Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Центриране на джанта....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Центриране на джанта....

    Ее разбихте ме - обожавам теоритично и практически обосновани отговори

    п.п. Честит 24и Май!
    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

    Коментар


    • #47
      От: Центриране на джанта....

      Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
      Ее разбихте ме - обожавам теоритично и практически обосновани отговори
      Аз теорИтично мога да се обоснова, защо е необходим централен отвор.
      искаш ли?

      почвам

      Предполагаме, че скрепителната резба е М12х1.25

      ето от тук изполлзваме първата формула, за да определим с каква сила притиска един болт джантата

      за да сметнем констатата С, използваме (2)

      T е приложеният въртящ момент с цел натягане на болта (150Nm)

      ;Fp – опънната сила в стеблото на болта в следствие от натягането

      Ψ– ъгълът на изкачване на резбата - изчислява се отделно - в случая 2.28°

      "t– коефициент на триене между резбите на болта и гайката (0.1)

      rt– ефективен контактен радиус на резбите (0.1m)

      β– половината от ъгъла на профила на резбата (30°)

      "n– коефициент натриене между повърхностите на гайката и повърхността на прикрепяния елемент (0.1)

      rn– ефективен контактен радиус на гайката и прикрепяния елемент. (0.014m)


      Заместваме във формулката, смятаме, и се оказва, че един болт притиска джантата към главината с 409 N
      Респ 5 болта - 2050 N
      Това означава, че само от притискането на джантата към главината при статично натоварване само от теглото на автомобила джантата ще преплъзне спрямо главината, ако няма някакво осигуряване против това.

      Дименсиите в горните сметки съм ги дал в метри, силите в нютони, ъглите в градуси, коефициентите са безразмерни.
      Сметките са правени на ръка, така че е възможно да съм допуснал всички възможни грешки.

      Коментар


      • #48
        От: Центриране на джанта....

        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
        Заместваме във формулката, смятаме, и се оказва, че един болт притиска джантата към главината с 409 N
        Това число е грешно с порядъци.

        Казахме затягане със 150Нм

        Приведено към диаметъра на болта (12мм) това е сила 125кН приложена тангенциално към резбата.

        Болтът има стъпка 1мм и обиколка 37мм, т.е. силата я умножаваме по 37 и делим на 1 и получаваме 4.7 MN - това е силата на тежестта на 480 тона.

        Това е сметка за идеално твърди и идеално хлъзгави болт, гайка и джанта. Това е силата която би притискала джантата към главината докато върху ключа се прилагат 150Нм (зер са абсолютно хлъзгави и после веднага ще се самоотпуснат). Работният диаметър на резбата е приравнен към диаметъра на болта което не е абсолютно коректно.

        За случая на не-абсолютно-хлъзгави крепежи сметката ще дойде малко по-сложна и резултатът на финала - малко по-малък, защото част от въртящият момент ще преодолява силата на триене, създадена от натиска. Ама няма да е с цял порядък по-надолу и със сигурност не с петте порядъка до твоето число.

        п.п. ако коефициентът на триене е 1 и гайката е плоска, а не конусна, резултатът ще да е двойно по-малък. За конусна ще е нещо от рода на тройно по-малък. Ама от общи съображения - толкова.

        Коментар


        • #49
          От: Центриране на джанта....

          Ясене, сметките май са ти криви и тотално объркани
          Най-малкото усилието се прилага по радиуса, а не по диаметъра Нататък не ми се смята.. (ама грубо по твоите сметки става приложена тангенциално към резбата 25kN)
          Много ме съмнява този болт да издържи 480 тона, и да притискаме с такава сила джантата (като добавиш и 4-5-6 болта, и те нещата стават сериозни)
          Ползвах калкулатор за усилието от нета, и сметките за мое учудване се доближиха до тези на Вени...
          Последно редактирано от slowtraveler; 25-05-15, 10:35.
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #50
            От: Центриране на джанта....

            Тя джантата убаво седи на място от триене, ама това центрира ли я?
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #51
              От: Центриране на джанта....

              rt– ефективен контактен радиус на резбите (0.1m)
              тук съм допуснал правописна грешка - 0.01 м, но тя е правописна само тук.
              Аз си смятатам милиметрите като метър по 10 на -3 степен, ама тук ми е трудно да го пиша така

              Петре, то се оказва, че центрирането при тия сметки е малката беля. Ако няма центриращ отвор, по горните математики джантата ще преплъзне радиално спрямо главината само от тежестта на колата.

              Има някакъв зазо-ситроено поршян пиниз друг, дето е разковничето.

              Коментар


              • #52
                От: Центриране на джанта....

                Според мен , нуждата от централен отвор зависи от броя на болтовете/гайките/ , и скоростта с която ще се движи превозното средство. Правилният болт/гайка/ с правилният отвор на джантата играе ролята на централен отвор.
                Последно редактирано от motor_men; 25-05-15, 11:04.
                В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                Коментар


                • #53
                  От: Центриране на джанта....

                  На Нисан вярваме ли?

                  3:57

                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #54
                    От: Центриране на джанта....

                    Да, сбъркал съм диаметъра с радиус. Сметката трябва да се удвои.
                    Последно редактирано от Ясен; 25-05-15, 13:06.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Центриране на джанта....

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Да, сбъркал съм диаметъра с радиус. Сметката трябва да се удвои.
                      Отлично - удвояваме!
                      И?
                      Един болт с резба М12 х 1 ( по твоята сметка ) създава сила на натиск от 960 тона, така ли?
                      А с 5 затегнати болта какво ли ще стане с джантата? - с почти 5 000 (пет хиляди !!!!) тона върху нея?

                      Тцъ!

                      Виж си най-напред постановката, според която си правиш сметката, после я провери дименсионно, за да видиш дали е верна, и после замествай с числа.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Центриране на джанта....

                        Не ми стана ясно, що си мерите математиките, съпроматите, механиките и тем подобните, като е изначално ясно, че централния отвор не е за центриране.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Центриране на джанта....

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          ... ясно, че централния отвор не е за центриране.
                          Тогава щеше да е нецентрален отвор.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Центриране на джанта....

                            Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                            Тогава щеше да е нецентрален отвор.
                            Той пак е централен, ама доста разпробит, кво праим?

                            Коментар


                            • #59
                              От: Центриране на джанта....

                              Видяхте ли клипа на Нисан?
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • #60
                                От: Центриране на джанта....

                                Не разбирам от тия неща , но на Ф 1 е с една гайка - в центъра ...и не само при тях ...сещам се за Кобра Шелби...
                                На нас клиренс ни трябва , не скорост

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X