Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

    Спаркибг, съгласен съм, че има и пълен мост, но не и резонансен/поне аз не съм виждал/ Изходния дросел не е включен в резонансен контур.
    А при резонансника нещата са други и продължавам да твърдя, че по напрежение даже 400в диоди пробиват.

    При мостовете които си виждал, има ли следене срещу насищане на трафа, или симетриране на токовете през отделните рамена на моста?
    Панайот Бърдарски
    0887 60 77 22

    Коментар


    • #62
      От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

      Първоначално публикуван от pansim Преглед на мнение
      Спаркибг, съгласен съм, че има и пълен мост, но не и резонансен/поне аз не съм виждал/ Изходния дросел не е включен в резонансен контур.
      А при резонансника нещата са други и продължавам да твърдя, че по напрежение даже 400в диоди пробиват.

      При мостовете които си виждал, има ли следене срещу насищане на трафа, или симетриране на токовете през отделните рамена на моста?
      Симетрирането - по спомен имаше кондензатор последователно на първичната, а заедно с това и токова траф за защита по максимален ток. Виж дадените схеми по-горе от един колега и от мен. Не съм гледал дали са в токов режим, защото трябва да се свали схемата на управяващия модул, дадена по схемите като цял модул. Мисля със SG3525 или някакъв аналог бяха. После дребни транзистори на драйверите, дето управляват по-маломощни MOSFET-и, които пък клатят драйверния траф, който е един единствен за всичките МОСФЕТ-и в моста. Цялото управление е на отделно захранване от всичко друго. Допуска пулсиране на тока от 20 до 200А с 300Hz. Не знам как резонансник би се справил с такава задача.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #63
        От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

        Много писане, малко схеми...
        Не чета коментари и не отговарям на такива.

        И коментаторите...

        Коментар


        • #64
          От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

          А ти каква схема търсиш? Защото в началото на темата колегата е дал два линка като във втората книга има доста схеми на заваръчни инвертори с описание даже.
          Панайот Бърдарски
          0887 60 77 22

          Коментар


          • #65
            От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

            А, не търся конкретна схема, но в темата се споменават доста решения които не са илюстрирани.
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • #66
              От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

              Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
              А, не търся конкретна схема, но в темата се споменават доста решения които не са илюстрирани.
              Моите ги има в схамата на китайчето. За това кви съм ги намислил - как да ги дам, като не съм ги начертал още. Ще има, някой хубав ден.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #67
                От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                Здравейте аз от скоро намерих този форум и мноого се изкефих.
                до сега съм пробвал доста схеми на инверторни електрожени някои тръгнаха други не успях да подкарам. сглобил съм 4 работещи
                всичките са КОС МОСТ по една схема доста таркаляна от един руснак с ник ДЕНТИСТА тя е копие на мисля че италянски електрожен ЦЕМОНТ1000
                и ЦЕМОНТ1300.
                но онзи ден успях да подкарам полумост 2бр. ИГБТ и 2 кондензатора бая зор видях че ми гърмяха изходните диоди докато ми светне куцата глава че при двуполупериодният изправител диодите на изхода трябва да за за 400-600волта поне иначе БУМ по напрежение изпитано е !!!!!

                Схемата на Негуляев я подкарах преди 2 години и ми гореха изходните диоди по напрежение ползвах 150ЕБУ04
                НЕ ИЗДЪРЖАТ ЗНАЙТЕ ГО !!!!!!!

                пробвано е набутах доста парици иначе заварява ПЕРФЕКТО !!!!!!

                Благодаря ти колега ПАНСИМ ще сложа 1200В диоди и пак ще го пробвам гори точно както го описваш правиш късо и при разкачането БУМ едно диодче (едно банкетче ) вънка !!!!!

                сега полумоста го подкарах със сърцевина Е55 от която скромно искам да изкарам 100-120А и да го събера в кутия от АТХ със 12см винтелатор..

                Коментар


                • #68
                  От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                  А какъв е полумост е? Резонансен?
                  По отношение на качество на заваряване за мен е фаворит резонансника.
                  Последно редактирано от pansim; 26-04-11, 09:39.
                  Панайот Бърдарски
                  0887 60 77 22

                  Коментар


                  • #69
                    От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                    Първоначално публикуван от delivero Преглед на мнение
                    но онзи ден успях да подкарам полумост 2бр. ИГБТ и 2 кондензатора бая зор видях че ми гърмяха изходните диоди докато ми светне куцата глава че при двуполупериодният изправител диодите на изхода трябва да за за 400-600волта поне иначе БУМ по напрежение изпитано е !!!!!

