Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

    Да се набутам и аз.Приемаме че на входа (фланеца) на дифа имаме въртящ момент от 100% идващ от двигателя.Той се предава от пиньона върху короната и я завърта със същия 100% момент (приемаме че имаме идеалните условия т.е.няма триене в частите).От нея през диференциалната касета до всеки от полуваловете се предава пак в идеалния случай по 100% въртящ момент към всеки вал( това става само ако и двете колела се въртят с еднакви обороти т.е. касетата не работи).Тук спада и случая като блокираме твърдо дифа.Въртящия момент от двигателя към всяко колело ще си е същия независимо дали то има сцепление или не.Това което е във въздуха ще го ползва да прави вятър,а това което има контакт ще се опитва,да премества автомобила. За трошенето-при въртенето на колелото то отдава сила към терена,а му противодейства в най-общия случай силата на триенето.Образно казано тези две сили постоянно се борят-ако по-силна е тази отдавана от колелото то се върти и автомобила се движи,ако обаче силата на триене излезне победител в борбата(примерно колелото яко зацепи или спре принудително) тогава въртящия момент и произлизащата от него сила си търси на кой да си го изкара и това е както винаги най-слабия по веригата -я полуоска,я диференциал,я кардан. Така мисля аз поне де по-простичко така.
    Последно редактирано от gonzo-georgi ivanov; 01-01-10, 22:24.

    Коментар


    • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

      Първоначално публикуван от gonzo-georgi ivanov Преглед на мнение
      Тук спада и случая като блокираме твърдо дифа.Въртящия момент от двигателя към всяко колело ще си е същия независимо дали то има сцепление или не.Това което е във въздуха ще го ползва да прави вятър,а това което има контакт ще се опитва,да премества автомобила.Така мисля аз поне де .
      Когато диференциала не е блокиран,той разпределя момента в съотношение 50/50,към двете колела-т.е по 50%.Това е симетричен отворен диференциал.Недостатъка е ясен на всички-щом разпределя винаги по равно,когато едното колело е във въздуха и не може да предаде въртящ момент,то и на другото ще се предава същия момент(пренебрегваме триенето в дифа)клонящ към нула.
      Когато диференциала се блокира,тогава вече всяко колело,може да се натовари със 100% от момента,подаван от короната.Това обаче се случва,само когато едното колело няма никакво сцепление,а когато сцеплението им е еднакво,пак предават движението заедно-с по 50% от момента всяко.
      Колело във въздуха,което прави вятър,получава само толкова момент,колкото са съпротивленията му от вятъра,независимо дали е блокиран диференциала(и се върти с оборотите на другото) или не(и се върти само то).
      Момент не може да се предава,без да се употребява.
      Когато колелото "намери",достатъчно сцепление с пътя,то моментално се натоварва със задвижващия го момент.Колкото по-добро сцепление има колелото,толкова по-висок процент(за сметка на другото,сборът от процентите е винаги 100%) от момента може да предаде и следователно да получи(натоварвайки полуоската си).

      В случай,че въртящото се колело намери изведнъж голямо сцепление,и разликата в скоростта на движение и периферната скорост на колелото е голяма.Тогава по радиуса на колелото започва да действа силата за преместване на автомобила.Тя наистина е ограничена по големина от силата на триене между колелото и пътя,която зависи и от сцепното тегло върху колелото.Обаче в крайна сметка,често се чупят някои детайли.Защо това е така?!
      Ето защо....
      Цялата трансмисия на автомобила(без съединителя) се оразмерява(изчислява),при максималната теглителна сила на колелата,която е равна на максималната сила за загуба на сцепление на колелата(при максимален товар на МПС,с преразпределяне на теглото върху осите при ускоряване, и с известен коефициент за сигурност-презапасяване).
      С думи прости-трансмисията е изчислена да се боксува и на твърд асвалт с максимален товар на МПС.Обаче не е изчислена за понасяне на ударно натоварване(понася го но в граници).При ударното натоварване е много важна скоростта на изменение на натоварването(така определяме дали е ударно или не).Когато времето за натоварване е много малко(демек ударно),в сметката на силите действащи върху машинните елементи се включват и инерционните сили.Инерционните сили,зависят от масата на детайлите,от разликите в скоростта,и от времето за изменение на натоварването(това се изчислява при синхронизаторите в предавателната кутия).
      Когато към натоварването на детайлите се добавят и достатъчно големи инерционни сили,породени от ударно натоварване,те се разрушават или повреждат(защото не са смятани за такива сили и се претоварват).
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

        Аз съм се поубъркал малко и съм написал една глупост. Исках да кажа,че ако едната ос е във въздуха 100% мощността/ВМ/все тая се предава към пътя от другата ос. Обаче тея 100% на пътя могат да са както 100% от мощността/ВМ (ако е задно предаване,например),така и 1/2,1/3,1/4...1/100000000 ако е 4х4,16х16,6/49,5/45 и тн.
        Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
        Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
        Volkswagen Bora AKL

