Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Центриране на джанта....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Центриране на джанта....

    Първоначално публикуван от petkov_bb Преглед на мнение
    Джантите ,са с по голям отвор и въпреки конусите на болтовете правят 1мм.изместване което става 2мм радиално биене.
    Значи или има проблем с джантата (разбити конуси), или с неправилни гайки/болтове за тая джанта с тия конуси/полусфери или там квото, или с шпилките/болтовете/резбите в главината, или болтовете/гайките не са стегнати достатъчно преди достягането след свалянето от крика.

    ...ама и без друго всеки стругар може да направи втулки за никакви пари, понеже е възможно най-лесния за правене детайл. Това не отменя предното изречение, обаче. Джантите могат да се центрират и без това.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #77
      От: Центриране на джанта....

      Ми джантата е монтирана от индианци. Тва че освен това е преебана е ясно.
      Първия болт е стегнат до край и тя е застанала на кестерме и другите не са могли да центрират.
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #78
        От: Центриране на джанта....

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Значи или има проблем с джантата (разбити конуси), или с неправилни гайки/болтове за тая джанта с тия конуси/полусфери или там квото, или с шпилките/болтовете/резбите в главината, или болтовете/гайките не са стегнати достатъчно преди достягането след свалянето от крика.

        ...ама и без друго всеки стругар може да направи втулки за никакви пари, понеже е възможно най-лесния за правене детайл. Това не отменя предното изречение, обаче. Джантите могат да се центрират и без това.
        -Да,има проблем с джантите.
        Основният е,че не са за тази кола-от тук и другите ."производни".

        Коментар


        • #79
          От: Центриране на джанта....

          Първоначално публикуван от petkov_bb Преглед на мнение
          -Да,има проблем с джантите.
          Основният е,че не са за тази кола-от тук и другите ."производни".
          По спомен има два вида джанти с два подвида:
          Лети и щамповани, метрични и инчови /за разтоянието между дупките иде реч/, та от там идват разни проблеми.

          Коментар


          • #80
            От: Центриране на джанта....

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            ....Джантите могат да се центрират и без това.
            Могат... С баене на зарове и т.н.... Ама хората са го измислили с централния отвор...
            За разбити конуси, неравномерно затягане, недостатъчно затегнати при свалянето на крика - може... Но дори и без тези фактори съм страдал от неточно изработена втулка (недобре уплътняваща, и от там - недобре центрираща)....
            Както писах в първия пост - джантите бяха сваляни от автомобила поне 3-4 пъти за нов баланс и т.н... Да кажеш, че единия път сме проспали нещата...
            Но 3-4 пъти, като поне 2 пъти бяха на друго място (различни хора), и всеки път да се получаваше биене,... Докато не сменихме втулките...
            Тогава явно изведнъж сме почнали да затягаме гайките правилно, резбите са се оправили, както и гайките са станали правилни, напластявайки и разбитите конуси на джантата
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #81
              От: Центриране на джанта....

              Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
              Колега какво точно не разбираш в това един футболен отбор да си мери теориите? Има ли нещо лошо да се разнищи подробно един очевидно важен и интересен въпрос - явно много от нас по една, или друга причина са принудени да употребяват джанти с различни от оригиналните централни отвори....
              Щото от всичко най-мразя теоритизацията. Едно нещо може да се обясни с елементарни похвати, а също така и на висок стил. В единият случай е полезно, в другия - не.

              Защо централният отвор НЕ центрира джантите (при масовите автомобили) - защото допуските при сглобки за размери около 100 мм (горе-долу там вървят централните отвори) са части от милиметъра т.е. цифри след десетичната запетая. При масовите автомобили такава точност не се наблюдава нито за размери от джантата, нито за такива от главината. Централният отвор служи единствено за установяване на джантата към главината. Сиреч за улеснение при монтажа.
              Лично мнение. Точка.
              о 88 з 417 оо 4 - Стоян

              Коментар


              • #82
                От: Центриране на джанта....

                Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
                ....защото допуските при сглобки за размери около 100 мм (горе-долу там вървят централните отвори) са части от милиметъра т.е. цифри след десетичната запетая. При масовите автомобили такава точност не се наблюдава нито за размери от джантата, нито за такива от главината. ...
                Сигурен ли си?
                Защото на доста джанти съм гледал (и намирал) точния размер, който е с точност десета от милиметъра....
                Например http://www.wheelsupport.com/jeep-bolt-pattern/

                П.С. замислих се дали не е закръгление от преобразуване на 'американските' мерки, но за Ауди също например излиза централен отвор 57.1мм
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #83
                  От: Центриране на джанта....

                  Осигуряваш си правилните за тия джанти болтове/гайки, осигуряваш си джанти в нормално състояние, и отговарящи като отвори на главините ти, стягаш ги по начина, написан в дебелите книги (стягане на степени, на кръст, и т.н.), и никакъв централен отвор не ти трябва за центриране. Стегнеш ли една гайка преди останалите, до степен останалите да не могат да я наместят в конуса - много ясно че никакво центриране не може да се случи.

                  А във втулките естествено лошо няма, щом си имал грижи с това. Да сложиш втулката дори само по време на монтажа е достатъчно, за да се изключат горните проблеми, както ще да затягат гайките.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Центриране на джанта....

