Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Lift палене е палене с подраскване. За такова палене не трябва нищо. Виж за високоволтово дистанционно палене е друга тема. Пък и не е философия. Китайците са го направили адски просто, а пък работи.
    ...на апаратите с Lift палене има допълнително ключе ,а не палене с драскане няма такова .То впрочем и двата вида са палене с драскане но имат малка разлика .Сега да обясня и каква е точно разликата защото съм работил с апарати и от двата вида -при Lift електрода се допира до материала и след като се повдигне дъгата се запалва ,а при палене без Lift дъгата пали мигновено затова при този вид запалване трябва да се внимава ръкохватката да не се оставя на работната повърхност ,а при Lift запалването дори и волфрамовия електрод да опре на работната повърхност няма да запали дъгата ...дано го обясних добре ...
    П.П.Освен това Lift паленето е метод който предпазва по добре електрода от износване !
    Последно редактирано от welderargon; 10-09-10, 22:05.
    https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
    https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

    Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

    Коментар


    • #47
      От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

      Първоначално публикуван от welderargon Преглед на мнение
      ...на апаратите с Lift палене има допълнително ключе ,а не палене с драскане няма такова .То впрочем и двата вида са палене с драскане но имат малка разлика .Сега да обясня и каква е точно разликата защото съм работил с апарати и от двата вида -при Lift -а електрода се допира до материала и след като се повдигне дъгата се запалва ,а при палене без лифт дъгата пали мигновено затова при този вид запалване трябва да се внимава ръкохватката да не се оставя на работната повърхност ,а при Lift запалването дори и волфрамовия електрод да опре на работната повърхност няма да запали дъгата ...дано го обясних добре ...
      Разбирам. Аз не съм бил в час. А защо по даволите са нужни тия заигравки, като може да се направи високоволтово, дето да пали от милиметър-два? Струва 20лв, айде нека да е 30, с платката, като най-скъпия за българските условия елемент е малък (но пък с голям ампераж) трансформатор на изхода. Е, трансформатор е докато се запали дъгата. После престава да е такъв, и го играе като мижава индуктивност. Просто дебела жица върху феритна пръчка, десетина навивки, като измежду тях още 5-6 кум модула за запалване. Аз поне не виждам никакви сериозни проблеми в направата му.

      Другото - високия волтаж на диодите също се решава лесно с един непретенциозен гасител на импулси на изхода. Ценер (TVS), подпрян с един или няколко MOSFET-а. Всичките китайци, дето съм виждал, са с 250 волтови диоди на изхода, защитени или с няколко дребни елемента преди изходящата индуктивност, или ако няма такава - специална схема с диод, 1-2 кондензатора, и разтоварващо мощно съпротивление (в крайна сметка вършещи същото като подпрян с MOSFET-и ценер, още повече че за разлика от мощен резистор, могат да се сложат на същия радиатор, където и диодите).
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #48
        От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Разбирам. Аз не съм бил в час. А защо по даволите са нужни тия заигравки, като може да се направи високоволтово, дето да пали от милиметър-два? Струва 20лв, айде нека да е 30, с платката, като най-скъпия за българските условия елемент е малък (но пък с голям ампераж) трансформатор на изхода. Е, трансформатор е докато се запали дъгата. После престава да е такъв, и го играе като мижава индуктивност. Просто дебела жица върху феритна пръчка, десетина навивки, като измежду тях още 5-6 кум модула за запалване. Аз поне не виждам никакви сериозни проблеми в направата му.
        .
        Ами явно Lift паленето не оскъпява апарата но пък има известни предимства,и затова е предпочетено в апарати от ниски класове.. а за HF палене освен платката и ВЧ трансформатор са необходими клапан за газта,най вероятно и трансформатор за клапана ,куплунг за управление на вкл./изкл.на клапана,още една платка която ще е нужна за пуска и спиране на газта а при спиране на газта е нужно забавяне с няколко секунди за обдухване на електрода, куплунги за вход и изход на газта .... та ето ти от тези елементи още вдигане на цената с поне 150лв. освен това е необходимо и място в кутията за поместването на тия елементи ...Пък и по този начин се получава апарат от вече друг клас ,и то някакъв междинен който е между професионален и хоби от който явно няма смисъл...понеже за хоби ще е скъп а за професионален само едно високочестотно запалване е твърде недостатъчно ...
        https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
        https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

        Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

        Коментар


        • #49
          От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

          Лифт паленето е технология спретната преди много време и е разработвана за трансформаторните апарати. Работи на следния принцип малък траф осигуряващ няколко ампера е за паленето при контакт на електрода с материала напрежението спада до относителна нула а тока нараства тогава тиристорите в изправителя на са отпушени и голям ток не тече но при отпадане на късото и повишаване на напрежението до 10-15В се активират тиристорите и се увеличава тока във вече получената дъга. Гевезелъка е че можеш да разхождаш електрода по повърхноста без да причиниш някакви сериозни дефекти по нея и едва при отделянето му ще се запали дъга. Естествено не е никакъв проблем да е приложи и при инверторите и не е нужен даже и отделен траф а смо едно следене на напрежението което го имат почти всички свестни машинки.
          За диодите съм напълно съгласен с теб да не говорим че рядко пиковете надвишават 300 волта и без защита, та 1200 волтови си е разхищение и ненужни проблеми с капацитетите им.
          А за използването на TL494 ми прилича да си сложиш перкинс на джипката си, ще можеш дори и на пътя да барникаш помпата, ама другите проблеми с морално остарелия чип те спират в началото на задачата. но естествено всеки има право да работи с това което може и познава.
          А и цялата задачка може да се натика в едно малко процесорче и да се реши проблема с всичко на куп.
          Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

          Коментар


          • #50
            От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

            welderargon

            Всичко което си описал не струва повече от 30тина лева като елементи и реализация.
            Последно редактирано от old111; 10-09-10, 23:36.
            Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

            Коментар


            • #51
              От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

              А и един въпрос от личен интерес инвертор с лифт палене можеш ли да дадеш контакт за 5, 10 минути без проблеми?
              Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

              Коментар


              • #52
                От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                Първоначално публикуван от old111 Преглед на мнение
                welderargon

                Всичко което си описал не струва повече от 30тина лева като елементи и реализация.
                Може би 30тина лв. ще са платките и др.неща но клапана за газта по смътни спомени мисля че е 40-50лв.
                Първоначално публикуван от old111 Преглед на мнение
                А и един въпрос от личен интерес инвертор с лифт палене можеш ли да дадеш контакт за 5, 10 минути без проблеми?
                Не знам дали правилно съм разбрал въпроса,но ако питаш дали електрода може да стои в контакт с материала(масата)за 10 минути това наистина не мога да отговоря защото никога не оставям ръкохватката на масата тя си има място за окачане ..
                Последно редактирано от welderargon; 11-09-10, 00:11.
                https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                Коментар


                • #53
                  От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                  Неее, имах предвид производствена цена не за прототип, там си прав а може и да надскочи доста това което си описал а клапана на цена на едро разбирай 100тина броя пада под 10 лева и това тук а за китай не гожорим че и баничката е по скъпа у нас.
                  едит: А като се позамислих може да се намери клапан с бързи връзки и за под 20 лева ама мога да видя в понеделник там дебита е малък и най малките пневмо вентили могат да свършат чудесна работа.
                  Последно редактирано от old111; 11-09-10, 00:22.
                  Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

