Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

    Първоначално публикуван от old111 Преглед на мнение
    Всъщност резонасния преобразовател не е нов а добре забравен принцип който беше единствено възможен за реализиране при тиристорните инвертори. В картинката се вижда много ясно как работи.[ATTACH=CONFIG]241562[/ATTACH]
    Ако някой се интересува от трансформаторите и въобще от принципите на работа на преобразуватели не е лошо да поразгледа изданията на един от най големите специалисти в света- Prof. Dr. Alex Van den Bossche благодарение на този човек научих една тънкост при диагностиката и настройката при която се следи фоновата сигнатура около инвертора и могат да се видят проблеми които иначе не се забелязват при директно наблюдение с осцилоскоп.
    sparky, Ако сега ми се наложи отново да се занимавам с направа на инвертор бих се насочил към MOSFET мост с IGBT протектори и ще подгоня тази концепция на 300Khz така моста винаги ще е в режим и няма да прекъсва работата си при сработване на защитата а просто ще индикира претоварване.
    Къде да видя или да си купя изданията на тоя автор?

    За 300-те - няма лошо. И аз бих. Обаче IGBT за 300 са скъпи, и остават само MOSFET-и. Тях пък за тия мощности трябва да ги наредя много, че да постигна загубите на IGBT-тата. Абе, като започна да си играя с реални устройства, тогава и ще преценявам. Ще ми се да имам подкаран реален прототип, и от там нагоре да си правя експерименти. Всичкото го правя за собствено удовлетоворение, пари от тая работа не се очертава на се изкарат.

    Например, поне по сметки на прима виста, ако правя цялата мащина с един голем траф, то сметките чисто физически не излизат - вторичната трябва да е с под 1 навивка. Пък и една сдвоена навивка се прави физически трудно така че да е оптимална. Значи отива се навариант успоредни малки трафчета, няколко на брой.

    ...А иначе за защитата - обикновена защита, дето си идва в комплект с токовия режим на управление. Тогава и няма да прекъсва, а само ще се ограничава до зададения максимум.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #32
      От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

      http://de.scientificcommons.org/alex_van_den_bossche
      Тък е опис на изданията му има и линкове но в голямата си част изискват регистрация. ако не можеш да намериш нещо ми пиши ще ти съдействам за намирането.
      За защитата имам предвид такава с последователно включен в двете рамена на моста IGBT транзистор и се следи пада на напрежение на прехода му, при надвишаване не лимитирания ток транзистора започва да се запушва и така предпазва ключовете. Тази кончепция съм я реализирал и резултатите особенно в тестови постановки са отлични, не можахме за 2 часа даване на късо на кой да е от ключовете да изгорим нищо. Няма да ти описвам преди реализирането на тази защита колко транзистори съм пратил в коша, било то заради лошо разчетена защита или заради наситил се траф.
      Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

      Коментар


      • #33
        От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

        Здравейте.
        Правих електрожен по схемата,която е качил колегата Т-1000.Ако се следват указанията тръгва без проблеми и работи добре.

        Коментар


        • #34
          От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

          Здравейте!
          Малко по темата за резонансника (или квазирезонансник) кой както иска.
          Всичко написано от Негуляев е вярно и работи. Вече правя втори такъв електрожен. Има някои нюанси при изработката и особено при окончателната настройка
          но пък се получава меко работещ(без много пръски) апарат. Ако има някой интерес мога да пиша подробно. Като цена излезе около 200лв. но зависи кой какви компоненти може да намери и на каква цена. Пак казвам резонансника си струва всяка стотинка влажена в изработката му.
          Панайот Бърдарски
          0887 60 77 22

          Коментар


          • #35
            От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

            Първоначално публикуван от pansim Преглед на мнение
            Здравейте!
            Малко по темата за резонансника (или квазирезонансник) кой както иска.
            Всичко написано от Негуляев е вярно и работи. Вече правя втори такъв електрожен. Има някои нюанси при изработката и особено при окончателната настройка
            но пък се получава меко работещ(без много пръски) апарат. Ако има някой интерес мога да пиша подробно. Като цена излезе около 200лв. но зависи кой какви компоненти може да намери и на каква цена. Пак казвам резонансника си струва всяка стотинка влажена в изработката му.
            Ще уточниш ли кой от всичките? Примерно 2-ро издание, 3-та схема (само пример е). Пък и ще се радвам да споделиш подробности. Поне на мен ще са ми интересни. Щото теорията - едно на ръка, ама практиката често малко или много е различна.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #36
              От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

