Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лека кола или джип по БГ дупките

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Лека кола или джип по БГ дупките

    от финансова гледна точка въобще няма съмнение, че джип излиза по-скъпо - начална инвестиция, гориво, подръжка, консумативи...

    За удобство и комфорт - естествено, че джип/СУВ от висок клас за 50-100 и повече хиляди е достатъчно бърз, стабилен и комфортен... Обаче ако сравняваме джип за 10-20 хиляди с кола за същите пари джипът отстъпва на асфалтов път по всички показатели...
    В масовия случай на повечето колеги с джипове до 10 000лв въобще не може да става и дума за сравнение с лека кола...

    много зависи и къде ще се използва - аз например се отказах от високопроходимите автомобили, защото там където карам, просто са излишни...
    помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

    Коментар


    • #17
      До: Лека кола или джип по БГ дупките

      Първоначално публикуван от ixeos Преглед на мнение
      Значи, задавам тоя въпрос не защото се чудя дали да си купя лека кола или джип. Просто ми се налага да карам както Нива дълга база, за която вече писах в една тема, така и лека кола - Фокус. Доста повече километри съм навъртял на нивата, но и като цяло много повече поддръжка изисква нивичката по дупките - тампони, щанги, карета и какво ли още не. Не карам нито грубо, нито бързо - гледам да щадя колите, на които се качвам. Просто очаквах една нива и въобще всякакъв джип да бъде като танк, ама по мои наблюдения повечето леки коли се справят доста по-добре по нашенските ями в сравнение с доста джипове. Та започвам да си мисля дали въобще ходовата част на джиповете "пропорционално към теглото" е по-здрава отколкото на прилична лека кола.
      Колега, Нивата е базирана на Оригинални части от Лада, за какъв "джип" говорим по отношение на издръжливост и здравина - по-тежка (по-лошо) ладичка, не виждам защо я сравняваш със съвременните коли?
      Иначе Тедо е прав - в един ценови диапазон - Леката кола е по-по-най НА ПЪТЯ, НО за повечко пари човек може да си купи спокоиствие на пътя Друг е въпроса защо на пътя да не си карам леката кола? Може би само за сигурност, ама при среща с бетоновоза и това не би ми помогнало

      Коментар


      • #18
        До: Лека кола или джип по БГ дупките

        Аз съм твърдо за джип . И повярвайте от доста опит . В момента имам на разположение 3 автомобила , като два от тях са 4*4 . Като карам лека кола не знам закъде да гледам , за дупките ли , за рейсерите ли , за къкво ли не още . С джипа си е друго . НО всеки си избира колата спрямо свои специфични нужди . като не е на последно място и финансовия въпрос . Като нямах финансова възможност - карах Пежо 106 , и пак се справях ................... А още преди това се предвижвах с колело . Зависи от зависи .
        Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
        Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

        Коментар


        • #19
          До: Лека кола или джип по БГ дупките

          quadra защо все решаваш , че някой пише за твоя джип. Стига го рекламира не се върти света около него.Като си го харесваш толкова ушии му бяла рокля.

          Коментар


          • #20
            До: Лека кола или джип по БГ дупките

            да не говорим, че неговия /бивш/ експлорър дори да се доближава по стабилност към лека кола, надали има същия спирачен път... а за разхода на бензин без коментар...

            всички доводи в полза на "джип" са чисто субективни - правят ти път, не трябвало да гледаш за дупки и т.н.

            Факт е, че СУВ-овете и пикапите са популярни само в страни, където горивото е евтино, а ограниченията на скоростта - строги... България не влиза в тая група...

            аз съм имал 2 чисто нови коли и една горе-долу редовна джипка...
            - първата струваше 15000ДМ през 97г и за 120 000км предимно градско сме сменили задни носачи /около 500лв с труда/ и 1 тампонче отпред, разходът й беше /бензин/ 6.5/100км... комплект гуми беше 240лв

            - втората излезе 25000лв 2001г и за 105 000км предимно градско съм ремонтирал хидравлична рейка /300лв всичко с труда/ и като я купуваха намериха 1 тампон на ст. щанга за смяна, а също веднъж изкривих двете десни джанти /изправяне 60лв/ и скъсах една от гумите /Гудиър 220лв/ разходът й беше /дизел/ 6.0/100км... комплект гуми беше 450лв

            За Лендкрузера няма смисъл да пиша какво съм сменял щото не бяха ясни километрите му, но на Галопера /17000лв 2005г/ знам точно - навъртял съм 23 000км /купих го на 83000км/, от които не повече от 1500км по пътища неподходящи за лека кола - веднъж смених всичко необходимо по окачването за около 700лв общо с труда, след 5-6 хиляди км пак имаше части за смяна /от вече сменяните/... Разхода беше /нафта/ 11-13л/100 , а комплект нови гуми 925лв
            помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

            Коментар


            • #21
              До: Лека кола или джип по БГ дупките

              Явно аз нещо не съм в час.Като имах лек автомобил все около 10 годишен на всеки десетина хиляди все имаше нещо за смяна по окачването и не мога да разбера някой как за 100 000 км.е сменил само един накрайник.
              Сега имам Диско и мога да кажа че ако се кара само по асфалт не виждам какво може да се износи по окачването.
              И не разбирам как може нещо което е правено да се движи без път Вие го изкарвате по-трошливо.Еми дайте да си вземем по една кола да я вдигнем малко и да си ходим на разходки.
              Не мисля че която и да е дупка е по-гадна от примерно 20 км черен път
              M.P.

