Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

    Гледам че това инверторче е със скромни възможности Ток 10-100Ам и ПВ 100%-80А и да разбирам ли че ще излезе като крайна цена по скъпо от 300-400лв. Защото наистина ако е така то за тези пари ще си купиш 130 Амперов с функция ВИГ
    https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
    https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

    Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

    Коментар


    • #17
      От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

      Не, цената му ще излезе около 140, просто нищо не е толкова лесно колкото изглежда, а смятам че инвертора е голям залък за моята уста. Прецених че 100 ампера са ми достатъчни за гаражно ползване, затова реших да си направя този.

      Поздрави .

      Коментар


      • #18
        От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

        Ако някога не си правил поне зарядно устройство за акумулатор, да оживиш цял електрожен ще ти струва много, много изпукани транзистори и диоди. От тези, по-скъпите.

        Коментар


        • #19
          От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

          Правил съм елементарни схеми, както и усилвател малък за музика. Нямам проблем със запояването, нито със изпълненето на схемите, но признавам че инвертора е твърде сложен за мен. Ще го направя и ще дам на някой познат да ми помогне с настройката. В крайна сметка човек ако не пробва, няма и да се научи .

          Поздрави .

          Коментар


          • #20
            От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

            Аз не казвам, че няма начин да стане, просто това е от скъпите начини. Може и късмет да имаш, разбира се.

            Коментар


            • #21
              От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

              Знам че не казваш, че няма да се получи . Освен всичко друго аз се съмнявам до известна степен и в елементите. Дано не случа на ментета . А и не съм от късметлиите. Затова пък си нося винаги четирилистна детелинка с мене.

              Да попитам - понеже не направих много добре платките /направил съм всяко парче от схемата на отделна платка с относително големи размери и широки пътечки, а не така прибрано както е в файлчето/ и радиаторите не мога да си захвана качествено към диодите и транзисторите - на какво разстояние мога да ги монтирам от платката /ще запоя проводничета към платката/. До колкото знам не е много препоръчително. Защо?

              Коментар


              • #22
                От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                В тези схеми паразитните индуктивности и капацитети са важен източник на взаимни смущения и нарушения на времевите режими (твърде рано или късно превключване на някой елемент). Какво ти пречеше да използваш платките от файла?

                Коментар


                • #23
                  От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                  Нищо не ми пречеше, всъщност само транзисторите не съм запоил, но и като ги сложа няма да има проблем да им сложа радиаторите. Просто исках да е по пригледно и компактно.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Спарки, ти, който си отварял подобни машини - виждал ли си резонансни преобразуватели? Авторът изглежда фиксиран върху тях.
                    Китайците са си най-обикновени пълни мостове с MOSFET-и. Телоподаващото само ми е с IGBT, но иначе пак същото. повечето са на 100Khz, само IGBT машините обикновено са на 20-30Khz (телоподаващото ми, например). Ни едно от всичките не е резонансно.

                    Сега за другото - за тия мощности това, на което аз съм се спрял, е пълен мост с IGBT, резонансен (или квазирезонансен, който както иска да си го разбира), с регулация чрез фазово отместване. На 100-ина килохерца, примерно. И си копам, малко по малко. Виж например даташита на UCC3895. Хитринката в крайния резултат е че неща като leakage inductance на трафа и капацитетите на транзисторите, вместо да генерират загуби и да се правят снубери, се обръщат в наша полза и увеличават ефективността с 5-7 процентни пункта. Има примери за машинки с например 92-95% ефективност при 3-4 киловата, което си е направо супер. Има и разни цифрови програмируеми истории, дето за мен са дюшеш, понеже и да програмирам не ме е страх. Ама силния сезон за такива неща ми е зимата. Сега съм си намерил 300 други работи за занимавка.

                    За това дали сами да си направим - трябва поне малко опит, и ако той наистина е малко - да се следват буква по буква указанията на автора, особено по отношение на магнитните истории и осцилограмите при насторйка. Иначе се случват зле миришещи пушеци, фойерверки с най-разни цветове, и нелеки финаннсови страдания. Това, дето сте гледали по комедийните фимчета като гръмне нечие гениално творение, а твореца-гений - опърлен, черен и с щръкнала коса, си е съвсем реално постижение, стига поне малко да се постарае човек.

