Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Резултата от днешните опити с вибрационка Райдър с долно засмукване и 20 годишен кладенец (той може и стотина годишен да е, ама поне от толкова не е ползван)-кубик и половина вода, и две кофи песъчинки и жълта пръст.
    Мисля да направя още няколко серии за почистване и да пускам нормална винтова помпа.
    Китаеца се представи добре само с едно разглобяване за почистване на мембраните от застанали камъчета и дори не успя да изгори. Пиша му добър 4.

    Коментар


    • Аз съм доволен от Лидълската помпа(Parkside),чак учудващо добре работи и е 1,1kW, което е добре на фона на 600W масовки по магазините. Засега ми върши чудесна работа.
      Искайте и ще Ви се даде,търсете и ще намерите,хлопайте и ще Ви се отвори.

      Коментар


      • IvanIvanovi
        IvanIvanovi коментира
        Редактиране на коментар
        и аз имам лидълска, но малката и е слаба.
        комшията е с голямата и е перфектна, но я имаше последно преди 2 месеца, а не я купих.
        сега взех едно бибо, да видя с него как ще е

      • IvanIvanovi
        IvanIvanovi коментира
        Редактиране на коментар
        Бибото се справя доста по- добре , въпреки че е 600W. Кладенеца се пълни с около кубик на ден, което ме устройва засега - дано се засили

    • За сега моята работи много добре,доволен съм .
      Искайте и ще Ви се даде,търсете и ще намерите,хлопайте и ще Ви се отвори.

      Коментар


      • Предлагат ми "воден" сондаж с цена 100 лв-метър в която цена влиза само сондаж без обсадни тръби. Ще се сондира в твърда глина - мергел.

        Добра ли е тази цена?
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • Никола
          Никола коментира
          Редактиране на коментар
          Имай предвид, че и тръбата че е още към 50-60лв. За метър.

        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          Не съм се занимавал лично ама знам че при сондиране работата е пропорционална на дълбочината повдигната на квадрат.

          По-горе в темата имаше 100лв/м за много по-дълбоки сондажи. На плитко трябва да е по-евтино. Ама пък то оттогава и инфлация, та знам ли.

          Зависи и от диаметъра. 10см е едно, 30см е друго. От 30см нагоре се води кладенец, а не сондаж - ама технологията сигурно е същата.

        • s_s1
          s_s1 коментира
          Редактиране на коментар
          20 см.

      • Към 150 лв/м е в момента с тръби и всичко.

        Коментар


        • Спря да работи, но след малко тръгна пак.
          Последно редактирано от VesMil; 28-05-22, 19:02.
          Искайте и ще Ви се даде,търсете и ще намерите,хлопайте и ще Ви се отвори.

          Коментар


          • При мен опита за сондаж се оказа неуспешен. Причината големи камъни от речен нанос. сондата подскачаше и не дълбаеше. Нужна била според сондьора друг тип глава с ролки каквато той нямал.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • Как е сега?
              ако няма вода има ли плащане?
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • s_s1
                s_s1 коментира
                Редактиране на коментар
                Той нищо не можа да свърши и каза, че не му дължа нищо.

            • Ами ако е дупчил до 50 метра, бадиева ли ще мине? Не ми се верва.

              Коментар


              • veskov
                veskov коментира
                Редактиране на коментар
                бадева- напразно, даром
                пп преди много години на една дупка едни с багети бяха казали, че водата е на 12-15м. Дойдоха двама ,,стари" сондьори, погледнаха терена и казаха, че водата е там, но на 28-35м, на 15 ще излезе само влажно и ако има вода, няма да искат пари. Така и стана- на 15-16м излезе нещо като пара, след няма и метър пак сухо. Около 27-8м започна пак пара, бързо мина в почти кал. Казаха това е, още 2 м от нас и повече няма нужда, ще го предОбрим. И така +30г, с 7-800л/мин е вадено по 12ч нон стоп. Единия се казваше Жоро, с едно шаси със седалка Прага V3s, +още 2 двигателя за сондата, някъде от Х Димитър, ако не ме лъже паметта, май с 4 му започваше тлф

              • Паджеровод
                Паджеровод коментира
                Редактиране на коментар
                Нещо такова😜 Значи е ударил на камък в началото на сондажа и се е отказал. Ако обаче блъска 50 метра и потроши 1-2 глави, за чия ли сметка ще е?

              • veskov
                veskov коментира
                Редактиране на коментар
                7-800л/ч е вярното в предишния ми коментар)))

            • Имам проблем с тая помпа и това е. Пусна я да работи известно време и спре, загрява след време я пускам и тръгва. До като върви капковото,съм пуснал и 2 пръскалки да поливат тревата , явно се товари!!!
              Искайте и ще Ви се даде,търсете и ще намерите,хлопайте и ще Ви се отвори.

              Коментар


              • Колкото повече запушваш изхода на центробежна помпа, толкова на нея й е по-добре. "Товаренето" да не е пясък или други лайна, които директно спират колелото?

                Коментар


                • Помпата се товари повече когато осигурява по-голям дебит.
                  Нещо механично й пречи, може някое лагерче да се е стигнало, или боклуци в ритора. Занеси я на профилактика инак ще я опечеш.

                  Коментар


                  • s_s1
                    s_s1 коментира
                    Редактиране на коментар
                    "...някое лагерче да се е стигнало..." къде да стигне?

                • Мисля ,че намерих решение.Пуснах един маркуч обратно в сондата да тече свободно. До като върви кспковото .
                  Искайте и ще Ви се даде,търсете и ще намерите,хлопайте и ще Ви се отвори.

