Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

    Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
    За циментацията ползват газ за осветление(понеже сме в България има 90 модела газ която не става),която "капе" по детайла,аз не мога да го повярвам щото не съм го вижал на живо а и не знам как се циментова(навъглеродява) долната стрна по която не "капе".Идеята е да не се образуват наклепи,както при класическият вариянт във кутия със смлени дървени въглища.
    С тази газ за осветление ми стана интересно, не съм чувал но ще разпитам. Нагряването при циментация е индуктивно, нагряване на малка дълбочина 1-2мм. отгоре надолу и веднага охлаждане, повърхностния слой се обогатява с газ ма не е за осветление във това съм сигурен, па какъв е газа ще питам.
    При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

    Коментар


    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

      Това ми го спрягат за фурна,ама докато не видя не вЕрвам.
      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

      Коментар


      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

        Относно карбонитрирането - извършва се в определена среда, при ниска тмпература, под 600 градуса. Ползва се плазма(тлеещ разряд). Достига 58-62 HRC. Предимството му е че размерите на детайла не мръдват, а с подходяща предварителна топлинна обработка и изкривяване е малко вероятно.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:118725134012986.jpg
Прегледи:1
Размер:99.2 КБ
ID:5706668

        На изхода са в тоя вид:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Plasma_nitrided_parts_in_Ionitech_furnace-2-864-648-90-wm-right_bottom-70-ionitechwatermarkjpg.jpg
Прегледи:1
Размер:114.2 КБ
ID:5706669

        Може да изстиват в защитна среда (аргон, азот) или вакуум, за да не се окисляват. Излиза готов детайл, ако предварително е бил обработен на номинал.

        В София:
        http://ftp.tu-sofia.bg/R&DS/Eftom/home.htm

        Има го и по други места. Не е някаква екзотика, или поне така мисля.

        Не че съм го опитвал де. Ама ако потрябва, ще.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

          ...а с другото, почти съм на финала.

          Подложната неръждаема лентичка от пружинна стомана буквално се бетонира за седлото. За проба бях лепнал и парче върху дъската, без да я чистя изобщо (тоест, беше си мазна), и даже то се беше залепило доволно прилично. След шлайфането на ръбчето не се разбира до къде е чугун и до къде въпросната лентичка. Съптветно ми се размина разгонването на дупките на дъската:
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160313_194506.jpg
Прегледи:1
Размер:107.1 КБ
ID:5706673Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160313_194447.jpg
Прегледи:1
Размер:90.7 КБ
ID:5706674

          'лъзга се идеално. И не е огледална, а нещо като лек сатен като повърхност.

          После взех че уточних винта. Оказа се не толкова зле положението. Застопорих дъската с клина, сложих малката шейна на нужния наклон на резбата, и с нож с остър връх и подаване по половин десета на пас, свърших работа и без люнет. Е, замина едно ръбче на пластината в началото, но после доизкусурих "технологичния процес":

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160313_184259.jpg
Прегледи:1
Размер:122.6 КБ
ID:5706675Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160313_184323.jpg
Прегледи:1
Размер:98.1 КБ
ID:5706676


          После си поиграх да шлайфам малко и прочие подробности. Обрах луфта на гайката - върви еднакво стегнато от край до край. Луфта в гайката към момента мал е половин десета. Като съвсем я натегнах, имаше малко стягане в предния край, та се наложи да я поохлабя. Явно трябваше да мина сне амо повърхностите на резбата, ами и диаметъра и, или поне така предполагам, ама и така е добре.

          Смених и масльонките на дъската и седлото, новите си влязоха като у тях си - никакви грижи.

          И вече си имам струг, с всичко накачурено. Останаха само дребни подробности.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160313_233452.jpg
Прегледи:1
Размер:137.3 КБ
ID:5706677


          Другия уикенд, ако всичко се получи както съм го планирал, ще постна снимки от тунингованите оригинални чистачи за паралелите. Засега само съм им шлайфал леко повърхностите и тунинга "съхне". Сменените кеченца в дъното на седлото за 90 градусовия паралел си вършат работата идеално, седлото си прави фин равномерен филм по паралелите като му пусна смазването.

          От цялата операция се оказа че дъската е "потънала" с около 7 десети.
          Последно редактирано от sparkybg; 15-03-16, 13:04.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            Относно карбонитрирането - извършва се в определена среда, при ниска тмпература, под 600 градуса. Ползва се плазма(тлеещ разряд). Достига 58-62 HRC. Предимството му е че размерите на детайла не мръдват, а с подходяща предварителна топлинна обработка и изкривяване е малко вероятно.

            [ATTACH=CONFIG]857044[/ATTACH]

            На изхода са в тоя вид:
            [ATTACH=CONFIG]857045[/ATTACH]

            Може да изстиват в защитна среда (аргон, азот) или вакуум, за да не се окисляват. Излиза готов детайл, ако предварително е бил обработен на номинал.

            В София:
            http://ftp.tu-sofia.bg/R&DS/Eftom/home.htm

            Има го и по други места. Не е някаква екзотика, или поне така мисля.