                    Схемата на Негуляев я подкарах преди 2 години и ми гореха изходните диоди по напрежение ползвах 150ЕБУ04
                    НЕ ИЗДЪРЖАТ ЗНАЙТЕ ГО !!!!!!!

                    пробвано е набутах доста парици иначе заварява ПЕРФЕКТО !!!!!!

                    Благодаря ти колега ПАНСИМ ще сложа 1200В диоди и пак ще го пробвам гори точно както го описваш правиш късо и при разкачането БУМ едно диодче (едно банкетче ) вънка !!!!!

                    сега полумоста го подкарах със сърцевина Е55 от която скромно искам да изкарам 100-120А и да го събера в кутия от АТХ със 12см винтелатор..
                    За резонасния инвертор няма никакво значение дали ще е мост или полумост принципа си е същия и се изразява в комутация при нулев ток. Но ако не е сметнат правилно резонасния контур и не запазвате резонанса дори и при ток на късо което със прости контролери и без контрол на тока в контура не става, естествено ще горят диодите. Късо, разкачаш и бум банкетчето на кино, ама кой да се занимава със схемотехника? а и е най лесно папагалското копиране на схеми без анализ на работата им в различни режими? 150ЕБУ02 работят прекрасно при коректно изпълнение само трябва да запазите работния ток и резонанса в контура дори и при късо в изхода а не го ли запазите вече не е разонансен инвертор ама това май вече го бях писал.
                    И наистина заварява перфектно и не можете да го окъсите по никакъв начин и дори и да го окъсите се кротва и си мисли че заварява в момента на късото.

                    П.П. Ако един автомобил износва итензивно предните гуми трябва ли като решение на проблема да слагаме гуми с 5 пъти по голям грайфер вместо да отстраним причината за износването
                    Последно редактирано от old111; 30-04-11, 03:17.
                    Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                      Първоначално публикуван от old111 Преглед на мнение
                      Но ако не е сметнат правилно резонасния контур и не запазвате резонанса дори и при ток на късо което със прости контролери и без контрол на тока в контура не става, естествено ще горят диодите. ама кой да се занимава със схемотехника? а и е най лесно папагалското копиране на схеми без анализ на работата им в различни режими? 150ЕБУ02 работят прекрасно при коректно изпълнение само трябва да запазите работния ток и резонанса в контура дори и при късо в изхода а не го ли запазите вече не е разонансен инвертор ама това май вече го бях писал.
                      И наистина заварява перфектно и не можете да го окъсите по никакъв начин и дори и да го окъсите се кротва и си мисли че заварява в момента на късото.
                      Колега, нищо лично, ама от това което си написал е вярно, само, че заварява перфектно!!!!!
                      1. Тази схема работи чудесно, без никакви сложни контролери, и контрол на тока!
                      2. Досега нямам нито един изгорял диод на 400в, но с оглед на някои пропуски в оригиналното описание на Негуляев, съм препоръчал използуване на по високоволтови диоди.
                      3. Когато в един контур имаме резонанс, то съпротивлението на същия се стреми към нула. Хайде сега ми кажи ако запазиш резонанса при късо на изхода, какъв ще бъде тока???? Колега бисери пишеш. Въпроса е риторичен, може да не ми отговаряш
                      4. Това не е истински резонансен инвертор а квазирезонансен, но автора така го е кръстил.
                      Мога още да пиша, ама нали сме папагали, само повтаряме схеми без да мислим, та стига толкова.

                      ПП От направени осем/8/ броя такива инвертори, до момента нямам нито един повреден.
                      Последно редактирано от pansim; 30-04-11, 08:33.
                      Панайот Бърдарски
                      0887 60 77 22

                      Коментар


                      • #71
                        От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                        аз подкарах схемата на НСАХ-180 полумост с ограничаване на тока с токов траф.
                        към нея има много добра автоматика ако не се работи с електрожена 40-50секунди управлението се гаси остава си под напрежение моста но няма управление и на изхода дори да сменяш електрод НЕ ТЕ БИЕ ТОКА защото има само дежурно 12Волта при потъркване на електрода или късо на изхода се включва управлението и тръгва.

                        та така.
                        винаги може да се научи нещо ново но аз не влагам нерви в това винаги питам и си правя сам изводи. дори по някога аз сам се заблуждавам........