                    А ценното на прикачените от колегата файлчета е че всичко е сбрано на куп, обяснено с думи прости, и дадени конкретни схеми и осцилограми. Това е рядка комбинация.
                    Последно редактирано от sparkybg; 25-08-10, 22:32.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                      Също смятам че тази машина е изключително трудна за повторение и изисква сериозно оборудване за настройка. данните за трафа са не достатъчни за любителско повторение.
                      В потвърждение на написаното от спарки типизна схема на китайче.
                      Прикачени файлове
                      Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Хитринката в крайния резултат е че неща като leakage inductance на трафа и капацитетите на транзисторите, вместо да генерират загуби и да се правят снубери, се обръщат в наша полза и увеличават ефективността с 5-7 процентни пункта.
                        ъъ. Така, както аз чета нещата (като дявол-евангелие) каквото спечелиш от нямането на снубери, го наваксваш в загубите на трептящия кръг (никъде в тази литература не виждам сериозна борба със скин-ефекта). Единствен резонансен бонус е, че клатиш големи мощности на високи честоти с по-евтини транзистори. Възможността да ти избяга честотата на задаващия генератор или на трептящия кръг при стареенето на цялата конструкция или при промяна в температурата силно ме дразни, не знам как се решава.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          ъъ. Така, както аз чета нещата (като дявол-евангелие) каквото спечелиш от нямането на снубери, го наваксваш в загубите на трептящия кръг (никъде в тази литература не виждам сериозна борба със скин-ефекта). Единствен резонансен бонус е, че клатиш големи мощности на високи честоти с по-евтини транзистори. Възможността да ти избяга честотата на задаващия генератор или на трептящия кръг при стареенето на цялата конструкция или при промяна в температурата силно ме дразни, не знам как се решава.
                          Резонансно е само включването и/или изключването на транзисторите. И половината загуби от това ги няма. + още някои продробности. Ей тук прегледай, и ще разбереш: http://focus.ti.com/lit/an/slua107/slua107.pdf Тоест, лекото мръдване на основната честота не е проблем. Проблема е така да изчислиш схемата, че да работи резонансно в по-голям диапазон от консумирани мощности. А там, така или иначе, при ниски мощности тя престава да е резонансна, от което обаче не се случва нищо съществено, освен известен брой проценти надолу в ефективността.

                          Борбата със скин ефекта я има в други книжки, например тук: http://focus.ti.com/docs/training/ca...?sku=SEM401014

                          Ама, предполагам нищо, за което да не знаеш - плоски или многожилни проводници, стратегии за навиване и прочие истории. В руските книжки много-много не си играят с тия работи. Например честа практика е вторичната да е между двете половини на първичната, ако е възможно. Друго - оставяйки въздушни междини и на трите крака също си има недостатъци.
                          Последно редактирано от sparkybg; 26-08-10, 11:36.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                            Ей ви и схема на китаец - чист електрожен. Липсват разни нещица за TIG-а, дето разсейват от същността. Прост, класичеки пълен мост, с нищо резонансно в него. Гледа тока на изхода, а е ограничен по ток в първичната, заради което изпържени докрай и при ниско мрежово напрежение, на моменти изключват за по секунда, например. Ясене, твойто е общо взето същото като WS-160, само с едни контактори на изхода, дето включват трафовете на грец, поледователно, или успоредно, със двойни вторични. Високочестотното палене и всичко останало са без грам промяна, като изключим един траф в повече на някои машинки, и малко повече транзистори в моста и изправителни диоди на изхода.
                            Прикачени файлове
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Ей тук прегледай, и ще разбереш: http://focus.ti.com/lit/an/slua107/slua107.pdf
                              гледах и разбрах. Руският човек е сготвил обратния вид резонанс - по ток, който май е по-фенси точно за електрожен. Брей, още поумняхме.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                                Всъщност резонасния преобразовател не е нов а добре забравен принцип който беше единствено възможен за реализиране при тиристорните инвертори. В картинката се вижда много ясно как работи.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Fig.1.7.jpg
Прегледи:1
Размер:113.4 КБ
ID:5204671
                                Ако някой се интересува от трансформаторите и въобще от принципите на работа на преобразуватели не е лошо да поразгледа изданията на един от най големите специалисти в света- Prof. Dr. Alex Van den Bossche благодарение на този човек научих една тънкост при диагностиката и настройката при която се следи фоновата сигнатура около инвертора и могат да се видят проблеми които иначе не се забелязват при директно наблюдение с осцилоскоп.
                                sparky, Ако сега ми се наложи отново да се занимавам с направа на инвертор бих се насочил към MOSFET мост с IGBT протектори и ще подгоня тази концепция на 300Khz така моста винаги ще е в режим и няма да прекъсва работата си при сработване на защитата а просто ще индикира претоварване.
                                Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X