Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Центриране на джанта....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Центриране на джанта....

    Оставам немашинните инженери да си продължат догадките.

    Коментар


    • #62
      От: Центриране на джанта....

      А бьди мьж де!
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #63
        От: Центриране на джанта....

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        Не ми стана ясно, що си мерите математиките, съпроматите, механиките и тем подобните, като е изначално ясно, че централния отвор не е за центриране.
        На Запорожец - не. За други коли не е ясно.

        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
        Виж си най-напред постановката, според която си правиш сметката, после я провери дименсионно, за да видиш дали е верна, и после замествай с числа.
        Подскажи ми грешката в постановката, моля.

        От нютонметри превръщаш в нютони а после имаш наклон който е безразмерен. Толкова за дименсиите.

        ---
        п.п. сега вече не от телефон.

        В числата съм сбъркал още малко. Силата по периферията на резбата е само 25kN а не 250. Съответно после има около 900kN опъване на болта. Пак е адски много, признавам. Не се скъсва болтът просто защото има и триене.

        ----
        За няколкото калкулатора за тия неща които намерих из интернета ми направи впечатление че моментът на затягане го пишат в нютон-милиметри.

        Коментар


        • #64
          От: Центриране на джанта....

          Ясене, аз не знам как се смятат тези притискания, но знам, че главата на автомобилен двигател се притиска към блока с около 30 тона.
          Смятай колко болта са там(обикновено около 10-12), и с каква сила се стягат(обикновено 80-100 нютон метра).

          Има нещо много грешно в сметките ти.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #65
            От: Центриране на джанта....

            Грешното са допусканията, в частност липсата на триене.

            Иначе има и по-прост начин за сметка: модулът на провлачване на стоманата. Факт е че ако прекалиш болтовете се късат.

            Коментар


            • #66
              От: Центриране на джанта....

              Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
              Не разбирам от тия неща , но на Ф 1 е с една гайка - в центъра ...и не само при тях ...сещам се за Кобра Шелби...
              При Ф 1 по този начин става мааалко по-бързо смяната на гуми в бокса
              Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

              Коментар


              • #67
                От: Центриране на джанта....

                Да де, ама и размера на единствената гайка при спортните коли (ф1, някои по-редички поршове и ферарита и др подобни) е мааалко по-различен от всекидневно мяркащите ни се по нашите улици...
                Та и там, въпреки бързия монтаж се стяга достатъчно здраво. А най-важното им предимство е теглото.

                И още една забележка - недейте да смесвате всеизвестните френски джанти без централен отвор с тези на ЗАЗ, полско Фиатче и т.н.. На ПСА-джантите си има дупка за центриране на джантата в главината - просто отворът не е светъл. Направили са я монолитна, вместо с капачка, като всички останали. Според мен гонят дизайн/визия, според доста други го правят нарочно, за да им е гадно на гумаджиите (казват, било им хубаво на френските инженери да ги псуваш грубо, борейки се с "творенията" им)...
                SUZUKI V-STROM 1000
                Jeep Cherokee 2.5CRD
                TOYOTA PREVIA 2.4 'youngtimer
                о889 525 о74 - Владо

                Коментар


                • #68
                  От: Центриране на джанта....

                  Вени, заповядай да видиш как паджерови джанти, с по-голям от терановия централен отвор с около 2-3мм, и БЕЗ конусни болтове, си стоят ня мастото върху терановите главини и нито се разхлабват, нито се местят, нито можеш да усетиш вибрации, поне до към 150км/ч (тераното толкова си може).

                  Стигне ли се до там централния отвор да ти крепи джантата да не се хлъзга върху главината, пиши гумата хвръкнала до няколко километра, защото това означава че болтовете/гайките са безнадеждно хлабави. Централния отвор нито е с велика точност, а често и контакта с джантата не е с достатъчна площ за да свърши работа дори при преминаване на най-банален легнал полицай с "нормална за пътната обстановка скорост".
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Центриране на джанта....

                    Без да се бъркам в спора кое трябва да осигури съосност между джантата и главината, ще кажа каквото съм си наумил за болтовете и силата на притискане. Да вземем случая с 6 болта (шпилки) с резба М12x1,25. За мое улеснение ползвам интернет и намирам, че вътрешният диаметър на тази резба (според допуска в някаква си таблица) е между 10,219 мм и 10,619 мм. Аз избирам по-малкото число като равно вероятно с това да имам по-голямото.
                    Според както се смятат болтови съединения на товароносимост, смятам напречното сечение за диаметър 10,219 мм и то е 82,0175 мм2, накратко 82 кв.мм. После решавам, че тези болтове са с клас на якост някъде между 10.9 и 12.9, много по-вероятно да са 12.9, но аз ще сметна за по-нискояки болтове, т.е. с клас на якост 10.9 - това се превежда като напрежение на скъсване 1000 МПа и относително линейно удължение 9% (за клас на якост 12.9 съответно 1200 МПа и 9%).