              Ето малко подробности:
              Първо направих полумост резонансен от второто издание, до 120А, ама зависи от ИГБТ колко ще е макс. ток.
              Ако не ме лъжат измерителните уреди, получих около 110А с точно повторение на схемата от книгата.
              После експериментирах с 8 навивки първична вместо 10 по книга. Резултата е по-стабилна работа БЕЗ!!! удвоител на изхода.
              Трафа е с ферит Е70 както и резонансния дросел.
              Сега подготвям пълен резонансен мост като смятам да го правя до около180А.
              Ето и малко подробности за практическата реализация - за начинаещи, по напредналите да не се смеят...
              1. Раположението на транса и дросела е критично - задължително далеч от платката на генератора.
              2. Силовите проводници максимално къси и с подходящо сечение, тези от генератора до ТГР-а къси и усукани!!!
              3. ИГБТ транзисторите директно на радиатор без никаква изолация. Дебелината на радиатора където е закрепен транзистора поне 4-5мм.Естествено площа на радиаторите зависи от изискванията за ПВ.
              4. Не се захващайте с ис 3825, много трудна за настройка ма мъртвото време и капризна към изработка на платката и разположението на елементите(самовъзбужда се). При мен е с ТЛ 494. Работи чудесно и МВ (мъртвото време) се гласи с потенциометър без влияние върху честотата на работа за разлика от 3825.
              5. Диодите си струва да бъдат на 1200В!!! Иначе с показаните на схемата ще трябва да се правят доп. гимнастики за защита. Пробвано е -пробиват по напрежение само с оригиналните снубери.Обикновено се случва при преминаване от късо към празен ход на инвертора.
              6. При окончателната настройка е добре освен баласт да се пробва и заваряване, ако тока на късо е голям което проличава по твърдата работа (много пръски)
              се НАМАЛЯВА!!! честотата с примерно 100хц и се пробва пак, така до получаване на желания резултат (без фанатизъм естествено).
              7. Следващия ход е използуване на 2бр. Е70 или Е 65 за силовия траф. Като го направя ще пиша за резултата.
              Ако има въпроси съм насреща, а може и да съм пропуснал нещо за което се извинявам предварително.

              Още нещо - супресорите и ценеровите диоди в гейта задължително максимално близо до транзисторите най-добре директно запояване върху краката на ИГБТ.
              Съшото важи и за кондензаторите 0.1мкф/630в. Това е засега. Успех на всички експериментатори.
              Последно редактирано от pansim; 10-09-10, 14:18.
              Панайот Бърдарски
              0887 60 77 22

              Коментар


              • #37
                От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                Чак се кефя с какъв ентусиазъм се започва "едно инверторче"
                Уж не съм начинаещ, имам някоя и друга хитринка като апаратура, не е и като да не съм правил никога импулсни захранвания, но като стане дума за електрожен, малко се стряскам. Като стане дума за нещо, което трябва да вади 4-5 киловата, доста се стряскам.
                На базата на моите си познания и умения съм преценил, че ми трябват поне 2 месеца и то при условие, че не се занимавам с нищо друго, за да се захвана с подобен проект. За парите не говоря, инвестицията в единична бройка клони към безумие.

                Не искам да плаша никого, но темата е много, много далеч от Млад Конструктор.
                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                Коментар


                • #38
                  От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                  Спокойно. Наистина 5квт звучат внушително, но с повишено внимание не е толкова страшно. Най-важно да не се бърза и внимателно да се следят осцилограми
                  и напрежения. Резонансния полумост бе първия инвертор с голяма мощност за мен, и не съм изгорял нито един ИГБТ. Е имам известен опит но не при такива киловати. Просто трябва да се спазват някои правила на силовата електроника, както съм описал накратко в предишния пост.
                  Панайот Бърдарски
                  0887 60 77 22

                  Коментар


                  • #39
                    От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                    Първоначално публикуван от pansim Преглед на мнение
                    Здравейте!
                    Малко по темата за резонансника (или квазирезонансник) кой както иска.
                    Всичко написано от Негуляев е вярно и работи. Вече правя втори такъв електрожен. Има някои нюанси при изработката и особено при окончателната настройка
                    но пък се получава меко работещ(без много пръски) апарат. Ако има някой интерес мога да пиша подробно. Като цена излезе около 200лв. но зависи кой какви компоненти може да намери и на каква цена. Пак казвам резонансника си струва всяка стотинка влажена в изработката му.
                    Коя схема си ползвал? А ще може ли да работи и на ВИГ?
                    https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                    https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                    Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                      А какви са изискванията за ВИГ, че аз не съм заварчик професионалист. По-точно каква трябва да бъде ВАХ падаща или като на МИГ/МАГ
                      Панайот Бърдарски
                      0887 60 77 22

                      Коментар


                      • #41
                        От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                        Схемата която съм ползувал е от книга 2, стр. 22 полумостов резонансен инвертор, с фабричен захранващ блок 12в 1.25А от100 до 260в. и друг генератор на ТЛ494.
                        Панайот Бърдарски
                        0887 60 77 22

                        Коментар


                        • #42
                          От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                          Първоначално публикуван от welderargon Преглед на мнение
                          Коя схема си ползвал? А ще може ли да работи и на ВИГ?
                          Няма причина да не работи. Само трябва да се изключат anti stick и arc force модулите, ако има такива. Забравих вече.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                            Първоначално публикуван от pansim Преглед на мнение
                            Спокойно. Наистина 5квт звучат внушително, но с повишено внимание не е толкова страшно. Най-важно да не се бърза и внимателно да се следят осцилограми
                            и напрежения. Резонансния полумост бе първия инвертор с голяма мощност за мен, и не съм изгорял нито един ИГБТ. Е имам известен опит но не при такива киловати. Просто трябва да се спазват някои правила на силовата електроника, както съм описал накратко в предишния пост.
                            5kW на полумостова? Успех желая...
                            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                            Коментар


                            • #44
                              От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Няма причина да не работи. Само трябва да се изключат anti stick и arc force модулите, ако има такива. Забравих вече.
                              А за Lift палене на дъгата най вероятно ще трябва допълнителна схема или платка или поне елементи ?
                              https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                              https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                              Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                                Първоначално публикуван от welderargon Преглед на мнение
                                А за Lift палене на дъгата най вероятно ще трябва допълнителна схема или платка или поне елементи ?
                                Lift палене е палене с подраскване. За такова палене не трябва нищо. Виж за високоволтово дистанционно палене е друга тема. Пък и не е философия. Китайците са го направили адски просто, а пък работи.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X