Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къщата на Ник Николов.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Къщата на Ник Николов.

    Първоначално публикуван от mstef Преглед на мнение
    ...Живота на село не е толкова труден. Е, не е и песен... Това дето го започна (купувам и отивам да живея посред зима) си беше баш оцеляване, добре че ти дойде акъла преди да си докараш някое заболяване от инат...
    Абе карах един грип, после се върнах на село, та ме тръшна отново.... и така три пъти.

    Вече съм добре, но ходя само за през деня, без да нощувам. Така, че ината, си е инат, ама и акъла ми дойде по трудния начин.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

    Коментар


    • От: Къщата на Ник Николов.

      Ник,колкото и да ти е странно,животът на село се планира...Няма друго обяснение на оцеляващите със 150 лв. пенсионери.На село няма аптеки,билли,мЕтро и други екстри на една ръка разстояние.Всъщност тия екстри са в....двора...За това бих си позволил да те посъветвам,ако мислиш и следващата зима да "чиниш" инат.Щом се махне снега,организирай едно кьоше от парцела за домашен любимец порода датски ландрас,няколко компаньонки brown lohman,малък парник,няколко лехи и следващата зима няма да мислиш въобще за билла .Другото е ясно.По една къща има работа за цел живот...

      Коментар


      • От: Къщата на Ник Николов.

        Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
        Абе карах един грип, после се върнах на село, та ме тръшна отново.... и така три пъти.

        Вече съм добре, но ходя само за през деня, без да нощувам. Така, че ината, си е инат, ама и акъла ми дойде по трудния начин.
        2-3 настинки изобщо не ги броим- зимен сезон е все пак. Ако не ти беше дошъл акъла можеше да си докараш доста по-тежки грижи от един грип на главата.
        Ама не прави грешката още в началото на пролетта когато нощите са все още доста студени (и в сграда НЕотоплявана с години- кучешки студ) да се опитваш да живееш постоянно там... Лично аз преди темп. нощем да станат 10 градуса не бих рискувал- здравето е на първо място все пак...

        Коментар


        • реактивна печка

          Първоначално публикуван от n_petrova Преглед на мнение
          Ето предложение за реактивна печка - може да се обзидат стените на металната печка с топлозадържащи тухли и да се направи място за готвене от варел и топло място за спане към нея.

          Много полезно! Това е и горе-долу принципа и на така наречените нашенски Джамали. А и на камините димоводи. Само горивото се подава малко по-различно.
          Чудил съм се как става първоначалното разпалване с тия лабиринти, нагоре-надолу, но явно става.

          Коментар


          • От: Къщата на Ник Николов.

            Много е хубаво до момента на чистенето или докато се самозапалят саждите, тогава става весело.

            Като селянин второзимец, да ти кажа, че важно е да си подготвен за зима напред и планирал две зими напред.
            "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

            Коментар


            • От: реактивна печка

              Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
              Много полезно! Това е и горе-долу принципа и на така наречените нашенски Джамали. А и на камините димоводи. Само горивото се подава малко по-различно.
              Чудил съм се как става първоначалното разпалване с тия лабиринти, нагоре-надолу, но явно става.
              Кое му е чудно на разпалването? Има си естествената тяга на комина и кеф ти с горно, кеф ти с долно разпалване. И лабиринтите не са нищо по-различно от всеки грамотно направен котел, който за да е ефективен прекарва топлото възможно през най-дълъг път вътре в котела. При мен например в котела топлото минава нагоре -надолу и напред- назад много пъти до толкова че температурата на фукса/изхода към комина/ е толкова ниска че можеш без проблем да пипаш с гола ръка без да се изгориш докато горелката в другият край работи. То това е и ефективноста- да се отдаде максимално t в котела и максимално малко в атмосферата през комина. Преди години когато бяхме на твърдо гориво и ми правеха котел накарах майсторите да разходят пламъка вътре нагоре-надолу осем пъти. Реваха, бучаха но го направиха и си работеше добре, въпреки че се опитваха да ме убедят как няма да работи.

              Е, като идваше време да се чисти ми се ревеше, но пълно щастие няма.
              Последно редактирано от derhunter; 09-02-14, 10:17.
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • Чудил съм се как става първоначалното разпалване с тия лабиринти, нагоре-надолу, но явно става.
                Въздушната тяга трябва да е достатъчна. Става или с по-широки тръби, или с допълнително подаване на въздух/с регулируеми отвори от двете страни на огъня/ или коминът да има повече делта t, т.е да е по-висок от билото на къщата.

                В София има една подобна пещ в оранжерията на Планта, зад хотел Плиска, на спирката на Студентски общежития,до оранжерията на L2, известни като холандците. По-миналата година я обзидаха с шамотни тухли и казаха, че вече палят огън през ден, а там разсадите са много капризни.

                Много интересна пещ, заслужава си да се види. Тръбата и е огромна и като диаметър, и като дължина.

                Ако се зида от глина, трябва да се зида по два реда тухли на ден, не повече, за да е здрава.

                Много е хубаво до момента на чистенето или докато се самозапалят саждите, тогава става весело.
                Саждите остават на долния край на варела/в случая на повърхността за готвене/, а според думи на очевидци, от комина не излиза дим.

                И лабиринтите не са нищо по-различно от всеки грамотно направен котел,
                Лабиринтите са комбинирани с леглото, в смисъл, че са под леглото и топлят този, който е легнал.

