Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

    Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
    Ако е необходимо диференциалът разпределя въртящия момент на двете колела в определено отношение, а при движение по прав равен път, диференциалът не работи и въртящия момент се разпределя по равно между двете колела.
    Останалото е абсолютно вярно!
    А тук е грешна още първата част-Диференциала винаги разпределя момента по равно(ако е симетричен) на двете колела.При движение направо диференциала пак си разпределя момента по равно но реално сателитните колела не се въртят около осите си.
    Вярно щеше да бъде,ако вместо "въртящия момент" се казваше "оборотите".Но пък те се разпределят по зависимостта n1+n2=2n.
    n1 и n2-обороти на едната и другата полуоска
    n-обороти на касетата на диференциала(или на короната-все тая).
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

      Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
      Добре,взимаме динамометричен ключ...
      Цецо (приемам че си Цецо), задвам конкретен въпрос и очаквам ясен отговор: Виж долната схема, само с един диф. Приемаме че тая локва не е локва, а гумата е във въздуха. Слагаме ключа на гумата на пътя. Ще отчете ли въртящ момент? Хипотетично го слагаме на гумата във въздуха. На нея ще отчете ли въртящ момент?
      Прикачени файлове

      Коментар


      • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

        Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
        Какво сега? Всичко което до този момент съм научил не е вярно!
        Намерете един прост учебник и дайте да видим какво прави отворения диф!
        Аз набързо намерих това:
        Андро, извинявай, ама това дето си го намерил представлява 100%-ва терминологична каша.

        И според написаното малко по-горе в цитирания от теб текст, всеки отворен диференциал (ако приемем, че става за такъв) притежава:пиньон, корона, диференциална касета, в която са разположени осите на сателитните колела, две сателитни колела, две планетни колела, които са закрепени за полуваловете, и муфа за ръчно блокиране на диференциала.

        Всички собственици на Ниви, Газ-ки, стари Ленд Роувъри и др. ще трябва да почерпят май
        Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

        Коментар


        • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

          Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
          Андро, извинявай, ама това дето си го намерил представлява 100%-ва терминологична каша...
          Намерете друго, ама на Български.
          Аз до сега, нещо по различно не съм прочел.

          Коментар


          • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

            Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
            Цецо (приемам че си Цецо), задвам конкретен въпрос и очаквам ясен отговор: Виж долната схема, само с един диф. Приемаме че тая локва не е локва, а гумата е във въздуха. Слагаме ключа на гумата на пътя. Ще отчете ли въртящ момент? Хипотетично го слагаме на гумата във въздуха. На нея ще отчете ли въртящ момент?
            За да отчете въртящ момент ключа,трябва и измерваното колело да се вдигне от пътя.Иначе то действа с момента си на пътя и не можем нищо да измерим.Както казах момента не се вижда но си действа.
            Няма никакъв проблем или разлика ако вдигнем колелото и мерим момента.То ще е пак неподвижно но ще упражнява момента си върху ключа,а не върху пътя.
            Стойността на измерения момент при вдигнато срещуположно колело ще е доста малка.Ще бъде равна единствено на момента създаван от триенето в диференциала.
            И по нагледно:Ако аз и ти,хванем един вал(може и просто дървена дръжка),сложим я на средата в менгеме,и единия се опита да я завърти,то другия няма да усети въртящ момент,защото той се предава на менгемето.Ако няма менгеме,а вала е във въздуха,когато единият го завърти другия ще усети въртящия момент(не е нужно да има обороти или движение,ще има напрежение-това е въртящия момент).

            P.S.Да,казвам се Цецо.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

              Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
              ...Както казах момента не се вижда но си действа...
              Много удобно, както във всички отговори до сега!
              На гумата, дето не мърда на пътя, слагаме ключа и момента е 0. Обаче, го имало, ама ключа не го хващал!
              На другата пък дето се върти бил малък!
              Ами колкото и да е малък е 100%.
              Аз бях до тук. Както се изрази, няма да ходя да гледам в реката накъде тече водата!

