Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам-Фреза за метал

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Направи си сам-Фреза за метал

    На професионалните ще ти дойде малко излишна мощноста и дебита.
    Виждал съм,а и съм работил с една много интересна с-ма за охлаждане. Прилага се принципа на пулверизацията. Горе долу представляваше следното.Пулверизатора беше на магнитна стойка.Представляваше гъвкава връзка 20тина см. - сферичка в сферичка,като завършваше с конусен разпръсквач.От долу влизаха 2 гъвкави шлауха с пружинна оплетка.Единия се потапяше в съд с борьол,а на другия се подаваше въздух под налягане.До колкото помня имаше и кранче за регулиране. Много ефективна с-ма за по-малки детайли. Разхода беше малък,а охлаждането учудващо добро. Явно от комбинацията течност/въздух с голяма скорост.
    А иначе не се учудвай ако човека е обработвал цветни метали на по-висока скорост,а особено ако и фрезерите са били по-малки.
    Последно редактирано от ctef; 06-09-09, 14:50.

    Коментар


    • #47
      До: Направи си сам-Фреза за метал

      явно да,фрезерите бяха не повече от 10мм.
      помпа от профи няма да слагам,просто искам да разбера принципа и каква е.
      иначе да попитам какви инструменти ще ми трябват като за начало?понеже от фрезоване си нямам хабер-за струговане ,мога това онова нали 1месец работих на един су582...

      Коментар


      • #48
        До: Направи си сам-Фреза за метал

        Помпите за охлаждане на металорежещите машини са въобще най простия вид турбинна електрическа помпа която може да съществува дават голям дебит и много ниско налягане. Необходимия ти дебит се регулира с най обикновенно бозаджийско кранче. В техническата документация на СУ 400 която ти пратих има глава охлаждане където я има и помпата същата е на всички бормашини и фрези. Като за начало си търси фрезери с две пера много лесно се заточват .
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #49
          До: Направи си сам-Фреза за метал

          ок,мерси,ще го прегледам,имам една помпа от перла,може да влезне в употреба,
          а по принзип борьола откъде се купава?

          Коментар


          • #50
            До: Направи си сам-Фреза за метал

            Ами зависи какво ще искаш да правиш.Лошото е че има толкова много модели фрезери в зависимост от предназначението.
            Но като начало ще ти трябва нещо за плоско фрезоване - някаква челно-цилиндрична среден размер. Аз бих си потърсил и нещо с видиеви пластини за по-големи повърхности защото са много издържливи,но диаметър в границите на възможностите на машината. Ако ще правиш шпонкови канали ще ти трябват палцови фрези с диаметър ширината на канала.
            Като си вземеш масата ще разбереш, че трябват и призми и приспособления за базиране и закрепяне на детайла,а не само менгеме.
            Ще трябва да и свикнеш да взимаш база и по нея да докарваш размер,център на вал и други игрички.Абе много са,но ако никой не те притиска е приятно занимание.
            Завиждам ти че започваш!

            Коментар


            • #51
              До: Направи си сам-Фреза за метал

              Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
              ок,мерси,ще го прегледам,имам една помпа от перла,може да влезне в употреба,
              а по принзип борьола откъде се купава?
              В София мога да ти кажа за Плевен не знам този го има и в Ташев Галвинг по 18 лева 5 литра. Утре ако остане време (първи ден след дълга отпуска )ще ти снимам някои основни фрезови инструменти да имаш визуална представа къкво ще ти трябва на първо време. Все пак твойта машина е сравнително опростена и няма всички функций на класическите фрези.
              Последно редактирано от sek.1; 06-09-09, 15:14.
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • #52
                До: Направи си сам-Фреза за метал

                ами аз като цяло съм виждал стугаря ми как работи на фреза,понеже имат всичко-два струга+тос-че дето незнам за какво го ползват ми само хваща прах,фреза 250,бормашина ПК,точков апарат,7-8инвертора ,ножовка....
                а на ФУ-то нали скоростите се сменят от 3ръчки вляво на панела? като на струг.

                Коментар


                • #53
                  До: Направи си сам-Фреза за метал

                  От лявата страна лостовете са за оборотите на шпиндела и са означени в два цвята черен и червен черния е ниските обороти червения високите. От ляво долу на масата са двата лоста за скоросто на движение на масата (подаването) също в черно и червено и е милиметри за минута (приблизително). Двете кутии са независими една от друга.
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #54
                    До: Направи си сам-Фреза за метал

                    така,споменах по нагоре в темата ,че машинката може да и се добави плавно подаване/наложително/.
                    то представлява метален диск със зъби и "врътка" с валче с червяк.
                    въпросния компонет се захваща за нониусната шайба,като от вала на подаващия механизъм излиза шпилка с която се контрира и охлабва нониуса.
                    като се контрира се върти подаващия заедно с нониуса-
                    като се охлаби -не.
                    това действа по същия начин-като е контрирано.се подава бавно.като се охлаби се подава по много или се връща.
                    малко е неясно обяснено,за някои които не са виждали машината разглобена,ще е трудно да си го представят.но обещавам снимки като почна да го реализирам.колегата го е направил,но не го е сложил ,понеже нема време.