        Коментар


        • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
          Когато диференциала не е блокиран,той разпределя момента в съотношение 50/50,към двете колела-т.е по 50%.Това е симетричен отворен диференциал.Недостатъка е ясен на всички-щом разпределя винаги по равно,когато едното колело е във въздуха и не може да предаде въртящ момент,то и на другото ще се предава същия момент(пренебрегваме триенето в дифа)клонящ към нула...
          Това пък как да го разбирам!?
          По горе ми показват схема на отворен диф, се едно не съм я виждал. Даже някои от пишещите тук, са го и барали отвътре.
          Ама айде, не си виждал схемата, не си се ровил, поне трябва с крика да си дигал гума на задвижващ мост. Ми айде пални мотора, включи на скорост и пусни съединителя. Кво става!? Върти се гумата на крика, а другата не мърда. Ако се замислиш, разбираш че има нещо дето я върти тая гума. Полуоска, полувал, на кой както му харесва. Пак мислиш и пак разбираш че, на оная дето не се върти и полувала не се върти. Що така? Спомняш си че, си чувал за диференциал и горе-долу си обясняваш работите.
          Тоя човек няма претенции да разбира от коли, механика и т.н. Ама ако го питаш къде и колко е "момента", няма да сбърка. Ще каже 100% на въртящото се колело. На това дето не мърда - 0.

          Не отричам че, имаш познания по автомобила и механиката, но много елементарно грешиш, основавайки се на тези познания.
          Лекторския тон пък съвсем е неуместен.
          Последно редактирано от Аndro 160; 02-01-10, 08:52.

          Коментар


          • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

            Друго жокерче: в какво се мери въртящия момент и защо?
            "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

            Коментар


            • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

              Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
              Това пък как да го разбирам!?

              Лекторския тон пък съвсем е неуместен.
              С какъв тон да обяснявам,че има и статичен въртящ момент?!
              Това което се вижда като въртене са оборотите,а въртящия момент е сила (по рамо)-той не се вижда.
              Ако ти хвана ръката и я извия,няма да я въртя няколко оборота,а само до някъде,но ще усещаш силата от въртящия момент.Т.е.ще я държа под напрежение-това е въртящ момент и само така можеш да го усетиш със сетивата си.(Да не се приема буквално,само пример е.Че ще ме обвинят и във физически заплахи,а пиша само с образователна цел.)Ако заедно с ръктата се завърти и тялото на човек,напрежението в ръката намалява.
              Така е и при полуоската на колелото-ако колелото има сцепление,полуоската се натоварва на усукване за да го завърти,ако няма сцепление полуоската се натоварва по-малко на усукване за да го завърти.Нищо нелогично няма.

              P.S.По-добре,да не коментираме,кой какво е виждал и пипал,все пак не се познаваме.
              Аз от книжки само едва ли съм ги научил нещата. Карали са ме,да правя всякакви видове регулировки на главни предавания и диференциали с учебна цел,та съм пипал и мислил доста.Не съм се обидил,ама уточнявам,че коментара е излишен.
              Последно редактирано от cecoa1; 02-01-10, 12:41.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                Така е и при полуоската на колелото-ако колелото има сцепление,полуоската се натоварва на усукване за да го завърти,ако няма сцепление полуоската се натоварва по-малко на усукване за да го завърти.Нищо нелогично няма.
                Дискусията доста се измести от първоначалното питане в темата и едва ли в този вид е полезна за питащия.

                Освен това, всички допускате една сериозна грешка - приемате, че момента идващ от двигателя е някаква даденост, която винаги е константна при определен режим и е необходимо да отиде "някъде", а това не е така.
                Независимо от вида и броя на елементите по трансмисията, силите(моментите) действащи върху отделните възли трябва да са изравнени (в силовите уравнения участва и ускорението, което също е сила!). Т.е. двигателят ще извърши толкова работа, колкото е необходима, за да изравни двете страни на уравнението. При един и същи режим (об./мин) извършената работа (а от там и приложената сила/момент) може да варира и това обикновено се разбира на... бензиностанцията.
                Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                Коментар


                • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                  Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                  Дискусията доста се измести от първоначалното питане в темата и едва ли в този вид е полезна за питащия.
                  Дискусията се измести одавна и за автора на темата,едва ли има полза от няколкото последни страници.
                  Това уточнение,което внасяш,го пропускам нарочно вече.Преди една две страници го написах.Но по нататък за да не се създава объркване и за опростяване на примерите не го отчитаме.
                  Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                  Коментар


                  • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                    Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                    Дискусията се измести одавна и за автора на темата,едва ли има полза от няколкото последни страници.
                    Това уточнение,което внасяш,го пропускам нарочно вече.Преди една две страници го написах.Но по нататък за да не се създава объркване и за опростяване на примерите не го отчитаме.
                    Не можеш да опростяваш примерите, като пренебрегваш променлива от първа величина. Ти може и да си имаш едно на ум, но на другите им убягва и няма нищо чудно, че не те разбират
                    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                    Коментар


                    • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                      Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                      Не можеш да опростяваш примерите, като пренебрегваш променлива от първа величина. Ти може и да си имаш едно на ум, но на другите им убягва и няма нищо чудно, че не те разбират
                      Дали диференциала ще го върти ДВГ,парен двигател електромотор или друго(на ръка),какво отношение има за принципа му на действие?
                      Диференциала си действа на същия принцип,който явно не съм в състояние да обясня по никакъв начин.Приемам,че вината е само моя и учител не мога да стана-явно си трябва дарба,а аз я нямам.

