Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Центриране на джанта....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Центриране на джанта....

    На почти всички камиони централния отвор е колкото да мине главината а там товара го умножаваш по 20 .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #32
      От: Центриране на джанта....

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      То така хич не става по-просто.
      Напротив, става.
      За още по-просто елиминираме и триенето между болта и гайката, елиминираме и вероятността гайката да е конусна - за да не смятаме само аксиалната сила на притискане..

      Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
      , сиреч силата на триене не зависи от площта.

      Вени, не ми се смята ей така за спорта. Днес ми е сефте почивен ден за този месец :O
      Ами аз това казах малко по-нагоре - площта не е в тая формула.

      Ама и аз няма да го смятам, щото отивам на абитуриентска вечер, и до смятане на ъгъл на подем на резбата, до разлагане на сили и прочие тая вечер хич няма да ми е.
      За утре сутринта - да не говорим...

      иначе, който има помагало за смятане на курсови проекти от механотехникум за първи курс - отпреди 37 години, това беше първото - смятане на винтов крик.
      Без да се приемат тези опростявания, които приемам за улесняване на сметките. И без да се смята стеблото на винта на изкълчване.

      айде - 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11.....
      Ураааааа.....

      Коментар


      • #33
        От: Центриране на джанта....

        Е, навярно ще има значение и каква е джантата и главината, за да се сметне коректно каква сила ще упражни болта/гайката при упражняване на главата на дадения въртящ момент. (ще има триене освен в резбата, но и на главата по джантата)..
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #34
          От: Центриране на джанта....

          джантата и главината са интересни като материал само, за да е коректен коефициента м ( мю, де, ама не ми се търси символа) на триене.
          Триенето между болта и гайката го елиминирахме, елиминирахме и триенето между болта и единия детайл.
          Съвсем малко тригонометрия, и ще се стигне до верния резултат.

          Вече си обувам официалните пътъци и отивам на купона..

          Коментар


          • #35
            От: Центриране на джанта....

            Само конусите не пренебрегвайте при изчисленията , че джантата няма да може да се центрира , въпреки централния си отвор
            Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

            Коментар


            • #36
              От: Центриране на джанта....

              Не съм предполагал, че има толкова инженери по конструкции...е, не се сетих кому е нужно...

              Коментар


              • #37
                От: Центриране на джанта....

                Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение

                Сглобката между централния отвор на джантата и борда на главината има още една важна задача - при радиално натоварване на джантата - а тя е натоварена предимно радиално силата от това натоварване се предава през сглобката централен отвор-борд на главината по-нататък.
                Повечето джанти като изключим тези произведени за конкретната марка и модел са с произволно голям централен отвор и се центроват с пластмасови втулки за да са по универсални и да стават на повече автомобили . Тая пластмаса държи като умрял свещ и не случайно като я извадиш след едно стягане на джантата на нищо не прилича а като я опечат и накладките става красота . Аз лично за себе си съм стигнал до извода че центроването на джантата е функция на точността на изработка . Престъргали сме през годините сигурно стотици джанти . Конструктивно този възел разчита само на силите на триене между джантата и главината .
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #38
                  От: Центриране на джанта....

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение

                  В машиностроенето има две системи за сглобки - основен отвор и основен вал.
                  В комкретния случай не би могло да се говори за сглобка. Иначе трябва да сваляме джантите със скоба за лагери!

                  Коментар


                  • #39
                    От: Центриране на джанта....

                    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                    В комкретния случай не би могло да се говори за сглобка. Иначе трябва да сваляме джантите със скоба за лагери!
                    То алуминиевите като се окислят покрай главината настава едно ритане едно чудо
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #40
                      От: Центриране на джанта....

                      Камионите се центроват по централния отвор,той там държи на натоварване.Или по пръстена на джантата .Там гайката стяга една такова на клин и то притиска бандажа.
                      Различни неща са.А силата на триене не зависи от площта ,но относителния натиск зависи.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Центриране на джанта....

                        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                        В комкретния случай не би могло да се говори за сглобка. Иначе трябва да сваляме джантите със скоба за лагери!
                        Пенчо, ти това сериозно ли го написа?
                        Щото по старата система за допуски и сглобки имаше леко ходова, свободно ходова и прочие сглобки.
                        Не ме карай да ти търся допускови полета от по 3-4милиметра из ЕСКДето и ПКМЕто.
                        Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                        Коментар


                        • #42
                          От: Центриране на джанта....

                          А кво се центрира с допуск 3-4 мм?
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #43
                            От: Центриране на джанта....

                            Дървено колело на талига например.
                            Петьо факт е че в системата за допуски и сглобки в машиностроенето съществуват такива допускови полета.

                            П.П. Сега съм а абитурентска маса, та не мога да
                            разгърна тухлите, та да цитирам.
                            Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                            Коментар


                            • #44
                              От: Центриране на джанта....

                              Ами наздраве, що се занимаваш с простотии
                              Мисълтът ми беше, че ако жантата хлопа с 3 мм спрямо главината нищо не се центрира така, а не че няма такива допуски
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • #45
                                От: Центриране на джанта....

                                малиии ... колко писане изписано...
                                Пичове, не се ебавайте. Ако гайките са конусни, а в някои случаи - и да не са конусни, единственото, дето държи гумата са именно гайките. Или болтовете, ако е някоя 'талянска машина примерно.
                                При тежките машини вече малко по-друго, но за лека кола и за повечето джипки, централния отвор е само и единствено помощно средство. Има значение дали е що-годе точен, ако главината е на болтове, щото иначе монтажа на гумата от малък ад се превръща в голям ад. Ако е на шпилки - с него, без него, все тая.
                                По-важното е, да не се стягат гайките (или болтовете, според случая) на скъсване, защото освен опасноста наистина да се скъса нещо (доста джипки виждам наоколо с по 1-2 липсващи крепежа на някоя джанта), се деформира леглото на джантата и после колкото и да стягаш, все не държи. И от там тръгват едни приказки и градски легенди...
                                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X