Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

    Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
    Кажи за муфата на Фе-то.
    Въртящия момент през нея ли минава или муфата работи като блокировка.
    Сега като се замисля, как се слага ЛСД на диф 40/60. Нали ЛСД-то постояно ще се мъчи да го направи 50/50.
    Нещо ме будалкате.
    Абе честно казано и аз се чудя,ама така пише. Проверих вече поне 10-12 сайта и навсякъде пише така. Аз изобщо не разбирам как може да се предава различно от 50:50 нали ще са различни скоростите на въртене,или дифовете са с различни предавателни числа. Не само за СФ-то,по принцип не ми е ясно. Това моля някой да ми го обясни на ЛС.


    Това е интересно:
    Последно редактирано от Dino; 29-12-09, 21:41.
    Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
    Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
    Volkswagen Bora AKL

    Коментар


    • #77
      До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

      %-ите са за предаваният въртящ момент, а не за скоростта на въртене...
      помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

      Коментар


      • #78
        До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

        Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/ Преглед на мнение
        %-ите са за предаваният въртящ момент, а не за скоростта на въртене...
        Това поне ми е ясно,ама пак не разбирам. Ясно ми е,че има разлика м/у скорост на въртене и въртящ момент,но пак не ми е ясно как се получава.

        Първоначално публикуван от cecoa1
        И едно уточнение към Kinex: Симетричен диференциал се нарича този,който разпределя моментите по-равно 50/50.
        Разпределянето в други отношения е за несиметричните диференциали...
        А многодисковия съединител в паралел игреа ролята на блокаж,но с възможност за задействане и при боксуване(явно това става автоматично).Т.е може да преразпределя мощността предавана от диференциала но в граници.За несиметричния диференциал 48/52:На предния могат да се предават винаги от 48 до 100% от момента,а на задния от 52 до 100%.Следователно варианта за предаване по равно на мощност(момент) между предния и задния мост е само при 100% зацепен многодисков съединител-като механичен блокаж.
        Сигурен съм,че са ясни тези неща....
        Според това,което си написал, или ще имаме 148% въртящ момент или 152%. Искаш да кажеш нормално 48:52, до 100% на ос.


        Пламене,виско муфите нали имат праг преди задействането? Е тея 10% влизат в тоя праг явно. А и нали скоростите на валовете са еднакви? Смисъл ако дифовете са еднакво дълги(къси)? Абе сигурно толеранса преди задействането е такъв,че да не пречи.
        Последно редактирано от Dino; 29-12-09, 21:54.
        Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
        Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
        Volkswagen Bora AKL

        Коментар


        • #79
          До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

          Първоначално публикуван от kinex
          Тук чета че на Хондата се управлявала от хидравлична помпа и можела да зацепи до 30%. Ама май само ви се иска щото това вече не е виско куплунг а геротор. И когато е геротор го пишат геротор а не муфа.
          Kъде точно в темата прочете, че Хондата е с виско муфа? При нея нема виско. Тук е обяснено:

          http://www.awd.ee/cars.html#hon

          http://www.honda.com/newsandviews/article.aspx?id=3653
          Vitara 2.0 V6
          Honda CRV (Gen 1)
          Honda CRV 2.2 I-CTDI (Gen 3)
          ВАЗ 2131

          Коментар


          • #80
            До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

            Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
            Това поне ми е ясно,ама пак не разбирам. Ясно ми е,че има разлика м/у скорост на въртене и въртящ момент,но пак не ми е ясно как се получава.
            Лесно е-работи само при разлика в оборотите,а разликите в моментите не го бъркат.Докато няма боксуване или завой,разлика в оборотите няма...
            Потърси схема на несиметричен диференциал и всичко ще ти стане ясно.
            И в никакъв случай не искам да се заяждам,наистина.Просто помисли и ще разбереш.И за процентите също...смисълът е,че няма начин да се предава по-малък момент към мостовете от този който предава отворения диференциал,нищо че е несиметричен.Същото важи и за симетричния диференциал,само минималния процент е различен-50%.
            Поздрави!
            Последно редактирано от cecoa1; 29-12-09, 22:14.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • #81
              До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

              Здравей колега,Субару Форестър е твоя автомобил за работата за която ти трябва.