                      По принцип повечето хора са твърде гъвкави при формиране на убежденията си,но ако се опита някой да ги оспори,започват яростно да ги отстояват,без да се замислят.
                      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                      Коментар


                      • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                        Ето какво намерих в нета. Момент ли е, мощност ли е, скорост ли е, омръзна ми вече и не ме интересува:
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                          Дали диференциала ще го върти ДВГ,парен двигател електромотор или друго(на ръка),какво отношение има за принципа му на действие?
                          Диференциала си действа на същия принцип,който явно не съм в състояние да обясня по никакъв начин.
                          Никакво значение няма кой или какво го върти, разбира се. Цялото объркване идва от изречението (цитирам по памет): "при отворен диф, целия момент ще избяга през незацепеното колело".
                          Вярното е :"при отворен диф, двигателя ще извърши толкова работа, колкото е необходима за да върти незацепеното колело". Но тази "работа", респективно "момент", е много по-малко, от тази, която ще се наложи същият този двигател да извърши, ако дифа е блокиран.

                          Т.е. митичния "момент" не е някаква даденост която само търси накъде да се предаде през дифовете, били те отворени, затворени или пък леко открехнати.
                          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                          Коментар


                          • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                            Нито е момент нито обороти-грешно е нарисувано.
                            Само на последната картинка,ще е вярно.Всички колела са на еднаква повърхност и с три блокажа предават еднакви части от момента-по 25%(и това е теоритично,при еднакво сцепление под колелата и еднакво разпределение на теглото).
                            Иначе,при свободни,симетрични дифове(първата схема) ще се предава винаги по равно,момент(25% на колело)на всички колела.Предния кардан ще се върти с два пъти по-висока скорост от показанията на скоростомера,а боксуващото колело с два пъти скоростта на кардана-т.е.колелото ще се върти със четири пъти по-висока скорост,от показанията на скоростомера.
                            На втората-с блокиран централен диф,моментите на предния и на задния мост,ще зависят от сцеплението на боксуващите колела.Ако то е абсолютно еднакво,пак всички колела ще получават по 25% от момента,но тези които се въртят,ще се въртят с двойно по-високи обороти,от съответните кардани.
                            Както отбеляза Stargazer,при боксуване консумираната мощност,респективно момент от ДВГ,е доста по-ниска,отколкото за движение(потегляне)при добро сцепление.
                            И понеже говорим за проценти(равни части,а не абсолютни стойности),в първия случай,загубата на сцепление на едно колело означава и загуба на задвижващ момент за останалите,както и общо понижение на консумирания момент от двг(като стойност).Тогава в уравннението на силовия баланс,момента на двигателя се оказва много по-висок,от колкото е необходим и това води до увеличаване на оборотите на ДВГ(двигателя се форсира,при загуба на сцепление на колелата).

                            За Stargazer: Израза "целия момент" си е абсолютно верен.Не съм написал стойност на момента.Дори и по-малък,той пак си е 100%от наличния.Демек целия.
                            Иначе,че ДВГ не може да се натовари със същия по стойност момент,като при добро сцепление и задвижване на МПС-то,го повтарям за N-ти път,в темата и мисля че това е ясно.

                            P.S.Не е лошо да попрочетем темата от преди няколко страници-там съм обяснявал по-накратко и по-разбираемо...
                            Последно редактирано от cecoa1; 02-01-10, 16:10.
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                              Колега адмираций за търпението в обясненията-нещата са точно така както си ги описал.И аз изпаднах в заблуждение по отношение на процентите към всяка полуос,но видях че правото е на твоя страна.Все пак се получи що годе смислен спор,защото на мен напоследък ми се налага да убеждавам,че автомобилите с предно предаване също имат диференциал или пък за какво служи пружината на окачването (според някой "технически грамотни" хора тя е само да държи купето на определено разстояние от моста ) и те такива.Поздравления!

                              Коментар


                              • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                                P.S.Не е лошо да попрочетем темата от преди няколко страници-там съм обяснявал по-накратко и по-разбираемо...
                                Аз съм те прочел и съм те разбрал (понеже по стечение на обстоятелствата съм учил динамика в достатъчен обем). Не се опитвам да споря с теб, а само да "превеждам" за да те разберат и другите.
                                Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X