              Коментар


              • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                Много удобно, както във всички отговори до сега!
                На гумата, дето не мърда на пътя, слагаме ключа и момента е 0. Обаче, го имало, ама ключа не го хващал!
                На другата пък дето се върти бил малък!
                Ами колкото и да е малък е 100%.
                Аз бях до тук. Както се изрази, няма да ходя да гледам в реката накъде тече водата!
                Добре,и аз се уморих да обяснявам,а да ме мислиш за побъркан шарлатанин.Щом мислиш,че всичко на тоя свят е видимо с просто око-твоя работа.Аз сила и момент до сега не съм виждал с очи.И електрически ток също рядко виждам,ама избягвам да пипам жици под напрежение.Не забравяй също че на всички земни обекти,постоянно им действа силата на тежестта,даже и на неподвижните.Всеки от нас я усеща постоянно,а не я вижда....
                Както казах,не ми се обяснява вече,че на джип,във въздуха не му се натоварва трансмисията.
                Един последен прост въпрос от мен:Ако караме джип само на задни гуми(а предните са във въздуха),с блокиран междуосов диф,колко се натоварва предния диф и полуоски?Кое ще се повреди там от претоварване-предния или задния мост?
                В реалността това е парттайм с изключени хъбове и включен преден кардан.
                Уморих се и спирам да пиша.
                Последно редактирано от cecoa1; 03-01-10, 15:47.
                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                Коментар


                • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                  Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                  Ами колкото и да е малък е 100%.
                  Аз бях до тук. Както се изрази, няма да ходя да гледам в реката накъде тече водата!
                  ?????

                  До преди малко твърдеше че не е така.

                  А и това, което си цитирал, гласи тъкмо обратното:
                  Ако е необходимо диференциалът разпределя въртящия момент на двете колела в определено отношение, а при движение по прав равен път, диференциалът не работи и въртящия момент се разпределя по равно между двете колела.
                  В крайна сметка не е необходимо да ходим накрай света да търсим обяснения, понеже те си стоят във форума, на разположение на всеки, който иска да чете:http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...35&postcount=4
                  Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                  Коментар


                  • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                    Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                    ?????

                    До преди малко твърдеше че не е така.

                    А и това, което си цитирал, гласи тъкмо обратното:


                    В крайна сметка не е необходимо да ходим накрай света да търсим обяснения, понеже те си стоят във форума, на разположение на всеки, който иска да чете:http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...35&postcount=4
                    Май пиенето още ви държи от празниците!
                    Ето какво съм казал:

                    Навсякъде става въпрос за въртящ момент.
                    Според мен, само в тази с въпросителните трябва да се съмняваме:
                    Прикачени иконки

                    Не виждам и какво по различно казва Венци Петров, във връзка с момента при отворен диф!

                    Коментар


                    • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                      Но в предвид физиката на устройството планетарния механизъм има и един неприятен недостатък: а именно стреми се да предаде получения въртящ момент там, където е най-леко. Например, ако и двете колела на моста имат еднакво сцепление с пътя и усилието, което е необходимо за задвижването им е еднакво и тогава диференциала ще разпределя въртящия момент еднакво. Но ако само се появи разлика в сцеплението на едното колело към пътя в сравнение с другото (например едното е върху лед, а другото е останало върху асфалта) диференциала веднага преразпределя усилието като предава момента на това колело, което се върти по лесно (което е върху леда). Като резултат колелото, което се намира върху асфалта престава да получава въртящ момент, а това върху леда обратно получава пълния въртящ момент и освен това планетарния механизъм започва да играе ролята на редуктор, което допълнително повишава скоростта му на въртене.
                      Според мен това не е вярно... Или термините нещо не са правилните.
                      Отворения диф е вид балансираща система - опитва се да изравни въртящия момент към всеки от краищата си. Ако единия край си промени характеристиките, то отворения диф се опитва да уравновеси разликата. Не знам защо битува това мнение, че дифа предава всичкия въртящ момент към колелото без сцепление. И аз го вярвах това, но сега някакси не ми изглежда логично. Ако това е вярно, то при забуксуване на едно колело, момента който идва от трансмисията/двигателя, трябва да остане постоянен, а преразпределението да става в диференциалите. Само че не става така. Част от предадения момент се "връща" обратно в трансмисията, оттам в двигателя, и това се усеща с "олекване" на двигателя - той почва да набира обороти, тъй като му се подава константно количество гориво. Не виждам друго обяснение за форсирането на двигателя в този момент, освен че той започва да произвежда доста по-малък въртящ момент към колелата, тъй като те вече консумират много по-малко. Ако в момента преди забуксуването са се предавали по 250Нм на колело, при забуксуването на едно колело, то има нужда от 50Нм да буксува, при което системата от отворени дифове изравнява въртящия момент към всяка ос, като почва да подава по 50Нм към колело, и така останалите 3 спират да се въртят, защото нямат достатъчно сила да преодолеят силата на триене от сцеплението. Съответно двигателя, който е произвеждал 1000 Нм(на теория, ако трансмисията предава 1:1), то в следващия момент от него се искат 200, и той "олеква", почва да работи в по-лек режим.
                      Вероятно всеки би си помислил в този момент - как така става, че двигателя вдига обороти, оттам вдига обороти трансмисията, а 3 колелета не се въртят изобщо. Къде отиват оборотите? Ами те излизат през 4-тото буксуващо колело. Което се върти с 4х по скоростта, с която биха се въртели всички колела, ако имаше сцепление. Тъй че, по доста "учебници" май бъркат "въртящ момент" с "въртене". Или аз съм се завъртял нещо..

