Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

    Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
    Червяк се реже на струг,защото на фрезата се комбинира дел.апарат с масата, и колелата рядко ги има в машината.А на струг е и по бързо само с някъкъв подходящ нож трябва да се направи.А другото колело е обикновено с прави зъби,то се прави на фреза с модулен фрезер и делителен апарат.
    Как с прави зъби бре???? Първо са наклонени, и второ са вдлъбнати по винта така че контактната повърхност да е по-голяма. Поне всичките, дето съм виждал , са така. Според мен идеалния начин е с инструмент, копие на винта, както някой описа по-горе.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #62
      От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

      Е това е фабричен червячен редуктор.Но на фреза не знам дали може да стане.На зъборезна фреза съм виждал как се прави.Но там е съвсем друго.Някъде имаше клипче тука.

      Коментар


      • #63
        От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

        Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
        Е това е фабричен червячен редуктор.Но на фреза не знам дали може да стане.На зъборезна фреза съм виждал как се прави.Но там е съвсем друго.Някъде имаше клипче тука.
        Е, фабричен или не - все тая. То е като да кажеш същото за пиньон и корона на диференциал. Или е направено (и настроено) като хората, или е в пъти по-слабо за габаритите си.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #64
          От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

          Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
          Спарки, фрезите, а предполагам и щос главите, се правеха в Казанлък, ще взема да попитам, ама... по-добрия вариант е да ти потърся втора употреба.
          Търси две!
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • #65
            От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

            Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
            Е това е фабричен червячен редуктор.Но на фреза не знам дали може да стане.На зъборезна фреза съм виждал как се прави.Но там е съвсем друго.Някъде имаше клипче тука.
            Става и на фреза,подготвя се заготовката с "ера"на винта,монтира се на делителния апарат,изработва се инструмент с радиуса на червяка(с един режещ ръб със съответния профил),и се подава ъгъл от главата на фрезата.Операцията не е толкова сложна като идея,но като изпълнение и настройка си иска майсторлък,виждал съм как става но надали ще успея да го направя от първият път.
            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

            Коментар


            • #66
              От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

              Първоначално публикуван от old111 Преглед на мнение
              [ATTACH=CONFIG]266578[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]266577[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]266576[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]266575[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]266574[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]266573[/ATTACH]
              Така се прави шпонков канал ама си е чиста загуба на време.
              За червячно колело на клипчето е показано ясно как.
              става дума за силов колело а не за децка играчка

              Коментар


              • #67
                От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                Силово колело или детска играчка-метода е същия,просто материалите са различни...
                TLC 120 Prado
                Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                Коментар


                • #68
                  От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                  Първоначално публикуван от todpreg Преглед на мнение
                  На струга се прави безконечника....но червячното колело?

                  A движението на масата как се спира?
                  Eто как става,прави се заготовка на струг,в конкретния случай за червяк използвам готов винт 16ммх2,като заготовката за зъбното колело е 52мм.След известно чесане по тила се оказа,че може да му се нарежат 82зъба които да съвпадат със стъпката на червяка:

                  Това е инструмента(ножката) с който се нарязват зъбите,като радиусът му е 8мм:
                  rl=http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1841/56775965517872783011289159595VD2pBxn5ud4VLEDqFHn1.JPG] [/url]
                  Изработка:

                  Наложи се и корекция на шпиндела с 4гр:


                  rl=http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2114/19100899642159081601289159663WYl8vAhjWDmJJ0MBAEpi.JPG] [/url]
                  url=http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2461/17554022896881882031289159799iJjEYIs0SeRUaY39091U.JPG] [/url]
                  url=http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2149/1428076012003932041289159807rV5GlfiNmJHSAotgxufb.JPG] [/url]
                  rl=http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2569/172664541416884132191289159822Ex4aHiiXY490p5YKs4H5.JPG] [/url]

                  Мисля,че бях изчерпателен,колегите може да ми намерят забележки,но това е първото зъбно колело което пробвах да нарежа!Масата на фрезата ФУ251 се движи по три оси:X Y Z,за всяко движение има ръчно подаване и самоход+бърз ход.Масата е с отделен ел.мотор и ако не ти трябва движение в определена посока,просто нищо не включваш.
                  Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                  Коментар