              Коментар


              • #82
                До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                Първоначално публикуван от ixeos Преглед на мнение
                Kъде точно в темата прочете, че Хондата е с виско муфа? При нея нема виско. Тук е обяснено:

                http://www.awd.ee/cars.html#hon

                http://www.honda.com/newsandviews/article.aspx?id=3653
                Верно пише многодисков съединител а не виско муфа. Едното е като другото, но другото не е като едното. Моя грешка.

                Обаче тия от Хонда много лъжат. При тази система няма дори теоритическа възможност към двата моста да се придава еднакъв въртящ момент. Дори и съединителя да може да блокира на 100% (карал съм такъв на ГрандЧероки) в момента в който оборотите на предните и задните колела се изравнят, той веднага отпуска. И така реално единия мост винаги буксува.

                Първия линк много полезен но пак намерих грешка, което всъщност е съвсем нормално когато става въпрос за системи 4х4.
                Пише ::::

                Grand Cherokee SRT8 2006-2009 - pro-active automatic all wheel drive. In normal conditions, 100% of torque is transferred to the rear axle. This system is sold under the name of Quadra-Trac I, however it is not a full-time all wheel drive, as on the other Grand Cherokees.


                Даже отдолу са дали линк .... към опровержението:::

                See: WK Grand Cherokee 4x4


                където пише вече вярното:

                Quadra-Trac I NV140 transfer case splits torque 48/52 percent (front/rear)

                Коментар


                • #83
                  До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                  Първоначално публикуван от kinex
                  Обаче тия от Хонда много лъжат. При тази система няма дори теоритическа възможност към двата моста да се придава еднакъв въртящ момент. Дори и съединителя да може да блокира на 100% (карал съм такъв на ГрандЧероки) в момента в който оборотите на предните и задните колела се изравнят, той веднага отпуска. И така реално единия мост винаги буксува.

                  Принципно си прав, че винаги единият от двата моста, преден или заден, буксува, но и бъркаш отчасти. Ако разделиш момента на буксуване на последователни, много малки дискретни времеви интервали, виждаш, че като превъртят предните, веднага се включват задните до изравняването на оборотите им с предните. Тоест съществува един малък момент delta t , при който предния и задния мост се въртят с еднакви обороти. В следващия момент delta t съединителят отпуска и единият от двата моста се забавя, ако все още няма сцепление, при което съединителят отново захапва до изравняването на оборотите. Тази процедурка се повтаря до появата на сцепление или до изпилването на съединителчето. Тоест при продължителна липса на сцепление въртящият момент обикаля между двата моста като лазарка и гравитира до някакво отклонение до максимума на предаване на диференциала. Незнам дали ме разбра. Като го чета сега втори път и аз се обърквам ... Иначе, колко може да предаде задния диференциал на Хондата наистина не е много ясно. Хонда казват "4х4-то в трета генерация ЦРВ предава с 20% повече на задния мост отколкото при втора генерация". Обаче, никъде не казват колко е като абсолютна стойност ни за първа, ни за втора генерация.

                  Чисто субективно 4х4 на Хондата бачка в сняг. Изтеглял съм окопана Астра и Витара. Става също и за заледени баирчета.

                  Колкото до отворените диференциали в Субару, даденият от Дино видеоклип показва Субару с блокиран централен диференциал или с някакъв он деманд като Хондата. Това не е Субару с три отворени диференциали. Такива машинки Субару са правели през осемдесете. Като са били предвидени за по-добро пътно поведение, проходимоста не е била фактор.
                  Vitara 2.0 V6
                  Honda CRV (Gen 1)
                  Honda CRV 2.2 I-CTDI (Gen 3)
                  ВАЗ 2131

                  Коментар


                  • #84
                    До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                    Да не искаш да кажеш,че проходимостта сега е фактор??? Поне не основен. Може някой да е подметнал,но едва ли. Пътното поведение за тази компания е основния ФаКтОр. А относно Хондата: момента играе м/у предната и задната ос,но нали се сещаш,че отзад (на хартия) повече от 40% не могат да отидат,а Бог знае колко по-малко отиват всъщност. Тук Haldex,Borg-Warner,Mitsubishi,Nissan и Toyota и техините многодискови съединители се представят доста по-добре,защото ползват механични бутала,а не налягане на масло. Задействани са по електронен път,но имат мех. връзка,а не разчитат пряко на налягането на даден флуид. Иначе на теория много ми харесва-никаква електроника. Кеф,а щом казваш и че работи,на кого му пука дали предава 32,8% или 45%?
                    Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
                    Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
                    Volkswagen Bora AKL

