Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от mureto Преглед на мнение
    Миналата година когато бяхме на яз.Доспат направихме една разхода за гъби,но за пачи крак само, защото другите растящи там не ги знаем и имаше доста от тази гъба.Някой може ли да каже каква и става ли за ядене?
    A иначе пачи крак нямаше много.Около 5кг за 5 часа 5 човека бране
    Това е една от ядливите Мухоморки ( Аманита ) - казва се Сурогризка .
    Вкусна , но не е месеста - тънка е .
    Познаваме я , но не я берем .

    Първоначално публикуван от samurai_lqck Преглед на мнение
    Първо: Моля Ви използвайте нож!
    Второ: Искам да ви обърна внимание на нещо което наблюдавам последните години при гъбарите. На много места неправилно сърнелата е наричана сърненка, която е съвсем различна гъба. Няколко пъти съм имал щастието да попадна на добри количества от сърненка. Интересува ме попадали ли сте на тази гъба и ако да, то какви са ви впечатленията. Моите са, че тази гъба е с отлични вкусови качества.
    Ще се радвам ако някой сподели как я консумира, а може да обменим и опит.
    http://www.stam.hit.bg/STAM_HIT_BG_f...m/mus00020.htm
    Поздрави на всички
    Според мен - няма гъбар , който да обърка двете гъби .
    Всички познават Сърнелката и я берат . Дори не подозират , че има две отровни Сърнелки .
    А Сърненката - тя е най-подходяща за мариноване . Бере се докато е млада , защото старите започват да горчат .
    Последно редактирано от bgbul; 08-06-09, 14:58.

    Коментар


    • #62
      До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      И аз мислех, че няма такъв който да ги обърка. Обаче ще останеш изненадан колко кретени, които се мизлят за гъбари, тръгват дори да спорят.
      Иначе за Сурогризката си напълно прав, не е много за бране. В повечето книги я дават за доста близка до другите видове неядливи мухоморки. Веднъж я опитах, ей така за идеята- нищо особено.
      А сърненката на мен ми е любима на фурна с мноооого масло и подправки- перфектна за бира.
      "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
      "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

      Коментар


      • #63
        До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от samurai_lqck Преглед на мнение
        И аз мислех, че няма такъв който да ги обърка. Обаче ще останеш изненадан колко кретени, които се мизлят за гъбари, тръгват дори да спорят.
        Иначе за Сурогризката си напълно прав, не е много за бране. В повечето книги я дават за доста близка до другите видове неядливи мухоморки. Веднъж я опитах, ей така за идеята- нищо особено.
        А сърненката на мен ми е любима на фурна с мноооого масло и подправки- перфектна за бира.
        Съмнявям се че има гъбар който да обърка Сърнела със Сърненка.Това да не са онези мургавите "гъбари"дето ги дават по телевизията,тръгнали за манатарка а се отровили от мухоморкаТук на Витоша има страшно много Сърнена рогачка но аз лично не я бера,след няколко опита да я докарам до годен за консумация видОсвен съвсем младите екземпляри де.Но по това време в същият район е бъкано с манатарки така че тя отпада поради естествени причини
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • #64
          До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Малко да подновим темата :
          Вчера ходихме отново в гората . По пътя се оказа , че има сърни които не се страхуват от колата . Около минута и се любувахме!
          После - търсенето се оказа най-лесното - само около пътя .
          Манатарки .
          Навътре в гората още няма - само на прослънчени места !
          Ето малко снимки :

          Познайте стъпките от какво животно са ..... дано да не го срещаме!
          Прикачени файлове

          Коментар


          • #65
            До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Ахааа "Босият циганин"ви е конкурент явно Гладен е сигурно.Пък и едричък, съдейки по следите.И аз така преди три дни-малко манатарчици и малко коралка.При вас е по-топло и явно вървят добре гъбите.Тук тепърва тръгват.
            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

            Коментар


            • #66
              До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              bgbul, с две неща не съм напълно съгласен ...

              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
              ...

              Друга много разпостранена отровна гъба е КАРБОЛОВАТА ГЪБА . Бяла на цвят , но не снежно , а със слаб кремав нюанс. Може да я объркате сурова , но докато тази гъба се вари , отделя силна миризма на Карбол ( като на изгорял балилит , контакт ) и така е получила името си . Тази миризма трябва да ви покаже ясно вашата грешка./...снимки...)

              На кое казваш "карболова гъба"? На карболовата печурка ли?

              Ако е така, преди 3-4 години с баща ми бяхме за гъби. Нямаше нищо друго освен карболова печурка. Набрахме само най-младите екземпляри. После баща ми ги маринова с вино и чесън, за да убие аромата на карбол. Аромата доста отслабна и стана поносим. Аз съм ял няколко пъти, а баща ми си ги изяде всичките. И двамата сме живи, а и не сме имали никакви проблеми или натравяне.



              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
              И ето това , което се премълчава :
              Когато берете гъби трябва да гледате в основата на пънчето .
              Ако пънчето излиза от ЛУКОВИЧКА( ципесто клъфче ) - това почти сигурно е Отровна Мухоморка .
              Не я събирайте . Не си струва риска !
              Има изключения - но тези изключения не струват вашето здраве !
              Не нарушавайте това правило , докато не станете специалисти ! "
              За да бъдат гъбите ваши приятели !

              И тука не съм съгласен. От ципесто калъфче излиза и Булката гъба. А тя е страхотна гъба. Въпреки че е от семейство "Мухоморки", тя не е отровна. За справка:

              http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%...8A%D0%B1%D0%B0

              Аз не мога да се нарека гъбар. Но познавам доста видове гъби. Единственото правило което спазвам е да бера само гъбите които познавам. Дори и малко съмнение да имам, подминавам гъбата.
              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • #67
                До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                bgbul, с две неща не съм напълно съгласен ...


