Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

    Ittso, Ти го каза най правилно- че не всички които питат имат амбиция да стават сервизни майстори в областа на инверторните машини.

    То по тази логика, Аз трябваше да стана специалист по оръжията, колите, хладилниците, пералните, шпакловката, покривите, моторните триони и коси и да не изброявам още незнам какви неща които съм ремонтирал и правил в ежедневието си. Действително инверторната техника ми е слабо позната. Но поне се опитвам да получа някаква информация за основните принципи на работа и това което дефектира в тази техника чисто от потребителска гледна точка. Няма как от прочитането на една книга в областта или няколко обяснения да стана специалист. Просто иска години труд и опит-практика. Всичко е повторение и заучаване. Това го разбрах когато седнах да уча Английски език сериозно.
    Друг е въпроса че когато аз и човек с моите познания пита специалисти като вас, трябва да знае какво да пита и кога да спре за да не дразни. Понеже вие сте научили тази работа и този опит с дълги години труд и е естествено да не искате някой просто така да получава на готово основните неща. Което естествено няма да ме направи специалист, но пак е безплатна информация, която дразни тези които я дават.

    Това че ме нападат е нормално в този ред на мисли, всеки си пази хляба и интереса. А и всеки очаква като дава и да получи, което предполага специалистите да говорят с хора знаещи колкото тях или повече. Проблема е че до тези теми имат достъп и лаиците като мен. Като се престрашиме да питаме се получават тези комфликтни ситуации.

    В крайна сметка човек може да е най добър в едно нещо, а може да се интересува от много неща. Просто при мене след като минах фазата на чупенето като малък, започнах да поправям разни неща и видях че това ми идва отръки и за това се интересувам от всичко с което се сблъсквам.
    Също повечето ми допирни точки със сервизни майстори от всякакъв тип са налагали последващи корекции от моя страна на сервизираният обект, което ме кара да се интересувам от всичко и да мога и сам да се оправям с някой неща.
    Ето в конкретният случай даже- приемчика не излъга че машината е със сменен модул. Е аз знам че е с ремонтирана платка и ако се прецака ще си искам нова, дори и да я заплатя.

    А и основната ми специлност е в Телекомуникациите, което има някакви допирни точки с електрониката. Но напоследък се занимавам повече с административни дейности и тнт.

    Но по мой наблюдения специалистите в област на електрониката и сервизирането и са най тегави, както и при ползваните от мен услуги в тази сфера, так и в задаваните въпроси по форумите от мен.
    Последно редактирано от kiossis; 06-02-14, 08:57.

    Коментар


    • От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

      Първоначално публикуван от kiossis Преглед на мнение
      ...всеки си пази хляба и интереса...
      Нищо подобно. Аз винаги съм готов да споделя всичко, което знам. Още повече че не си изкарвам хляба с електроника. Само че за да го споделя, страната отсреща трябва да може да ме разбере. А страната отсреща бегло знае що е диод и кондензатор, на ранно гимназиално ниво, или поне с такова впечатление оставам. Въпросната книжка би то помогнала точно за това. Ако ти е интересно, из интернет има и повече. Никой не може да ти налее в главата знания, даже и да иска. Трябва и сам да положиш усилия. В тоя ред на мисли - с каквото и електроника да се занимаваш, дори от чисто любопитство, без приличен технически английски си за никъде.

      Ето ти и примерчета:
      http://www.ti.com/lit/sg/sluw001e/sluw001e.pdf
      http://ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/01114a.pdf

      http://ww1.microchip.com/downloads/e...tes/01207b.pdf
      http://w5jgv.com/hv-ps1/pdf/topologi...r_supplies.pdf
      http://www.nxp.com/documents/applica...te/APPCHP2.pdf
      http://4hv.org/e107_files/public/129..._selection.pdf

      Вътре се съдържат отговорите на всичките ти въпроси.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

        Ще ги разгледам.
        Последно редактирано от kiossis; 06-02-14, 11:39.