                    Коментар


                    • #85
                      До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                      Първоначално публикуван от ixeos Преглед на мнение
                      Принципно си прав, че винаги единият от двата моста, преден или заден, буксува, но и бъркаш отчасти. Ако разделиш момента на буксуване на последователни, много малки дискретни времеви интервали, виждаш, че като превъртят предните, веднага се включват задните до изравняването на оборотите им с предните. Тоест съществува един малък момент delta t , при който предния и задния мост се въртят с еднакви обороти. В следващия момент delta t съединителят отпуска и единият от двата моста се забавя, ако все още няма сцепление, при което съединителят отново захапва до изравняването на оборотите. Тази процедурка се повтаря до появата на сцепление или до изпилването на съединителчето. Тоест при продължителна липса на сцепление въртящият момент обикаля между двата моста като лазарка и гравитира до някакво отклонение до максимума на предаване на диференциала. Незнам дали ме разбра. Като го чета сега втори път и аз се обърквам ... Иначе, колко може да предаде задния диференциал на Хондата наистина не е много ясно. Хонда казват "4х4-то в трета генерация ЦРВ предава с 20% повече на задния мост отколкото при втора генерация". Обаче, никъде не казват колко е като абсолютна стойност ни за първа, ни за втора генерация.
                      Чисто субективно много добре формулирано.
                      Обаче в цялата схема на Хондата мисля че ти убягва един факт.
                      Предния мост е твърдо зацепен към скоростите. Така че няма как да се движи с по-малки обороти от задния и въртящия момент да обикаля като лазарка. Въртящия момент винаги е в предния, задния го следва с по-малък момент, от там и по-малки обороти.
                      Дали забеляза на клипа на "Пета Скорост" как Хондата палеше само предните гуми.
                      Не ми се влиза в сметки за проценти обороти и сила.

                      Карал съм геротор които може да блокира на 100%, на раздатка "при поискване". Верно постоянно беше зацепен на към 10-30%. Верно реагираше светкавично. Обаче тия 100% са само в сферата на добрите пожелания. Защото на практика задните колела (при Гранда водещ е задния мост) като се завъртят с 10 оборота, предните при никакви обстоятелства не могат да направят повече от 9 оборота. Освен разбира се ако джипа не е във въздуха и сцеплението е нула.

                      Та ти си направи извода колко Хондата може да завърти задния си мост. Най-добре пробвай на някое нанагорнище. Че теорията и практиката много често се разминават с рекламните брошури.
                      Според мен при 10 оборота на предните колела, задните не могат да направят повече от 5, при нормално сцепление на сняг, със зимни гуми.

                      Коментар


                      • #86
                        До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                        Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
                        Чисто субективно много добре формулирано.
                        Обаче в цялата схема на Хондата мисля че ти убягва един факт.
                        Предния мост е твърдо зацепен към скоростите. Така че няма как да се движи с по-малки обороти от задния и въртящия момент да обикаля като лазарка. Въртящия момент винаги е в предния, задния го следва с по-малък момент, от там и по-малки обороти.
                        Дали забеляза на клипа на "Пета Скорост" как Хондата палеше само предните гуми.
                        Не ми се влиза в сметки за проценти обороти и сила.

                        Карал съм геротор които може да блокира на 100%, на раздатка "при поискване". Верно постоянно беше зацепен на към 10-30%. Верно реагираше светкавично. Обаче тия 100% са само в сферата на добрите пожелания. Защото на практика задните колела (при Гранда водещ е задния мост) като се завъртят с 10 оборота, предните при никакви обстоятелства не могат да направят повече от 9 оборота. Освен разбира се ако джипа не е във въздуха и сцеплението е нула.

                        Та ти си направи извода колко Хондата може да завърти задния си мост. Най-добре пробвай на някое нанагорнище. Че теорията и практиката много често се разминават с рекламните брошури.
                        Според мен при 10 оборота на предните колела, задните не могат да направят повече от 5, при нормално сцепление на сняг, със зимни гуми.
                        Тия неща не важат ли само при пребуксуване? В такъв случай няма как да е
                        при нормално сцепление на сняг
                        .
                        Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
                        Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
                        Volkswagen Bora AKL

