Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
    Колеги кажете нещо за коралката , че преди няколко дни бяхме в Триград и набрах едни коралки , като карфиол са само такива имаше .
    Имат ли отровни двойници стават ли за ядене и как се приготвят ?
    И могат ли да се ядат след 3-4 дни стоене или да ги изхвърлям ?
    Въпреки някои твърдения коралката отровен двоиник няма.И жълтата/златиста,и бялата са си ядливи и много вкусни.Това по мое мнение е гъбата създадена за комбинация с оризТа ориз,коралка,пилешко филе пушено,нарязано на кубчета,сол,ч.пипер,магданозец.И във фурната до златисто
    При по-големи количества-на туршия.Със саламура като за сурова такава
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

    Коментар


    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Хората берат гъби, но някои гъби предпочитат ловуват хора.

      Коментар


      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
        Хората берат гъби, но някои гъби предпочитат ловуват хора.
        И за да не стигаме до безсмислени разсъждения
        Автомобилите убиват хора– ти само пеша ли се придвижваш?
        Горното се отнася за:самолети,кораби,влакове и т.н.
        Захарта,солта са бели отрови,ТИ все още ли ги консумираш
        Да продължавам ли?!?
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
          И за да не стигаме до безсмислени разсъждения
          Автомобилите убиват хора– ти само пеша ли се придвижваш?
          Горното се отнася за:самолети,кораби,влакове и т.н.
          Захарта,солта са бели отрови,ТИ все още ли ги консумираш
          Да продължавам ли?!?
          Абсолютно вярно !
          Всички беди на берачите на гъби са единствено от НЕЗНАНИЕ .
          Всяка гъба си има вид и белези по които се различава от друга ( двойник ) - която е опасна. Познаването на тези прилики ( или разлики ) води до създаване на правилно отношение към гъбите.
          Не може да шофираш без да си се научил преди това - води до смърт ( твоя или на друг ).
          Така е и с гъбите . Трябва да се научиш - преди да ги береш !
          Виждал съм хора да берат гъба Булка на Пампорово- под връх Снежанка ( Булката расте САМО в широколистни гори ).
          Виждал съм хора да берат Бяла мухоморка - вместо Печурка .
          Аз самият съм брал Карболка - вместо Ливадна печурка ( а си мислех , че не мога да сгреша Печурката )
          Въобще - участвал съм в доста "гъбени" катастрофи - причината е само една - подценяване на знанията за гъбите . Нищо друго !
          За това - когато ще берете дадена гъба - научете какъв е нейният отровен ДВОЙНИК и как се различават .
          И така една по една - се изучават всички гъби .
          Успех !

          Коментар


          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Наистина гъбите са доста опасни.А понеже знам,че има доста познавачи във форума ако може някой да даде съвети как да разпознаваме Сърнелата от Бялата мухоморка,защото на мен ми е трудно,срещам доста докато обикалям горите,но не ги бера ако не съм с дядо.
            ROCK ON

            Коментар


            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
              Абсолютно вярно !
              Всички беди на берачите на гъби са единствено от НЕЗНАНИЕ .
              Всяка гъба си има вид и белези по които се различава от друга ( двойник ) - която е опасна. Познаването на тези прилики ( или разлики ) води до създаване на правилно отношение към гъбите.
              Не може да шофираш без да си се научил преди това - води до смърт ( твоя или на друг ).
              Така е и с гъбите . Трябва да се научиш - преди да ги береш !
              Виждал съм хора да берат гъба Булка на Пампорово- под връх Снежанка ( Булката расте САМО в широколистни гори ).
              Виждал съм хора да берат Бяла мухоморка - вместо Печурка .
              Аз самият съм брал Карболка - вместо Ливадна печурка ( а си мислех , че не мога да сгреша Печурката )
              Въобще - участвал съм в доста "гъбени" катастрофи - причината е само една - подценяване на знанията за гъбите . Нищо друго !
              За това - когато ще берете дадена гъба - научете какъв е нейният отровен ДВОЙНИК и как се различават .
              И така една по една - се изучават всички гъби .
              Успех !
              Ееех ако знаех че булката расте само в широколистна , нямаше да я бера в бороватаСега сериозно,наистина основно расте в широколистна но се среща и в иглолистната.И то в Родопите, в селата Студена,Върбина и Боровина съм ги драл изключително в иглолистна.
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                Ееех ако знаех че булката расте само в широколистна , нямаше да я бера в бороватаСега сериозно,наистина основно расте в широколистна но се среща и в иглолистната.И то в Родопите, в селата Студена,Върбина и Боровина съм ги драл изключително в иглолистна.
                Иглолистната гора - има ли подлес Дъб ?
                С други думи - има ли дъбови листа по земята ( макар да е иглолистна )
                Защото Булка от иглолистна гора - искам да го видя ! Ще ме водиш .....аз ще черпя !
                И ще берем гъби ......

