Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Брадви за цепене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Брадви за цепене

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    Венци, с дървени ками сме цепили дебелите дърва в гората. Като се скапаме цял ден от носене на дърва, и "кубицирането" им, когато дойде ред за товарене-никой не иска да вдига най-дебелите метровки.
    И за да олекнат-с брадвата се започват, и после с дървен клин(тук им викаме "кама") дървото се разцепва идеално.
    Та не отписвай акъла от патили...
    Колич, аз кама знам какво е, даже и за токмак съм чувал (да, да, за кама и токмак, не за катма и тутманик)... ама тук много оцапахме и се изнасям на мойта територия.
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

    Коментар


    • От: Брадви за цепене

      Здравейте и от мен,
      Искам да Ви попитам за съвет относно това към коя марка да се насоча.Спрял съм се на няколко предложения за сега
      1 https://www.stihl.bg/Продукти-STIHL/...-AX-28-CS.aspx
      2 https://www.husqvarna.com/bg/chasti-...dva/576926701/
      Също така гледам че се предлага и “брадва -чук”.
      Използването на която и да е ще бъде 90% при цепенето на дърва за огрев,и се чудя коя ли ще е най-подходяща. Единственото което забелязах е че марка Stihl брадвата тежи повече , което ми е ясно че е предимство, но все пак може някой от Вас да е ползвал и сравнявал и търся съвет.

      Коментар


      • От: Брадви за цепене

        Първоначално публикуван от soixx Преглед на мнение
        ...

        2 https://www.husqvarna.com/bg/chasti-...dva/576926701/
        ...
        Използването на която и да е ще бъде 90% при цепенето на дърва за огрев...
        Втората.
        Не се сещам останалите 10% за какво може да я ползваш, но за цепене формата и е несравнима с щила. Само килограмите и като че ли са малко, но това не е голям недостатък.

        Коментар


        • От: Брадви за цепене

          Марката не е важна ,важна е формата и на брадвата и на дръжката.Трябва да ти пасне като част от ръцете.Другото важно нещо е термообработката на острието.Казвам го от позицията на това че при каквито и да са дърва клинове на ползвам никога ,по 14 -16кубика всяка зима.Най-ефективни са брадвите със стандартно острие и сечение триъгълник ,без "бузи"зад острието,трябва да е с форма на клин,като я погледнеш отгоре.Скоро купих една с удебелена част при дръжката и с кована защита на дръжката ,надолу от "ухото "и .Много добра брадва ,но трябва да и правя нова термообработка,защото от чворест сух бук ,направи леко подциване на острието.Имам и топор чук ,но ще търпи преработка,защото се забива ,но не стига до удебелението което трябва да пръсне дървото.Пластмасовата дръжка също е кофти ,много вибрира и е къса за такъв уред ,ще слагам дървена и по -дълга за по-голям замах.Супер марковите не знам кака са ,но май не предлагат класическо острие брадва,повечето са като топори или с доста по късо острие от класическата брадва.
          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

          Коментар


          • От: Брадви за цепене

            От 8 години цепя със STIHL.Вярно цената е сериозна,но брадвата е уникална.
            Силата на вълните е в тяхното постоянство.

            Коментар


            • От: Брадви за цепене

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180218_092722-734x1305.jpg
Прегледи:1
Размер:290.8 КБ
ID:5781304Това са трите модела дето ползвам като сечение.Дължина на дръжките 1.30м.,без топора чук ,неговата е към 90см . пластмаса със стъклопласт влакна.
              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

              Коментар


              • От: Брадви за цепене

                Първоначално публикуван от soixx Преглед на мнение
                Здравейте и от мен,
                Искам да Ви попитам за съвет относно това към коя марка да се насоча.Спрял съм се на няколко предложения за сега
                1 https://www.stihl.bg/Продукти-STIHL/...-AX-28-CS.aspx
                2 https://www.husqvarna.com/bg/chasti-...dva/576926701/
                Също така гледам че се предлага и “брадва -чук”.
                Използването на която и да е ще бъде 90% при цепенето на дърва за огрев,и се чудя коя ли ще е най-подходяща. Единственото което забелязах е че марка Stihl брадвата тежи повече , което ми е ясно че е предимство, но все пак може някой от Вас да е ползвал и сравнявал и търся съвет.
                Може би заради опита ,но не бих взел нито една от тези.
                Първо малко тренировки с различни "брадви"в сезона и след това окончателен избор.
                - Ще "подскажа", че за лесно цепене върхът на инструмента трябва да е около 30 градуса и да следва освобождение, за да не заклинва и правилна дължина на дръжката.При качествените модели основната част от теглото е в цепещата глава,което се постига със скъпа за изработка дръжка.