            Не че съм го опитвал де. Ама ако потрябва, ще.
            Нали знаеш че това е срещу 8 блок . Шефа им Томи ми е приятел . Цялата технология е изобретена горе в ТУ .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              Нали знаеш че това е срещу 8 блок . Шефа им Томи ми е приятел . Цялата технология е изобретена горе в ТУ .
              Знам, знам. Ако бях тръгнал да правя винт, щях да им стана и клиент. Ама явно ще е по друг повод, ако някога дойде нужда.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Знам, знам. Ако бях тръгнал да правя винт, щях да им стана и клиент. Ама явно ще е по друг повод, ако някога дойде нужда.
                Проблеми няма . Непрекъснато работим съвместно .
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                  Аз да докладвам че струга вече си работи, кърти, чисти и извозва. Тоси било благина да бачкаш на машина без луфтове.

                  Тунинга на чистачите го смятам за успешен. Състои се в "подлагане" на силикон:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160319_153851.jpg
Прегледи:1
Размер:286.2 КБ
ID:5709877

                  Отлепване след изсъхването му и подрязване на отворите на чистачите, за да могат да се движат независимо от болтовете:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160319_155959.jpg
Прегледи:1
Размер:306.6 КБ
ID:5709878

                  И смятам че ряботят. Паралелите си стоят чисти, остава само фин филм масло. Това, комбинирано с възстановеното маслоподаване смятам че ще е достатъчно да ги държи чисти, без подпъхнати и драскащи боклуци.

                  ...и да се изфукам че най-накрая пуснах в действие една случайна придобивка. Поредната благинка - рязането на резби се превърна в лесниния. Хваща всичко до M18 (и метчици и плашки), макар че над M14-M16 ще и дойде нанагорно според мен - трябва да натягам усилието на превъртане доста.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160403_183652.jpg
Прегледи:1
Размер:254.5 КБ
ID:5709879
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                    Кеченцата под чистачите предполагам,че не си ги съкратил?
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                      Кечета под чистачите нямам. Вероятно на по-старите модели е имало - и ламарината върху чистачите им е по-голяма/дълбока. Аз имам само въпросните пластмаси, които не бяха махани никога откак машината е излязла от завода.

                      2 кеченца имам на върха на канала в супорта за 90 градусовия паралел. Тях ги смених. Задачата им е да не пускат маслото навън по върха на паралела и си я вършат успешно.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                        Изрежи и сложи и на плоските паралели под чистачите.Обират финните стружки и държът маслото под супорта където му е мястото.Инак не ми се мисли какво би станало при обработка на сив чугуний.
                        Последно редактирано от petroffbg; 04-04-16, 22:07.
                        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                        Коментар


                        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                          Те и пластмасите вършат същото. Вече го експлоатирам редовно - мине ли чистача, паралела е чист. Под чистача за кече няма място. А маслоподаването, което възстанових, изкарва всичко отдолу - масления филм по паралелите ми си стои бистър. А не беше така преди ремонта. След приключване на работа пускам маслоподаването и изтеглям супорта възможно най-далеч и там си стои. После при започване на работа избързвам паралелите и отново с пуснато маслоподаване го докарвам до работно положение. Докато работя маслоподаването е изключено. Вярно, бърша малко повечко масло но пък всичко всичко блести. Преди маслото по паралелите и по шейната, дето шабровах, почерняваше. Сега си стои бистро.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                            Зад скоса на пластмасите има местенце за тъничко кеченце...
                            Масълцето под супорта(включително напречният и задното седло) винаги трябва да е бистро,потъмнее ли трябва бърсане и залагане на ново.При мен в супортната кутия има помпа която трябва да подава масло по паралелите и напречният супорт.При първото натискане буталцето "хлътна" и не се върна повече,явно се налапа със стружки,тогава отворих и видях паяжина от тръбички и се отказах от по-нататъшни действия.Помпата е на дъното на супортната кутия и и се каня да я извадя и оправя някой ден.Периодично махам предните чистачи,наливам масло и движа супорта напред за да се налапа масло,засега се справям и всичко се движи супер лесно.Проблем настъпва при работа с бронз и най-вече със сив туч(чугун),всичко тотално блокира,е не съвсем но придвижването осезателно се затруднява и следва сериозно чистене и омасляване.Ако помпата работи и набие ново масло под супорта си мисля,че ще избегна ваденето на чистачите...,бърсането няма как да се избегне.
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар


                            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                              Оправи си помпата. Голяма благина е, а вероятно е въпрос на смяна на някоя пружинка. Стружки в супортната кутия по принцип не би трябвало да има - няма от къде да влязат.

                              С чистене и махане на чистачи само кърпиш положението. В супорта върху и двата паралела има мрежа от каналчета - като не работи помпата тия каналчета се пълнят с гняс и стружки, които няма как да изчистиш без да надигнеш супорта. Понеже при мен кой-знае от кога тръбичката, дето тръгва от супорта, беше скъсана, трябваше да чистя въпросните канали, ръчкайки гняста ги с отвертка. За щастие поне тръбичката не беше запушена.

                              При мен никога не е затягало, дори когато съм работил чугун. Не че съм работил много де - 3 престъргвания на фланци за универсалите ми.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                                Ще я оправя,но по спомен от 97г когато отварях супорта,на помпата имаше солиден брой запоени тръбички които упорито пречеха на демонтажа.Гледах умно половин час и го захлупих,имам оксижен но не посмях да разпоявам.Принципно не е проблем да разпоя,но се замислих,че при повторно спояване има голяма вероятност тръбичките да се запушат с припой и затова го зарязах така,ще го мисля някак.
                                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X