Обява

Свий
Няма добавени обяви.

LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

    Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
    Мога да пусна и снимки, ако някой се интересува.
    Пускай.

    Коментар


    • #62
      От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

      Супер, даде ми фира блендата на обектива. Ще изчакате малко със снимките да му се невиди!
      ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
      СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

      Коментар


      • #63
        От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
        Разкажи ва лумените на ват, а не за ватовете на метър. Ако все пак много държиш на много W/m, мога да те уредя с нещо значително по-сериозно - нагреватели от печка "лъч" 4kW на метър. Е, малко кофти осветяват, но като технически данни, хващат окото...

        Бъзикам се естествено. Щом е уед, значи е икономично.

        Скоро ми попадна някаква светодиодна лента, пардон, ЛЕД лента. С много лед и сняг по нея - през сантим, ледосветодиод. Като я захраниш, вади очи. Цена - йофтинка. Качих я нависоко, не осветява. Позамерих я, приблизително 12W/m. Светодобив, неясно колко. Изчислих, че за да успее поне нещо да освети, трябва да я снадя да стане 120W.
        Благодаря, но не. Ще сложа нещо по-нормално като светоизточник. Тия евтини ленти са ми прекалено скъпи...
        Йофтинко.... пробвай такова:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:LEDLENTA.jpg
Прегледи:1
Размер:171.6 КБ
ID:5550840

        Ама ТОЧНО такова. Твърда лента е, около 19W на метър. Около 10лв е метъра, още толкова е профила. 6 вата от това светят МНОГО повече от 8 вата луминесцентна. И ако има матиран профил, взимай матиран. Иначе вадят очи. От около месец съм с такова в банята, а от около 2 седмици такова ми е над бюрот, номинално около 12 вата, но се видях принуден да го намаля на на около 8-9, защото иначе вади очи. Свети МНОГО повече от 2x40 вата обикновени "миньонки".

        @stas: Беше обещал да дадеш някаква информация за тия 200lm/W. Аз все още такива не намирам в ничий сайт. Говорим за бели. До към 120-130 се намират, но от там нагоре е суша.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #64
          От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

          За момента интересът ми към технологията е умерен. Ако реша да купувам нещо, няма да са китайски ленти с диоди сипвани на кило и светещи само колкото да не ги обявят за дефектирали.
          Дадох го като пример колко подлъгваща е цялата модерна история със светодиодните джаджове. И боклуците "вадят очи", но само толкова. Ако не се внимава, икономията лесно може да се обърне в преразход.

          Редакция:
          Предпочитам "лентите" с ГСТ, вместо тия с по едно резисторче... Някак, по-хай тек са...
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • #65
            От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

            Sparky, това е от 18.12.2012 г.:
            http://www.cree.com/News-and-Events/...mber/MKR-intro

            А това е от февруари 2013:
            http://www.cree.com/News-and-Events/...bruary/276-LPW
            ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
            СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

            Коментар


            • #66
              От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

              За първото, гледайки даташита:
              Волтаж в права посока - 5.85V при ток 1400mA, тоест около 8.19W.
              При тия условия дават между 638 и 1206 лумена, или между 77.8 и 147 лумена за ват, като големите цифри идат при студените цветове. Такива на пазара има не само от Cree.

              ...това при номиналната си мощност. 200-те лумена са при един ват мощност. Това ми е убягвало.

              Второто е за R&D, тоест лабораторни резултати. С малко късмет продукти ще има след 2-3 години, както стана и с 200-те. Масовите, продаващи и използващи се в момента, са горе-долу 50 - 120 лумена за ват при номинала си. От там нагоре цифрите стават перверзни за нормално ползване. И пак-големите цифри са при студените. При топло или неутрално бяло (2700 - 3500К), което IMHO е годно за домашно осветление, напънита са кажи-речи до към 100. Тия 6000 и кусур стават за морга, ама за вкъщи твърдо не.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #67
                От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                За момента интересът ми към технологията е умерен. Ако реша да купувам нещо, няма да са китайски ленти с диоди сипвани на кило и светещи само колкото да не ги обявят за дефектирали.
                Дадох го като пример колко подлъгваща е цялата модерна история със светодиодните джаджове. И боклуците "вадят очи", но само толкова. Ако не се внимава, икономията лесно може да се обърне в преразход.

                Редакция:
                Предпочитам "лентите" с ГСТ, вместо тия с по едно резисторче... Някак, по-хай тек са...
                Пада върху въпросния резистор е около 1.8 волта при 12 захранване. Не е болка за умирачка. Иначе и аз харесвам другите, ама на лента от другите, дето да свети колкото тая не съм попадал. Харесвам даже тия с импулсно, а не с линейно. Ама на такава лента не съм попадал въобще.