                  Коментар


                  • #54
                    От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                    Оххх какво да говоря ама ще си го кажа, когато разработвахме инверторите, по всяка вероятност за тъпите хамериканци условието беше да са неунищожими по никакъв начин. Доказахме неунищожимоста с идиотски похвати примерно: вместо траф и дросел в веригата между ключовете сложихме една отверка и така 72 часа, варел с 100 лирара вода завра от товарните резистори на макс ампераж и така нататък простотии, та от тая история ми е мъката - може ли? Та и нито е мое изобретение защитата нито съм направил кой знае какво просто благодарение на един студент и неговата дипломна работа се реализира системата която са отказали почти всички големи компании, Е сега имам и друга идейка на съшата база ама нямам време и възможност да я боря. А и вече няма кой да плаща а без това няма развитие, и така си стоят идейките, отлежават но от отлежаването не стават по добри а просо изветряват като вчерашно вино в чаша.
                    едит: и едно от най интересните условия беше че премахването на кой да е не критичен елемент от платката (разбирай кондензатор, резистор, и.т.н.) трябва да запази работоспособноста на машината минимум 60%. Е те ти това в Гъ.....а ама и с това се оправихме и ако ти кажа че цената на оскъпяването не беше повече от 30% и това за прототипа. А в серийно производство няма и 5, 10 %
                    Последно редактирано от old111; 11-09-10, 01:12.
                    Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

                    Коментар


                    • #55
                      Първоначално публикуван от old111 Преглед на мнение
                      За диодите съм напълно съгласен с теб да не говорим че рядко пиковете надвишават 300 волта и без защита, та 1200 волтови си е разхищение и ненужни проблеми с капацитетите им.
                      А за използването на TL494 ми прилича да си сложиш перкинс на джипката си, ще можеш дори и на пътя да барникаш помпата, ама другите проблеми с морално остарелия чип те спират в началото на задачата. но естествено всеки има право да работи с това което може и познава.
                      А и цялата задачка може да се натика в едно малко процесорче и да се реши проблема с всичко на куп.
                      Остарялата 494 се справя чудесно в случая и не те ограничава с нищо, просто защото тук е само генератор, няма обратни връзки, няма анти залепване защото тук не е нужно, пък ти ако искаш само за генератор сложи процесор проблем няма.
                      За диодите - моите уважения към знанията ти и опита! НО сложи 300в диоди и тогава ще говорим пак. Жокер - къде отива енергията натрупана в резонансния контур при преминаване от късо към празен ход? там е отговора

                      Теф40 - никъде не съм казал,че моя полумост е 5квт. А иначе ако е за идеята може да се направи ИГБТ транзистори с токове от порядъка на 100ампера има

                      Първоначално публикуван от old111 Преглед на мнение
                      http://de.scientificcommons.org/alex_van_den_bossche

                      За защитата имам предвид такава с последователно включен в двете рамена на моста IGBT транзистор и се следи пада на напрежение на прехода му, при надвишаване не лимитирания ток транзистора започва да се запушва и така предпазва ключовете.
                      Ако не е много нахално от моя страна - може ли подробности и схема. Просто съм любопитен за реализацията, не че ще тръгна да правя мост с твърдо превлкючване.
                      Последно редактирано от Ясен; 11-09-10, 11:25.
                      Панайот Бърдарски
                      0887 60 77 22

                      Коментар


                      • #56
                        От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                        Клапан може да се пазарува от китай. При това достатъчен че да става и за аргон, и за плазма дори. Цените съвсеееем не са тия. Куплунга е стотинки. Абе изедници са си, и това си е. А за прототип частите са си все толкоз. Просто загубата на време е доста по-голяма, от там и цената.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                          Първоначално публикуван от pansim Преглед на мнение
                          Остарялата 494 се справя чудесно в случая и не те ограничава с нищо, просто защото тук е само генератор, няма обратни връзки, няма анти залепване защото тук не е нужно, пък ти ако искаш само за генератор сложи процесор проблем няма.
                          За диодите - моите уважения към знанията ти и опита! НО сложи 300в диоди и тогава ще говорим пак. Жокер - къде отива енергията натрупана в резонансния контур при преминаване от късо към празен ход? там е отговора
                          Ако разгледате схемите на китайчетата ще видите че решението е елементарно и дори 150EBU02 ще се чувства напълно комфортно без каквито и да е проблеми а 150EBU04 е с огромен запас обърнете внимание на следенето на напрежението в изхода. А и при такава реализция няма залепнал електрод. Е това с 494 не става, просто този чип е само един генератор нужен е чип с малко акъл.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:prot.jpg
Прегледи:1
Размер:35.8 КБ
ID:5208014
                          Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

