Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Брадви за цепене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Брадви за цепене

    Да, звученето на думата те кара да си добавяш мислено едно скандинавско "сон" в името си (Александерсон примерно) и да си представиш как разцепваш дънера на 8 с един удар, и дръвника и него И аз самия така възприемах значението на "топор" докато не гледах преди няколко години Счастливый люди, където на този инструмент е обърнато подобаващо внимание

    ПП: Ако някой е пропуснал филма досега, да го приеме като подканяне да поправи този фатален пропуск
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • От: Брадви за цепене

      Между другото, "русизъм" не е дотам коректно понятие, доколкото целият руски език представлява клон/диалект на българския (като цяло - негова архаична форма). Е, отделена е много по-отдавна от македонския - да кажем. Така например, по нашенско, "топор" не се използва, но дръжката на брадвата е топорище (с ударение на "И"-то), докато "сап" е изключително дръжка на мотика.
      ПП
      А филмът ще го потърся.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Брадви за цепене

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        ....
        А филмът ще го потърся.
        О, само това да остане от разговора за брадвите си струва, бъди сигурен!
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • От: Брадви за цепене

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          Между другото, "русизъм" не е дотам коректно понятие, доколкото целият руски език представлява клон/диалект на българския (като цяло - негова архаична форма).
          Хм, хм...

          топор
          Съществително нарицателно име, мъжки род, тип 7

          Значението на думата е брадва.
          Етимология- старобълг. топоръ. Староиранска заемка в славянските езици. Неотделимо от староиран. *tараrа- „топор“ (= средноперс. tabrak, новоперс. teber, кюрд. tefer, белудж. tараr), откъдето са заети арменското tараr и марийското тавар.
          А по темата - преди време с много кандърми купих на майка ми една брадва за цепене на Бако (2.4 кг глава). Е, наложи се да я излъжа колко струва (щото иначе щеше да си я гледа само за хубост), но от тогава (вече втора зима) е изключително доволна.
          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

          Коментар


          • От: Брадви за цепене

            Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
            ... За това ми е интересно при едни и същи условия как ще е сравнението с по-леката разцепваща брадва, но не съм имал възможност за такъв експеримент.
            Имам необходимата брадва. Когато сте готови за експеримента със Злати, просто звъннете

            Зима иде

            Коментар


            • От: Брадви за цепене

              Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
              ...на Бако...
              Като сме намешали българския език...
              Брадвата по никакъв начин не е на Бако (който и да е този )! Брадвата си е твоя, или на майка ти. Преди това е била на магазина. Тя е марка Бако, произведена/производство от Бако, или просто брадва Бако, но не и "на Бако".
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • От: Брадви за цепене

                Амииии, правилно топор си е русизъм. Не знам кое е нормална и кое е ненормална брадва, но можем да ги кръстим Г и Т- брадви. Примерно! За пригледност.
                Колкото до техниката със завъртане на дървото, ако се прави както трябва, с добре балансиран товар- проблем с ухото няма. Тази техника, обаче, скапва бързо дръвника, а хубави, големи, чепати и стегнати дънери не се намират лесно. Навремето, дръвникът си го кътахме повече от брадвите. Трябва да издаяни поне две години, което си е 20 кубика дърва, а удобният дръвник си е блага работа. Да не река, половината работа той я върши.
                Ама, пак се отплеснах!
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • От: Брадви за цепене

                  Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                  ...Т - брадви...
                  Поскоро - делта .
                  А за ухото не си прав. Няма начин да блъскаш по него и да не го разковеш, при положение, че не е масивно като чук.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: Брадви за цепене

                    Първоначално публикуван от huko Преглед на мнение
                    Имам необходимата брадва. Когато сте готови за експеримента със Злати, просто звъннете

                    Аз ще гледам да съм готов ранна/късна пролет с образците за разцепване и ще тестваме, тестваме... докато не постигнем 3 сигма достоверност на резултата от всеки експеримент
                    После само, ако може да подредим експерименталните данни под навеса, докато изстудим бирата
                    Technical Rescue Direct - life lies in courage
                    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                    Коментар