                С едно палене на огън човек готви и си стопля мястото за спане.
                Това е много удобно, особено когато температурите паднат.
                Последно редактирано от Peppy; 09-02-14, 19:32.

                Коментар


                • От: Къщата на Ник Николов.

                  Да, чистенето е кофти. И на камините.

                  Ами чудех се, защото нали уж топлото бяга нагоре. А така ту нагоре, ту надолу. Разбира се веднъж като дръпне топлото през дългата част на комина, тягата ще си я има вече, така мислех. То и някои камини имат такава клапа, първо директно в комина, след това се превключва в димовода.
                  Та какво излиза на практика? Че комина си има тяга и без да е разпален огън, така ли?

                  П.п. Ето и колекцията ми от Джамали. Някои са по-прости, но тия с колоните са си лабиринти.
                  http://ctef.snimka.bg/architecture/djamali.624004

                  Коментар


                  • От: Къщата на Ник Николов.

                    Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                    ? Че комина си има тяга и без да е разпален огън, така ли?
                    Taka e.

                    Коментар


                    • От: Къщата на Ник Николов.

                      През живота си съм опитал почти всички варианти, само в апартамент не съм живял
                      и искам да видя как е обстановката там. Ако не ми хареса, ще бягам веднага.
                      Моето си е чиста доза лигавщина на стари години

                      Коментар


                      • От: Къщата на Ник Николов.

                        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                        Taka e.
                        Има тяга само ако е направен грамотно. Т.е. да има достатъчно височина и ида излиза над билото на къщата. Също имат значение и атмосферните условия. Ако е неграмотно направен май може и обратна тяга да докара . Но това е само за студен комин - веднъж като се стопли тяга все си има.

                        Аз имам един сравнително нисък който реших да ползвам за горивна камера за камина. Комина не е измазан отвътре и е с доста по-голямо сечение от необходимото (25смх25см). Като запаля камината докато не излезе пушек отгоре хич не дърпа. Но като се загрее (за 15тина минути след запалване) си работи повече от идеално даже в силна мъгла. За догодина съм решил да го тунинговам леко - ще вкарам вътре 20см коминни тръби (неръждавейка най-вероятно) с топлоизолация и ще го вдигна още 50тина сантиметра на горе. След тая работа и студен би трябвало да дърпа доволно.

                        Коментар


                        • От: Къщата на Ник Николов.

                          Първоначално публикуван от Майкъл Преглед на мнение
                          През живота си съм опитал почти всички варианти, само в апартамент не съм живял
                          и искам да видя как е обстановката там. Ако не ми хареса, ще бягам веднага.
                          Моето си е чиста доза лигавщина на стари години
                          Естествено че не е доза лигавщиа, а естествено човешко любопитство...
                          Аз лично изпитах смяната от къща/вила/палатка/джип и още каквото се сетиш за живеене с апартамент. Еми НЕ, особено в началото ми бе крайно тегаво. 20 човека ти сер@т на главата, от всички възможни страни чуваш разнородни звуци. Асансьорът се чува в цяла кооперация (макар и да е от тихите). Това да имаш 2-3-4 стай + 1 евентуално 2 тераси също ми бъркаше в здравето. Ообаче след по-малко от 2 месеца осетих предимствата пред останалия вид места за пребиваване - имаш да чистиш малка площ, не се притесняваш дали оградата ти е за ремонт, дали покрива тече (само да не си на последния етаж де ), дали гаража е преълнен с боклуци, дали барбекюто е изчистено, дали тревата е окосена и още редица такива неща свързани с по-голямата площ и индивидуалността на живеене.
                          И все пак след половин година на апартамент, ако имам избор НИКОГА не бих живял отново в такова...

                          Коментар


                          • От: Къщата на Ник Николов.

                            Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
                            За догодина съм решил да го тунинговам леко - ще вкарам вътре 20см коминни тръби (неръждавейка най-вероятно) с топлоизолация и ще го вдигна още 50тина сантиметра на горе. След тая работа и студен би трябвало да дърпа доволно.
                            Ще, ще........
                            Личен опит. При всякакви условия дърпа. Тъкмо и като размер ще ти пасне с 2.5 см. изолация. Направи си горе едно капаче от новите тръби към стария комин и една шапчица отгоре.
                            GPS системи https://www.easytracking.bg/
                            Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

                            Коментар


                            • От: Къщата на Ник Николов.

                              Днес, като гледам колко се запролети, ник николов направо да отива да отваря врати и прозорци за да влезе топлото
                              Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
                              Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

                              0885372997 - Дани

                              Коментар


                              • От: Къщата на Ник Николов.

                                Първоначално публикуван от danvan_ Преглед на мнение
                                Днес, като гледам колко се запролети, ник николов направо да отива да отваря врати и прозорци за да влезе топлото
                                Кой?....... Вальо!.......... Неееееее!
                                По добре топлото д.пе на некоя арна момица.
                                Вервай ми! Няма по-добро стопляне.

                                П.П. В съвременните мисии по оцеляване /разбирай живот на село през зимата/ изместването на фокуса към осигуряването на сносни условия за живот на мила душица, те кара да забравиш собствените си неудобства и да извършиш удивително полезни неща, на които, после сам си се чудиш!
                                А и тихичко си се радваш!
                                Последно редактирано от D.Dimitrov; 10-02-14, 13:52.
                                GPS системи https://www.easytracking.bg/
                                Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X