Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Експедиционна Лада Нива 4X4

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Експедиционна Лада Нива 4X4

    Разработвам проект за експедиции с Лада Нива за преходи от 1 000 - 2 000 км по странични пътища извън магистралите в ЕС с GPS и се интересувам от специфичното оборудване на джипа 4X4 за такъв преход. Идеята е да се пътува по страничните пътища (80-90 км/ч) с чести спирания за да се опознаят страни и култури и там където има възможност да се използват и коларски пътища. На практика това са преходи с продължителност до един месец с достигане южните части в Гърция и до Полша през Румъния. Нивата трябва да е лека т.е. без лебедка, без експедиционен багажник и да може основно сама да се вади с помощта на хай джак и в частност с дърпане с колан. Да се спазва предназначението на Нивата 70 % по асфалт и 30 % по коларски пътища. Тези преходи съм правил с ВАЗ 2107, но само по асфалт... и в частност по плажовете в Гърция на Пелопонес.
    1. Джипа е за двама без задна седалка + багаж само в купето
    2. Гориво LPG (11 l/100 km) + бензин (9-10 l/100 km) при необходимост
    3. 15" стоманени джанти с летни гуми за асфалт
    4. Хранене и спане извън джипа
    5. Къмпинг оборудване
    6. Резервни части, консумативи и инструменти
    7. GPS, GSM, радиотелефони, таблет и сaтелитна TV + втори стартов акумулатор (зарежда се по време на движение на джипа)
    8. Защита от слънцето в Гърция
    Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

  • #2
    От: Експедиционна Лада Нива 4X4

    Човек, не се вкарвай във филми или БНТ предавания от 80-те години. При ограничен бюджет се метни на един ревизиран Пасат Б3 комби и си направи кефа. Тия дестинации с Нива са мазохизъм.

    Коментар


    • #3
      От: Експедиционна Лада Нива 4X4

      Идеята е чудна, но за да не оставеш неприятно изненадан,преди да се впуснеш в такова приключение ... направи си справка дали това е възможно - пътуване по коларски пътища може да е свободно на практика (не и на теория) в България, но силно се съмнявам за останалите страни на Европа.
      За останалото - оборудване на колата - има доста писано, вярвам търсачката ще ти помогне.
      Успех.

      Коментар


      • #4
        От: Експедиционна Лада Нива 4X4

        ЪЪЪ, що пък не?
        2000 км правя на месец със служебната Нива, като спазвам % наопъки - 70% черни дърварски пътища и най-много 30% асфалт.
        Условието е, според мен, Нивата да е до 5 годишна, иначе трябва много инструмент и части да си носи човека..
        Само не разбирам, защо с 15"...
        Един от малкото плюсове на Нивите са 16-ките...

        Недялко беше спретнал чудна машинка, пусто отдавна не съм го срещал да пише..
        През Румъния ядове нямаш, Карпатите са красота, по малките пътища там така или иначе нямаш шанс да караш с повече от 50, щото пътуваш от село в село и полиция бол; по черно ако можеш - поне мен никой не ме спря, но дърварските коловозите не са за нива, ще се поожули или ти трябва лебедка.
        Успех, обичам откачени начинания.
        Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

        Коментар


        • #5
          От: Експедиционна Лада Нива 4X4

          Първоначално публикуван от mstoev Преглед на мнение
          Разработвам проект за експедиции с Лада Нива за преходи от 1 000 - 2 000 км по странични пътища извън магистралите в ЕС с GPS и се интересувам от специфичното оборудване на джипа 4X4 за такъв преход. Идеята е да се пътува по страничните пътища (80-90 км/ч) с чести спирания за да се опознаят страни и култури и там където има възможност да се използват и коларски пътища. На практика това са преходи с продължителност до един месец с достигане южните части в Гърция и до Полша през Румъния. Нивата трябва да е лека т.е. без лебедка, без експедиционен багажник и да може основно сама да се вади с помощта на хай джак и в частност с дърпане с колан. Да се спазва предназначението на Нивата 70 % по асфалт и 30 % по коларски пътища. Тези преходи съм правил с ВАЗ 2107, но само по асфалт... и в частност по плажовете в Гърция на Пелопонес.
          1. Джипа е за двама без задна седалка + багаж само в купето
          2. Гориво LPG (11 l/100 km) + бензин (9-10 l/100 km) при необходимост
          3. 15" стоманени джанти с летни гуми за асфалт
          4. Хранене и спане извън джипа
          5. Къмпинг оборудване
          6. Резервни части, консумативи и инструменти
          7. GPS, GSM, радиотелефони, таблет и сaтелитна TV + втори стартов акумулатор (зарежда се по време на движение на джипа)
          8. Защита от слънцето в Гърция
          Това е извратено което мислиш да направиш даже клони към фетиш.......
          Лудак

          Коментар


          • #6
            От: Експедиционна Лада Нива 4X4

            Без климатик лятото в Гърция?
            Нива е горски автомобил (когато изобщо се брои за автомобил).

            - Ясен

            Коментар


            • #7
              От: Експедиционна Лада Нива 4X4

              Колегата mstoev едва ли ще си купува тепърва друг джип, предполагам че кара нивата си от доста време и знае за типичните болежки и изненади... От това което знам за Нивата е че трябва да я кара внимателно и по възможност без излишни хард изпълнения, че в друга държава ремонт и търсене на части на Нивата ще си е приключение... Лятото мои познати които пътуват често в Гърция, са ми казвали че без климатик ще си получил топлинен удар, освен ако не пътувате само много рано сутрин или вечер... по другите въпроси нека колегите се изкажат... Успех

              п.с. Единственото което се сещам за да имате някакво мижаво охлаждане в Нивата, е качествен и мощен вентилатор като тези по камионите но на 12 волта, макар че пак ще се поизпотите!
              Последно редактирано от Еделвайс; 11-01-14, 09:16. Причина: Допълване п.с.