                      П.С. Всъщност моята логика е, че двигателя не подава постоянен въртящ момент, който трябва да се изконсумира от колелетата, а подава толкова, колкото му се поиска. Това лесно може да се обясни с нуждата от повече газ при изкачване на баир.
                      Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

                      Коментар


                      • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                        Повтаряме се с Тихомир.
                        Моля да се изтрие!
                        Последно редактирано от Аndro 160; 03-01-10, 15:13. Причина: Повтаряме се с Тихомир

                        Коментар


                        • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                          Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                          Ето и цитат от въпросната тема:
                          Авно някой тук е решил да преобърне всичко с краката нагоре!

                          ------------------------------------------------------------------------
                          Но ако само се появи разлика в сцеплението на едното колело към пътя в сравнение с другото (например едното е върху лед, а другото е останало върху асфалта) диференциала веднага преразпределя усилието като предава момента на това колело, което се върти по лесно (което е върху леда). Като резултат колелото, което се намира върху асфалта престава да получава въртящ момент, а това върху леда обратно получава пълния въртящ момент и освен това планетарния механизъм започва да играе ролята на редуктор, което допълнително повишава скоростта му на въртене.

                          Това е подобно на моето обясниение, само с разликата, че "преразпределението" всъщност е "изравняване", според дефиницията на отворения диф, че той винаги подава едно и също към краищата си. И не, колелото на асфалт не престава да получава момент, просто почва да получава по-малък такъв. И да, дифа го играе редуктор, в опита си да балансира системата.

                          Обясниенията в посочената статия навеждат на мисълта, че въртящия момент към колелетата е константен, и затова едното "не получава", а другото "получава всичко". Ако наистина момента от двигателя е константен преди и след боксуването, то аз съм склонен да се съглася с цитираните твърдения.
                          Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

                          Коментар


                          • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                            Да не би разковничето на спора да е следното:
                            Когато колелата на моста са във въздуха , двигателя произвежда сила на въртене(завърта колелата,макар и с минимална енергия),но за да се произведе въртящ момент е необходимо да има и приложна(опорна) точка на тази сила.Т.е ако сложим динамометричен ключ и го хванем с ръка ,вече имаме приложна точка и съответно въртящ момент.Ако колелото е свободно имаме само сили на триене и пренебрежимо малък момент.Ако вместо гуми имаме достатъчно големи перки ,тогава ще имаме като упорна точка въздуха и съответно въртящ момент.

                            Когато дифа е отворен и едната изходяща ос е свободна ,силата на въртене от входната ос се насочва към свободната изходна ос и поради липсата на опорна (приложна) точка нямаме въртящ момент (той е равен на нула приблизително).
                            Ако дифа е блокиран(частично или пълно),тогава силата на завъртане на входния вал ще се предаде задължително и към двете изходни оси.Едната гума ако има сцепление , тази ос ще има приложна (упорна) точка,следователно ще имаме и въртящ момент.

                            Отворен диф-въртящия момент към двете изходни оси е равен,независимо от различното съпротивление което им действа.
                            Блокиран диф-скоростта на въртене на изходните оси е равна ,отново независимо от различното съпротивление което им действа.

                            ПП Мнението на колегата @cecoa1 ми звучи напълно разбираемо и вярно.
                            ПП2 Не се сърдете на тая сила на завъртане-не знам дали я има като понятие,но така мога да обясня горното.Тя е ъглова сила,момент без опорна точка .
                            Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

                            Коментар


                            • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                              Ами всички се овъртяхме май

                              Единия обяснява нещата правилно, ама като му покажеш рисунка на това дето е обяснил вика, че не е вярна.

                              Втория показва вярната рисунка, ама пуска цитати дето я отричат.

                              Третия не вдява как другите двама не могат да се разберат, като говорят едно и също...

                              От време на време се появява някой дето търси моменти дето се връщали към мотора (ако можеха от там да се върнат и в резервоара щеше да е най-добре)
                              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                              Коментар


                              • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                                Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                                Друго жокерче: в какво се мери въртящия момент и защо?
                                Да се върнем пак 2 страници назад:

                                Въртящ момент - Nm. Сила х разстояние. Та може да има сила, но ако няма разстояние(въртене), то въртящия момент го няма.
                                Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X