Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ладога 2008

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Ладога 2008

    В тоя лагер двамата Андреевци, Саша и Володя си имат традиция. Вечерта половин час слушат тишината на брега. Канят и мене. Вземам си стола и бутилката кайсиева.







    Ракията заминава за секунди с мляскане и облизване на чашите. Казват тост, питат за още, мислят малко, и казват че когато всичко свърши, няма повод да се бяга в Сибир, щом Господ вече е измислил България. Идват досадници, и тишината свършва.





    И друг път летят над лагера, сигурно снимат за някого. Прелитат два дефа. Хвърляме греда, минават през нея и изчезват. Сега ще се върнат с още. Връзвам си обувките и прибирам очилата, всичко е ясно. Чакаме, няма ги. Или са решили че не е ясно кой кого, или са се сетили че каквото и да стане, ще ги изхвърлят. Карането по плажа и в езерото е напълно забранено навсякъде. Отиваме си. Всички видове ракии са обявени за правилност от висша инстанция. После и космическите храни ще бъдат обявени за същото. Подаряват ми ножа, който търсих и нямаше никъде. Кога са намерили време и сили да обърнат цялата Москва наопъки ... Истински танков бинокъл и толстовка с емблемите на Ладогата. Върха на гъзарията, мадамите припадат още преди да се приближиш) Хеликоптерът ми дава наръкавна емблема, служил е там. Черна, върху щита и меча има само една буква. Тутакси изтрезнявам. Отпарям трикольора от ръкава на ризата и ги сменяме. Повечето не са служили, напрягат се, питат какво става. Нищо не става, няма и какво да кажем. Идват гости, купонът става голям. Чак към сутринта седим само двамата и си говорим за друго време и друг живот.
    На следващия ден на трасето заминават Саша и Володя, а ние оставаме да местим лагера.

    Коментар


    • До: Ладога 2008

      Стефане, ти си роден писател! Би ли ме "светнал" само ,кога всъщност спиш?

      Коментар


      • До: Ладога 2008

        Не съм и подозирал че събирането на лагера е работа за няколко души за половин ден. Веднага се изпълвам с уважение към обоза.
        Асфалт, селца, рекички, гора













        Нататък е била Финландия



        Всичко си остава същото, и хората, само имената на селищата стават непроизносими





        Сто метра след кръстовището пътят пак си е път, с табели и знаци







        само че асфалта вече го няма. Грейдер. Милиони километри по цялата Русия.















        Сещам се за нашите критикари на Русия, как 30 години строим 200 километра пишман магистрала с четири платна, и ми става смешно. Подвигът са тия грейдери, не междуселските алеи на микроскопичната Европа.
        После спира да ми е смешно.









        Противотанковите надолби на предният край на линията Манерхайм. Стоят си както са били. Вървят непрекъснато до където се вижда. Няма как да се мине и на спокойствие. А ако стрелят ...

        За няколко часа опъваме главната забележителност на целия лагер



        и бръмчилките долитат



        След третия заход на някой в съседния лагер му писва, и им подгрява задниците



        Кой ги знае защо изчезват, и повече не се появяват.
        На следващия ден е Мега драйвът. Етап, на който има всички видове офроуд. Миналата година е бил много лесен, толкова и поглеждаме какво пише за тая, и правим грешка. Фил ще се окаже практически сам, с още трима невидели друго, освен асфалт, и с мъртва лебедка. Но ще успее да направи рампа, и да измъкне мотора с джека над водата. Евакуацията върви много часове, от умората стават още грешки. От удара в две брезички Кукушката остава без заден кардан, а ролките на лебедката и красиво се разпиляват. Докато левият и хъб умира, Хеликоптера с истински извратена усмивка държи с ръка чашките от газков кардан, и с флекса ги прави истински шевролетови. Понеже резервният истински оригинален право от пиндостанско, естествено не става.

        В един и половина през нощта небето е такова



        Сутринта пеизажът е такъв













        Да тръгнем за последния етап е безидейно. Ще доубием и двата джипа, и няма да направим нищо повече. Решаваме да тръгнем направо за последния лагер.
        Право зад палатките лежат още надолби, обаче разхвърляни. Там и са пробивали. Металотърсача не млъква нито за миг. В земята няма камъни, само желязо. Личи до къде ротите са стигали още живи, и до къде са успявали да дотичат тия преди тях. Мъртвите са били повече от живите. А после са успели, и са прекарали танковете си. Глупава, излишна война.

        Последният лагер е съвсем малък и всички са нагъсто.











        Оставаме още ден. Палим огън, вече има оставени от преди нас огнища. Ковем болтове, завинтваме пирони, изгребваме калта. Някак докарваме колите до почти цивилен вид. Започва да вали, явно задълго. Още 30 километра през гората се мъчим да се правим че не ни пука, а после изпълзяваме на асфалта и се вкисваме. Цивилизацията пак ни е хванала, и сега ще започне да ни души. Ладога 2008 всъщност е свършила.

        Коментар


        • До: Ладога 2008

          Във всичката героика и прекрасност трябва (длъжен съм!) да направя една езикова бележка.
          Не напразно много четящи приеха Хеликоптера за хеликоптер. Когато прякор се употребява като подлог, той не се членува.
          Т.е.
          -Хеликоптерът
          долетя по разписание (машината "хеликоптер") но:
          -Хеликоптера държеше здраво волана...(човекът с прозвище хеликоптер).
          С.