                  Коментар


                  • Според мен имаш грешка в системата. Аз бих опитал с добавянето на хидрофорен съд.

                    Коментар


                    • Ще вдигна "заспалата тема", най-вече да потърся информация за сондьори.
                      Става дума за един сондаж, който си направих сам, когато още нямах дисковите хернии. Това беше 2020-2021 година. Викнах двама независими багетисти, единият е от село и е открил според съселяни доста подпочвени води из селото. Посочиха едно място и долу-горе една дълбочина. Тук има доста вода, селото си има собствени водоизточници и в най-голямата суша водата не намаля като дебит според водомайстора, но както по всички села водопровода е стар и има чести аварии. Затова искам собствен водоизточник.В долната част на имота върви една линия, на която в съседните дворове почти всеки имот има геран. Без моя, естествено. Гераните са на 10-12 метра и имат доста вода и независамо от сушата ниво.Значи, първо въртях с поцинковани тръби и правена чашка, около 32мм. После с боркорона 32мм. Това се върти с бормашина BZ16, чак когато слязох на 4-5 метра закачих един къртач, зашото до там суха пръст, но се появи леска. Така една педя и се намокри боркороната. На другия ден вече не ставаше с нея, защото водата се беше вдигнала поне две педи, а и това беше само да потвърди становището на стареца-багетист (лека му пръст), че там е водата. Той каза на пет и нещо, шест метра, а тя изби на 5.30. На другата година посъбрах материали от вторични, вдигнах пирамида и построих машина с макара, която да спуска жалонка - една голяма тръба, тежаща към 50 кг. в земята. Вътре и монтирах клапа, нарязах и зъби да се забива, прорязах и прозорчета, за да я чистя от пръстта и се започна. Вдига се с една макара, с помощта на електродвигател, между другото. За два дена изкопах без много усилия до леската, която беше над водата. Там не жалонката започна да подскача и се наложи да купя боркорона 160мм, с която да въртя. С голям зор, защото тръбите ми бяха 1/2 и в тази дупка и с тази дължина бяха като живи, издълбах леската. Отдолу излезе една сива глина и нещо като леска, но сиво. Пак минах на жалонката.Започна зор да се копае и да се заклинва. Пръскаше вода до горе при удар. Дърпах я на два пъти с едно крикче крокодил, че с двигателя не щеше и с щанга даже не ставаше. Изкопах 6 метра и нещо и....водата започна да отива някъде надолу. Пръстта пак стана светлокафява. Като погледна стената, от нея блика вода, но отива в земята. А , забравих да спомена, че още когато имаше метър вода пусках помпа и водата се източваше за няма 5 секунди. После-чакам половин час докато се напълни до предишното ниво. Отказах се, защото тогава нямах трифазен нток, а единствените копачи на герани, тоест, с големи пръстени, а не дълбок сондаж, искаха трифазен ток, за да си пуснат машината. Сложих един метър дълга гилза още при копането, да води като копая и да не пада пръст в изкопа, та отгоре и сложих една тротоарна плочка и забравих за сондажа. И така, минаха 3 години. Това лято, в най-голямата суша (в града въведоха режим заради безводието), земята имаше пукнатини по метър дълбоки, тревата изсъхна от сушата, само гола суха пръст остана. Реших да надникна дали е присъхнало напълно. Преди това от време на време хвърлях по някога по едно мъничка бучица пръст и се чуваше, че пада в някаква вода, виждаха се и вълнички. Сега вързах на един сизал едно желязо и изненадата ми беше голяма, като видях, че има към педя вода. Това в най-голямата суша. Върти ми се в главата от тогава да продължа копането, но не лично, защото вече не ми е възможно физически.
                      Пак да кажа, ако чете някой, който копае кладенци, а не с дълбоки сондажи. Няма никакви, ама никакви камъни до шест метра, докъдето съм копал аз. Даже мънички камъчета не извадих. То и из имота няма такива. Горска почва, светлокафява и леска, но не много. Лошото е, че в двора не може, а и не искам да влиза никакъв камион. Преди бях се свързал с някакъв сондьор с машина , теглена от камион или бус с две колела, но трябваше трифазен ток. Затова се разкандърдисах. Сега вече имам такъв, но пък съм му загубил контактите на този сондьор затова и пиша, може пък да чете тук из сондьорската тема. Или пък някой съфорумец да му знае телефона. По принцип ако някой от вас копае кладенци за метър пръстени и машината му не е монтирана на каросерия на камион, нека пише на лични, ще му звънна, че да се разберем как да действаме. А ако някой пък съфорумец чете това и знае подобни сондьори - дайте телефон за връзка.Става дума за северна българия. Не искам дълбок сондаж, доста познати имам с такъв ялов, не вярвам в него. Голям късмет е да удариш дебит, който да е едно към едно с консумацията и не вярвам, че на мене ще ми се случи. Не съм от късметлиите в живота. Едно е да имаш геран 1 м диаметър с три метра воден стълб - 3 кубика, което напърно ме устройва, друго е да си осигуря три кубика при диаметър 160мм, сами се досещате какво копане ще падне надолу.
                      Така или иначе е доказано, че нивото на водата, която открих не се влияе от сушата.

                      Коментар


                      • Никола
                        Никола коментира
                        Редактиране на коментар
                        XPP1969 пиши конкретно кой град село. Ако си около Силистра мога да ти дам телефон на мой колега който работи в, и около града.

                    Активност за темата

                    Свий

                    Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X