                        Коментар


                        • #72
                          От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                          Първоначално публикуван от pansim Преглед на мнение
                          А при резонансника нещата са други и продължавам да твърдя, че по напрежение даже 400в диоди пробиват.
                          Е там е проблема че работиш с твърд коефициен на запълване и натрупваш излишна енергия в резонасния контур при окъсяване на изхода.
                          1.Схемата никога не съм реализирал но съм сигурен че работи.
                          2.От постовете ти по темата останах с друго впечатление.
                          3.Да тук може да се спори до каква степен се запазва резонанса при промяната на коефициента на запълване след сработване на системата за контрол на тока в контура но комутацията на рамената винаги трябва да става при нулев ток и 200 волтови диоди се чувстват напълно конфортно в такава обстановка. За мен това е правилното и изпитано в промишленни условия решение изпитано в много повече от 8 броики дори и да не съвпада с твоето мнение. И със подобно изпълнение на резонансен инвертор е удоволствие да се работи, в случай че дъгата не се запали при контакта тя винаги се пали при бавното отделяне на електрода, електрода никога не залепва независимо от вида и състоянието му, дъгата гори стабилно в голям толеранс от разстояния и никога не се получават пръски. Единсвения недостатък на това решение е значително по високата му цена.
                          4.Понеже представката "квази" винаги ме е карала да се чувствам като пред циганчето с трите чашки което вика тука има тука няма а в деиствителност никъде няма На нормален български език за мен това означава лъжерезонансен та кого точно лъжем в случая? И ще съм ти благодарен с няколко прости думи да обясниш има ли резонас това животно на Негуляев или няма?
                          Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

                          Коментар


                          • #73
                            От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                            Резонансния инвертор на Негуляев, е всъщност лъжерезонансен (щом така ти харесва)
                            Реално е в резонанс само при определени условия, например при настройка на 0.15ом, и макс запълване на импулса. При късо на изхода АКО се получи работа в резонанс, то тока на практика се определя от възможностите на захранващата мрежа, т.е. БУМ.
                            Целта на правилната настройка е точно тази - да не се допусне резонанс при късо. Лошо е, че оригиналното описание е малко неясно според мен, и както се установи на практика и леко неточно. Оттам идват и проблемите при реализиране на схемата. Това е с думи прости, резонансника всъщност е квази, псевдо, лъжерезонансник. Ако някой има интерес за повече подробности, да пише, ще се опитам да помагам с каквото мога.
                            Последно редактирано от pansim; 01-05-11, 10:36. Причина: правописна грешка
                            Панайот Бърдарски
                            0887 60 77 22

                            Коментар


                            • #74
                              От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                              Първоначално публикуван от pansim Преглед на мнение
                              Реално е в резонанс само при определени условия, например при настройка на 0.15ом, и макс запълване на импулса. При късо на изхода АКО се получи работа в резонанс, то тока на практика се определя от възможностите на захранващата мрежа, т.е. БУМ.
                              Точно заради такава ситуация в която може да попадне резонансния инвертор на 3та страница от темата съм пуснал елементарна схемичка която самостоятелно понижава тока и напрежението върху моста с цел недопускане на работа в критични, аварийни режими. в нея може да се използва бавен IGBT транзистор и е необходимо да се използват 2 броя в двете рамена на моста или на всеки транзистор в полумостово свързване. Нуждае се само от галванично развързано захранване а вместо светодиода съм използвал оптрон за по нататъшен анализ и обработка на данните от контролера който може да вземе решение да преустанови работата на силовите ключове или да продължи в зависимост от продължителноста и типа на аварийната ситуация. Самата защита може да работи и напълно самостоятелно но предвид голямата енергия отдавана в IGBT транзистора е склоннна към прегряване. Огромно предимство на тази защита е че при авария на който и да е елемент в силовата част а дори и в управлението не се допуска авариране на други свързани в силовите и управляващи вериги елементи, и е невероятно удобство при настройката на резонансния контур а също така запазва работата на силовата част винаги в резонанс дори и при коефициент на запълване близък до единица и късо или претоварване в изхода!
                              Самата защита съм взаимствал от дипломна работа във факултета по електроника на Варненския Технически Университет и съм използвал в реални условия през 2005 - 2006г., но това стана едва след като в края на 2004та пратих във вечните силиконови полета една кофа MOSFET, IGBT и диоди което за онези времена си беше едно малко богатство Е, имаше кой да плаща а и все още се намираха компании които инвестираха в кадърно инженерство, но тези времена май отминаха безвъзвратно за съжаление
                              П.П. При интерес мога да изпратя методиката на изчисляване и настройка на модула.
                              Последно редактирано от old111; 03-05-11, 01:03.
                              Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                                Ето една схема за защита, която според автора работи, и е тествана на практика /не от мен/.
                                Ама това е като онова с предните гуми и грайфера
                                Панайот Бърдарски
                                0887 60 77 22

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X