Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

    Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
    На клипа с Аудито е ясно-междуосевия диференциал няма блокаж,нищо че е Торсен.А за снимането на клипа беше достатъчно лекичко да дръпне ръчната спирачка(ако я има) за да се предаде момент на предния мост.
    Мисля че и тракшъна би го направил,ако беше включен.
    За BMW_xDrive описано е много хубаво макар и без картинки.Многодисков съединител в маслена баня,без никакъв диференциал.
    За Dino-обяснявам:За да се предаде 100% въртящ момент през един мост или колело е необходимо не само да се подава момента към колелото или моста но и да има необходимото сцепление.
    Пример:Подават се 250Nm от ДВГ.На директна предавка си остават толкова и до мостовете.Там главните предавания(примерно с предавателно отношение 4) увеличават момента 4 пъти.Имаме 1000Нм момент към двата дифа т.е по 500Нм на диф.От там по 250Нм на всяко колело.Това е при свободни диференциали и всички колела имащи сцепление.Когато единият мост е на лед(или ролки),през него на може да се предава движение на машината,защото и предавания момент зависи от сцеплението.Затова се блокира междуосовия диф и тогава при едновременно движение на колелата,задвижващ момент получават само тези,които имат сцепление,а на другите е пренебрежимо малък момента.Така единия мост предава почти 100% от момента(примерно всичките 1000Нм,ако са необходими толкова за задвижването на машината и ако другия мост има достатъчно сцепление).
    Същото може да се получи и при само едно колело имащо сцепление и три блокажа.Колелото със сцепление ще предава движението,т.е целият момент за потегляне на превозното средство ще преминава през него(демек 100%).

    И на последните клипове е нормално на Субаруто да не му се върти предно ляво колело,щото междуколесните диференциали са свободни,а дясното е във въздуха...абе ясни са нещата.
    Това,което казваш, ми е ясно. Мерси все пак,че си се спотарал,оценявам го. Ясно ми е,че дори и предните и задните колела да се въртят с еднаква скорост,въртящият момент ще предават на пътя само тея,дето имат сцепление. Ама на всички карткинки и схеми, БМВ се опитват да ни убедят,че може да се прехвърли 100% въртенето на една ос,не само въртящия момент. Все едно на парт-тайм раздатка да и махаш селективно карданите,е тва се опитват да покажат. Щото то иначе и СФ-то като му натисна 4WD LOCK и кача предните гуми на ролки ще предава 100% ВМ през задните колела...
    Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
    Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
    Volkswagen Bora AKL

    Коментар


    • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

      Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
      ...
      Щото то иначе и СФ-то като му натисна 4WD LOCK и кача предните гуми на ролки ще предава 100% ВМ през задните колела...
      Мале, хората ядът, пият и хоро играят, а ние за джипки си говорим.
      Обаче, според мен трябва да се уточни нещо. При 100% блокаж на диф, ВМ винаги е 50/50.

      Коментар


      • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

        Първоначално публикуван от Carburettor Преглед на мнение
        Като я изключиш на куатрото, изобщо не можеш да потеглиш - факт. Стъпят ли предните (или задните гуми) гуми на лед - и си буксуваш като пич. Като включиш тракшъна пък ти се подпалват спирачките. И се хапеш по гъза, че си си купил "високотехнологичен" германски 4х4 аФтомобил, дето не може да отлепи при почти никакъв наклон, когато някоя от гумите е стъпила на лед.
        Не съм карал кВатро,ама съм се возил(и то от старите без електроника и с блокаж) и мога да кажа само хубави неща.Карал съм и Лада Нива по сняг и лед-включването на блокажа е почти непотребно по пътищата,нищо че е с три отворени диференциала.
        Куатрото не е за пресечени терени.То просто дава сигурност на хлъзгави настилки,но по нормални пътища и шосета.
        Като изключиш тракшъна пак ще си върви.Е,ако нарочно стъпиш на лед с едното колело и спреш и при подходящ наклон няма да тръгнеш...
        Имам познат с А4 TDI Quattro.Той нарочно изключва електронния контрол,като падне снежец.Верно,кара я като състезател-оборотомера в червеното и завоите с вратите напред(много добре се получава-момента е малко повече на задната ос) ама проблеми с проходимост не е имал.
        Та мисълта ми е,че и без електроника си може,а предимствата на Quattro-то се усещат при директни сравнения с 4х2.
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

          Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
          Това,което казваш, ми е ясно. Мерси все пак,че си се спотарал,оценявам го. Ясно ми е,че дори и предните и задните колела да се въртят с еднаква скорост,въртящият момент ще предават на пътя само тея,дето имат сцепление. Ама на всички карткинки и схеми, БМВ се опитват да ни убедят,че може да се прехвърли 100% въртенето на една ос,не само въртящия момент. Все едно на парт-тайм раздатка да и махаш селективно карданите,е тва се опитват да покажат. Щото то иначе и СФ-то като му натисна 4WD LOCK и кача предните гуми на ролки ще предава 100% ВМ през задните колела...
          Значи,описваното действие не е невъзможно с използването на многодискови съединители.Подобно на скоростните кутии с два съединителя.
          Просто си представи схемата,че момента и за предния и за задния мост минава през многдисковия съединител и той може да зацепва и отцепва,в различна степен всеки от карданите,или и двата едновременно.Може и да изключва и двата кардана,а може и да ги включва на 100% и двата и става като парттайм или блокиран междуосов диф.
          Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
          Обаче, според мен трябва да се уточни нещо. При 100% блокаж на диф, ВМ винаги е 50/50.
          Той си е 50/50,ако мостовете са на повърхност с еднакво сцепление.Ако единия е във въздуха,то не предава момент и не се товари,а всичкия момент натоварва този със сцепление.
          Последно редактирано от cecoa1; 31-12-09, 20:06.
          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

          Коментар


          • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

            Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
            ...
            Той си е 50/50,ако мостовете са на повърхност с еднакво сцепление.Ако единия е във въздуха,то не предават момент и не се товари,а всичкия момент натоварва този със сцепление.
            Чакай, не сме се напили още.
            Нали говорим за 100% (твърд) блокаж?
            Не може да отиде "всичкия", щото е "заключен" дифа.

            Коментар


            • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

              Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
              Чакай, не сме се напили още.
              Нали говорим за 100% (твърд) блокаж?
              Не може да отиде "всичкия", щото е "заключен" дифа.
              Добре,ще се изразя образно...
              Кой диференциал ще се натовари или евентуално счупи-този на моста без сцепление или този на моста със сцепление...
              Момента,който е необходим да тръгне превозното средство по определен наклон(или на равно) е точно определен.Приемаме го за 100%.Ако пътя е нормален-т.е.колелата имат еднакво сцепление с пътя- той се разпределя на всички колела(при блокиран междуосев).Когато единия мост е на хлъзгава повърхност,той не може да предаде своите 50% от момента,необходими за тръгване на колата.Но на практика колата не гасне,а си тръгва,защото необходимия момент се предава от другия мост.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                Айде и аз ще се изразя образно и после ще си пием.
                Представете си моста във въздуха. Включваме на n скорост и двете гумите се въртят с еднаква скорост, примерно 100об./мин. Хващаме по някакъв начин едната гума и я спираме. Колко са оборотите на другата? Според мен стават 200. В тоя случай имаме 100% предаване на ВМ от дифа. Ако по някакъв начин забавим оборотите на едната на 50, колко стават на другата? Според мен 150. Това е 75% предаване на ВМ от дифа. Като блокираме дифа, двете гуми винаги се въртят със 100. Тоест 50% на едната гума и 50% на другата.
                Айде наздраве!

                Коментар


                • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                  Говорим за ВМ предаван от двигателя (независимо откъде минава,ако ще от духането на ауспуха) до пътя. Те колелата ше си се въртят,ама само задните,ако предните са на ролки, ще предадат ВМ на пътя,следователно 100& от ВМ се предава на ПЪТЯ от задните гуми. Анадъмо?

                  Наздраве и весело посрещане на новата година!
                  Последно редактирано от Dino; 31-12-09, 21:27.
                  Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
                  Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
                  Volkswagen Bora AKL

                  Коментар


                  • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                    По горе обясних схемата на между-колесен диф.
                    Между-осовия не вярвам да работи по различен начин.

                    Коментар


                    • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                      Не съм казал,но почетвъртвам. Говорим за ВМ предаван от двигателя на ПЪТЯ,а не на отделните оси->гуми. Ако едната ос/гума е във въздуха 100% ВМ ще бъде предаден на ПЪТЯ от другата ос/гума. Ако има блокажи,независимо какви.
                      Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
                      Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
                      Volkswagen Bora AKL

                      Коментар


                      • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                        Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
                        Не съм казал,но почетвъртвам. Говорим за ВМ предаван от двигателя на ПЪТЯ,а не на отделните оси->гуми. Ако едната ос/гума е във въздуха 100% ВМ ще бъде предаден на ПЪТЯ от другата ос/гума. Ако има блокажи,независимо какви.
                        Заблуждаваш се.
                        50% отиват във въздуха при заключен диф и липса на сцепление.
                        Ама айде на трезво да го мислим.

