Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

    Първоначално публикуван от gonzo-georgi ivanov Преглед на мнение
    Колега адмираций за търпението в обясненията-нещата са точно така както си ги описал.
    Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
    Аз съм те прочел и съм те разбрал (понеже по стечение на обстоятелствата съм учил динамика в достатъчен обем). Не се опитвам да споря с теб, а само да "превеждам" за да те разберат и другите.
    Благодарен съм,че все пак получих подкрепа.
    За четенето на темата не съм имал предвид никой конкретно.а по принцип за всички,тъй като и аз си попрочетох старите писания и ги оцених,като по-лесно разбираеми.

    P.S.Още малко и щях да почна да се съмнявам в собствените си твърдения.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

      Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
      Благодарен съм,че все пак получих подкрепа...

      P.S.Още малко и щях да почна да се съмнявам в собствените си твърдения.
      В НЯКОИ ТРЯБВА да се съмняваш.
      Общо взето каза верни неща. Обаче, както вече ти отбелязах, направи и някои грешки. Някои, както каза Кинекса са маловажни. Други няма как лесно да ти ги докажа. Има обаче и ФРАПАНТНИ грешки, които тотално отричат фундаментални за нас джипарите закони! И може много лесно да се изследват! Само кажи!
      Хубавото на тоя форум е че написаното остава!

      Коментар


      • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

        Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
        В НЯКОИ ТРЯБВА да се съмняваш.
        Общо взето каза верни неща. Обаче, както вече ти отбелязах, направи и някои грешки. Някои, както каза Кинекса са маловажни. Други няма как лесно да ти ги докажа. Има обаче и ФРАПАНТНИ грешки, които тотално отричат фундаментални за нас джипарите закони! И може много лесно да се изследват! Само кажи!
        Хубавото на тоя форум е че написаното остава!
        За мен никога не е било проблем,да си признавам грешките-не съм твърдоглав,по-принцип.
        Обаче избягвам да твърдя неща,в които не съм убеден.В случая съм напълно убеден в твърденията си.
        Не държа на доказване,а написаното от теб не бива да те притеснява(ако се убедиш в моята теза).Никой,човек не знае всичко...дори известни капацитети в този Форум.Доказателства за това могат да се видят в много теми,та дори и във FAQ-a,който е залепен(там самия Стефан,твърди невероятни неща за 4х4).
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
          За мен никога не е било проблем,да си признавам грешките-не съм твърдоглав,по-принцип.
          Обаче избягвам да твърдя неща,в които не съм убеден.В случая съм напълно убеден в твърденията си.
          Не държа на доказване,а написаното от теб не бива да те притеснява(ако се убедиш в моята теза).Никой,човек не знае всичко...дори известни капацитети в този Форум.Доказателства за това могат да се видят в много теми,та дори и във FAQ-a,който е залепен(там самия Стефан,твърди невероятни неща за 4х4).
          Аз казах вече, че "съм пропуснал" ... и нося да ми дават ъкъл.
          Много неща в мненията ти и за двигателите, и за силовото предаване ми харесаха. В един момент обаче, леко се "унесе", започна да пренебрегваш аудиторията, да говориш "от високо", и да си противоречиш. В стремежа си да защитиш абсурдните си тези, лично ме обиди.
          Сега се върни назад и виж къде си сбъркал.
          После ще си говорим пак.

          Коментар


          • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

            Мисл, че е най-добре някой да раздели темата на две-за конкретните марки автомобили и за дифове и ВМ.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

              Колега,купи си и трите джипа,покарай ги и който ти хареса си го остави!
              Помогни си сам,за да могат и другите да ти помогнат.
              АСК Ален Мак

              Коментар


              • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                Аз казах вече, че "съм пропуснал" ... и нося да ми дават ъкъл.
                Много неща в мненията ти и за двигателите, и за силовото предаване ми харесаха. В един момент обаче, леко се "унесе", започна да пренебрегваш аудиторията, да говориш "от високо", и да си противоречиш. В стремежа си да защитиш абсурдните си тези, лично ме обиди.
                Сега се върни назад и виж къде си сбъркал.
                После ще си говорим пак.
                И аз нося на критика,ама конкретна.
                Вече мислех да не пиша повече,ама щом съм те обидил,трябват извинения.
                Ако посочиш,къде и с какво,в многото ми търпеливи обяснения,съм те обидил(или сам си се почуствал обиден),съм готов да се извиня,веднага.Бих се извинил и само от учтивост,защото е ясно,че целта ми не е била да обиждам.Но щом го приемаш лично,държа да ти се извиня за конкретните ми думи.Както и за конкретни противоречия,защото аз не ги виждам.
                Обидите по мой адрес(включително в последния пост) ще ги преглътна,с усмивка.
                P.S.Вече не държа да убеждавам никого,че когато колелата на джипа му са във въздуха,трансмисията не се натоварва.Ясно е,че не ми се отдава преподаването,даже и с лекторски тон(своевременно оплют).
                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                Коментар


                • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                  Зарежи обидите!
                  Както казах, има основни за нас джипарите "закони". И не съм ги измислил аз. Научил съм ги в този форум, в нета, от теорията и практиката.
                  Обаче ти тотално отричаш тези "закони" и почваш да твърдиш това:

                  Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                  Когато диференциала не е блокиран,той разпределя момента в съотношение 50/50,към двете колела-т.е по 50%.Това е симетричен отворен диференциал.Недостатъка е ясен на всички-щом разпределя винаги по равно,когато едното колело е във въздуха и не може да предаде въртящ момент,то и на другото ще се предава същия момент(пренебрегваме триенето в дифа)клонящ към нула...
                  Следва...

                  Коментар


                  • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                    Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                    Нито е момент нито обороти-грешно е нарисувано.
                    Само на последната картинка,ще е вярно...
                    Това е твоя отговор на по долните скици:
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                    • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                      Навсякъде става въпрос за въртящ момент.
                      Според мен, само в тази с въпросителните трябва да се съмняваме:
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                        Според мен, отговорите ти са под 50% вярни.
                        Вземи сега колата, динамометричен ключ (ако нямаш ще намеря), вдигай на крик едната гума и мери.
                        После кажи кое не е вярно на първата, втората и третата схема, касаеща предната ос.

                        Коментар


                        • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                          Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                          Според мен, отговорите ти са под 50% вярни.
                          Вземи сега колата, динамометричен ключ (ако нямаш ще намеря), вдигай на крик едната гума и мери.
                          После кажи кое не е вярно на първата, втората и третата схема, касаеща предната ос.
                          Добре,взимаме динамометричен ключ.Едното колелго слагаме на лед(или в кал или на ролки,в креан случай го вдигаме във въздуха).Трите диференциала са свободни.
                          Вдигаме всяко от останалите колела по отделно за да можем да премерим въртящия му момент с динамометричен ключ.Колелото,което ще мерим,ще бъде във въздуха но държейки го с динамометричния ключ,то няма да се върти,а само ще упражнява статичен въртящ момент,който ще отчетем с ключа.Моментът му ще е същия,който колелото би предало и когато е върху пътя.
                          Такаа...Измерваме трите колела,какъв момент предават(пак напомням при три не блокирани и симетрични диференциала) и установяваме,че момента е приблизително еднакъв(разлики могат да дойдат само от грешки в измерването или задържащи спирачки на някое колело).
                          Моментите не само ще са еднакви но и всеки от тях ще бъде равен на момента който предава боксуващото колело,което се върти(него не го мерим,че като другите са на твърдо не е възможно).
                          И така виждаме,че момента се разделя по равно от всеки диференциал и в крайна сметка всяко колело получава по 25% от него.
                          Следва...
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                            Аз трябва да си призная, че съм писал доста глупости в писанията по-рано в темата. Сега прегледах нещата, и cecoa1 е напълно прав:

                            Отворения диф разпределя винаги по равно. Това му е смисъла. Блокиращия диф преразпределя въртящ момент.
                            Това на картинките наистина не изглежда да има общо с въртящия момент. По-скоро това е скоростта, с която вероятно ще се въртят колелетата в дадената ситуация. Но въртене и въртящ момент са различни неща...

                            П.С. Много интересен линк : More_Than_You_Ever_Wanted_to_Know_About_AWD_Systems :

                            Common misconceptions...

                            False: A welded/locked differential provides 50:50 torque split.
                            False: An "open" differential "burns up" all of the supplied torque on whichever wheel is spinning.
                            False: A planetary differential splits 50:50 except during wheelspin.


                            The above I have heard from many different people, some of whom are passing on what they've heard elsewhere, as well as many who have put thought into the workings of each system. I feel the misunderstanding often comes from the tendancy to look at speed, power, and torque as the same thing
                            Последно редактирано от Tihomir(imageo); 03-01-10, 12:15.
                            Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

                            Коментар


                            • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                              В горния пример,трябва да отбележа,с цел безопасност,при евентуален опит-Стойностите на въртящия момент,отчетен с динамометричния ключ,ще са еднакви но големината им ще зависи от сцеплението на боксуващото колело.Ако то е в кал или на лед,измерените моменти,ще са по-големи,отколкото ако е във въздуха.