              Коментар


              • #22
                До: Лека кола или джип по БГ дупките

                Първоначално публикуван от Chico Преглед на мнение
                Еми дайте да си вземем по една кола да я вдигнем малко и да си ходим на разходки.
                Това ще стане от другата седмица
                http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

                Коментар


                • #23
                  До: Лека кола или джип по БГ дупките

                  Първоначално публикуван от ixeos Преглед на мнение
                  Задавам един въпрос, на който доста хора биха се смели, но аз не мисля, че отговорът е толкова очевиден.

                  На кое ходовата част издържа повече по нашенските БГ дупки - голф или да кажем Чероки?

                  Говорим за това да си караш като пич с 80-90 по някой нашенски път и на всеки 10 секунди колата ти отнася поредната дупка с дълбочина 5-10 см и така 100000 км.
                  Наште дупки най-много износват шарнирите и накраиниците. На Голф1 и 2 (твоя пример) изкарват 20-30 000 ако са въстановени правилно или са оригинални. Иначе на полвина. При три и четири и оригинални да са пак е на полвина. Не е задължително да се сменят то и с луфтове си върви. Малко тропа ама на кои му пука. Бонаците и така си карат. Щото е по-икономично. Докато не се разбие рейката или не се разкикерчи предницата по асвалта.
                  На Чероки (твоя пример) шарнирите и накраиниците спокоино карат 100 000. Да не кажа че са вечни защото нищо не е вечно. Имат гресйорки като на камйоните. Между 100 и 200 000 в зависимост от карането се износват тампоните по стабилизиращите щанги и амортисьорите. Това се отнася и за повечето джипове с цели мостове.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Лека кола или джип по БГ дупките

                    Първоначално публикуван от fanatic Преглед на мнение
                    Колега само от любопитство можеш ли да споделиш какво работиш и каква кола караш?
                    Карам2 бр.. Opel Astra 1.8 и 1.7 TD,1 Opel Vektra 1.6 и едно BMW 318i ,Интернет достав4ик съм .
                    Последно редактирано от sata; 05-06-07, 19:01.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Лека кола или джип по БГ дупките

                      Имах Тойота Селика,хубав автомобил,прекрасто окачване малко ниска но отивах с нея до вилата по разбития черен път.
                      1/предимства:вози комфортно ,бързо,стабилно.
                      2/недостатъци:трудно намирах място за паркиране,дупките в асвалта ми се виждаха като лунни кратери,неможех да завия в дясно където си реша и да сляза в полето,късно ме виждаха бавните автомобили(три избегнати инцидента)
                      3/обобщение:перфектна е за равни пътища ,но само за това и нищо друго
                      Реших да си взема 4х4 и какво се получи: малко друсало и какво от това(няма камъни в бъбрецитe),бил съм по-бавен е и като стигна с пет минути по-рано какво от това,вече паркирам където ми падне,няма дупки в асвалта,приключенската ми жилка отново е в ход,другите автомобили се плашат от очукания вид на моето возило.
                      Заключение:който се е качил на 4х4 не се е върнал отново на лек автомобил.
                      P.S.-в тая категория не включвам собствениците на МОСКВИЧ и други производни
                      Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
                      Дий Снайдер

                      Коментар


                      • #26
                        До: Лека кола или джип по БГ дупките

                        Първоначално публикуван от Chico Преглед на мнение
                        ......... и не мога да разбера някой как за 100 000 км.е сменил само един накрайник.
                        ..........
                        Бе що се чудиш... то италианците минават по 200 К и масло не сменяват......
                        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                        Неизвестен мъдрец

                        Коментар


                        • #27
                          До: Лека кола или джип по БГ дупките

                          Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                          Бе що се чудиш... то италианците минават по 200 К и масло не сменяват......
                          затова пък, горките нашенци, като си купят колите на италианците им слагат масло по 20лв/л и си мислят, че правят нещо...

                          като се вземе една кола "нов внос" на 200хкм, то е много ясно, че всеки 3 месеца ще има нещо по окачването за ремонт...