                    Така, значи дотук имаме 6 болта, всеки от който с напречно сечение от 82 кв.мм, разрушаващ се при 1000 МПа. 1000 МПа (мегапаскала) са 1000 N/mm2 или 82000 N за всеки един от нашите 6 болта. Обърнато в килограми 82000 Нютона са 8360 кг или 8,36 тона... а имаме 6 такива болта, които по-вероятно са клас на якост 12.9, а не 10.9, с който сметнах.

                    В реална ситуация на затягане с предписан въртящ момент, това групово болтово съединение от 6 болта се натоварва до около 25-30% от силата на разрушаване, което на практика означава 12,5 тона за 6 болта (ако взема 25%, или 250 МПа работно напрежение). Обикновено коефициентът на триене между алуминиева сплав (джанта) и стомана или чугун (главина) е 0,6 за сухи повърхности.
                    Това прави максимална вертикална (радиална) сила от 7500 кг, която триенето може да предаде преди да има каквото и да е преместване (ако преместването е възможно).
                    Ако гресираме повърхността хубаво, коефициента на триене ще намалее вероятно до 0,15, което прави 1875 кг на колело, за джип с 4 колела и маса примерно 2500 кг, но колко са тези, които си гресират джантите ...

                    За да спреме с числата, извода (за мен лично) е горе долу такъв - максималната сила на притискане между джантата и главината не е никак малка и ако няма аномалия (недозатягане, саморазвиване, обилно омасляване при монтажа, корозия на болтове и т.н.) или изключителено силен удар (катастрофа), нищо не може да накара джантата да се хлъзне по главината след като веднъж стегнем шестте болта, без значение дали джантата е стегната в произволно ексцентрично положение или е идеално центрирана спрямо главината.
                    V70-T5 / GR 2,8 / XV1900A

                    Коментар


                    • #70
                      От: Центриране на джанта....

                      Вени се бъзика бе, хора. Не знам що му се вързвате толкова. По-добре най-близкия до него да се запаси с нещо качествено и да отиде да го почерпи
                      ... че аз се каня от 3 години да я свърша тая работа и още не съм се наканил ... все едно Пловдив ми е кой-знае колко далеч...

                      Като цяло Постман ги е обяснил нещата без много философия.
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #71
                        От: Центриране на джанта....

                        Постман, евала, че ти се е занимавало за сметките. Абсолютно коретни!

                        Само не разбрах защо се стигна до тук... един пита и бяга, а после един футболен отбор почва да си мери теориите... В крайна сметка всеки си кара с "лабави" централни отвори, дето му центрират и държат колелата на талигата.
                        о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                        Коментар


                        • #72
                          От: Центриране на джанта....

                          Аз пък от пост на Postman разбрах, че според него, джанта няма се се измести, благодарение на силите на триенето, но не и че ще се центрира! - "...нищо не може да накара джантата да се хлъзне по главината след като веднъж стегнем шестте болта, без значение дали джантата е стегната в произволно ексцентрично положение или е идеално центрирана спрямо главината."
                          В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                          Коментар


                          • #73
                            От: Центриране на джанта....

                            Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
                            ...Само не разбрах защо се стигна до тук... един пита и бяга, а после един футболен отбор почва да си мери теориите... В крайна сметка всеки си кара с "лабави" централни отвори, дето му центрират и държат колелата на талигата.
                            Колега какво точно не разбираш в това един футболен отбор да си мери теориите? Има ли нещо лошо да се разнищи подробно един очевидно важен и интересен въпрос - явно много от нас по една, или друга причина са принудени да употребяват джанти с различни от оригиналните централни отвори....
                            В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                            Коментар


                            • #74
                              От: Центриране на джанта....

                              Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                              Аз пък от пост на Postman разбрах, че според него, джанта няма се се измести, благодарение на силите на триенето, но не и че ще се центрира! -
                              Не е малко. Дали затова при монтажа слагат центриращи пръстени (точни, отн. твърди да издържат джантата докато се попритегне)?
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар


                              • #75
                                От: Центриране на джанта....

                                Станало е "весело" с темата, и в повечето твърдения има истина.....
                                -Вчера вдигах на подемника една Вектра с алуминиеви джанти и гуми като "валяци" ,защото хлапето се оплакваше от вибрации при 100-110 км във волана. На три места носил за баланс гумите и "ядец".
                                Джантите ,са с по голям отвор и въпреки конусите на болтовете правят 1мм.изместване което става 2мм радиално биене. За проба навихме PVC лента за центриране и вибрациите изчезнаха.
                                "Специалистите",които хитруват- обикновенно си плащат с по- честа смяна на консумативи по окачването (приказката за безплатния обяд).

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X