Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Брадви за цепене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Брадви за цепене

    Силата на вълните е в тяхното постоянство.

    Коментар


    • От: Брадви за цепене

      Никога не е късно да стана и фен на Husqvarna...................Добре цепи /вече от личен опит/ брадвата-чук, но не е панацея за "завъртяните" и чворестите дънери.Там си трябва хамалогия-удар след удар.

      Коментар


      • От: Брадви за цепене

        Оффф.Пак се почна с тия специални брадви за цепене.Демек топори.За всеки е различно и най-важна е техниката.В къщи имам всякакви ,не са супер маркови и не това е важнотоа сечението и формата на сечивото.Най-гадно е с топор чук,такъв имам даже е със специални издути бузи имитиращи клинове ,цепи ,но не като една обикновен добре калени и наточена брадва ,с абсолютно триъгълно сечение поглед отгоре към заглавката,няма "бузи" и е абсолютен триъгълник с остър ъгъл към острието.На тая брадва няма какво да се опре.Всяка зима съм на бук ,купувам го и режа края на зимата,цепя с почването на зимата и всеки знае как се цепи сух бук.Миналата година и габър.Знам че миналата зима имаше и сбирка за цепене ,но точно тогава хванах по Косово и се прибрах чак началото на юли. Сечивото има значение,но най-важна е техниката.Няма дърво ,което може да устои на сечиво водено от добра техника.
        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

        Коментар


        • От: Брадви за цепене

          Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
          .... Сечивото има значение,но най-важна е техниката.Няма дърво ,което може да устои на сечиво водено от добра техника.
          Има такива дървета, вЕрвай ми. Клиновете не са ги измислили смотаните мързеливци, дето не знаят как да ударят, а практиците. Даже не е задължително да е бук и габър - може да е джанка, може да е орех, може и кайсия - зависи как се е сукало докато е расло, дали е още със соковете вътре или вече е изсъхнало, дали е под нулата навън или пък ги блъскаш посред лято.

          Коментар


          • От: Брадви за цепене

            Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
            Оффф..Всяка зима съм на бук ,купувам го и режа края на зимата,цепя с почването на зимата и всеки знае как се цепи сух бук. Сечивото има значение,но най-важна е техниката.Няма дърво ,което може да устои на сечиво водено от добра техника.
            Първо бука е сред най -лесните за цепене,но не е от най предпочитаните за огрев дървесини.
            И брадви и "техника" не ми липсват,но като се случат чепати , си....ма..та.

            Коментар


            • От: Брадви за цепене

              Може да поспориме малко.Става въпрос за основните дърва за огрев.Дъб,бук,габер.От бука по- гаден е само габера.Дъб се може да се цепи на конци.Предпочитах го заради това че става лекно за подпалки,но дебелата кора си е фира и то не малка .Бука грее страхотно когато е изсъхнал добре и държи с часове.За чепати си требва и усет,нкъде да го биеш че да подаде.
              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

              Коментар


              • От: Брадви за цепене

                Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                Може да поспориме малко.Става въпрос за основните дърва за огрев.Дъб,бук,габер.От бука по- гаден е само габера.Дъб се може да се цепи на конци.Предпочитах го заради това че става лекно за подпалки,но дебелата кора си е фира и то не малка .Бука грее страхотно когато е изсъхнал добре и държи с часове.За чепати си требва и усет,нкъде да го биеш че да подаде.
                Може, разбира се, да поспорим.
                Кората на дъба си гори прилично като изсъхне. С такава дебела кора е цер, има и със съвсем тънка друг вид дъб. Сред основните дърва за огрев в нашия регион челно място заема салкъмът. И той може да е яко засукан. Джанката се вре навсякъде и няма равна в оцеляването, та често при сеч в горски участък има и джанка сред дърветата за огрев, също черница, дива круша, ясен... И никакъв усет не помага понякога, стигало се е да ги правя на цепеници някои пънове с бензинопила. Най-добрите разпалки стават от салкъм, и за това съм готов да споря

                Коментар


                • От: Брадви за цепене

                  Аз съм на мнението, че БУК се цепи най-добре!
                  А най-трудно /но не като вид дърво/ завъртяния дънер на дъба, който се нарича-меше!Сливата също е отврат.Габър не съм цепил, щото не съм виждал големи дънери.