                          въпросът е, че частите за леките коли са доста по-евтини и като цяло е по-изгодно да караш лека кола...
                          помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                          Коментар


                          • #28
                            До: Лека кола или джип по БГ дупките

                            Хм, джип още не съм имал, но ето и моето мнение:

                            1) Според мен най-важно е автомобила да е замислен добре и да е поддържан добре. Под замислен добре разбирам да се избегнат например алуминиевите носачи, щот май не са за нашите пътища. Да е поддържан добре значи да са му слагани читави части и да не се действа с голямо закъснение като се прояви проблем.
                            2) Звучи крайно логично, че автомобил 4х4 ще е предвиден за по-сериозни натоварвания, което води до по-голям пробег между ремонтите.
                            3) Цените на частите за 4х4 може и да са по-високи, ама това не значи че ще ти излиза по-евтино (за справка: http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=12309). Тука май нещата са 90% късмет, щото в сервиза такива шуротии могат да извършат, че да си купиш колата още веднъж, ама на части. За целта виж т.2

                            За това аз лично съм се насочил към 4х4 (при все, че не предвиждам сериозен офроуд) и аргументите, с които се убеждавам, че не бъркам са:
                            1) По-висок - следователно повече свобода откъде да минеш, къде да се качиш или не.
                            2) По тежък - да не се случва, ама ми се ще при сблъсък да съм ако може с 1 тон по-тежък (а ако може и с повече).
                            3) 4х4 - перманенто или не, със сигурност е по-добре от 4х2, освен в случаите, когато се подведеш че морето ти е до колене.

                            А иначе най-най-най-важното е: да те кефи. Харесъл съм Фрилендър шот ме кефи. Кефи ме отвътре, отвън, отгоре и даже отдолу. Значи колкото и да се троши, колкото и недостатъци да има (а той определено си има доста) - без значение.

                            Поздрави

                            Коментар


                            • #29
                              До: Лека кола или джип по БГ дупките

                              Първоначално публикуван от nikidd Преглед на мнение
                              аргументите, с които се убеждавам, че не бъркам са:
                              1) По-висок - следователно повече свобода откъде да минеш, къде да се качиш или не.
                              2) По тежък - да не се случва, ама ми се ще при сблъсък да съм ако може с 1 тон по-тежък (а ако може и с повече).
                              Баналната истина е, че "пълно щастие няма" ...

                              По-висок = повече свобода, но и = на по-голяма неустойчивост при резки маневри ...

                              По-тежък - да, но зависи с кого евентуално ще се сблъскаш (да не дава Господ!). Колкото и да си тежък, все ще се намери някой по-голям ...

                              А, в същност, това, което си харесал, нито е чак толкова високо, нито е чак толкова по-тежко от солидна лека кола.

                              Т.е. остава ти най-най-най-важното - да те кефи. И то наистина е най-важно ...
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #30
                                До: Лека кола или джип по БГ дупките

                                Първоначално публикуван от nikidd Преглед на мнение
                                Хм, джип още не съм имал, но ето и моето мнение:

                                1) Според мен най-важно е автомобила да е замислен добре и да е поддържан добре. Под замислен добре разбирам да се избегнат например алуминиевите носачи, щот май не са за нашите пътища. Да е поддържан добре значи да са му слагани читави части и да не се действа с голямо закъснение като се прояви проблем.
                                2) Звучи крайно логично, че автомобил 4х4 ще е предвиден за по-сериозни натоварвания, което води до по-голям пробег между ремонтите.
                                3) Цените на частите за 4х4 може и да са по-високи, ама това не значи че ще ти излиза по-евтино (за справка: http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=12309). Тука май нещата са 90% късмет, щото в сервиза такива шуротии могат да извършат, че да си купиш колата още веднъж, ама на части. За целта виж т.2

                                За това аз лично съм се насочил към 4х4 (при все, че не предвиждам сериозен офроуд) и аргументите, с които се убеждавам, че не бъркам са:
                                1) По-висок - следователно повече свобода откъде да минеш, къде да се качиш или не.
                                2) По тежък - да не се случва, ама ми се ще при сблъсък да съм ако може с 1 тон по-тежък (а ако може и с повече).
                                3) 4х4 - перманенто или не, със сигурност е по-добре от 4х2, освен в случаите, когато се подведеш че морето ти е до колене.

                                А иначе най-най-най-важното е: да те кефи. Харесъл съм Фрилендър шот ме кефи. Кефи ме отвътре, отвън, отгоре и даже отдолу. Значи колкото и да се троши, колкото и недостатъци да има (а той определено си има доста) - без значение.

                                Поздрави
                                абе човек ти колкото нещо изписа за тая джипка дет ша я земаш то досега да си я зел отдавна и да пишеш кво ти се е случило вече с нея а не кво ще ти се случи.кво толкова му мислиш кат си решил купувай.няма кво да се съобразяваш с мненията на околните.един ти вика бяла друг зелена трети нам ква .квато ти сам си избереш.пък ако не стане от първия път те джипките няма да се свършат

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X