Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

    Първоначално публикуван от DIMILIEV Преглед на мнение
    Аз бих го правил на един преход.
    За един преход трябва да си подвереш фреза с необходимата шрочина. Според мене ако има сериино производство е по производително да се направи дискова фреза със съответния профил. Другата ми идея е на шепинг машина с източване на нож със съответния профол.

    Коментар


    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

      Шепинга е най неточната и непроизводителна машина. А при този канал който е доста широк в горния си край, ножа няма как да изнася стружка от три страни без да се натоварва прекомерно, и естествено канала ще е много неточен ако въобще става. Аз бих си заточил видиева двуперка, обилно охлаждане и юруш. Юруш ако ме чакат зад мен 50, 100 бройки поне, а иначе може всякак.
      Последно редактирано от DIMILIEV; 05-10-13, 19:14.
      При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

      Коментар


      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

        Стоманата е 40 Х и HSS инструмент не живее много ако го назъбя на по голяма стружка . Това са дробометни колела на времето ги правехме от една червенобрежка бронева стомана на нея и твърдосплавните не живееха много но пък колелата караха много . Сега от 40 Х азотирани имат много приемлив живот . Става и на шепинг ама тая машина в работата само аз я обичам щото много пъти ме е спасявала . Дискова фреза със заварени твърдосплавни пластини с определен профил в тая държава вече няма кой да ти направи единична бройка . Могат във ВСК Кентавър и Габрово ама цените са им майка плаче . Бройките са малко та няма смисъл да гоня по голяма производителност .
        Първоначално публикуван от DIMILIEV Преглед на мнение
        Шепинга е най неточната и непроизводителна машина.
        Идеален е за дълги шпонкови канали където и на големия Чепел щос главата не стига . То и за по малки е добър щото много по малко отбива с хубави щанги .
        Последно редактирано от sek.1; 05-10-13, 20:36.
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
          Позна от раз . Една наточена двупера фреза на два прехода .
          Сега като се замисля, въпросът е подвеждащ...
          Визирах масови инструменти във фабричният им вид - една операция с цилиндричен фрезер и две със зенкер.
          То ако е за къстъм изпълнения, решения много...
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

            Аз на шепинг съм работил само в Университета. Нямам много опит, но не ми е кривил никога в страни. За захабяването на ножовете си е друг проблем, а най-големия проглем е липсата на серииност.
            Преди да си взема струга ходих по фирмите да търся да ми изработят единични детайли, прости на вид, но никой не искаше да си спира производството и да настройва на ново машина.
            Сега нямат много работа и са готови веднага да ми поемат моята поръчка, но започват да ми вадят вода от 9 кладенеца че съм го обработил на струга. Но в крайна сметка ми свършват работа.
            От липсата на серииност и изработката на инстромент става неоправдано.

            Коментар


            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

              На времето като ходихме в най големия металургичен комбинат в средна Европа Кошице Словакия видях доста неща . Понеже мене ме вълнуваше основно ремонтното производство а то в такъв комбинат е доста голямо основно там гледах . В цял цех в който имаше поне 50 струга и още толкова фрези ; борверзи ; шлайфове и какви ли не още машини никъде нямаше шмиргел . Износения инструмент се заточва от заточвачи в заточен участък и оператора на машината работи с това което и както му заточат . Няколко пъти питах колегата който ни развеждаше какво се прави като искаш да си заточиш по специфичен инструмент за някаква подобна операция и останах с убеждението че въобще не ме разбра защото отговора беше ама как така оператора ще си точи сам инструмента ?
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                Колега "сек 1" по принцип , ако си спомняш на запад от Румъния по времето на социализма се работеше така. По Чехия ,Унгария ,ГДР бяха тесни специалисти - обучени на една операция и до там. "Аз държа пирона ти го забиваш..." -Тяхната система и сега е подобна. Само ние сме "пенкилерите" дето всичко можем и от всичко разбираме ,но това е друга тема.... Бе по-кадърни сме от тях , щото живота така ни е притискал и учил! Извинявам се за спама!
                Последно редактирано от pgv64; 06-10-13, 10:58.
                "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                Ат.Буров.

                Коментар


                • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                  Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                  Сега като се замисля, въпросът е подвеждащ...
                  Изобщо не е подвеждащ.Въпроса беше за спецовете по ТНТМ а не за стандартна процедура.