                Подобни диоди има в Комет. На лентата попаднах случайно - търсех си 8 ватова лиминесцентна за банята, щото и изгоря електрониката. Много бързо се разкандардисах като видях това как свети. 15 ватовите халогенки на барплота са сменени също с LED. Пак го взех за проба от същия магазин, и се оказа че светят достатъчно добре, за да изкормя и рефлектора и да приключа с халогенките, дето сменях по 2 пъти в годината. Те са си с импулсен регулатор, работят и на прав и на променлив ток.

                А само до преди 2 месеца въобще нямах намерения да сменям нищо вкъщи.

                На светене го докарват реално. Остава да видим колко ще изкарат. Аз някой ден ще опитам и как свети метър от това спрямо 36W пура. Само време да се отвори.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #68
                  От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                  Има една фирма у нас, която работи в тясно сътрудничество с CREE. Те имат тяло, което мисля, че беше 30 вата / 6000 лумена. Т.е. 200 лумена на ват в момента е напълно възможно за постигане, стига да има кой да го плати. Иначе съм съгласен, че масовите са 60-120 лумена на ват.

                  Ето едно от моите преработени тела. Виолета може да каже с каква мощност са диодите, защото беше отдавна и аз не помня:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kitchen-Lamp.JPG
Прегледи:1
Размер:109.9 КБ
ID:5550848
                  ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                  СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                  Коментар


                  • #69
                    От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                    Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
                    ...стига да има кой да го плати...
                    Тъй де. Цените в горния сегмент и без друго са свирепи, а като трябва да ползваш 800% повече диоди срещу 30% увеличение на добива, на някой тия 200 лумена трябва много да му трябват, защото за изплащане от пестене на ток и дума не може да става, даже да светят 24/7/365.

                    ...ама, и това ще поевтинее все някога. Паркинга пред работата ми вече е с диодно например. И свети съвсем прилично, еле пък като се има предвид че харчи поне двойно по-малко от другото. Предполагам за 2, преко сили 3 години ще си избият инвестицията при средна цена на тяло около 300 кинта. Да видим как се представят в живия живот, защото поне до момента има доста случаи на драстично несъответствие между хартия и реална експлоатация.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #70
                      От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                      Другото с което съм се хванал е да преправя халогенните прожектори които имам. От ибей купих на много добра цена 30 и 50 ватови елементи топло светещи заедно с импулсните захранвания на 35 волта, които светят супер добре, и сега ще изкормя прожекторите и с по един радитор ще ги ЛЕДирам, защото в оригинал все още са скъпи а обикновените такива дори с инфра сензори поевтиняха доста. При тях икономията на ток и дълговечноста на работа правят разликата между едните и другите "космическа" според мен

                      П.П.
                      Това е пътя заедно със собствени слънчеви и други енергоизточници малко по малко човек да намалява зависимоста си от енергийните вампири дето са ни полазили.
                      Последно редактирано от disko04; 04-01-14, 05:20.
                      Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                      Коментар


                      • #71
                        От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                        При прожекторите - дано знаеш какво правиш, защото захранване, охлаждане, всичко трябва добре да е сметнато.

                        Спарки, така е, но нещата много бързо поевтиняват. А за цените има нещо друго - самите диоди не са толкова скъпи. Скъпа е технологията по конструиране на самото тяло, за да дава адекватно охлаждане и респективно дълъг живот. Въпросната българска фирма може да предложи 5 или 10 години гаранция и до 90 защити за един прожектор. Но всичко си струва парите. В крайна сметка при повечето търговци тялото се оскъпява от тях, а не от производителя. Всъщност като казвам "ако има кой да ги плати" имам предвид, че хората гледат цената без да се съобразяват какъв икономически ефект ще имат от по-високата ефективност. Иначе излиза по-изгодно да си вземеш по-ефективен и по-скъп светодиод, отколкото евтин и неефективен... Но масово не се отчита този факт.
                        ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                        СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                        Коментар


                        • #72
                          От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                          Току що пробвах. В работната си стая вече съм изцяло на диодно осветление. Метър от въпросната лента (19W консумация) съвсем успешно замества 36W/830 луминесцентна пура с електронен баласт. В понеделник ще сложа и втора, че пурите бяха две.