        Коментар


        • От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

          Първоначално публикуван от kiossis Преглед на мнение


          Първият линк е много интересен- Четириполюсници-филтри LC, RC ниско и високочестотни.
          После Флайбека си е еднополупреиоден изправител с един кондензатор за изглаждане на пулсациите.
          Виж Форуърда е вече с ниско и високочестотна филтрация на изхода, пак еднополупериоден. Вторият Диод не знам каква точно функция има-признавам си.
          Може и да греша.
          Иначе сложни думи за неща които съм учил. Любими са на Пансим.
          Във Вишият институт също учих МГЕ . Та познавам еленентите на малко по високо ниво от Техникума. Но всичко е до интерес в тази насока.
          Студено, студеееееено.

          Подхождаш грешно. Преди опитите да се заяждаш с Пансим прочети още едно-две. Гледай уравненията, гледай графиките за токове и напрежения. Гледай какво пише за индуктивностите и трансформаторите при всяка топология.

          Флайбека няма нищо общо с дадената от теб дефиниция. Ама НИЩО! Не гледай само картинки - чети, ако трябва по няколко пъти.

          От тук нататък си ти. Аз каквото можах - направих.
          Последно редактирано от sparkybg; 06-02-14, 11:51.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

            Да греша, защото обърках транзисторите, които ги сметнах за тримери. Диодите на входа се зачудих какво точно правят там. Просто помислих схемите за изправители.
            Като отворих вторият линк и зачетох -видях принципните схеми и че тия елементи на входа са транзистори се досетих че това е импулсен инвертор-влиза постоянно, накъсва се на импулси, от транзисторите и в трафа се повишават/намалява- ток, напрежение и тнт. После пак се изправя на изхода.
            Абе сложно е но е интересно.

            Като видях грешката и си изтрих поста, но ти си го прочел вече.

            Коментар


            • От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

              Силно в общи линиии. Само дето трафа при FlyBack не е траф, а сдвоена индуктивност, и съответно стават някои по-интересни нещица. В индуктивността на buck, forward, puch-pull, half и full bridge също стават някои интересни неща - не е просто филтър.

              Изясни си какво става в buck и boost топологиите, SEPIC-а го забрави засега. Останалите са производни на тия двете, но с доста съществени подробности. Buck, forward, push-pull, half, full brigde са от едно семейство, boost и flyback от друго. От там и диодите и разположението им и т.н.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                koissis, позволи да проявя малко интерес - защо ти е всичко това?
                Ако си решил сериозно да се занимаваш с тази материя, то тогава си объркал мястото и начина, Ама с МНОГО!
                Ако е само да "изчешеш крастата" то тогава няма смисъл от толкова напъване. И без това повечето неща са ти напълно неясни, и докато ги изясниш, ще ти мине мерака.
                Руския добър ли ти е? Имам интересно четиво за теб.
                Не е задължително да ми отговяряш. Само ако прецениш че искаш.
                Панайот Бърдарски
                0887 60 77 22

                Коментар


                • От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                  Всичко допълнително е добре дошло.

                  Защо ми е това ли, еми просто характер. Може и да не ми трябва, но се интересувам. Понякога правя нещо по 100 пъти за да ми хареса накрая. А друг не би се хванал да го прави и веднъж това.
                  По принцип за мене е по добре да правя нещо за лудо, от колкото да стоя така. А и живота ме научи да се интересувам от всичко и то в повече. Но в крайна сметка то си е до характер.

                  Сигурно тоя инвертор съм го отварял над 10 пъти, а по малко съм го ползвал по предназначение- първо му гледах схемата, после какво изгоря, после какво смениха и накрая пробивах отвори за закачане на ремък за през рамо-нали трябва да се катеря по асмата на село и да заварявам. Та не ми е лесно , но това е !

                  Определено тия схеми са ми интересни !

                  Коментар


                  • От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                    Ето четиво.
                    Прикачени файлове
                    Панайот Бърдарски
                    0887 60 77 22

                    Коментар


                    • От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                      Искам да попитам тези които са правили инвертор по схемата на Бармалей с кос мост - загряват ли много обратните диоди и диодите в снаберите. Какви радиатори е добре да се поставят - като на ключовите транзистори или може и по-малки?
                      Благодаря

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X