Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Центриране на джанта....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Центриране на джанта....

    Тук кое му е иновативното?
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • От: Центриране на джанта....

      Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
      Тук кое му е иновативното?
      И аз не разбрах. Грешката си е факт, но нищо повече. Пребиване или хвърчащи гуми от това не могат да се случат, защото съм си направил труда да си набавя и правилните гайки. След 5-6 години експлоатация на аналогични джанти безпроблемно съм си направил грешните изводи по отношение на центрирането. Отчетено, коригирано и толкоз. Проблем вече няма.

      Виж твърдението че разбит лагер отвива гайки си е признак на техническа неграмотност. Невъзможността за различаване на разбит лагер от хлабави гайки пак така.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: Центриране на джанта....

        И аз от конусни минах на прави с гайка без да имам проблеми с едните или с другите та се чудя кое му е иновативното.

        Виж фланци без да меря не слагам
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • От: Центриране на джанта....

          Аз фланци въобще не слагам. Не и на семейна евридейка дето се кара и по магистрала. Мое си субективно виждане по въпроса.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • От: Центриране на джанта....

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            Аз фланци въобще не слагам. Не и на семейна евридейка дето се кара и по магистрала. Мое си субективно виждане по въпроса.
            Има някои модели уж ставали,внимаваш там с натягането на гайките пък специални гайки пък нам си колко да тежал комплекта гума/джанта пак.......еееее,чак толкова и аз не смятам,купувал съм,но не го докарах до монтажа им,намерих джанта която пасна и си отдъхнах,но то бяха едни сметки едно чудо непривични за мен
            TOYOTA SEQUOIA ‘11
            W140 S420 '99

            Коментар


            • От: Центриране на джанта....

              Гайките се избират според джантата, има модели с прав конус, има и с полусфера всичко друго е тъпо и опасно. Центриращият отвор поема всички натоварвания така, че болтовете да работят само на чист опън. Болтовете хич не се кефят на огъване и срязване.

              Коментар


              • От: Центриране на джанта....

                Центриращия отвор не поема нищо. Силата на притискане на джантата към главината я държи на мястото и.
                Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                Коментар


                • От: Центриране на джанта....

                  Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
                  Гайките се избират според джантата, има модели с прав конус, има и с полусфера всичко друго е тъпо и опасно. Центриращият отвор поема всички натоварвания така, че болтовете да работят само на чист опън. Болтовете хич не се кефят на огъване и срязване.
                  Тия които показа Спарки от тъпите и опасните ли са?
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • От: Центриране на джанта....

                    Първоначално публикуван от kameno karp Преглед на мнение
                    Центриращия отвор не поема нищо. Силата на притискане на джантата към главината я държи на мястото и.
                    бавно ми го обясни това на мен,че моите така плътно лягат та ме съмнява да си прав.
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • От: Центриране на джанта....

                      По-бавно няма на къде. Силата на триене между джанта и главина държи възела в положението в което е събран.Ако се сетиш какъв малък съединител какъв въртящ момент предава благодарение само на силата на триене, ще се сетиш и за джантата.
                      Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                      Коментар


                      • От: Центриране на джанта....

                        Съвсем бавно не се съгласявам с теб - силата на триенедьржи джанта към главина и централния нищо не носи.

                        Ако я намажа с грес какво ще стане?

                        ТЦ,обърка ми физиката с фантазията
                        TOYOTA SEQUOIA ‘11
                        W140 S420 '99

                        Коментар


                        • От: Центриране на джанта....

                          Първоначално публикуван от kameno karp Преглед на мнение
                          По-бавно няма на къде. Силата на триене между джанта и главина държи възела в положението в което е събран.Ако се сетиш какъв малък съединител какъв въртящ момент предава благодарение само на силата на триене, ще се сетиш и за джантата.
                          Тука Спарки написа научни дивотии доказани с формули
                          Джанта се центрира от конусите на болтовете , или ако е Ф1 от конус на гайката
                          Като сте много умни питайте в накой истински център за ГТП за преправки и модификации
                          Точно за да не се демонтират колелетата с чук и ритник джантите и билтовете са изработени със съответните конуси за центриране
                          А усилие от 120 Nm върху болт осигурава контакт на джантата с главината контакт с нулево триене
                          Ма има нови автомобилни конструктори тук
                          Що ли ги не земат в производството на автомобили , или ги не подведат под отговорност
                          Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                          Коментар


                          • От: Центриране на джанта....

                            Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                            Съвсем бавно не се съгласявам с теб - силата на триенедьржи джанта към главина и централния нищо не носи.

                            Ако я намажа с грес какво ще стане?

                            ТЦ,обърка ми физиката с фантазията
                            От физиката:
                            12мм болт/гайка, стегнати със 120Nm притискат джантата към главината с над 5 тона. Само единия болт/гайка. Да речем че са 5. Имаш 25 тона натиск.

                            Коефициента на триене на гладка стомана в гладка стомана, без повърхностни деформации, е 0.2. При 25 тона натиск джантата би мръднала при усилие от 5 тона.