              Коментар


              • #8
                От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                Двигатела на Нивата е почти безпроблемен!
                По ходовата част трябва да имаш едни болтове на долните носачи резерва!и едни болтове дето държат задните амортисьори.
                Главините на предното колело се консуматив.От трансмисията гумено каре-задължително!
                Но общо взето е доста разпространена по всички континенти и вероятно има резервни части и сервизи.
                По първия пост е ясно че си наясно и подготвен!
                Имам само забележка за летните гуми 15 цоловите джанти!
                Карал съм 5 години Нива по всякакви терени и не съм закъсвал-което не означава че не съм я ремонтирал и не съм станал спец по Нива.
                Но иначе са много по-надеждни машини от бъканите с електроника сегашни екзотични бангии и може да се оправи и с тел и клещи!
                МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                Коментар


                • #9
                  От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                  Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                  може да се оправи и с тел и клещи!
                  Ей тия две неща са повече от задължителни във инструментариума на Жипката.
                  Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                  Коментар


                  • #10
                    bokomo: Там където пасата ще спре Нивата ще продължи... Карам си джипката на хиляди километри в България по различни терени и сега приключихме лова на едър дивеч по билото на планината. Наясно съм как се кара и какво може Нивата при екстремални условия.

                    Slick: Румъния и Гърция са местата където може да караме извън пътя, но в Чехия и Германия има забрани които видях миналата година. Оборудването на джипката за дълги преходи го имам, но все търся оптималния вариант в екипировката т.е. минимално товарене с ефективно използване на инфраструктурата в Европа са този специфичен джип.

                    Има голям избор навсякъде от много и добри безкамерни гуми за асфалт за 15" стоманени джанти. Пет такива гуми олекотяват и стабилизират джипката за дълъг преход по асфалт.
                    Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 13-01-14, 08:15.
                    Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

                    Коментар


                    • #11
                      От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                      mihov_1969: Благодаря за препоръките понеже в инструментариума ще включа и препоръчани резервни части и една от тях е бензиновата помпа за 1.7 i... С двигателите и скоростните кутии на ВАЗ съм нямал никакви проблеми.
                      Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

                      Коментар


                      • #12
                        От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                        gadeff: Карпатите са атрактивно място за мен и Нивата. Бях в Brasov и околностите. Хареса ми природата и мечките... Нивата не я жаля и това, че е надраскана не ми прави впечатление понеже непрекъснато е в движение в града, извън града и в планината.
                        Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

                        Коментар


                        • #13
                          От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                          Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
                          ЪЪЪ, що пък не?
                          2000 км правя на месец със служебната Нива, като спазвам % наопъки - 70% черни дърварски пътища и най-много 30% асфалт.
                          Условието е, според мен, Нивата да е до 5 годишна, иначе трябва много инструмент и части да си носи човека..
                          Само не разбирам, защо с 15"...
                          Един от малкото плюсове на Нивите са 16-ките...

                          Недялко беше спретнал чудна машинка, пусто отдавна не съм го срещал да пише.......
                          Потвърждавам, карал съм в група с Нива-та на Недялко хиляди километри, никога не ни е забавил.
                          При добра предварителна подготовка, машината си става надеждна.
                          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                          Коментар


                          • #14
                            От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                            Подготовката на Нивата за различни по естество експедиции си иска своето специфично оборудване: защита на картера и раздатката, нисък експедиционен багажник, ванти, брони от П-образен винкел, синджир с куки за стоманените джанти за вдигане с хай джак с подложки, колан за теглене, гуми и вериги за специфичния терен и др. Опита от карането на Нива по различни терени и климатични условия е най-важен за мен, а след това идва ред и на специфичната екипировка.
                            Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

                            Коментар


                            • #15
                              От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                              Ако правилно схващам, въпроса не е дали Нивата е надеждна или не - колегата явно си познава автомобила и си го харесва. Въпроса беше какво да си носи.
                              Освен хайджек и колан, мисля, че лопата с къса дръжка е задължителна в случая. Не малка лопатка. Нормален размер здрава лопата, просто с къса дръжка, за да се събира лесно.
                              Малка брадвичка и/или сгъваем трион - според законите и кефа на митничарите.
                              При малко от малко разумно каране, тия неща спасяват в 99% от случаите, без да се опира до лебедка или търсене на трактор. А щом идеята е да се тръгне с летни шосейни гуми, ясно е, че карането ще е разумно.

                              Относно климатика ... ей, разглезихте се Интересно как преди години никой не мреше от топлинен удар в Москвичите и Жигулките (за Варца няма изобщо да споменавам).

                              Леко не разбрах идеята за телевизионното обурудване, но да речем, че е въпрос на вкус. Все пак, един USB-тунер към таблета ми се вижда доста по-разумно решение, отколкото отделен телевизор, пък бил той и 10 инчов LCD.

                              П.П. както е писал mstoev, веригите може да се окажат много полезни понякога. Аз лично никога не ги вадя от багажника, макар и да ги ползувам на 5 години веднъж. За сметка на това, когато потрябват ...
                              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X