                    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                    Защото на доста джанти съм гледал (и намирал) точния размер, който е с точност десета от милиметъра....
                    Бъркаш точност с номинал. Това че ти е даден размер на централен отвор 54.1мм е номинала. От колко до колко е допуска, за да мине джантата за редовна, няма нищо общо с номинала.

                    Например в линка, който си дал, 139.7мм е точно 5.5 инча. От което по никакъв начин не следа допуск от 0.1 инч (2.54мм)
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #85
                      От: Центриране на джанта....

                      Твоите, без конуси и нищо водещо, как ги монтираш?
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • #86
                        От: Центриране на джанта....

                        Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                        Твоите, без конуси и нищо водещо, как ги монтираш?
                        Не съм казвал че са без нищо водещо. Гайките имаш "шийки" които влизат в дупките на джантата. Самите дупки на джантата са чисто цилиндрични - конуса на гайката е колкото да можеш да я вкараш по-лесно в дупката, докато ги завиваш.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:set-of-24-pajero-wheel-nuts-[2]-51-p.jpg
Прегледи:2
Размер:192.2 КБ
ID:5662635

                        Но, както сам се сещаш всеки отвор сам по себе си не е с велика точност, вероятно нещо като половин милиметър. Централния отвор е с около 8-10мм по-голям в диаметър от оригиналния нисански. Нямам никакви грижи с центриране, саморазхлабване, приплъзване и други такива. Само завиването на първите 2 болта при първите 1-2 опита е малко по-проблематично, понеже гумата с джантата тежи над 25 кила, ама си има чалъм и се свиква.

                        Джантите сигурно са на над 20 години, само ги дадох на пясъкоструене и вапцане. Мисълта ми е - видяли са много гумаджии, отворите им със сигурност не са идеални, а след пясъкоструенето и праховото боядисване, ако бяха с твърде точен размер изобщо нямаше да мога да вкарам гайките в тях.

                        Няма и помен от вибрации поне до към 150км/ч. с дуратраци върху тях. Тераното горе-долу от толкова нагоре става опасно, пък и скорости по-големи от тая са му възможно само по нанадолнище.
                        Последно редактирано от sparkybg; 27-05-15, 19:32.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #87
                          От: Центриране на джанта....

                          Първоначално публикуван от petkov_bb Преглед на мнение
                          Станало е "весело" с темата, и в повечето твърдения има истина.....
                          -Вчера вдигах на подемника една Вектра с алуминиеви джанти и гуми като "валяци" ,защото хлапето се оплакваше от вибрации при 100-110 км във волана. На три места носил за баланс гумите и "ядец".
                          Джантите ,са с по голям отвор и въпреки конусите на болтовете правят 1мм.изместване което става 2мм радиално биене. За проба навихме PVC лента за центриране и вибрациите изчезнаха.
                          "Специалистите",които хитруват- обикновенно си плащат с по- честа смяна на консумативи по окачването (приказката за безплатния обяд).
                          Сега намери хлапето и го светни че кара с джанти 4Х98 на кола с 4Х100. И центрирането е най-малкия проблем. От това изпадат гуми гуми в движение...
                          А това с лентата направо ме развесели...
                          Калин Владов,09РСПБЗН

                          Коментар


                          • #88
                            От: Центриране на джанта....

                            Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
                            Сега намери хлапето и го светни че кара с джанти 4Х98 на кола с 4Х100. И центрирането е най-малкия проблем. От това изпадат гуми гуми в движение...
                            А това с лентата направо ме развесели...
                            Това съм го виждал , отивам да купувам джанти за Мерцедес 5.112 , те се оказват 5.110 ,с разширени отвори така , че да стават.
                            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                            Коментар


                            • #89
                              От: Центриране на джанта....

                              Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                              Това съм го виждал , отивам да купувам джанти за Мерцедес 5.112 , те се оказват 5.110 ,с разширени отвори така , че да стават.
                              Това също е толкова зле като горното.
                              След първия стегнат болт останалите се кривят и ако имаш късмет се късат веднага или никога. Вибрациите се добри. Ако нямаш късмет се късат в движение.
                              Калин Владов,09РСПБЗН

                              Коментар


                              • #90
                                От: Центриране на джанта....

                                Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                                Това съм го виждал , отивам да купувам джанти за Мерцедес 5.112 , те се оказват 5.110 ,с разширени отвори така , че да стават.

                                Интересно, че на доста хора съм се опитвал да обясня, че (примерно) джанти от Мерцедес НЕ стават за Москвич, и че джанти за Фиат НЕ се слагат на Опел... "Ама те влизат!" Влизат, вярно. С по 1 милиметър изместване и после ... после Калин го е написал
                                Хвърчала ми е гума на ремарке по тоя повод. После видях, че са сложени 4х100 на главина 4х98, голямо викане падна. Добре, че беше на ниска скорост и на празен път, та не стана беля...

                                като тръгнете да стягате, ако гайки/болтове се стягат тегаво и продължително - практически сигурен признак, че нещо не си е на мястото. По-добре охлабете всички крепежи и пробвайте наново.
                                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X