          Коментар


          • До: Ладога 2008

            Да. Разбира се. Одушевяването на машините не прави услуга на правописа. Ще го пишем на сметката на специфичната лудост на джиперите.
            Никога в живота си не съм писал нито такова, нито толкова. Силно и неприятно съм учуден от собствената си емоционална реакция. Идва ми много. Твърде. И не искам това да се превръща в мексикански сериал.
            Тия дни ще напиша и за списанието, ще се опитам да е от друга гледна точка. После вече сигурно ще успея да направя и изводите. Но не мога да не благодаря веднага на хората, които събраха парите тук, дори без да са ме виждали. На тези, които ми дадоха скъпа техника, без всякаква увереност че тя ще се върне. Които повярваха че ако изпратят тъкмо мене, после ще чуят нещо смислено за случилото се там.
            Дължа огромна благодарност на полковника Моралес, той и Игор Плахотин, за моралната подкрепа на място, и работата която иначе върши цяла свързочна рота. На Хеликоптера, който не е любимият си Ми-24, а Андрей Береснев, Володя Мойсеенко, шефът на спасителите, и Манго, който иначе живее като Михаил Натей - Голенко, без които дори само престоят ми в Москва и Петербург щеше да е елементарно невъзможен. Трудно ми е да си представя даже колко съм им струвал. На целия отбор, за това че бяхме заедно, направихме каквото направихме, научих и видях толкова много. На всички хора с които се срещнах на Ладога.
            На всички - за това че ги има.

            Коментар


            • До: Ладога 2008

              Нямам думи да мога да кажа колко съм впечетлен,изумен и втрештен от разказа на Стефан.Препрочитам всички страници за трети път и винаги ми е интересно и хубаво.
              Бравос/така викат при нас/,и пак нямам думи!!!!!!!
              Чавдар Владимиров
              0887/912075
              Ленд Ровър Диско 1
              Самуад в проект

              Коментар


              • До: Ладога 2008

                Венци, огромна молба. Нека направим втора тема( например Ладога 2008 - от Стефан) за Ладога, която да е само снимките и текста на Стефан и да е заключена. Да можем да четем и препрочитаме там и да се кефим.
                LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                www.ADV-Bulgaria.com

                Коментар


                • До: Ладога 2008

                  Ето я тук: Ладога 2008 - Официален репортаж от Стефан
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • До: Ладога 2008

                    Много ти благодаря Стефане че ме направи част от едно приключение макар и пред копмютъра,че сбъдна макар и виртуално една моя мечта.
                    ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                    тел.088четири 9едно9 4нула4
                    -------------------------------------------------------

                    Коментар


                    • До: Ладога 2008

                      Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                      запознаваме се. Муса:

                      (тая, и още няколко снимки са негови)
                      вместо:
                      http://www.bezdorog.ru/content/1001982-0
                      http://www.bezdorog.ru/content/1001973-0
                      http://www.bezdorog.ru/content/1002007-0

                      снимките трябва да са:

                      http://www.bezdorog.ru/fls/images/10..._0.preview.JPG
                      http://www.bezdorog.ru/fls/images/100_1973_0.preview.JPG
                      http://www.bezdorog.ru/fls/images/100_2007_0.preview.JPG

                      а най-добре да ги дръпнеш и да ги сложиш на ftp (в случай че изчезнат по някое време)

                      (който му е интересно, там има още до...ну вам по пояс будет*)

                      използвам случая и аз да изкажа адмирации (иначе си трая да не увеличаваме спама).

                      *) (с) "А зори здесь тихие""
                      Последно редактирано от Tougi; 30-06-08, 17:41.

                      Коментар


                      • До: Ладога 2008

                        Да, но два дни сървъра висеше, сега и не мога да го редактирам. Ще помоля Венци да ги намести.
                        Да не, не по яйца)) Това е чисто коловоза на брода. Крачка влаво, крачка вдясно са си всичките три метра. Течението е 0,1.
                        Реката се казва Мандога.

                        Коментар


                        • До: Ладога 2008

                          Стефане, благодаря!

                          Коментар


                          • До: Ладога 2008

                            Направо невероятно...............
                            Нали уж съм жена??? и кола не карам??? но защо ми е толкова интересно на този форум??? Предполагам щото сте живи.....................

                            Стефан, нямам думи да кажа колко ти завиждам, с бялата завист, знам колкова е красива страна в която си ходил, когато казвам че в Русия и трева има друг цвят, тук хора ми се смеят, лошото че разбрах това когато вече бях далеч.....Красота на това място е пословична, наистина едно от най хубавите места ..........и като каза за усещанието ти...наистина като се представиш колко народ загина за да има Русия, защо някои хора го забравят, нали Родина и Държава това са различни неща, би трябвало и ние тук да си го помним..............за мен България не е мащиха,а втора майка, обичам България, но никога няма да забравя Русия и ХОРАТА които живеят там....както казват руснаци.."дом это не стены, дом это люди"..абе ти знаеш за какво говоря ))
                            Бог мой, как я стара - я еще помню порядочных людей!

                            (Ф.Раневская)
                            _________________
                            [url]http://aset.medipharmwiki.com/index.php[/url]

                            Коментар


                            • До: Ладога 2008

                              Както можах довърших писането. Не знам какво излезе. Не е това, което е тука. Днеска го дадох в списанието, значи ще излезе в следващия брой.

                              Коментар


                              • До: Ладога 2008

                                Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                                Както можах довърших писането. Не знам какво излезе. Не е това, което е тука. Днеска го дадох в списанието, значи ще излезе в следващия брой.
                                Стефане, ще ме накараш и списанието да си купя.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X