                            Пак - това при идеални повърхности, без деформации и идеални контактни повърности. Ама нито повърхностите са идеални (далеч по-грапави са от идеални), нито липсва деформация (поне повърхностна еластична), нито са идеално чисти. Като постоят известно (не дълго) време в никакви условия, вече има и окисляване и т.н., а и някоя и друга песъчинка между двете променя коефициента на триене към повече, понякога доста. Тоест въпросните 5 тона стават повече, но да приемем че са 5 тона.

                            При 5 тона усилие върху колелото, ако не си се пребил, кое носи усилието така или иначе ще ти е последна грижа. Като тръгнеш от шасито през носачите, главината, джантата, та до гумата, твърде вероятно е нито едно от тях да не е с първоначалната си форма, даже ако са си останали на мястото.

                            Разбирай - в щатен режим, тоест при усилуия, до които колелото все още си върши работата като такова и всичко си запазва формата, при нормално срегнати болтове/гайки на джантата, централния отвор носи едно голямо нищо.

                            Излизат с шут защото за да центрира прецизно по центррален отвор, отвора трябва да е точен. Предвид че тая "сглобка" работи далеч от идеалните условия (мръсотии, влага, окисление), прецизно значи излизане с шут.

                            Горе съм го сметнал - 16-ка джанта и колело с тегло 25 кила = 12 грама дебаланс върху борда на джантата на всяка десета от милиметъра отклонение в центрирането. При 140км/ч това са 2.5 кила сила, която ти създава вибрации, при 180 стават над 4 кила и т.н. За 1 десета отклонение, при идеално балансирана гума и идеално центриране върху баланс машината. Ама светът не е идеален, или поне не по начин, който ни се иска. И понякога при малко "късмет" грешките се натрупват все в "правилната" посока така че събирателно да ти късат нервичките.

                            Отделно, доста от афтърмаркет джантите се правят с по-голям централен отвор, за да могат да се слагат на повече автомобили. И се продават с центриращи втулки, най-често пластмасови. Ако отвора държеше някакво усилие най-малкото нямаше да са пластмасови.

                            Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
                            Тука Спарки написа научни дивотии доказани с формули
                            Джанта се центрира от конусите на болтовете , или ако е Ф1 от конус на гайката
                            Като сте много умни питайте в накой истински център за ГТП за преправки и модификации
                            Точно за да не се демонтират колелетата с чук и ритник джантите и билтовете са изработени със съответните конуси за центриране
                            Няма нищо свръх научно във формулата за центробежна сила. Учи се в 8-ми клас, ако помня добре. 4 прости умножения.

                            Джантата се центрира възможно най-прецизно по точен централен отвор. Излиза с ритник пак заради точността на тоя централен отвор, не заради конусите на гайките. Те в общия случай са достатъчно прецизни, за да не се усеща проблем при базиране само по тях, но дори при изначално идеални условия, след няколко качвания и сваляния нито конусите на джантата, нито шпилките/болтовете и резбите им са идеални. А базирането върху баланс машината в поне 90% от случаите е по... централен отвор. Именно еднаквото базиране при баланс и върху главината е от значение за крайния резултат от баланса. Затова и преобладаващо производителите не си спестяват базирането и по централен отвор - то не пречи, а може само да помогне. А в моя случай с гайки без конус е единственото.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Центриране на джанта....

                              Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                              Тук кое му е иновативното?
                              Разбира се ,че са "иновативни" (поставил съм в кавички) всички промени в ходовата част инспирирани от клиентите.
                              Понеже,нали сме много......модерни, творчески насочени и въвеждаме решения които производителя не е сметнал да направи като адекватни...................

                              Коментар


                              • От: Центриране на джанта....

                                Първоначално публикуван от petkov_bb Преглед на мнение
                                Понеже,нали сме много......модерни, творчески насочени и въвеждаме решения които производителя не е сметнал да направи като адекватни...................
                                Ъъъ, производителя, в моя случай, произвежда джанти. Другия произвежда автомобили. Произвеждащия джанти произвежда и центриращи втулки за да стават джантите му на различни автомобили. Къде тук е иновацията?

                                Да, сложил съм ги без втулки, мислейки си че 2-3-5 десети отклонение са нищо, в сравнение с несъвършенствата на гумите, че и на джантите. След проста сметка се оказа - сбъркал съм. Отчетено, коригирано и толкоз. Писах тук именно заради "интересния" резултат от сметката, тоест прецизното до десета от милиметъра центриране е по-важно, отколкото може да ни се струва на пръв поглед.

                                Ето ти друг подобен парадокс: Представи си окръжност голяма колкото екватора, като въже, увито около екватора. Сега представи си че срежеш това въже и добавиш например 2 метра към обиколкката му. С колко над повърхността на екватора ще се вдигне цялото въже за да е пак окръжност? "На усет" може да ти се стори нищо (обиколката е хиляди километри, та 2 метра какво ли ще променят), обаче само с 2 наставени метра въжето ще е вече на 60 сантиметра над екватора, по цялата си дължина.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X