                              Същите измервания с динамометричен ключ,можем да направим и при блокиран среден(междуосов) диференциал и боксуващи по едно от колелата на всеки мост(независимо дали на кръст или от една страна).
                              Тогава ще трябва да вдигаме и да мерим,срещуположното на боксуващото колело.Стойността,която измерим за всяко колело е равна,на стойността на предавания момент от боксуващото.Но стойностите за преден и заден мост ще са абсолютно равни само ако боксуващите колела са поставени на еднаква повърхност и върху тях натоварването от теглото на автомобила(нарича се сцепно тегло) е еднакво.Т.е. ако моментите предавани от боксуващите колела са равни.
                              Евентуалната разлика(при различна повърхност под боксуващите колела) се явява,именно защото междуосевия диференциал е блокиран и не предава момент в съотношение 50/50,а според сцеплението.

                              Определението за симетричен диференциал е такова-Разпределя въртящия момент винаги в съотношение 50/50(по равно) между двата изходни вала(Мполуоска=1/2Мкасета).А сбора от оборотите на двата изходни вала е равен на два пъти оборотите на касетата на диференциала(n1+n2=2n).

                              При третия случай,с три блокирани диференциала не можем да проведем коректно измерване защото стойностите на моментите биха били много големи.Евентуално измерване,може да се направи на динамометрични валове(такива като на спирачните стендове но за измерване на въртящ момент и мощност-ползват ги стрийт рейсърите,при тунинг на двигателите).Тези стендове измерват въртящия момент на колелата(въвежда се радиус на колелото).Най-добре ще бъде,ако стенда е с валове под четирите колела,с възможност за отделно спиране(измерване) на всяко колело.Не знам дали съществуват такива.Но резултатите ще са следните:
                              Което и колело да се опитва да спре стенда(останалите са свободни,все едно във въздуха),ще отчете 100% от момента подаван за задвижване на машината(двигателя ще започне да намалява оборотите си).Ако се спират едновременно две колела,ще се отчетат еднакви стойности по 50%(разбира се при еднакво сцепление и сцепно тегло на колелата).Ако се спират едновременно три ще се измери по 33,3%(по 1/3).Ако се спират и четирите ще са по 25%(по1/4).
                              Ако се спират в различна степен различните колела,ще се отчетат и различни стойностти за всяко,като сбора им, ще бъде отново 100%,т.е равен на подавания момент.Следователно всяко колело ще може да предава въртящ момент от 0 до 100% в зависимост от сцеплението което има.(пак напомням-при три блокирани диференциала).

                              На такъв хипотетичен стенд биха могли да се направят всички измервания,от всички описани от мен примери-и с блокирани и със свободни диференциали.Резултатите биха били същите,като описаните в съответните примери.
                              Последно редактирано от cecoa1; 03-01-10, 12:35.
                              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                              Коментар


                              • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                                Какво сега? Всичко което до този момент съм научил не е вярно!
                                Намерете един прост учебник и дайте да видим какво прави отворения диф!
                                Аз набързо намерих това:

                                Във вид на HTML
                                3.1. Действие на диференциал: при движение на автомобила, въртящия момент от главното предаване се предава на диференциалната касета, при което заедно с нея се върти и кръстачката със сателитните колела. Когато автомобила се движи по прав и гладък път (без неравности), двете двигателни колела на автомобила изминават еднакъв по дължина път. При това сателитните колела се въртят заедно с кръстачката, без обаче да се въртят около осите си. Те като че ли са заклинени към двете планетни колела и ги въртят с еднаква честота на въртене. В този случай честотата на въртене на двете колела и полуваловете е еднакъв и е равна на честотата на въртене на касетата и диференциала. Когато автомобилът започне да се движи по крива, вътрешното колело, което трябва да измине по-малък път, започва да се върти по-бавно. В този случай сателитните колела, които се въртят заедно с кръстачката, започват да се търкалят по забавящото въртенето си планетно колело на вътрешното колело на автомобила. В резултат на това сателитните колела започват да се въртят около своите оси, като по този начин увеличават честотата на въртене на сателитно второто колело.
                                3.2. Предаване на въртящия момент от карданното предаване до двигателните колела: Карданът е свързан чрез фланец за изходящия вал на предавателната кутия. Другия му край е свързан с пиньона на главното предаване. Въртящия момент от двигателя се преобразува в предавателната кутия и от нея се подава на карданното предаване. То, поради връзката си с него, завърта пиньона на главното предаване. Пиньона от своя страна завърта короната. Тя е неподвижно свързана с касетата на диференциала и я завърта. От касетата на диференциала въртящия момент се предава на сателитните колела, а те го предават на планетните. Те са свързани с полуваловете, които в другия си край са закрепени към главините на колелата. Ако е необходимо диференциалът разпределя въртящия момент на двете колела в определено отношение, а при движение по прав равен път, диференциалът не работи и въртящия момент се разпределя по равно между двете колела.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X