                Коментар


                • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Само иглолистна.Там в района няма и помен от друго.Ако имах сега времето да се докопам до там изобщо нямаше и да пиша тук.само щях да бера
                  Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                  Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                  В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                  Коментар


                  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Здравейте ! Аз съм съвсем нов във форума и както е редно да се представя :
                    Викат ми Гемето, а иначе се казвам Ангел. От Перник съм . Попаднах случайно на тази тема докато търсех нещо за гъбите из нета и веднага се регистрирах.
                    На мене гъбите са ми краста от много години, като се почне от манатарките и сърнелите та се стигне чак до гъбичките по ноктите на краката, иначе към машините, за които виждам, че много се пише тука нямам никакъв афинитет и туризма го практикувам пеш, като често си маам направо през гората. Там можеш да видиш такива неща дето от пътеките няма да ти се случи никога. Та толко за мене.
                    Сега за гъбите, аз спазвам винаги правилото всеки нов вид да бера първо с гъбар, който добре го познава. Книгите са хубаво нещо и аз съм чел доста за гъбите, но до сега съм видял поне четри вида гъби дето не съм открил да са описани в литературата.
                    Понеже съм научил всичко, което знаят познатите ми гъбари ще се радвам ако мога да обменя опит с вас.
                    Не падай духом където ти падне !

                    Коментар


                    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                      Въпреки някои твърдения коралката отровен двоиник няма.И жълтата/златиста,и бялата са си ядливи и много вкусни.Това по мое мнение е гъбата създадена за комбинация с оризТа ориз,коралка,пилешко филе пушено,нарязано на кубчета,сол,ч.пипер,магданозец.И във фурната до златисто
                      При по-големи количества-на туршия.Със саламура като за сурова такава
                      Има и съм го намирал във Витоша. За щастие е рядка гъба. По-често се стеща така наречения Лепкав корал, който много наподобява златистожълтия. по книгите го дават като неядлив, но не отровен. Защо не става за ядене не знам. Още не съм го пробвал.
                      Не падай духом където ти падне !

                      Коментар


                      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                        Въпреки някои твърдения коралката отровен двоиник няма.И жълтата/златиста,и бялата са си ядливи и много вкусни.Това по мое мнение е гъбата създадена за комбинация с оризТа ориз,коралка,пилешко филе пушено,нарязано на кубчета,сол,ч.пипер,магданозец.И във фурната до златисто
                        При по-големи количества-на туршия.Със саламура като за сурова такава
                        Да си призная бях много учуден от този пост. Винаги съм мислел, че има два слабо отровни вида коралка- Трицветната коралка(козя брада) и Бледа коралка. Признавам това е информация която ми е споделяна от гъбари и която съм чел по справочната литература. Ще се радвам ако и другите колеги споделят мнение, защото доста хора четат темата и не искаме някой да ни тежи на съвестта с тридневно разстройство.
                        А иначе и аз да се похваля точно преди седмица набрах срамно малко количество Манатарка над Асеновград в село Врата. Е какво пък, понякога количеството не е всичко, но гората определено действа релаксиращо.
                        Поздрави!
                        "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
                        "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

                        Коментар


                        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Уф, и аз ходя за гъби с голямо удоволствие, щипкам само познати и многократно събирани гъбки, но имам сериозен респект. Знам не един и двама опитни гъбари, които не са сред нас щот както казах и гъбите ходят на лов... за хора. Също така опитът ми показва, че гъбата бидейки доста способна да изсмуква какво ли не от заобикалящата я среда, вкусни и достатъчно "леки" са ми само гъбки от чиста гора или поляни, а тези близо до или в голям град или подобна среда, дори ядливи са доста "тежки". Също така аз поне не мога да се храня много често с гъби, не са от най-лесно смилаемите и усвоими, та и поне при мен се получава осезаемо затлачване. Реално всяка гъба е токсична, но в различна степен, като ядливите са достатъчно слабо токсично за да стават за консумация, но определено не съм фен на постоянното им приемане като хранителен продукт, по-скоро екзотична и силно хранителна добавка. Някои гъби са токсично по определен начин, което ги прави яднолви, но и халюциногенни, те определено се "ловят". Чесно казано, гложди ме идеята да си оглеждам култивирани печурки, някак не ми се струва трудно. Несравнимо е с щурмуването на гори и поля и пълните торби, но пък то не пречи да се съчетават нещата. Уви не съм забелязал поголовното изтребване на някои видове, брането им с "корен" от шайки съвсем организирано и подчнинено на идеята за печелене на сериозни суми от износ, да е намаляло, камо ли спряно . Та както с рибата и дивеча, гъбите също биват вандалски заличавани от природната ни карта. А може да се спре. Само трябва малко съзнание. У всеки, уви утипично почнах да звуча и спирам.
                          Сполай и наслука.