                    друго нещо,което не споменах ,за моята машина,е че ходовия винт/нагоре-надолу/ продължава да не работи-въпреки ,че оправих резбата и го гресирах обилно,зегерката дето трябва да държи всичко се разцепи още на първия оборот.
                    правилно ли съм го събрал.?
                    вътре в колоната остават гайката,една втулка и съчмен лагер.отгоре влиза винта и още една втулка +зегерката.обаче аз предполагах,че така ще стане.все пак горната част тежи около и над 100кг. и няма как тая мършава зегерка да държи такива тежести.оригинално незнам как е ,и засега с крика отдолу,докато се намери правилната зегерка или метод на сглабане ,ако аз съм сбъркал някъде.
                    Последно редактирано от sparow; 06-09-09, 23:38.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Направи си сам-Фреза за метал

                      Малко ще ви оспамя темата, но понеже я следя с интерес и се радвам на усилията ви да направите от нищо нещо не можах да остана безучастен. Днес ме хвана яд като видях в скрапа три цели фрези, вярно вече отъркаляни и окъртени и всичко, което пробвах не мърдаше. Какви са тези хора дето хвърлят нещо за жълти стотинки (през няколко прекупвача при мен идват на 430лв/т.) ?
                      Извинявайте за негативната нотка, но така контраста с вашите усилия ще е още по-изразителен.
                      Прикачени файлове
                      OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                      Коментар


                      • #56
                        До: Направи си сам-Фреза за метал

                        Направо сърцето ми се къса!! Това в Стара загора ли е?
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #57
                          До: Направи си сам-Фреза за метал

                          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                          Това в Стара загора ли е?
                          Да и сигурно утре ще станат на декоративни стълбове или капаци за шахти. Няма да станат корпуси на редуктори или хидравлика, защото се правят от нов материал. Следя ви темата и ако имаше нещо, което можеше да се ползва от супортите или главата щях да обадя.
                          OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                          Коментар


                          • #58
                            До: Направи си сам-Фреза за метал

                            Същото пложение съм виждал и на вторичните на Военна рампа в София

                            Коментар


                            • #59
                              До: Направи си сам-Фреза за метал

                              май ще се наложи да обява машинката за продажба преждевременно.защото реших,че няма смисъл да се занимавам с нея ,като за 1300-400лв може да си купя универсална фреза.комплектовките на машината ми са различни-с маса,без,.ако некой го интересува да пише на лично.ако се споразумееме ,на добра цена,машинката е негова...

                              Коментар


                              • #60
                                До: Направи си сам-Фреза за метал

                                Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                                колегата Leam има нещо подобно.с бормашинка от Метро и подобни и кръстата маса от профили от кентавър-предлагат две маси-горната чугун-800лв
                                от алуминиеви профили /13кг/ -330лв.
                                добавил е някой работи за подаване
                                Ето стъпка по стъпка - ка си направих играчката:
                                На базата на китайска колонна бормашинка за 90 лв и кръстата маса от ВСК "Кентавър" за 280лв.
                                Целия проект беше осъществен в началото на 2006 г.
                                -Струговане и набиване на точна по размер на тръбата втулка от бял бронз в тялото на бормашината
                                -Плътен дуралуминиев фундамент за повдигане на колоната
                                -Кръстата маса, преди да я подобря - с по два лагера навсякъде по винтовете
                                -Следва добавянето на два опорни пръти от задната страна, като за целта са нужни две плочи - в горния и долен край
                                материал за плочите дурал
                                -Плочите се струговат заедно за да се получи ето това - абсолютна съосност:
                                -сглобяват се прътите,задвижващия винт /аксиални и радиални лагерчета/, да се монтира бронзовата гайка към тялото на бормашината - което стана доста сложно ,но много здраво
                                Снимките говорят достатъчно, кое как....
                                -Поради голямата тежест на мотора е нужен малко такелаж и пружини за неутрализиране на тежестта и баланс - до неутрал в движенията нагоре/надолу на тялото


                                Нямам време да описвам подробности, а такива има доста, но снимките говорят достатъчно....

                                В завършен вид:

                                Работи точно но с малка дълбочина на всеки ход, за дребни работи с цветни метали е идеална, а за точни пробивни операции - незаменима.

                                За критиците:
                                Труда си струва, защото носи кеф , а кефа цена няма.

                                Машинката работи, естествено не става за стомана 45. Направена е за пластмаси, дурал и месинг - друго на нея не се обработва.
                                Приложение - хоби - RC off-road 4x4
                                Прикачени файлове

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X