е взет 2-ра ръка и идея си нямам как е търкалян. Просто тампоните, щангите и всичко по ходовата му част изглежда оригинално. Та мисълта ми е от джип до джип има огромна разлика и притежаването на такъв само по себе си не е гаранция, че ще изкараш с ходовата част по-дълго по нашенските ями отколкото с добре проектирана лека кола. Поне това са моите наблюдения ... Някой, който наистина разбира от ходови части би могъл лесно да ме обори предполагам.
                              Аз не бих пренасял наблюденията от една "Нива" върху джиповете като такива. Защото: Първо, както Алекс вече отбеляза, частите й са на лека кола. На второ място, факторът "лоши материали и лошо качество на производството" при руските коли оказва доста силно влияние.
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #60
                                До: Лека кола или джип по БГ дупките

                                В подкрепа на Чавдаровата "Несъпоставимост" ще дам пример от моят кратъ, но съдържателен живот:
                                Служебните ми коли до сега бяха Тойоти (3х3 години всяка) Проблеми близки до 0 но са карани Само по асфалт при това без голямо "Юркане" , всичките ми "джипки" (до сега 4) включително и сегашната Тойота са в Пъти по здрави Механично , НО се развалят в Пъти Повече!!! Просто Карането (особено с по-висока скорост) по черно или пък изобщо без път е "един ДРУГ ФИЛМ" и не трябва да се срванява.
                                Убеден съм че нов ЛендКрузър80 спокойно може да навърти по път 1 МИЛИОН Километра с дребни ремонти и добра Потръжка, което не бих казал за ПОВЕЧЕТО съвременни леки коли, естествено потръжката му ще струва повече, харчи повече, по-тежък е - спирачките (ако не се кара разумно) ще са консуматив

                                Въобще от моя скромен опит съм забелязал че на една кола и трябва Късмет, Добър и внимателен Шофьор и Добра и НАВРЕМЕННА Потдръжка и така тя може да даде Максималното от себеси - просто обаче Гените на "Камиончетата" и на леките коли (те също както и "джиповете" БИВАТ РАЗНИ) са различни!

                                Замислих се върху въпроса на fanatic - и посмятах оказва се че съм навъртял над 300,000км (главно на път)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X