                  • #69
                    От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                    Малко въпросче от мен:
                    Червячните фрези за нарязване на зъби/шлици само на специализирани машини ли могат да се ползват, където има синхрон между въртенето на детайла и въртенето на инструмента, или може и на обикновена универсална фреза, като самия инструмент сам си води(върти) детайла?
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                      Може и на обикновенна фреза само че делителния апарат се връзва посредством зъбни колела (лира) към винта на масата.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #71
                        От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        ... може и на обикновена универсална фреза, като самия инструмент сам си води(върти) детайла?
                        Това става само при селския ковач... Вярно е, че съществува "вихрово" нарязване на резби, но за зъбни колела се прилага единствено от тези, които са били болни цял семестър.
                        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Малко въпросче от мен:
                          Червячните фрези за нарязване на зъби/шлици само на специализирани машини ли могат да се ползват, където има синхрон между въртенето на детайла и въртенето на инструмента, или може и на обикновена универсална фреза, като самия инструмент сам си води(върти) детайла?
                          Универсалният делителен апарат-УДА за българските фрези е окомплектован с лира,няколко оси и набор зъбни колела,като основното му предназначение е да компенсира(да изпреварва или заксънява)някой зъб.Например без лира може да се нарежат до 60 зъба,но за 61 трябва да се постави лирата със 48зъба+32.Ако е необходимо се поставят паразитни зъбни колела.Другият вариант е да се свърже УДА посредством лирата за масата,използва се за винтови канали.Днес ще се занимавам точно с това,имам много неизвестни принципно знам какво трябва да се получи но не съм го виждал на живо.
                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • #73
                            От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                            Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                            Може и на обикновенна фреза само че делителния апарат се връзва посредством зъбни колела (лира) към винта на масата.
                            Е, при мен тоя вариант не става. Или по-точно става, ама първо трябва да си направя зъбните колела за зацепване. което... надали някога ще стане. А и надали някога ще тръгна да ползвам червячна фреза. Просто питах от любопитство.

                            ПП: Ама аз продължавам да не схващам. Според мен точно на мойта, където хода на масата не е синхронизиран по никакъв начин с въртенето на инструмента, не виждам как би могло да ползвам червячна зъбонарезна фреза, връзвайки делителния апарат за масата. По-скоро трябва да го вържа по някакъв начин за шпиндела, а това не виждам как е възможно.

                            И нещо друго - гледам например модулните дискови фрези за всеки модул са в комплект по 8 (до колкото помня). Може ли някой да напише с думи прости как се работи с такива комплекти? Предполагам всяка от 8-те фрези от всеки комплект е за различен брой зъби?

                            А при диаметрал-питчовите същата картинка ли е, или има специфики? В смисъл, поне до кокото разбрам от това, дето тършувах снощи, на тях си има надписан точния брой зъби, за разлика от модулните, които са за диапазон, например фреза No.5 от комплекта е за между 20 и 23 зъба (говоря наизуст че не мога да видя в момента).

                            Външни шлици, като изключим правите, със същите фрези като за зъбни колела ли се нарязват, или си има специални за тая работа?
                            Последно редактирано от sparkybg; 08-11-10, 10:04.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                              Не знам точно броя на комплекта модули,но всеки модул е за определен брой зъби,например на модула пише от 20до 30зъба,не може да го ползваш ако нарязваш примерно 42зъба,защото трябва да се внесе корекция!За целта използваш модула който отговаря на броя зъби.
                              За правоъгълни и кадратни шлици се използва дисков(може и палцев) фрезер,за триъгълни(трапецовидни)каквито са на полуоските се нарязват с нож,може да има и инструмент,но поне до сега не съм виждал такъв,принципно са на 60гр и по-рядко на 90гр.
                              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                              Коментар


                              • #75
                                От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                                Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                                Не знам точно броя на комплекта модули,но всеки модул е за определен брой зъби,например на модула пише от 20до 30зъба,не може да го ползваш ако нарязваш примерно 42зъба,защото трябва да се внесе корекция!За целта използваш модула който отговаря на броя зъби.
                                За правоъгълни и кадратни шлици се използва дисков(може и палцев) фрезер,за триъгълни(трапецовидни)каквито са на полуоските се нарязват с нож,може да има и инструмент,но поне до сега не съм виждал такъв,принципно са на 60гр и по-рядко на 90гр.
                                Ако на фрезата има място, делителния апарат врътнат на 90 градуса, на главата сложена фреза с 90градуса ръб, а самата глава наклонена на 45 градуса. За 60 градусови, просто фрезата трябва да е с 60 градусов ръб, и наклонена под 30 градуса.

                                Ама, сигурен ли си в 60те градуса? Въобще, има ли някъде стандартите за тия шлици? На предните ми поуоски (между каретата) са странни на вид. В основата са вкопани (личи си че са по-дълбоки и не са опирали), а малко над нея са мисля под 60 градуса, а отгоре са "изчистени" така че самия шлиц да е по-плитък. Явно в случая се разчита изцяло на наклонените плоскости и за центриране, и за поемане на въртящия момент. Причината да ги правят такива ми е неизвестна. Ако някой има идея - нека да каже.

                                ПП: Модулните фрези са по 8 в комплект, като само за няколко от големите модули са по 15 на брой.

                                ППП: Ето и правилните фрези за триъгълни канали. Само дето не става нищо с тях. Трябват корекции. А според информация из интернет, поне за доста от американските возила, шлиците са еволвентни, 30 или 45 градусови. Поне правилните такива, понеже разнасят правлно натоварването по целия зъб. 30 градусови червячни се намират, ама 45 градусови - нямам идея.
                                Последно редактирано от sparkybg; 08-11-10, 19:31.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X