                        Коментар


                        • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                          Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                          Айде и аз ще се изразя образно и после ще си пием.
                          Представете си моста във въздуха. Включваме на n скорост и двете гумите се въртят с еднаква скорост, примерно 100об./мин. Хващаме по някакъв начин едната гума и я спираме. Колко са оборотите на другата? Според мен стават 200. В тоя случай имаме 100% предаване на ВМ от дифа. Ако по някакъв начин забавим оборотите на едната на 50, колко стават на другата? Според мен 150. Това е 75% предаване на ВМ от дифа. Като блокираме дифа, двете гуми винаги се въртят със 100. Тоест 50% на едната гума и 50% на другата.
                          Айде наздраве!
                          Е,точно днес няма да се разберем...или поне няма да сме трезво-мислещи.
                          Определението за въртящ момент е сила по рамо-обороти не му трябват,т.е може и да е статичен.Когато не е статичен,а имаме обороти и въртящ момент-тогава можем да свършим определена работа за единица време и това се нарича и определя като мощност.
                          Симетричния,отворен диференциал разпределя момента винаги в съотношение 50/50.Затова като стъпим на хлъзгав път с едното колело,към другото не се предава по-голям момент от този който предава свободното колело.Оборотите са различни но моментите са еднакви и сумата им не е достатъчна да задвижи МПС-то.При блокирн диф,колелото което е със сцепление получава по-голяма част от момента и тогава сумата от въртящите моменти на колелата са достатъчни за потегляне.
                          За да ме разбереш правилно-Ако сложим хипотетично,по една манивела на буксуващото на лед колело и на срещуположното,което е на чист асвалт-Кое колело би завъртял по-лесно?А следователно,като ги завъртат от вътре полуоските,при блокиран диф,коя полуоска се натоварва повече?И защо се натоварва повече,и с какво?!С въртящ момент.
                          Е,как се разпределя момента?И как така отива във въздуха някакъв момент?
                          Поздрави и весело посрещане...Утре ще осъзнаеш.
                          Последно редактирано от cecoa1; 31-12-09, 21:49.
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                            Първоначално публикуван от Аndro 160
                            Уж трябваше да е образно казано?
                            Тая вечер бях до тук че, трябва и да се пие.
                            И малко по-образен пример: Изключваш ръчните хъбове на предния мост и включваш на 4х4 само от лоста.Предния диференциал товари ли се?!
                            Това за парттайм с ръчни хъбове,което е същото като фултайм с блокиран междуосов диф.
                            Ако има сериозни натоварвания с включване на бавните,е възможно да се потроши нещо по задния мост(я диф,я полуоска).
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                              Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                              Е,точно днес няма да се разберем...или поне няма да сме трезво-мислещи.
                              Определението за въртящ момент е сила по рамо-обороти не му трябват,т.е може и да е статичен.Когато не е статичен,а имаме обороти и въртящ момент-тогава можем да свършим определена работа за единица време и това се нарича и определя като мощност.
                              Симетричния,отворен диференциал разпределя момента винаги в съотношение 50/50.Затова като стъпим на хлъзгав път с едното колело,към другото не се предава по-голям момент от този който предава свободното колело.Оборотите са различни но моментите са еднакви и сумата им не е достатъчна да задвижи МПС-то.При блокирн диф,колелото което е със сцепление получава по-голяма част от момента и тогава сумата от въртящите моменти на колелата са достатъчни за потегляне.
                              За да ме разбереш правилно-Ако сложим хипотетично,по една манивела на буксуващото на лед колело и на срещуположното,което е на чист асвалт-Кое колело би завъртял по-лесно?А следователно,като ги завъртат от вътре полуоските,при блокиран диф,коя полуоска се натоварва повече?И защо се натоварва повече,и с какво?!С въртящ момент.
                              Е,как се разпределя момента?И как така отива във въздуха някакъв момент?
                              Поздрави и весело посрещане...Утре ще осъзнаеш.
                              Айде за много години!
                              Определението е вярно. Сила x рамо, но обороти трябват. Щото ако няма обороти е просто работа. И ВМ е работа но се използва само при въртящи системи. И двете понятия използват Nm.
                              Това с двете манивели и колелата с различно сцепление е добър пример. Аз мисля че и двете колела ще искат еднаква сила и рамо, тоест ВМ, щото са на един неразделен вал. 100%-тов блокаж прави точно това с дифа и двата полувала - твърда връзка.
                              А защо се чупи натоварената полуоска е риторичен въпрос.
                              Като се върти колелото във въздуха къде отива ВМ? Или като се върти във въздуха не му трябва?
                              Тук има един тънък момент, който не съм съобразил и е интересен.
                              За него си заслужава да говорим. Колелото е във въздуха, няма голямо съпротивление и за да подържа ъгловата скорост на другото колело няма да му трябват първоначалните 50%. Къде ще отиде тоя излишен ВМ? Дали няма да се върне по рамото (главното предаване) кардана и скоростите към мотора и после пак по обаратния път до гумата във въздуха - тоест циркулация на ВМ?

                              Коментар


                              • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                                Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                                ...циркулация на ВМ?
                                Е това ме разби.

                                Когато едната гума е само на грунда, а всички блокажи са блокирали, колко "работа" трябва да сърши тая гума?
                                "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X