                    • От: Брадви за цепене

                      Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                      Аз ще гледам да съм готов ранна/късна пролет с образците за разцепване и ще тестваме, тестваме... докато не постигнем 3 сигма достоверност на резултата от всеки експеримент
                      После само, ако може да подредим експерименталните данни под навеса, докато изстудим бирата
                      Аз имам като твоята, но ще донеса и класическа българска, Ники мъкне Грансфорса, организираш греяно вино и мажоретки, мажем се с мъжка Нивеа и почваме. За техниките на цепене е редно да се отдели нова тема, но при някои пънове аз дори ползвам лек отскок, но категорично навеждането за поставяне на нов пън на дръвника на мен ми е проблема, а не това колко е висок самия той. Но определено предпочитам малко по висок, нещо като 40-50 сантиметра.
                      LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                      www.ADV-Bulgaria.com

                      Коментар


                      • От: Брадви за цепене

                        Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                        ...при някои пънове аз дори ползвам лек отскок...
                        Избягвай! При подобно изпълнение, на мен ми се е случвало да си падна едва ли не на главата . Когато след подскачането се стъпи на току-що разцепено и още търкалящо се парче.
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: Брадви за цепене

                          Здравейте,

                          Вкъщи имаме няколко брадвета на Фискарс, най-голямото Х25 е точно за цепене. Аз лично това лято за първи път цепих дърва през живота си. Помогнах на дядо си да почистим пътя до една стара наша нива, на която имаше изпопадали един орех и 1-2 сливи. Общо взето качихме три багажника пълни до горе на Терано дълга база. Най-дебелото дърво беше 2 педи, а предполагам всеки знае колко е коварна дървесината на сливата като е суха.

                          Предварително ги режехме на около 30см парчета на един циркуляр и после ги цепех. Оправих ги за един следобяд без да се напъвам. Брадвичката е страшна - много лека, защото е с куха дръжка и вероятно ъгъла на острието е добре подбран, защото хем лесно се забива хем много добре "разтваря" дървата. Не че имам база за сравнение, но за аматьор в цепенето като мен мисля се справих доволно и предполагам основната заслуга е на добрата брадва. Дядо ми, който е роден и отрасъл в Родопите и цял живот се е топлил с дърва също я хареса.

                          Единственото, което аз намирам като недостатък е, че пише да не се използва като клин, съответно не бива да се налага от задната страна. Което за цепене на големи и упорити дънери е неудобно, трябва да вадиш и пак да удряш.

                          За цепене това мога да кажа. Иначе имам и Х5 и Х7 и са идеални за къмпинг, разходка, да си проправиш път или да окастриш нещо, стоят си ми в багажника на джипчето винаги. Фен съм на марката така да се каже

                          Коментар


                          • От: Брадви за цепене

                            Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                            ...ще донеса и класическа българска.....
                            Тези са хубави, но сравняването става невъзможно, защото са твърде различни. На мен ми е интетресно директно сравняване на подобни клиновидни брадви за цепене, но различно тежки. Т.е. малаката и голямата Хуск, като тази на Ники гледам е същата като малкия Хуск, така, че ще стане.
                            Technical Rescue Direct - life lies in courage
                            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                            Коментар


                            • От: Брадви за цепене

                              Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                              Аз имам като твоята, но ще донеса и класическа българска, Ники мъкне Грансфорса, организираш греяно вино и мажоретки, мажем се с мъжка Нивеа и почваме. За техниките на цепене е редно да се отдели нова тема, но при някои пънове аз дори ползвам лек отскок, но категорично навеждането за поставяне на нов пън на дръвника на мен ми е проблема, а не това колко е висок самия той. Но определено предпочитам малко по висок, нещо като 40-50 сантиметра.
                              Мчииии, при половин метър дръвник, не ще отскачате, ми трябва да се покатерите на стол, за да стане свестен замах, господин Златев. Упражнението с отскок е наистина рисковано, но най- вече безсмислено. Ще обясня защо, ако се отдели друга тема, понеже е дълго.
                              На съревнованието мога да дойда, да давам акъл. Без кибици, дето да ти обясняват (на село един се беше фанал да ни дяла дървени ками, преди с брат ми да го натирим към кръчмата) никаква няма да я свършите.
                              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                              Коментар


                              • От: Брадви за цепене

                                Венци, с дървени ками сме цепили дебелите дърва в гората. Като се скапаме цял ден от носене на дърва, и "кубицирането" им, когато дойде ред за товарене-никой не иска да вдига най-дебелите метровки.
                                И за да олекнат-с брадвата се започват, и после с дървен клин(тук им викаме "кама") дървото се разцепва идеално.
                                Та не отписвай акъла от патили...
                                Има ли желание-има и начин!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X