                        Коментар


                        • #87
                          До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                          Първоначално публикуван от kinex
                          Предния мост е твърдо зацепен към скоростите. Така че няма как да се движи с по-малки обороти от задния и въртящия момент да обикаля като лазарка. Въртящия момент винаги е в предния, задния го следва с по-малък момент, от там и по-малки обороти.
                          Дали забеляза на клипа на "Пета Скорост" как Хондата палеше само предните гуми.
                          Да ти кажа честно не съм се замислял за това. Щото зависи как е устроен диференциала в скоростната кутия. А скоростната кутия на Хондата гълта много масло при смяна, та трябва да е сложна . Принципно цялата кутия и задния диференциал ги има подробно обяснени в сървиз менюъла, ама хич не ми се занимава да ги гледам. Както казват хората "Незнанието е щастие", а аз искам да съм щастлив. А за това трябва да знам възможно най-малко. И чисто субективно нема да отварям сървиз менюъла, за да те боря с аргументи .
                          Vitara 2.0 V6
                          Honda CRV (Gen 1)
                          Honda CRV 2.2 I-CTDI (Gen 3)
                          ВАЗ 2131

                          Коментар


                          • #88
                            До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                            Абе казах аз в началото на темата да направим един тест в стил 5-та скорост, ама нещо никой не поиска
                            GW Steed5

                            Коментар


                            • #89
                              До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару


                              Аз пък искам ето такъв тест. Имаше го някъде в другите теми този клип и се сетих за него.
                              На такъв тест съм абсолютно навит. Тук ще се види жестоката истина. Офф-роуд теста не е катеогричен,щото неща като тегло и гуми,а и водач и геометрия на возилото оказват огромно влияние на крайния резултат.

                              П.П. Сега ixeos ще викне,че трябвало да изключат ESP (тракшъна). E да де,ама на другите коли им е включен,първо. И второ ,като искам да си кача заледената уличка последното нещо което ще изключа е тракшън контрола. Добре настроеният TCS е по-добър от някои 4х4 с-ми. Няма да уточнявам,за да не се разбеснее пак някой.

                              П.П.2 Toва ,което казват за форестъра,че "усещал" загубата на сцепление на задните колела и пращал мощността отпред е пълна лъжа,защото дадения форестър е с он-деман системата на Субару и ако не превърти отпред,няма да прати отзад. Лъжат тези на видеото. Също така викат,че средния диференциал в Хондата не успявал да предаде мощност назад. Ами няма да успее,той просто не съществува. Всичките коли,от клипа, са с твърдо отношение,определено от раздатката. Карданните им валове се въртят със скоростта на предната ос,но мощността от него към задната ос се предава само при нужда. Странно защо Тойотата не се качва,имах по-големи очаквания за нея. И това дето показват "long axle shaft on the right,shorter on the left side" няма никакво отношение към различно подаваната мощност към предно ляво и предно дясно колело. Тук работата идва от килограмите-от ляво тежи повече,следоателно и съпротивлението на гумата с ролките там е по-голямо. Онзи ден спорих с един "професор" точно по тоя клип и точно по тоя въпрос и той все се опитваше да ме убеди,че имало значение дали полуоската е 50см или 70см. Е,няма никакво значение,защото и двете имат еднакъв брой допирни точки с автобомила и torque steer-a идва от различното тегло ляво:дясно.

                              П.П.3 Ако някой пловдивчанин знае някъде такива ролки (освен в КАТ ) да драсне едно ЛС,моля.
                              Последно редактирано от Dino; 30-12-09, 20:39.
                              Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
                              Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
                              Volkswagen Bora AKL

                              Коментар


                              • #90
                                До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                                Дино, тоя клип е яко режисирана рекламка на Субару. Неслучайно първата и последната машина е Субару. В маркетинга се казва, че първото и последното се помни най-лесно, а всичко по средата е масовка . Този прийом ползват и тези типажи. Като не могат да си вдигнат продажбите и продават едва по 50-100 на година в БГ, дай да изчерним другите и да им обясним как редовите им двигатели водят до дисбаланс в предницата. И оттам колите стават непроходими . Човекът качил го в ютюб е SubaruofDallas. Много ми се иска някъде да докопам такава рампа, въпреки, че може и без нея. Експеримента може да се проведе и с подръчни средства. Намира се някое баирче, слагат се два найлона намазани яко с олио да симулират ролерите от рампата и газ ... След това веро и вода да се измият гумите и така. Въпреки, че с такава готина рампа, снимано и качено в Ютуб като отговор ще бъде гот.
                                Vitara 2.0 V6
                                Honda CRV (Gen 1)
                                Honda CRV 2.2 I-CTDI (Gen 3)
                                ВАЗ 2131

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X