                  Коментар


                  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                    Първоначално публикуван от pgv64 Преглед на мнение
                    Колега "сек 1" по принцип , ако си спомняш на запад от Румъния по времето на социализма се работеше така. По Чехия ,Унгария ,ГДР бяха тесни специалисти - обучени на една операция и до там. "Аз държа пирона ти го забиваш..." -Тяхната система и сега е подобна. Само ние сме "пенкилерите" дето всичко можем и от всичко разбираме ,но това е друга тема.... Бе по-кадърни сме от тях , щото живота така ни е притискал и учил! Извинявам се за спама!
                    Имам един колега който на времето е работил в Чехословакия като фрезист - борвергист . Имало е цял български цех с работници българи та той ми е разказвал че половин година се борили да им сложат шмиргели ама много не му вярвах щото чехи чехи ама и те социалисти . Много не вярвах докато го видях със собствените си очи . После най тегавите детайли на тях им ги набутвали защото ги правели поне два пъти по бързо от чехите . На времето в големите наши заводи също имаше инструментално - заточни участъци . В Бета имаше цял инструментален цех където се правеха голяма част от инструментите нужни за производството свредла ; плашки ; метчици ; стругарски ножове и доста други инструменти .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                      Инструментален цех и инструменталчици да, да ми заточват свредла, фрезови глави със и без запоени твърдосплавни пластини, някой фрезери и други ( ако е машинно) но да ми заточват стругарските ножове, това е като ти да седиш на шофьорското място, да превключваш скоростите и да даваш гас, а този до теб да ти държи кормилото.
                      При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                      Коментар


                      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                        В Словакия нож като нашите със запоена пластина не видях . Работят само със сменяеми пластини основно държачи на Сандвик . Имат страхотна организация след работа си оставяш мръсните дрехи върху шкафчето на сутринта ги намираш там изпрани и изгладени . Като се поизносят някой преценява че им е дошло времето и си намираш чисто нови . Всеки цех има огромен санитарен възел бани и тоалетни като влязох за първи път изпаднах в шок не можех да повярвам че се намирам в металургичен комбинат . Столовите им са на принципа на ол инклузива ядеш каквото искаш и колкото искаш . Работника е там само и единствено за да работи други грижи няма . При мен ситуацията с работните дрехи е такава Редиме се колегите и първите трима са късметлии на по чиста вода Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0090.jpg
Прегледи:1
Размер:130.1 КБ
ID:5523901 Втори месец как съм поръчал новите ама още не са ги ушили моя номер
                        Последно редактирано от sek.1; 06-10-13, 20:35.
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                          В Словакия нож като нашите със запоена пластина не видях . Работят само със сменяеми пластини основно държачи на Сандвик .
                          То и при нас отдавна и на много места вече е така, но това не са вече стругари а оператори на съвременни програмни машини със настройчици и специализиран и много скъп инструмент. Мислех че си говорим за стругарство при което ти се е налагало да си правиш и заточваш какви ли не ножове за какви ли не нестандартни изпълнения. Пък и не само. То в това е и майсторлъка, иначе си само един наблюдател или само да сменяш бройките и да гледаш дали излизат за определените ти секунди.
                          При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                          Коментар


                          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                            При нас е така и не се оплаквам. Приятно ми е да направя нещо нестандартно свикнал съм с годините да работя по този начин и вече ми е късно да се променям . В стария завод понеже организацията и подреждането на машините беше правена от стари майстори до всеки струг имаше два големи инструментални шкафа и шмиргел . Всеки стругар сам си сменяше камъните и не пипаше шмиргелите на колегите си . Бригадира бате Вельо (лека му пръст) като някой му доближеше шмиргела хващаше първото му попаднало желязо и го мяташе без да му пука къде ще удари натрапника От там ми остана като навик имам си мой шмиргел и не пускам никой друг да работи на него .
                            Последно редактирано от sek.1; 06-10-13, 21:11.
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                              Едно въпросиране - препоръчайте някоя книжка за фрезовите операции и по-конкретно за избор на подходящ инструмент. По-конкретно - кога трябва да се използва двупер фрезер и кога многопер? Като изключим по-лесното ръчно заточване и може би по-ниска цена, какви са предимствата на двуперите?
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар


                              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                                В общи линии нямат други предимства . Основното е че двупер можеш да наточиш лесно в каквато конфигурация и размер си пожелаеш. От тук почват недостатъците . При триперите и с повече режещи пера натоварването се разпределя върху колкото са . При двуперия единя ръб почва да реже когато другия вече е излязъл получава се минимално усукване което особено при по малките диаметри е по голямо . При триперите и нагоре го няма този удар защото режещите ръбове се застъпват . На зад в темата съм постнал една книга за фрезоването .
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X