                          Таман и ще ги пробвам в реални условия колко изкарват - осветлението в тая стая е най-дълго светещото вкъщи и бързо ще си проличи.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #73
                            От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                            Oт 6 години съм с луминисцентни пури на Осрам 24W 55см ~1750lm (http://www.osram.com/media/resource/...latt-t5-ho.pdf) по 4 в стая, в хола 3х4, в коридорите по 1, в банята съм с 5 халогенки пак Осрам 35W 12V GY6.35 (600lm). Всички са Топло Бяло
                            Халогенките са изгорели две са 6 години, Пурите - Нито една, но един баласт изгоря на 4-тата година, а и Бавно палят и в коридорчето, гостите често щракат ключа нагоре-надолу по 2-3 пъти .
                            Та се замислих дали поне от части не мога да мина на диоди (Осветителните тела за сега не мисля да сменям! Освен ако нещо не ме грабне Много), НО не намирам, заместители нито на пурите, нито на халогенките???? Някой може ли да помогне?
                            Със сигурност, не искам осветеността да намалява!!!
                            Предварително благодаря за Акъла
                            Последно редактирано от alex_markov; 06-01-14, 10:34.

                            Коментар


                            • #74
                              От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                              При халогенките, трябва ти нещо диодно между 5 и 10W. Дали може или не е повече въпрос на тяло. 2W диод успешно замества нещо между 10-15W халогенка.

                              При пурите - пак е до тяло. Директни заместители за Т8 има даже на OSRAM, ама за T5-не знам - много са тънички и дори да има ще са на 12 волта - просто няма къде да се побере електрониката. 24-те вата пура би трябвало да може да се замести с LED лента като посочената горе - в 55см ще се поберат около 10W и ще свети малко по-слабо, обаче. Ако искаш да ти осветява и тавана вече трябва повечко мощност - примерно 15-20 вата, обаче охлаждането става проблематично. А и трябва да докараш 12 волта до тялото. Ако можеш да щракнеш някоя снимка да видим тялото, предполагам и други ще могат да ти предложат нещо.

                              ПП: Пурите са ти TL5. Примерно потърси в гугльо "Philips TL5 HO 24W" и ще ти излязат. Доста скъпо удоволствие са точно тоя модел, май. Лумените са ти към 1600 - не пръщи от ефективност. Би трябвало да може да се замести с между 10 и 15 вата LED за да свети точно толкова, колкото и в момента. Колко точно - пак зависи от тялото.
                              Последно редактирано от sparkybg; 06-01-14, 10:28.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #75
                                От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                При халогенките, трябва ти нещо диодно между 5 и 10W. Дали може или не е повече въпрос на тяло. 2W диод успешно замества нещо между 10-15W халогенка.

                                При пурите - пак е до тяло. Директни заместители за Т8 има даже на OSRAM, ама за T5-не знам - много са тънички и дори да има ще са на 12 волта - просто няма къде да се побере електрониката. 24-те вата пура би трябвало да може да се замести с LED лента като посочената горе - в 55см ще се поберат около 10W и ще свети малко по-слабо, обаче. Ако искаш да ти осветява и тавана вече трябва повечко мощност - примерно 15-20 вата, обаче охлаждането става проблематично. А и трябва да докараш 12 волта до тялото. Ако можеш да щракнеш някоя снимка да видим тялото, предполагам и други ще могат да ти предложат нещо.

                                ПП: Пурите са ти TL5. Примерно потърси в гугльо "Philips TL5 HO 24W" и ще ти излязат. Доста скъпо удоволствие са точно тоя модел, май. Лумените са ти към 1600 - не пръщи от ефективност. Би трябвало да може да се замести с между 10 и 15 вата LED за да свети точно толкова, колкото и в момента. Колко точно - пак зависи от тялото.

                                Благодаря Спарки,
                                Телата са Квадртни със страна 58-9 см Матово стъкло от горе и от долу и алуминиева рамка от страни, висят на 4 корди на около 30-40 см от тавана. По принцип знам, че мога да ги изкормя и да натъпча какво ли не вътре, но ще излезе сложно и скъпо, а не е това целта затова и търсех директен заместител на пурата, но не намирам на нашият пазар, а алибаба не ме кефи много .
                                Същото се отнася и за луните, прочетох, че май/може би GU5.3 биха влезли и на пазара намирам дори 500+ (???) лумена, Но са почти двойно по-големи 74мм срещу 40мм на халогенката, а и цокъла не съм сигурен, че ще пасне. В ebay има и GY6.35 в алибаба също, но са с по малко лумени и не са налични на местния пазар , а като изгори някоя да чакам месец два за доставка не ме кефи

                                Та както и преди година-две май пак, ще се окаже, че ще си остана на "конвенционалните" технологии, явно още не е узрял пазара/технологията, за да мина лесно и ефективно на LED.

                                И все пак чакам ако някой има Конкретни идеи за реални и налични продукти, ще се радвам да експериментирам!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X