                          Коментар


                          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от samurai_lqck Преглед на мнение
                            Да си призная бях много учуден от този пост. Винаги съм мислел, че има два слабо отровни вида коралка- Трицветната коралка(козя брада) и Бледа коралка. Признавам това е информация която ми е споделяна от гъбари и която съм чел по справочната литература. Ще се радвам ако и другите колеги споделят мнение, защото доста хора четат темата и не искаме някой да ни тежи на съвестта с тридневно разстройство.
                            А иначе и аз да се похваля точно преди седмица набрах срамно малко количество Манатарка над Асеновград в село Врата. Е какво пък, понякога количеството не е всичко, но гората определено действа релаксиращо.
                            Поздрави!
                            Обиколил съм почти всички планини в Бг.и навсякъде където е имало гъби съм брал.Може би Пирин и Беласица по-малко.Трицветна коралка не съм срещал никъде.Бледата коралка си е напълно ядлива в младо състояние.Старите плодни тела не стават,жилави и гадни на вкус.Освен да говорим за различни видове коралка.А пък аз ей сега се върнах от гората и въпреки дъждовете и топлото време,гъби почти няма.Малко манатарки,още по-малко пачи крак и сравнително добре жълта коралка.Две туфи бяла.Ако утре не пиша от коралката е да знаете
                            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                            Коментар


                            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                              Уф, и аз ходя за гъби с голямо удоволствие, щипкам само познати и многократно събирани гъбки, но имам сериозен респект. Знам не един и двама опитни гъбари, които не са сред нас щот както казах и гъбите ходят на лов... за хора. Също така опитът ми показва, че гъбата бидейки доста способна да изсмуква какво ли не от заобикалящата я среда, вкусни и достатъчно "леки" са ми само гъбки от чиста гора или поляни, а тези близо до или в голям град или подобна среда, дори ядливи са доста "тежки". Също така аз поне не мога да се храня много често с гъби, не са от най-лесно смилаемите и усвоими, та и поне при мен се получава осезаемо затлачване. Реално всяка гъба е токсична, но в различна степен, като ядливите са достатъчно слабо токсично за да стават за консумация, но определено не съм фен на постоянното им приемане като хранителен продукт, по-скоро екзотична и силно хранителна добавка. Някои гъби са токсично по определен начин, което ги прави яднолви, но и халюциногенни, те определено се "ловят". Чесно казано, гложди ме идеята да си оглеждам култивирани печурки, някак не ми се струва трудно. Несравнимо е с щурмуването на гори и поля и пълните торби, но пък то не пречи да се съчетават нещата. Уви не съм забелязал поголовното изтребване на някои видове, брането им с "корен" от шайки съвсем организирано и подчнинено на идеята за печелене на сериозни суми от износ, да е намаляло, камо ли спряно . Та както с рибата и дивеча, гъбите също биват вандалски заличавани от природната ни карта. А може да се спре. Само трябва малко съзнание. У всеки, уви утипично почнах да звуча и спирам.
                              Сполай и наслука.
                              Насов най-добрият гъбар си отиде от стрихнин.Ама вече е забранено пък и нада ли има кой да разхвърля тази гадост по горите.А че са трудносмилаеми си е истина-високо съдържание на целулоза.Но щом го имаш този проблем избираи си по-лесно смилаеми,манатарчици,масловки.С т.нар.лигави гъби по италианско и френско лекуват гастритТова за гадостите дърпани от почвата си е самата истина,но кое ли растение не го прави!?!А относно култивираната печурка-нали бягаш от гадните замърсени гъбиСложи конският тор,зърното което винаги е пръскано с някаква химия и ето ти "чист и екологичен" продукт.Отделно култивираната печурка е една от най-трудно смилаемите гъби.Така че напред към горите
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Може би Трицветната коралка я знаеш deerhunter..просто под някакво друго име. Оранжева е, върховете са жълти и при нараняване почервенява (затова се казва "трицветна"). Зададох въпроса за тези гъби, защото действително рядко съм ги събирал. Благодаря за отговора.
                                P.S. Пожелавам на deerhunter и утре да пише във форума
                                "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
                                "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X