                          Коментар


                          • #58
                            От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                            Първоначално публикуван от pansim Преглед на мнение
                            ...Теф40 - никъде не съм казал,че моя полумост е 5квт. А иначе ако е за идеята...
                            Знаи аз не съм те разбрал. Извинения за което.
                            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                            Коментар


                            • #59
                              От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                              Първоначално публикуван от old111 Преглед на мнение
                              Ако разгледате схемите на китайчетата ще видите че решението е елементарно и дори 150EBU02 ще се чувства напълно комфортно без каквито и да е проблеми а 150EBU04 е с огромен запас обърнете внимание на следенето на напрежението в изхода. А и при такава реализция няма залепнал електрод. Е това с 494 не става, просто този чип е само един генератор нужен е чип с малко акъл.
                              [ATTACH=CONFIG]245279[/ATTACH]
                              Явно не говорим за едни и същи неща - аз резонансен електрожен китайски още не съм виждал /което не значи че няма разбира се/
                              Масовите китайчета са асиметричен мост което си е еднотактен електрожен нямаш нищо общо с резонансника. Там наистина са 200в диодите.
                              За асиметричния мост трябва чип с повече "акъл" за да се получи нещо свястно, И следене на изх. напрежение, и против залепване и задължителна обратна връзка по ток, и каквото се сетите още.
                              Но цялата прелест на резонансника е, че НЯМА нужда от това. Пак казвам това не е асиметричен мост, и си трябва други диоди заради спецификата на работа. Пробвано е!
                              Панайот Бърдарски
                              0887 60 77 22

                              Коментар


                              • #60
                                От: Как да си спретнем заваръчен инвертор - какво купуваме и на каква цена

                                Първоначално публикуван от pansim Преглед на мнение
                                Явно не говорим за едни и същи неща - аз резонансен електрожен китайски още не съм виждал /което не значи че няма разбира се/
                                Масовите китайчета са асиметричен мост което си е еднотактен електрожен нямаш нищо общо с резонансника. Там наистина са 200в диодите.
                                За асиметричния мост трябва чип с повече "акъл" за да се получи нещо свястно, И следене на изх. напрежение, и против залепване и задължителна обратна връзка по ток, и каквото се сетите още.
                                Но цялата прелест на резонансника е, че НЯМА нужда от това. Пак казвам това не е асиметричен мост, и си трябва други диоди заради спецификата на работа. Пробвано е!
                                Не знам какви китайчета си гледал, но поне 6-те, дето са ми минали през ръцете, са с напълно симетричен пълен мост, и индуктивност на изхода. Не са резонансни, и не се ръководят чрез промяна на честотата, обаче. Просто обратна връзка по ток, защита по максимален ток в първичната (моста), и следене по напрежение за ARC FORCE функцията. Anti stick не знам дали имат, понеже на електроди не съм достатъчно опитен за да хвана разликата.

                                Накратко, класически пълен мост с индуктивност на изхода, след диодите. Точно поради тая причина защитата на диодите е реализирана елементарно - един TVS между диодите и индуктивността. Виж при AC/DC машините им си има специална схема, дето отговаря за това, но тя защитава транзисторите в AC моста, а не диодите. За диодите си се мъдри същия TVS, за който споменах по-горе. Същата тая схема аз думнах съвсем безгрижно (барабар с AC моста ) като пуснах АС-то вместо на 60, на 300 херца, при пълния ампераж на машината, та се наложи да мисля нЕкои допълнения към нея, състояща се от TVS, подсилен с 10-ина MOSFET-а. Та по тоя повод сега машината ми е с усилен с 200V MOSFET-и, вместо оригиналните 250, като загубите там са прилично намалели, а в същото време е невъзможно там нещо да умре от пренапрежение, понеже един 170V TVS, подпрян с 10-те други мосфета (пак същите, 200 волтови) се грижи там повече от 180 волта да е невъзможно да се случат.
                                Последно редактирано от sparkybg; 12-09-10, 00:20.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X