                На кое казваш "карболова гъба"? На карболовата печурка ли?

                Ако е така, преди 3-4 години с баща ми бяхме за гъби. Нямаше нищо друго освен карболова печурка. Набрахме само най-младите екземпляри. После баща ми ги маринова с вино и чесън, за да убие аромата на карбол. Аромата доста отслабна и стана поносим. Аз съм ял няколко пъти, а баща ми си ги изяде всичките. И двамата сме живи, а и не сме имали никакви проблеми или натравяне.


                И тука не съм съгласен. От ципесто калъфче излиза и Булката гъба. А тя е страхотна гъба. Въпреки че е от семейство "Мухоморки", тя не е отровна. За справка:
                http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%...8A%D0%B1%D0%B0

                Аз не мога да се нарека гъбар. Но познавам доста видове гъби. Единственото правило което спазвам е да бера само гъбите които познавам. Дори и малко съмнение да имам, подминавам гъбата.
                Поздравления за това - че сте живи и здрави .
                Дано винаги е така !
                Много гъби излизат от луковичка ( ципесто калъвче ).
                И точно факта който съм посочил - да се вглеждат гъбарите в основата на пънчето е важният !( докато станете специалисти , уверени ).
                Как различавате Булката от Червената Мухоморка докато са бебета - яйца ?
                Как набрахте първите Карболови гъби ? Нарушение на правилото ...или ...?
                Все въпроси с късмет ?
                Карболовата гъба, така си се казва - но все едно - говорим за една и съща гъба .
                Тя е слабо отровна и причинява само стомашни разтройства .
                Но , ако я консумира човек в големи количества - ..... не знам как ще се почувства ?
                Това , че сте брали САМО МЛАДИТЕ гъби е добре . Но как ще берат неопитните гъбари , като чуят , че Карболката е ядлива - според вас ?
                Аз мисля , че е правилно човек да се научи да разпознава вредните гъби и после да се пробва с експерименти !
                Виждал съм много интересни берачи ..... с много късмет .
                Но късмет - при бране на гъби е равно на посещение в Болницата !
                Само спазване на правилото е препоръчително !

                Коментар


                • #68
                  До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Някой не е ли брал скоро гъби да се похвали?
                  YAMAHA WR450F

                  Коментар


                  • #69
                    До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Някой има ли информация за Брашняна гъба / Брашнянка/. Днес набрахме такива и ги проверихме в книгата и отговярят, но не можах да намера паралелна информация.

                    Коментар


                    • #70
                      До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от mitkosto Преглед на мнение
                      Някой има ли информация за Брашняна гъба / Брашнянка/. Днес набрахме такива и ги проверихме в книгата и отговярят, но не можах да намера паралелна информация.
                      Бъди малко по-конкретен. Какво по-точно те интересува? Това което знам (защото съм я брал няколко пъти) е, че това е една вкусна гъба. Среща се от началото на лятото до края на есента, най-вече по горските поляни. Консумира се свежа, сушена и консервирана(така ми е любима ). Това ми идва в момента на ум, но ако имаш в предвид нещо по-конкретно просто питай.
                      Поздрави!
                      "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
                      "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

                      Коментар


                      • #71
                        До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от mureto Преглед на мнение
                        Някой не е ли брал скоро гъби да се похвали?
                        Всеки ден ......просто няма пропуск ......
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • #72
                          До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Лелелееееееее поздрави за bgbul. Болезнено ми се ходи за гъби, но сега имам изпити за кандидатстване във ВУЗ. А по това време на годината "умирам" за гората . Е остава ми надеждата за Есента .
                          Пък кой знае? - Може с колегата bgbul да си спретнем едно състезание в района на Пловдив.
                          Поздрави на всички!
                          "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
                          "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

                          Коментар


                          • #73
                            До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от samurai_lqck Преглед на мнение
                            Лелелееееееее поздрави за bgbul. Болезнено ми се ходи за гъби, но сега имам изпити за кандидатстване във ВУЗ. А по това време на годината "умирам" за гората . Е остава ми надеждата за Есента .
                            Пък кой знае? - Може с колегата bgbul да си спретнем едно състезание в района на Пловдив.
                            Поздрави на всички!
                            За приятели винаги готов !
                            Ама състезание ..... не става . Ще бъде обмяна на опит - ти ще ме учиш на твоите тънкости , а аз на моите .
                            Като идваш в Пловдив - обади се ! Ще е забавно и приятно !
                            Прикачени файлове

                            Коментар


                            • #74
                              До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                              За приятели винаги готов !
                              Ама състезание ..... не става . Ще бъде обмяна на опит - ти ще ме учиш на твоите тънкости , а аз на моите .
                              Като идваш в Пловдив - обади се ! Ще е забавно и приятно !
                              Благодаря много за поканата. Аз също ще се радвам да обменим опит.
                              А иначе по темата: първата снимка от горния пост - признавам си нямам идея каква, или поне за момента не я разпознавам. Ще ми е интересно някой да каже каква е. Браво за брезовките- много хубави гъби.
                              "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
                              "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

                              Коментар


                              • #75
                                До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от samurai_lqck Преглед на мнение
                                Благодаря много за поканата. Аз също ще се радвам да обменим опит.
                                А иначе по темата: първата снимка от горния пост - признавам си нямам идея каква, или поне за момента не я разпознавам. Ще ми е интересно някой да каже каква е. Браво за брезовките- много хубави гъби.
                                Тази гъба е снимах само заради красотата на мига !
                                И аз не знам каква е - някаква дървесна предполагам ....
                                Просто е направо Цвете ....красиво !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X