                Коментар


                • От: Брадви за цепене

                  Първоначално публикуван от soixx Преглед на мнение
                  Здравейте и от мен,
                  Искам да Ви попитам за съвет относно това към коя марка да се насоча.Спрял съм се на няколко предложения за сега
                  1 https://www.stihl.bg/Продукти-STIHL/...-AX-28-CS.aspx
                  2 https://www.husqvarna.com/bg/chasti-...dva/576926701/
                  Също така гледам че се предлага и “брадва -чук”.
                  Използването на която и да е ще бъде 90% при цепенето на дърва за огрев,и се чудя коя ли ще е най-подходяща. Единственото което забелязах е че марка Stihl брадвата тежи повече , което ми е ясно че е предимство, но все пак може някой от Вас да е ползвал и сравнявал и търся съвет.
                  Втората брадва, на Хускварна, я имам от година и съм супер доволен. Там където със класическата българска брадва имах проблеми, сега минавам директно, дори без клинове. Удоволствие е да се работи с тази брадва. За мене, а и за тъста, който цял живот се отоплява на дърва, това е брадвата. Само като избираш, гледай острието да е съосно на дръжката, че често ги монтират нехайно и страда работата.
                  LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                  www.ADV-Bulgaria.com

                  Коментар


                  • От: Брадви за цепене

                    Според мен стига една брадва да е с геометрия за цепене и да е сравнително добра изработка, ще е доста по-добре от нашенските Г-образни.
                    Разбира се може да се направи съпоставка с различни видове, но това си иска да са ти минали няколко подобни брадви през ръцете, пък не всеки е имал толкова опит.

                    Другото което е, какви дърва се цепят, имам предвид дължината им, че примерно за нашите котли както са нарязани на около метър (в смисъл от камиона стоварени) само ги прерязваме на две, по принцип може да са с дължина 80см. А това иска по-дълга дръжка, ако са рязани на по-малко, съответно може и нещо с по-къса дръжка. И като цяло до някъде е и до това на кой как му е удобно.
                    При нас минават по 50 кубика на година за три обекта и не е като да не знам за какво става на въпрос, в доста случай аз си ги цепя. Нашето бахо е тежичко, но пък и дървата като са по-дълги и дебели, това е +

                    Та така
                    Последно редактирано от mohera; 19-02-18, 11:10.
                    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                    Коментар


                    • От: Брадви за цепене

                      Класическата "българска" е скандинавска -викингска ,по -точно,те са си били големи брадваджии и в мирен живот и на война.Това не е толкова важно,важното е да ти лепне в ръцете и да цепи без супер усилия и уплетени дръве.На добре тествай брадвата която си харесал на сух габър ,ако имаш ,средна дебелина към 40-50 см.
                      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                      Коментар


                      • От: Брадви за цепене

                        Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                        Марката не е важна ,....
                        Нали, марката не е важна... само да е добра стомана, правилно закалена, правилна форма... качествена дръжка и т'ва е... То тези качества ги има всичките накуп в кварталната железария, какво ще робуваме на марки

                        Сега сериозно, не твърдя, че ако не е гранфорс брукс не е брадва, но на цената на хускварна (стотина лева) почти няма шанс да се намери брадва с близки качества... дори втора употреба в ebay ...
                        Technical Rescue Direct - life lies in courage
                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                        Коментар


                        • От: Брадви за цепене

                          Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                          Нали, марката не е важна... само да е добра стомана, правилно закалена, правилна форма... качествена дръжка и т'ва е... То тези качества ги има всичките накуп в кварталната железария, какво ще робуваме на марки

                          Сега сериозно, не твърдя, че ако не е гранфорс брукс не е брадва, но на цената на хускварна (стотина лева) почти няма шанс да се намери брадва с близки качества... дори втора употреба в ebay ...
                          И като ще е гарга поне да е FISKARS X27 XXL.

                          Коментар


                          • От: Брадви за цепене

                            За над двайсет години цепене на по 14-16 кубика за зима,никога не съм разсчитал на марки,сега също.Та опит предостатъчен.От квартални железарии са ми всичките сечива,аз си правя термообработките ,ако се налага и не ти е необходимо високотехнологично чудо за подобно количество дърва.Е не са хромирани и лъскави за да се оглеждаш в тях ,но с нях мога да се противвопоставя на всеки с най-марковата брадва,секира,топор и квото и да ръчно силово средство за цепене на дърва.Те така са започнали дърварските състезания по света,та и до днес.
                            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                            Коментар


                            • От: Брадви за цепене

                              Аз също нито съм разсичал марки, нито съм разчитал на тях. Просто понякога помага за предвидим резултат от избора.
                              Technical Rescue Direct - life lies in courage
                              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                              Коментар


                              • От: Брадви за цепене

                                На Г- образната брадва силата е в предната част. Работи добре и не бих я заменил за топор.
                                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X