                  Коментар


                  • От: Брадви за цепене

                    Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                    Аз съм на мнението, че БУК се цепи най-добре!
                    Това е вярно, ама е и лесно. Трудно е да се каже обратното, кое най-терсене,щот си писал разни работи, но акация си пропуснал, пък и други всякакви - бе труднаси е другата класация.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Брадви за цепене

                      Сравнен с основните из нашия район ,които съм изброил,по упорит е габера и акацията.Но тука се кара основно бук и дъб ,рядко габер.Никой не може да ме убеди че дъб се цепи трудно.Друга дървесина тука няма ,освен като чистя двора ,някой израстък от джанка,но не ми е направило впечатление ,че е жилаво.Всяка година ми минават между 14 -16 кубика бук ,средно по 30ф ,някои са и доста над това,уплетен ли е от ситни чворове ,просто си нямаш представа за какво става въпрос ,осоцено сух,дъбовите са си песен ,могат да се цепат на нишки.Преди години горех и дъб ,но фирата както казах от кората е голяма.
                      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                      Коментар


                      • От: Брадви за цепене

                        Вън от темата, но свързан с дървата за огрев.
                        Имам страшен проблем с комина на парното, откакто преди 4 зими изгорих 10 кубика акация за отопление.Салкъма беше на поне 6 години и повечето беше с кората-т.е. нецепен.Комина започна да се замазва отвътре с креозот, който започна да се стича отвътре, че и отвън на кафяви миришещи зле петна!
                        Комина е граден от бетонни квадратни коминни тела през 2003 г. и е подмазван от вътре с варов р-р, а отвън е измазан изцяло вкл. и над циглите.Във вътрешността на къщата е -стълбищната клетка.
                        Преди това са горени дъб, донбаски въглища, но предимно дъб-меше и горун.
                        Възможно ли е салкъма да ми е направил тоя огромен проблем???

                        Коментар


                        • От: Брадви за цепене

                          Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                          ...
                          Възможно ли е салкъма да ми е направил тоя огромен проблем???
                          Не.
                          Горя акация основно, средно по 10 кубика на година, и не съм си чистил комина от десетина години.

                          Коментар


                          • От: Брадви за цепене

                            "Сравнен с основните из нашия район ,които съм изброил,по упорит е габера и акацията.Но тука се кара основно бук и дъб ,рядко габер.Никой не може да ме убеди че дъб се цепи трудно.Друга дървесина тука няма ,освен като чистя двора ,някой израстък от джанка,но не ми е направило впечатление ,че е жилаво.Всяка година ми минават между 14 -16 кубика бук ,средно по 30ф ,някои са и доста над това,уплетен ли е от ситни чворове ,просто си нямаш представа за какво става въпрос ,осоцено сух,дъбовите са си песен ,могат да се цепат на нишки.Преди години горех и дъб ,но фирата както казах от кората е голяма."




                            Не знам дали си попадал на дъбово дърво от което 10-15 години са добивани клонки за храна на добитъка?Там където е отсечена самата клонка се образуват едни вити топки в които не влиза нищо освен веригата на моторен трион...
                            Последно редактирано от valsodar_rn; 08-11-18, 07:10.

                            Коментар


                            • От: Брадви за цепене

                              Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                              Вън от темата, но свързан с дървата за огрев.
                              Имам страшен проблем с комина на парното, откакто преди 4 зими изгорих 10 кубика акация за отопление.Салкъма беше на поне 6 години и повечето беше с кората-т.е. нецепен.Комина започна да се замазва отвътре с креозот, който започна да се стича отвътре, че и отвън на кафяви миришещи зле петна!
                              Комина е граден от бетонни квадратни коминни тела през 2003 г. и е подмазван от вътре с варов р-р, а отвън е измазан изцяло вкл. и над циглите.Във вътрешността на къщата е -стълбищната клетка.
                              Преди това са горени дъб, донбаски въглища, но предимно дъб-меше и горун.
                              Възможно ли е салкъма да ми е направил тоя огромен проблем???
                              Катранът най-вероятно е от въглищата.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • От: Брадви за цепене

                                Такъв катран става от сурови дърва.
                                Внимавай защото комина може да се запали.
                                Друг вариант е ти да го запалиш контролирано.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X